*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266576 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #84 στις: Μάιος 31, 2008, 03:42:49 μμ »
Σίγουρα η διαδικασία επιλογής είναι άδικη και παράτυπη.Αυτό που με ενοχλεί εμένα πρισσότερο είναι όλοι όσοι δεν έχουν μέτρο και δεν αναγνωρίζουν το πως μπήκαν σ'αυτό το πρόγραμμα και θεωρούν εαυτούς καλύτερους και ανώτερους.

Δυστυχώς όσο η κατάσταση παραμένει η ίδια δε νομίζω,annna4,ότι θα έπρεπε κάποιος να νιώθει τύψεις, εφ'όσον έχει κάποιον που μπορεί να τον βοηθήσει να πάρει ώρες. Αρκετές από τις ευθύνες πολιτείας και κοινωνίας έχουν μεταφερθεί επάνω μας (βλέπε ΑΣΕΠ), δε χρειάζεται να μας βαρύνει και η "καλή" μας τύχη να έχουμε έναν γνωστό στην κατάλληλη θέση.


Συμφωνώ μαζί σου!Κάτι τέτοιο εννοούσα κι εγώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #85 στις: Μάιος 31, 2008, 03:45:20 μμ »
Ας γίνει αυτό και τότε θα είμαι κι εγώ υπέρ του να γίνει εξ'ολοκλήρου η ΠΔΣ από αδιόριστους.

Μέχρι τότε όμως δε θα ανέχομαι κανένα τσόλι να μου λέει στα μούτρα μου "Εγώ δε δίνω ΑΣΕΠ, είναι δύσκολος..."
Να πας να γίνεις κομμώτρια τότε!
Οι υπόλοιποι τι είμαστε; Τα κορόιδα;

Φαίνεται η οργή σου απέναντι στα "βίσματα"!!!
Ο επιμένων νικά όμως έστω κι αν οι υποψήφιοι "κομμωτές" μας τρώνε θέσεις!!!

Την ίδια οργή έχω κι εγώ-ακόμα και για 'μένα τη ίδια.

Εγώ πάντως δίνω ΑΣΕΠ κι ας είναι δύσκολος..

Φαντάσου οργή που σου προκαλεί να είναι κάποιος στην παρέα σου, που ξεκίνησε με 10ώρες ΠΔΣ, μετά αναπληρωτής...χωρίς καν να μπαίνει σε τάξη για μάθημα....μετά ξανα αναπληρωτής...και τέλος διορισμός ....και να παραπονιέται΄για το μέρος που τον έστειλαν και για την κούραση που προκαλεί το σχολείο...ενώ εσύ δε βλέπεις το φως του ήλιου κάποιες μέρες λόγω διαβάσματος για να πετύχεις αυτό που σε κάποιον άλλον δόθηκε "εύκολα"και παρολαυτά παραπονιέται!!!


Γι'αυτό σου είπα κι εγώ να μη νιώθεις τύψεις..

Αποσυνδεδεμένος Iris_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #86 στις: Μάιος 31, 2008, 03:45:54 μμ »
 όταν ανακαλύπτει κάποιος ότι κάτι περίεργο τρέχει και γίνονται ύπουλα παιχνίδια, που μπορεί να απευθυνθεί?

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #87 στις: Μάιος 31, 2008, 03:48:41 μμ »
πριν απο λιγο καιρο ακουγοντας ειδησεις ακουσα οτι ο συντεχνιακος κλαδος που απεργουσε αρνηθηκε να δωσει βενζινη στα νοσοκομειακα αυτοκινητα του ΕΚΑΒ μπας και σωσουν κανεναν αρρωστο ετοιμοθανατο.οι ανθωπινες ζωες επρεπε να θυσιαστουν για να γινει το 5 % αυξηση 13%...απο κει και περα  τι να  περιμενεις απο την κοινωνια μας...τρωει ο ενας τον αλλο ανοικτα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:31:48 »

Αποσυνδεδεμένος solero

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 816
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #88 στις: Μάιος 31, 2008, 04:12:14 μμ »
Συζήτηση μεταξύ γιατρών σε ασανσέρ :
"Η καλύτερη περίπτωση είναι οι καρκινοπαθείς. Τους ανοίγεις όσες φορές θέλεις και άμα σου πεθάνει δε σου λέει και κανένας τίποτα"

Τι θέλω να πω με το παραπάνω : Αν αρχίσουμε τις εκπτώσεις στην ηθική μας, τελικά δε θα είναι και δύσκολο να μειώσει ο καθένας το επίπεδο των υπηρεσιών που παρέχει. Σκεφτείτε λίγο τις επιπτώσεις που θα έχει κάτι τέτοιο στο κοινωνικό σύνολο.
(Δε θέλει και πολλή σκέψη - σε ένα βαθμό τα βλέπουμε και γύρω μας).

