*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266488 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 27, 2008, 09:02:37 μμ »
Μέσο όρο έχω ακούσει 500 ευρώ...Αλλά μου είπαν ότι έχουν δώσει και περισσότερα..Βέβαια!!! Μόνο οι γιατροί παίρνουν φακελάκια;;Δεν έχω αποδείξεις όμως και οι περισσότεροι φοβούνται να μιλήσουν...
εγω παντως λεφτα για να κανω πδς δεν καταδεχομαι να δωσω!  >:(
εχω παθει εγκεφαλικο... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #57 στις: Μάιος 27, 2008, 10:13:41 μμ »
Χα! Καλό κι αυτό!

Σαν το βύσμα που έχει φουλ πρόγραμμα ΠΔΣ στο σχολείο μου :
"Σιγά μη δώσω ΑΣΕΠ, είναι πολύ δύσκολο..."

Ενώ οι 10 ώρες ΠΔΣ στο δυσπρόσιτο 20 λεπτά από το σπίτι της είναι το "εύκολο"
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος evita_l

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #58 στις: Μάιος 27, 2008, 10:47:42 μμ »
Εδώ έτσι γίνεται....
Εδώ δεν γίνεται. Τι άλλο να πω, κανέναν δεν πείθω... μάλλον σε άλλο πλανήτη ζούμε.

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #59 στις: Μάιος 28, 2008, 12:16:45 πμ »
Χα! Καλό κι αυτό!

Σαν το βύσμα που έχει φουλ πρόγραμμα ΠΔΣ στο σχολείο μου :
"Σιγά μη δώσω ΑΣΕΠ, είναι πολύ δύσκολο..."

Ενώ οι 10 ώρες ΠΔΣ στο δυσπρόσιτο 20 λεπτά από το σπίτι της είναι το "εύκολο"

Σε παρακαλώ, πες μου ότι δεν είναι φιλόλογος. Κοντεύω να βγάλω αφρούς!!!
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:47:00 »

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #60 στις: Μάιος 28, 2008, 08:09:16 πμ »
Όταν λέτε ΄διευθυντής' αναφέρεστε σ'αυτόν το σοβαρό κυριο που εργάζεται στο κτίριο που απ'έξω γράφει "Σχολείο" ή στον άλλο υπέροχο κυριούλη που το γραφείο του βρίσκεται εντός του άλλου κτιρίου που έχει την ταμπέλα της Β/Θμιας αναρτημένη απ'έξω? Φαντάζεστε ν'ασκήσει κανείς πιέσεις στο λάθος άτομο? Καταστροφή..

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #61 στις: Μάιος 28, 2008, 09:48:20 πμ »
Προφανώς είναι φιλόλογος.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #62 στις: Μάιος 28, 2008, 02:10:11 μμ »
Συνάδελφοι, αν μάθει κανείς ο,τιδήποτε για κατάθεση αιτήσεων για ΠΔΣ, ας ενημερώσει και τους υπόλοιπους. Ευχαριστώ πολύ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #63 στις: Μάιος 28, 2008, 02:44:35 μμ »
ή στον άλλο υπέροχο κυριούλη που το γραφείο του βρίσκεται εντός του άλλου κτιρίου που έχει την ταμπέλα της Β/Θμιας αναρτημένη απ'έξω?
Ακριβώς αυτός ο κυριούλης με τη γραβάτα (η γραβάτα του'λειπε)...Απλά ο καημένος ίσως έχει λίγα οικονομικά προβλήματα..
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #64 στις: Μάιος 30, 2008, 04:40:19 πμ »
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, συνάδελφοι, όσον αφορά την επιλογή καθηγητών για την ΠΔΣ, ή τουλάχιστον δεν είναι παντού έτσι.
Είμαι χρόνια Σχεδιαστής και μου έχουν τύχει καθηγητές που επιλέχθηκαν με όλα τα κοινωνικά και τυπικά κριτήρια να το κλείσουν το τμήμα στο άψε σβήσε.
Εφέτος πήραμε συνάδελφο με αρκετά χρόνια πτυχίο και δυο παιδιά, έ το τμήμα δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες. Οι μαθητές έχουν άποψη και λόγο στην επιλογή, πολλές φορές ζητούν συγκεκριμένο καθηγητή, είτε μόνιμο είτε ωρομίσθιο. Είμαστε μικρό μέρος και όλοι ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις. Πιέσεις λίγες υπάρχουν αλλά τις παρακάμπτουμε με αόριστες υποσχέσεις για μελλοντικά τμήματα. Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...

