*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 267438 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #70 στις: Μάιος 31, 2008, 12:49:09 πμ »
Antonio μαζί σου είμαι..............χίλιες φορές ένας μη διορισμένος που έχει ανάγκη να δουλέψει,κι ας μπει και με μέσο............παρά ένας άπληστος διορισμένος.

Για να υπάρχει αξιοκρατία, για την ΠΔΣ, τη Σιβιτανίδειο και τα εκκλησιαστικά θα πρέπει να καλούνε από τους πίνακες
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #71 στις: Μάιος 31, 2008, 02:01:59 πμ »
Antonio μαζί σου είμαι..............χίλιες φορές ένας μη διορισμένος που έχει ανάγκη να δουλέψει,κι ας μπει και με μέσο............παρά ένας άπληστος διορισμένος.

Για να υπάρχει αξιοκρατία, για την ΠΔΣ, τη Σιβιτανίδειο και τα εκκλησιαστικά θα πρέπει να καλούνε από τους πίνακες
Συμφωνώ απόλυτά!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #72 στις: Μάιος 31, 2008, 02:29:52 πμ »
Ας γίνει αυτό και τότε θα είμαι κι εγώ υπέρ του να γίνει εξ'ολοκλήρου η ΠΔΣ από αδιόριστους.

Μέχρι τότε όμως δε θα ανέχομαι κανένα τσόλι να μου λέει στα μούτρα μου "Εγώ δε δίνω ΑΣΕΠ, είναι δύσκολος..."
Να πας να γίνεις κομμώτρια τότε!
Οι υπόλοιποι τι είμαστε; Τα κορόιδα;
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #73 στις: Μάιος 31, 2008, 03:07:52 πμ »
Μέσον μόνο για θέματα υγείας λέω εγώ.

Από κει και πέρα και ΟΛΟΙ οι γύρω μου να πιάνουν τους κολλητούς τους, δε θα πέσω κι εγώ στον ίδιο βούρκο.

Το ότι όλοι κάνουν κάτι παράτυπο δεν το νομιμοποιεί.
Αν δηλαδή όλοι π.χ. κλέβανε αυτοκίνητα, θα έπρεπε να αρχίσω να κλέβω κι εγώ;
Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά καμιά φορά παρασυρόμαστε από την ψυχολογία του όχλου και χάνουμε την ταυτότητά μας.

Προτιμώ να μη μπω στο χορό, ωστέ να έχω και δικαίωμα να κράζω ότι στραβό βλέπω.

Συμφωνώ με αυτά που λες, όσο και αν ίσως φαίνεται να είναι αντίθετα με όσα έγραψα παραπάνω..

Άλλωστε γι'αυτό ενώ θα μπορούσα να έχω χρησιμοποιήσει γνωστούς μου καθηγητές δεν το έκανα νωρίτερα...
Ίσως να έχεις περισσότερα ψυχικά αποθέματα από εμάς που "λυγίσαμε" και ακολουθήσαμε τον όχλο...
Αφού αντέχεις μπράβο σου..
Προσωπικά δεν αντεξα να βλέπω να παίρνουν ώρες 24χρονοι και εγώ να πλησιάζω τα 40, να δίνω ασεπ και να μην καταφέρνω κάτι περισσότερο από "επιτυχούσα"!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 05:04:50 »

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #74 στις: Μάιος 31, 2008, 03:34:34 πμ »
Και κομμωτής έτσι? :D

Αποσυνδεδεμένος anna4

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 143
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #75 στις: Μάιος 31, 2008, 03:43:40 πμ »
Ας γίνει αυτό και τότε θα είμαι κι εγώ υπέρ του να γίνει εξ'ολοκλήρου η ΠΔΣ από αδιόριστους.

Μέχρι τότε όμως δε θα ανέχομαι κανένα τσόλι να μου λέει στα μούτρα μου "Εγώ δε δίνω ΑΣΕΠ, είναι δύσκολος..."
Να πας να γίνεις κομμώτρια τότε!
Οι υπόλοιποι τι είμαστε; Τα κορόιδα;

Φαίνεται η οργή σου απέναντι στα "βίσματα"!!!
Ο επιμένων νικά όμως έστω κι αν οι υποψήφιοι "κομμωτές" μας τρώνε θέσεις!!!

Την ίδια οργή έχω κι εγώ-ακόμα και για 'μένα τη ίδια.

Εγώ πάντως δίνω ΑΣΕΠ κι ας είναι δύσκολος..