Ο ανήθικος εκπαιδευτής οδηγών θα βγάζει εν δυνάμει δολοφόνους στο δρόμο, ο αντίστοιχος σουβλατζής θα φτιάχνει γύρο από συλλεκτικό κρέας του μεσοπολέμου, κ.ο.κ.

Για μένα δεν τίθεται καν θέμα διλλήματος, για κάποιον που έχει στο πίσω μέρος του μυαλού του ότι πρέπει να παραδώσει μια, έστω λίγο, καλύτερη πατρίδα στα παιδιά του (εμ...ναι...πατρίδα....  Αυτό το χώρο στον οποίο ζούμε τελοσπάντων...)

Έχεις δίκιο δε λέω αλλά όλα αυτά είναι "ιδανικά" και εμείς δε ζούμε στον ιδανικό κόσμο..Τώρα θα μου πεις εμείς τον φτιάχνουμε τον κόσμο μας..Ναι δε λέω κι εγώ έχω αξίες και ιδανικά και πιστεύω σ'αυτά όμως αν την Ελλάδα τη χαρακτηρίζει μια λέξη αυτή είναι "Μεσον" .Όταν λοιπόν βλέπεις όπως είπε και η Αγάπη να δίνουν κάποιοι όσες ώρες θέλουν στο γιο, ανιψιό, κουμπάρο τους και να σε ρωτάνε και στα μούτρα εσύ τι μέσον έχεις ε όχι ρε φίλε εκεί αν μου τύχει και μενα κάποιο μέσον μπροστά μου γιατί να μην το χρησιμοποιήσω?Για να κάθομαι να βλέπω άλλους με λιγότερα προσόντα κ ώρες προυπηρεσίας ξεφνικά να με περνάνε στον πίνακα ή ακόμα και σε άλλες δουλειές?Και να πάω κι εγώ 40 χρονών και ακόμα να μην έχω διοριστεί?Δηλαδή πες μου λίγο κάτι τώρα στα Σ.Δ.Ε. έχεις δει την προκήρυξη?Πόσα μόρια πιάνει το πτυχίο και πόσα η συνέντευξη? 8 και 30 αντίστοιχα..Για να μη σου πω για το μεταπτυχιακό που πιάνει νομίζω 3 και η προυπηρεσία που το ανώτερο να πάρεις 5..Δηλαδή εκεί δεν κάνει μπαμ ότι είναι με μέσον?Συγκρίνονται δηλαδή 4 χρόνια αγώνα να πάρεις ένα χαρτί με τα 2 λεπτά μιας συνέντευξης?Αν λοιπόν εμφανιζόταν σε σενα η καλή νεράιδα του παραμυθιού και σου έλεγε να σου εξασφαλίσει τους βαθμούς κάποιας συνέντευξης τι θα της έλεγες?Όχι ότι είναι να πάρω θα το πάρω με την αξία μου?Λες και αυτοί που θα σου πάρουν τη συνέντευξη έχουν όρεξη να μάθουν τι αξίζει ο καθένας μας..Αυτά μόνο σε μεγάλες επιχειρήσεις και ιδιωτικό τομέα..

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #89 στις: Μάιος 31, 2008, 05:38:28 μμ »
όταν ανακαλύπτει κάποιος ότι κάτι περίεργο τρέχει και γίνονται ύπουλα παιχνίδια, που μπορεί να απευθυνθεί?


Στη Διεύθυνση.
Τώρα τι απάνστηση θα πάρει..............δε ξέρω.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #90 στις: Ιούνιος 01, 2008, 02:51:10 πμ »
Διεύθυνση ΣΕΠΕΣ

τηλ: 210-3442212.