Εγώ πάντως με όσους συνάδελφους έχω μιλήσει που έχουν πάρει ώρες στην πδσ, ήταν με "μέσον" κάποιον διευθυντή σχολείου ή δευτεροβάθμιας....είτε στην  Αθήνα είτε στην επαρχία....η μόνη διαφορά είναι ότι στην επαρχία παίρνουν περισσότερες ώρες ενώ στην Αθήνα το πολύ 4...
Και το γνωρίζω αυτό από πρώτο χέρι, καθώς κι εγώ πήρα 2 ώρες φέτος-συγγνώμη συνάδελφοι- και εννοείται όχι με κριτήριο τα "προσόντα μου"και το πόσα χρόνια έχω πτυχίο, αλλά συστημένη...
Λυπάμαι πολύ που το έκανα τελικά, αλλά δυστυχώς έτσι λειτουργει το σύστημα...και σε αναγκάζει να μην τηρείς τις αρχές σου...

Και μιας και και αναφερθήκατε σε "τυπικά και κοινωνικά κριτήρια" με τα οποία επιλέχθηκαν κάποιοι συνάδελφοι έναντι άλλων, θα μπορούσατε να μας αναφέρετε κάποια? Θα διαπιστώνατε πωςόι περισσότεροι από μας τους επί χρόνια πτυχιούχους θα΄τα είχαμε, και ίσως και περισσότερα από αυτά στα οποία θα αναφερθείτε.

Δε σας επιτίθεμαι απλά αγανακτώ όταν ακούω για αξιοκρατία στη πδσ, όταν όλοι γνωρίζουμε  πώς γίνεται να πάρεις ώρες...

Και πάλι συγγνώμη παιδιά  που πήρα αυτές τις 2ώρες...γιατί ίσως κάποιος από σας να το δικαιούταν περισσότερο.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #65 στις: Μάιος 30, 2008, 07:46:01 πμ »
Είναι τουλάχιστον θλιβερό που νιώθουμε και τύψεις επειδή εργαζόμαστε!!
Anna4 καταλαβαίνω ακριβώς πως αισθάνεσαι, αλλά δυστυχώς έχουμε μπει όλοι σε μία λογική "εις οιωνός άριστος, αμύνεσθε για την πάρτη σας".. Τέλος πάντων, τα κοινωνικά κριτήρια ώσπου να διοριστούμε με το καλό, πάνε περίπατο.. Μήπως έτσι δε γίνεται και στους πίνακες? Μόνο στην ΠΔΣ ισχύει? Τα κοινωνικά κριτήρια πολύ απλά δεν ισχύουν.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #66 στις: Μάιος 30, 2008, 05:59:06 μμ »
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, συνάδελφοι, όσον αφορά την επιλογή καθηγητών για την ΠΔΣ, ή τουλάχιστον δεν είναι παντού έτσι.
Είμαι χρόνια Σχεδιαστής και μου έχουν τύχει καθηγητές που επιλέχθηκαν με όλα τα κοινωνικά και τυπικά κριτήρια να το κλείσουν το τμήμα στο άψε σβήσε.
Εφέτος πήραμε συνάδελφο με αρκετά χρόνια πτυχίο και δυο παιδιά, έ το τμήμα δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες. Οι μαθητές έχουν άποψη και λόγο στην επιλογή, πολλές φορές ζητούν συγκεκριμένο καθηγητή, είτε μόνιμο είτε ωρομίσθιο. Είμαστε μικρό μέρος και όλοι ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις. Πιέσεις λίγες υπάρχουν αλλά τις παρακάμπτουμε με αόριστες υποσχέσεις για μελλοντικά τμήματα. Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...