Φαντάσου οργή που σου προκαλεί να είναι κάποιος στην παρέα σου, που ξεκίνησε με 10ώρες ΠΔΣ, μετά αναπληρωτής...χωρίς καν να μπαίνει σε τάξη για μάθημα....μετά ξανα αναπληρωτής...και τέλος διορισμός ....και να παραπονιέται΄για το μέρος που τον έστειλαν και για την κούραση που προκαλεί το σχολείο...ενώ εσύ δε βλέπεις το φως του ήλιου κάποιες μέρες λόγω διαβάσματος για να πετύχεις αυτό που σε κάποιον άλλον δόθηκε "εύκολα"και παρολαυτά παραπονιέται!!!

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #76 στις: Μάιος 31, 2008, 03:49:27 πμ »
Ναι, ζητώ συγνώμη για κάποιους τραβηγμένους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησα.
Είχα στο μυαλό μου συγκεκριμένα πρόσωπα και καταστάσεις όταν τα έγραφα αυτά.

Έχετε σκεφτεί όμως ότι κάποιοι από σας είστε επιτυχόντες και όχι διοριστέοι γιατί διορίζονται άτομα που δε δίνουν καν ΑΣΕΠ;
Ακόμα και το πιο ηλίθιο κριτήριο να βάλει στην Πρόσθετη, καλύτερο θα είναι από τη σημερινή κατάσταση.
(Το πιο δίκαιο φυσικά είναι να γίνονται οι προσλήψεις από τον πίνακα)

Εκεί που χάνω την ψυχραιμία μου, είναι όταν ο άλλος που ξέρει ότι έχει μπει με βύσμα, το παίζει και μάγκας από πάνω και ειρωνεύεται όσους πάνε με το σταυρό στο χέρι.
Και το χειρότερο είναι ότι στο τέλος διορίζεται και εξακολουθεί να έχει το σπρώξιμο από τη Β'βάθμια για αποσπάσεις, τοποθετήσεις, άδειες και όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή ΚΑΙ διορίζεται εντελώς αναξιοκρατικά ΚΑΙ υπερσκελίζει και όσους περάσανε την όποια τυπική διαδικασία στην οποία τους υπέβαλλε το δημόσιο.

Ωραίο σύστημα αξιών θα μεταδώσει στους μαθητές του τέτοιος εκπαιδευτικός...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #77 στις: Μάιος 31, 2008, 09:02:36 πμ »
Μέσον μόνο για θέματα υγείας λέω εγώ.

Από κει και πέρα και ΟΛΟΙ οι γύρω μου να πιάνουν τους κολλητούς τους, δε θα πέσω κι εγώ στον ίδιο βούρκο.

Το ότι όλοι κάνουν κάτι παράτυπο δεν το νομιμοποιεί.
Αν δηλαδή όλοι π.χ. κλέβανε αυτοκίνητα, θα έπρεπε να αρχίσω να κλέβω κι εγώ;
Δε λέω ότι είναι το ίδιο, αλλά καμιά φορά παρασυρόμαστε από την ψυχολογία του όχλου και χάνουμε την ταυτότητά μας.

Προτιμώ να μη μπω στο χορό, ωστέ να έχω και δικαίωμα να κράζω ότι στραβό βλέπω.

πραγματικα χαιρομαι οταν βλεπω τετοιες φωτεινες εξαιρεσεις ηθους μεσα στην νεοελληνικη νοοτροπια σαπιλας και καννιβαλισμου...καλη δυναμη φιλε μου...και να ξερεις οτι η ζωη ειναι ενας κυκλος και παντα σου ανταπιδιδει καταστασεις...ο καθενας ο,τι κανει το βρισκει μπροστα του καποια στιγμη..ειτε καλο ειτε κακο...

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #78 στις: Μάιος 31, 2008, 12:46:38 μμ »
Ναι, ζητώ συγνώμη για κάποιους τραβηγμένους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησα.
Είχα στο μυαλό μου συγκεκριμένα πρόσωπα και καταστάσεις όταν τα έγραφα αυτά.

Έχετε σκεφτεί όμως ότι κάποιοι από σας είστε επιτυχόντες και όχι διοριστέοι γιατί διορίζονται άτομα που δε δίνουν καν ΑΣΕΠ;
Ακόμα και το πιο ηλίθιο κριτήριο να βάλει στην Πρόσθετη, καλύτερο θα είναι από τη σημερινή κατάσταση.
(Το πιο δίκαιο φυσικά είναι να γίνονται οι προσλήψεις από τον πίνακα)

Εκεί που χάνω την ψυχραιμία μου, είναι όταν ο άλλος που ξέρει ότι έχει μπει με βύσμα, το παίζει και μάγκας από πάνω και ειρωνεύεται όσους πάνε με το σταυρό στο χέρι.
Και το χειρότερο είναι ότι στο τέλος διορίζεται και εξακολουθεί να έχει το σπρώξιμο από τη Β'βάθμια για αποσπάσεις, τοποθετήσεις, άδειες και όλα τα υπόλοιπα.
Δηλαδή ΚΑΙ διορίζεται εντελώς αναξιοκρατικά ΚΑΙ υπερσκελίζει και όσους περάσανε την όποια τυπική διαδικασία στην οποία τους υπέβαλλε το δημόσιο.

Ωραίο σύστημα αξιών θα μεταδώσει στους μαθητές του τέτοιος εκπαιδευτικός...
Δε θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο...Το μήνυμα αυτό με εκφράζει όσο τίποτα!!Οπου σταθω και όπου βρεθώ λέω ακριβώς τα ίδια,ακόμη κι αν αυτό σε πολλούς δεν αρέσει.Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε,πιστεύω.Η τελευταία φράση του Siobaras τα λέει όλα.Εκεί είναι και η ουσία.Εκπαιδευτικοί είμαστε,με ψυχές και προσωπικότητες παιδιών έχουμε να κάνουμε.Αν με το προσωπικό τους παράδειγμα κάποιοι αυτοαναιρούν τις αρχές και τις αξίες που θα έπρεπε να συνέχουν μια σωστή κοινωνία δεν υπάρχει καμία δυνατότητα ουσιαστικής βελτίωσης και προόδου.Δεν είναι απλώς ότι κάποιοι βολεύονται εις βάρος όλων ημών των υπολοίπων,είναι ότι το μόνο παράδειγμα που μπορούν να αναμεταδώσουν στους μαθητές τους είναι το ίδιο γιατί μόνο αυτό έχουν μάθει.Αν μη τι άλλο,πρέπει εμείς οι υπόλοιποι τουλάχιστον να μιλάμε,να κατακρίνουμε αυτή την πρακτική.Είναι το λιγότερο που μπορούμε να κάνουμε,το ξαναλέω.Και ναι,συμφωνώ,να μην πέσουμε στον ίδιο βούρκο,όπως λέει και ο συνάδελφος.Είναι χρέος μας,αν θέλουμε να λεγόμαστε εκπαιδευτικοί λειτουργοί.
 Ποιο είναι το κέρδος από μια τέτοια στάση??η αυτοεκτίμηση συνάδελφοι.Οτι τα'χουμε καλά με τον εαυτό μας.Οτι κοιμόμαστε με τη συνείδησή μας καθαρη. Διάβαζα προ ημερών στο βημαgazino τη συνέντευξηκάποιου καθηγητή παν/μίου στην Αμερική που διδάσκει το εξαιρετικά δημοφιλές και πρωτοπόρο μάθημα "θετική ψυχολογία",πώς μπορούμε δλδ να είμαστε ευτυχισμένοι.Ελεγε πως όλες οι μελέτες αποδεικνύουν την άρρηκτη σχέση ηθικής και ευτυχίας.Δεν πιστεύω ότι όλα αυτά τα λαμόγια(ας μου συγχωρεθεί η έκφραση)που λίγο πολύ όλοι ξέρουμε,είναι ευτυχισμένοι μέσα στην ψυχή τους.Μπορεί να κάνω λάθος,ωστόσο το πιστεύω βαθιά.Οπως πιστεύω και πως ό,τι κάνεις(καλό ή κακό),το βρίσκεις.Συγνώμη για το μεγάλο μήνυμα.Ηθελα να μοιραστώ τις σκέψεις μου μαζί σας.και κυρίως ότι δεν πρέπει να απογοητευόμαστε.Σε τελική ανάλυση,εμείς έχουμε να προσφέρουμε συνάδελφοι.Δείτε το και έτσι...
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #79 στις: Μάιος 31, 2008, 01:25:55 μμ »
Ναι, ζητώ συγνώμη για κάποιους τραβηγμένους χαρακτηρισμούς που χρησιμοποίησα.
Να μη ζητάς συγνώμη...Από εμάς δε ζητάει κανένας από αυτούς που προσπαθούν να μας κάνουν μαριονέτες... Εδώ ο διευθυντής της δευτεροβάθμιας μου έκλεισε κατάμουτρα το τηλέφωνο όταν πήρα να μάθω πέρσι τί έγινε με την ΠΔΣ μετά από φωνές ενοείται...Είναι να μη χαρακτηρίζεις όταν βλέπεις τέτοιες καταστάσεις;;;