Εγώ πάντως με όσους συνάδελφους έχω μιλήσει που έχουν πάρει ώρες στην πδσ, ήταν με "μέσον" κάποιον διευθυντή σχολείου ή δευτεροβάθμιας....είτε στην  Αθήνα είτε στην επαρχία....η μόνη διαφορά είναι ότι στην επαρχία παίρνουν περισσότερες ώρες ενώ στην Αθήνα το πολύ 4...
Και το γνωρίζω αυτό από πρώτο χέρι, καθώς κι εγώ πήρα 2 ώρες φέτος-συγγνώμη συνάδελφοι- και εννοείται όχι με κριτήριο τα "προσόντα μου"και το πόσα χρόνια έχω πτυχίο, αλλά συστημένη...
Λυπάμαι πολύ που το έκανα τελικά, αλλά δυστυχώς έτσι λειτουργει το σύστημα...και σε αναγκάζει να μην τηρείς τις αρχές σου...

Και μιας και και αναφερθήκατε σε "τυπικά και κοινωνικά κριτήρια" με τα οποία επιλέχθηκαν κάποιοι συνάδελφοι έναντι άλλων, θα μπορούσατε να μας αναφέρετε κάποια? Θα διαπιστώνατε πωςόι περισσότεροι από μας τους επί χρόνια πτυχιούχους θα΄τα είχαμε, και ίσως και περισσότερα από αυτά στα οποία θα αναφερθείτε.

Δε σας επιτίθεμαι απλά αγανακτώ όταν ακούω για αξιοκρατία στη πδσ, όταν όλοι γνωρίζουμε  πώς γίνεται να πάρεις ώρες...

Και πάλι συγγνώμη παιδιά  που πήρα αυτές τις 2ώρες...γιατί ίσως κάποιος από σας να το δικαιούταν περισσότερο.


Δε νομίζω ότι χρειάζεται να ζητάς συγνώμη γιατί αν δεν τις έπερνες εσύ θα τις έπερνε κάποιος άλλος επίσης με μέσον..Έτσι λειτουργεί το σύστημα δυστυχώς και όσο σωστός και να θες να είσαι σ'αυτή τη ζωή σε αναγκάζουν κάποτε να κάνεις κι εσύ τα ίδια με τους άλλους που κατακρίνεις..

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #67 στις: Μάιος 30, 2008, 06:05:11 μμ »
Μέσον μόνο για θέματα υγείας λέω εγώ.

Από κει και πέρα και ΟΛΟΙ οι γύρω μου να πιάνουν τους κολλητούς τους, δε θα πέσω κι εγώ στον ίδιο βούρκο.

Το ότι όλοι κάνουν κάτι παράτυπο δεν το νομιμοποιεί.
Αν δηλαδή όλοι π.χ. κλέβανε αυτοκίνητα, θα έπρεπε να αρχίσω να κλέβω κι εγώ;
Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά καμιά φορά παρασυρόμαστε από την ψυχολογία του όχλου και χάνουμε την ταυτότητά μας.

Προτιμώ να μη μπω στο χορό, ωστέ να έχω και δικαίωμα να κράζω ότι στραβό βλέπω.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος Antonio

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #68 στις: Μάιος 30, 2008, 07:27:06 μμ »
Σίγουρα η διαδικασία επιλογής είναι άδικη και παράτυπη.Αυτό που με ενοχλεί εμένα πρισσότερο είναι όλοι όσοι δεν έχουν μέτρο και δεν αναγνωρίζουν το πως μπήκαν σ'αυτό το πρόγραμμα και θεωρούν εαυτούς καλύτερους και ανώτερους.

Δυστυχώς όσο η κατάσταση παραμένει η ίδια δε νομίζω,annna4,ότι θα έπρεπε κάποιος να νιώθει τύψεις, εφ'όσον έχει κάποιον που μπορεί να τον βοηθήσει να πάρει ώρες. Αρκετές από τις ευθύνες πολιτείας και κοινωνίας έχουν μεταφερθεί επάνω μας (βλέπε ΑΣΕΠ), δε χρειάζεται να μας βαρύνει και η "καλή" μας τύχη να έχουμε έναν γνωστό στην κατάλληλη θέση.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 30, 2008, 09:06:22 μμ »
Antonio μαζί σου είμαι..............χίλιες φορές ένας μη διορισμένος που έχει ανάγκη να δουλέψει,κι ας μπει και με μέσο............παρά ένας άπληστος διορισμένος.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158546
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 332
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.