Εκεί που χάνω την ψυχραιμία μου, είναι όταν ο άλλος που ξέρει ότι έχει μπει με βύσμα, το παίζει και μάγκας από πάνω και ειρωνεύεται όσους πάνε με το σταυρό στο χέρι.
Το παιδί που προανέφερα όχι μόνο είχε την ίδια στάση με αυτήν που περιγράφεις αλλά με παροτρύνει να βάλω και στοίχημα ότι θα περάσει ΑΣΕΠ παρ'όλο που δίνει πρώτη φορά,χωρίς ιδιαίτερο διάβασμα τη στιγμή που περίπου 10000 φιλόλογοι είναι κάτω από τη βάση κτλ κτλ κτλ

Αυτό είναι θράσος..Αν με τέτοια γεγονότα δεν αγανακτούσαμε, δεν αντιδρούσαμε, δε χαρακτηρίζαμε....λυπάμαι αλλά θα χαρακτηριζόμασταν εμείς θύματα...
Παρ'όλα αυτά εγώ δεν έχω σκοπό να ξανασχοληθώ με το καμμάτι που λέγεται ΠΔΣ. Δε θα ξαναψάξω διευθυντή λυκείου,δε θα ξαναπάρω τηλέφωνο στη δευτεροβάθμια για να ρωτήσω και να κάνω θόρυβο στη σιωπή τους...Πραγματικά νιώθω ότι "ζητιανεύω" για 2 ώρες
Η δύναμη του ανθρώπου είναι μεγαλύτερη απ'όσο φανταζόμαστε...Θα το παλέψω με τη μοναδική επιλογή που έχω (ασεπ) και αν τα καταφέρω θα έχω διατηρήσει και την αξιοπρέπειά μου...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #80 στις: Μάιος 31, 2008, 01:58:32 μμ »
Μια ζωή η οικογένειά μου με το σταυρό στο χέρι πήγαινε και τι κατάλαβε?
Ο πατέρας μου,που έχτισε τις δουλειές των αλλονών, γύρισε από τη δουλειά και πέθανε στο καφενείο.................
Κάποιος εργοδότης του έκανε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου χωρίς να τον ενημερώσει και πλαστογράφησε την υπογραφή του πατέρα μου.
Και ο πατέρας μου απλώς έφυγε από την εταιρεία για να μην αμαυρωθεί το όνομά του στην πιάτσα,αυτό ήταν και η αρχή του τέλους του.
Ο θείος μου που έσωσε τόσες γυναίκες βαθμολογήθηκε από το διευθυντή του με 7.............ο χειρότερος γιατρός των Βαλκανίων δηλαδή,για να προωθήσει ο διευθυντής τους δικούς του.
Στη σχολή πάνε μπροστά τα γλειφτράκια,πιάνουν τους καλύτερους καθηγητές για διπλωματική με τα καλύτερα προγράμματα και ακούν και μπράβο για το 9 που πήραν με αντιγραφή.

Η απογοήτευσή μου είναι μεγάλη.

Συνείδηση ήσυχη,τελικά, έχει αυτός που κάνει ότι μπορεί για να περνάει καλά αυτός και η οικογένειά του.
Οι υπόλοιποι απλώς σκανιάζουμε με αυτά που βλέπουμε,εγώ προσωπικά είμαι σε φάση που νιώθω και άτυχη γιατί ούτε υπάρχει κάποιος για να με στηρίξει,ούτε αν υπήρχε θα είχα τα κότσια να ζητήσω βοήθεια.

Μια και θίχτηκε το αν ένας αδίστακτος βυσματούχος θα γίνει καλός παιδαγωγός,θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα.
Καλός παιδαγωγός είναι αυτός που λέει στο παιδί πως θα είναι σωστός άνθρωπος,ή αυτός που λέει στο παιδί πως θα επιβιώσει?

« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 31, 2008, 02:02:30 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #81 στις: Μάιος 31, 2008, 02:06:46 μμ »
  Aγάπη μην απογοητεύεσαι...αν σου δίνει κουράγιο σκέψου ότι δεν είσαι η μόνη και θα το ξαναπώ ότι πρέπει να αναλογιστούμε και να πιστέψουμε στη δύναμη του ανθρώπου...Σχετικά με το ερώτημά σου εννοείται ότι πρέπει να μαθαίνουμε στα παιδιά πώς να γίνουν σωστοί άνθρωποι...το άλλο το διαγράφουμε γιατί όπως και να'χει πιστεύω ότι στο τέλος ο καλός άνθρωπος επιβιώνει.
  Τα βιώματά μας πρέπει να δυναμώνουν τα πόδια μας για να στηρίξουμε όλες τις δυνάμεις μας και να προχωρήσουμε...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #82 στις: Μάιος 31, 2008, 02:41:02 μμ »
Μια και θίχτηκε το αν ένας αδίστακτος βυσματούχος θα γίνει καλός παιδαγωγός,θα ήθελα να θέσω το εξής ερώτημα.
Καλός παιδαγωγός είναι αυτός που λέει στο παιδί πως θα είναι σωστός άνθρωπος,ή αυτός που λέει στο παιδί πως θα επιβιώσει?



Αυτό είναι πολύ καλό ερώτημα.

Στην κοινωνία της παρακμής που ζούμε, τι χρησιμότητα έχει ένας ηθικός πολίτης που δεν θα μπορεί να επιβιώσει; Θα έπρεπε να υπάρχει ειδικό μάθημα για κομπίνες και λαμογιές στο σχολείο ώστε να εξασφαλίζονται ίσες ευκαιρίες; Όμως θέλει η κοινωνία μας να εξασφαλίζει ίσες ευκαιρίες στην τεχνογνωσία της λαμογιάς, ή πρέπει να επικρατήσει το κληρονομικό δίκαιο όπου τα κόλπα μεταβιβάζονται με φροντίδα της στενής οικογένειας στην επόμενη γενιά μιας και αποτελούν ισχυρό παράγοντα επικράτησης και στρατηγικής επιβίωσης επί των υπολοίπων (σε μια κοινωνία που δεν παράγει τίποτε και άρα ο καθένας προσπαθεί να ζήσει παρασιτικά σε βάρος των υπολοίπων) και άρα διαφυλάσονται ανάλογα και δεν μπορούν να γίνουν κοινό αγαθό;

Και μέσα σε όλα αυτά, τι χρησιμότητα έχει ένας ηθικός πολίτης που δεν μπορεί να επιβιώσει μέσα στην τόσο καλά οργανωμένη κοινωνία που παράγει παρακμή και τίποτε άλλο;

Επισήμανση: Τα παραπάνω μην τα παίρνετε πολύ στα σοβαρά, όπως δεν τα παίρνω κι εγώ, αφού έχει ζεστάνει ο καιρός και δεν είμαστε για τέτοια πράγματα, τουλάχιστον όχι εγώ, στην ηλικία μου...
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #83 στις: Μάιος 31, 2008, 03:06:46 μμ »
Συζήτηση μεταξύ γιατρών σε ασανσέρ :
"Η καλύτερη περίπτωση είναι οι καρκινοπαθείς. Τους ανοίγεις όσες φορές θέλεις και άμα σου πεθάνει δε σου λέει και κανένας τίποτα"

Τι θέλω να πω με το παραπάνω : Αν αρχίσουμε τις εκπτώσεις στην ηθική μας, τελικά δε θα είναι και δύσκολο να μειώσει ο καθένας το επίπεδο των υπηρεσιών που παρέχει. Σκεφτείτε λίγο τις επιπτώσεις που θα έχει κάτι τέτοιο στο κοινωνικό σύνολο.
(Δε θέλει και πολλή σκέψη - σε ένα βαθμό τα βλέπουμε και γύρω μας).

Ο ανήθικος εκπαιδευτής οδηγών θα βγάζει εν δυνάμει δολοφόνους στο δρόμο, ο αντίστοιχος σουβλατζής θα φτιάχνει γύρο από συλλεκτικό κρέας του μεσοπολέμου, κ.ο.κ.

Για μένα δεν τίθεται καν θέμα διλλήματος, για κάποιον που έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι πρέπει να παραδώσει μια, έστω λίγο, καλύτερη πατρίδα στα παιδιά του (εμ...ναι...πατρίδα....  Αυτό το χώρο στον οποίο ζούμε τελοσπάντων...)
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 249
Σύνολο: 251

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.141 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.