Η απάντηση που πήρα πριν μια εβδομάδα:

"Έχουμε στείλει το σχήμα στην ηγεσία και περιμένουμε έγκριση"

Ανέφερα το γεγονός, ότι κάποιες διευθύνσεις δέχονται αιτήσεις για Π.Δ.Σ και μου είπαν, πώς κακώς το κάνουν αυτό, και πως μπορούν να υποστούν κυρώσεις.
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος theold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #91 στις: Ιούνιος 01, 2008, 08:57:22 πμ »
Δεν είναι ακριβώς όπως τα λέτε, συνάδελφοι, όσον αφορά την επιλογή καθηγητών για την ΠΔΣ, ή τουλάχιστον δεν είναι παντού έτσι.
Είμαι χρόνια Σχεδιαστής και μου έχουν τύχει καθηγητές που επιλέχθηκαν με όλα τα κοινωνικά και τυπικά κριτήρια να το κλείσουν το τμήμα στο άψε σβήσε.
Εφέτος πήραμε συνάδελφο με αρκετά χρόνια πτυχίο και δυο παιδιά, έ το τμήμα δεν κράτησε πάνω από 15 ημέρες. Οι μαθητές έχουν άποψη και λόγο στην επιλογή, πολλές φορές ζητούν συγκεκριμένο καθηγητή, είτε μόνιμο είτε ωρομίσθιο. Είμαστε μικρό μέρος και όλοι ξέρουμε πρόσωπα και καταστάσεις. Πιέσεις λίγες υπάρχουν αλλά τις παρακάμπτουμε με αόριστες υποσχέσεις για μελλοντικά τμήματα. Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...
μιλας για μικρο τοπο, ελα στα αστικα κεντρα να δεις τι γινεται.και βεβαια δεν μιλαμε για ολους και για ολα.
οσο για τον "καλυτερο" βαρεθηκα να το ακουω.
μηπως να καθιερωθει ενας ασεπ και για τους μονιμους να δουμε και να βρουμε τους "καλυτερους";
μηπως να μην παιρνουν αδιακριτως ολους τους δασκαλους επειδη απλα και μονο δεν υπαρχουν αλλοι ¨καλυτεροι";
οσο για τα παιδια εμενα προσωπικα σε συγκεκριμενα σχολεια με ζητουσαν σαν τρελα και παρ' ολα αυτα δεν πηρα ουτε ωρα.
παρ' ολα αυτα χαιρομαι πολυ να ακουω ανθρωπους σαν κι εσενα να συμμετεχουν στην πονεμενη κουβεντα μας και να μας διαφωτιζουν.
προσωπικα, σε ευχαριστω πολυ.  :)
Προσυπογράφω Evita_I. Αγαπητοί μου. Η ΠΔΣ είναι πονεμένη ιστορία. Ας παραθέσω μερικά από τα συμπεράσματα της θητείας μου σ’ αυτήν ως Συντονιστή. Τώρα συνταξιούχος.
Πρόσληψη ωρομισθίων. Τι εφαρμόζεται γενικά και όχι απ’ όλους το ίδιο ή στον ίδιο βαθμό.
Α. Βύσμα. Αν ο Συντονιστής έχει σθένος (ή και ο Δ/ντής) η βυσματική πρόσληψη ελαχιστοποιείται ή μηδενίζεται.
Β. Προϋπηρεσία στο ίδιο σχολείο (αν ήταν χωρίς προβλήματα)-Όχι υποχρεωτικά-η επιθυμία των μαθητών. Eχουν λόγο.
Γ. Κριτήριο με το οποίο η Δ/νση κατάρτισε τους πίνακες (έτος πτυχίου κυρίως, κοινωνικά κ.α.).
 Η σειρά του πίνακα πάντως αντικειμενικά δεν είναι εύκολο να τηρηθεί. Καλός δάσκαλος (το ζητούμενο στην ΠΔΣ) δεν είναι οπωσδήποτε ο κάτοχος μεταπτυχιακού, ο αριστούχος του ΑΣΕΠ ή ο τρίτεκνος.
Κατά καιρούς και κατά τις περιστάσεις οι Δ/ντές ερμηνεύοντας κατά το δοκούν τη διάταξη «ο ωρομίσθιος διδάσκει μέχρι 10 ω/εβδ» λένε πχ –Θα δώσω σε ΠΕ06 μέχρι 6 ή 4 ω/εβδ ή –Δεν θα αφήσω να διδάξει σε περισσότερα από 2 σχολεία. Πολλές φορές αυτό το αλλάζουν στην πορεία.
Δεν προβλέπεται η κατάθεση βιογραφικού στο σχολείο αλλά και δεν απαγορεύεται. Γνώμη μου να περνάτε και ν’ αφήνετε (αν θέλουν τα κρατούν) ένα (καλογραμμένο) στα σχολεία μετά τις 10/09. Επηρεάζει γενικά.
Αν και είναι πολύ νωρίς τα γεγονότα, σχετικά με την πρόσληψη, διαδραματίζονται κάπως έτσι:
Α. Ο Συντ. προτείνει τα πρόσωπα. Κάποια ίσως προτείνει κ ο Δ/ντής.
Β. Ο Δ/ντής τροποποιεί ενδεχομένως τον πίνακα-πρόταση. Αντιπαράθεση-συμφωνία.
Γ. Καλείται ο μαύρος από τον Σ, υπογράφει στη Δ/νση και καλορίζικος.
Σημ. Δεν έχω ακούσει για χρηματισμό Δ/ντή.


Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #92 στις: Ιούνιος 01, 2008, 10:11:37 μμ »
Deat theold,

πραγματικά πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες και σίγουρα βάζουν στη θέση τους πολλά πράγματα.  Έχω όμως κάποιες απορίες.. Όταν λες πως τα κριτήρια (κοινωνικά, προϋπηρεσία, κλπ) βρίσκονται στην κρίση κάθε Δ/νσης, εννοείς πως είναι στη διακριτική ευχέρεια κάθε Δ/νσης ανά τη χώρα να βάλει τα δικά της κριτήρια κατάταξης των υποψηφίων?? Για να το κάνω τραγικό (ζω για την υπερβολή!!) θα μπορούσε κάποια πρωτοποριακή Δ/νση να θέσει ως κριτήριο...το ύψος των υποψηφίων?? Είναι γελοίο, το ξέρω, αλλά θέλω να καταλάβω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία ή είναι στην κρίση κάθε Δ/ντη και αν ναι, σε ποιο βαθμό? Στον απόλυτο?
Τι πιθανότητες θεωρείς έχει να επιλεχθεί ένας νέος καθηγητής έναντι κάποιου "περυσινού" που είχε μία νορμάλ συνεργασία με το σχολείο? Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μπει  'νέο' αίμα στην ΠΔΣ, αν το  'παλαιό' αίμα δε σαμποτάρει εαυτόν?

Πάντως χαίρομαι που ανανέωσες την πίστη μου στο σύστημα!

Αποσυνδεδεμένος ATHINA 25

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #93 στις: Ιούνιος 02, 2008, 01:57:08 μμ »
απ οτι ακουω και διαβαζω η προκηρυξη για την προσθετη δεν εχει βγει ακομη.εγω ομως που πηγα να κανω την αιτηση αναπληρωτων εκανα και για την προσθετη.πως γινεται αυτο?

Αποσυνδεδεμένος hope_x

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #94 στις: Ιούνιος 02, 2008, 01:58:47 μμ »
ισως τις παιρνουν και θα τις περασουν οταν βγει η προκυρηξη...σε ποια δευτεροβαθμια πηγες;

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #95 στις: Ιούνιος 02, 2008, 02:39:48 μμ »
Athina25, αφού λύσουμε αυτήν την απορία σου -πολύ σωστά ρωτάς, παρεπιπτόντως- τότε μένει πια μόνο να βρούμε την απάντηση στο μυστήριο δημιουργίας του σύμπαντος.... :D

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #96 στις: Ιούνιος 02, 2008, 04:36:53 μμ »
Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...
παρ' ολα αυτα χαιρομαι πολυ να ακουω ανθρωπους σαν κι εσενα να συμμετεχουν στην πονεμενη κουβεντα μας και να μας διαφωτιζουν.
προσωπικα, σε ευχαριστω πολυ.  :)
Προσυπογράφω Evita_I. Αγαπητοί μου. Η ΠΔΣ είναι πονεμένη ιστορία

γλυκε μου κυριε, η vifo ειμαι η πονεμενη, η evita1 ειναι συντονιστρια της πδς εν ενεργεια και μαλλον συμφωνει με την υποκειμενικοτητα και ελαστικοτητα επιλογης των υποψηφιων εκπαιδευτικων και των προσοντων τους.
εκτος αν αναφερεστε σε αυτο:"Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό..."=evita1

αν και δεν καταλαβα αν συμφωνειτε ή οχι με την πδς ετσι οπως συντελειται(...) ησασταν παρ'ολα αυτα κατατοπιστικοτατος ως προς τις πληροφοριες σας.
χαιρομαι ιδιαιτερα να συμμετεχουν στην κουβεντα μας ανθρωποι μεγαλυτεροι και εμπειροι. η παρουσια σας μας τιμα.  :)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #97 στις: Ιούνιος 02, 2008, 08:50:09 μμ »
κατα τα αλλα η ΠΔΣ ειναι ο θεσμος που λειτουργωντας '' αξιοκρατικα''  >:(
επιλεγει τους καλυτερους-εμπειροτερους-προθυμοτερους (και ολα τα -οτερους) ωστε να αποσπασει την εμπιστοσυνη των γονεων και να μην στελνουν τα παιδια τους στην ιδιωτικη πρωτοβουλια των φροντιστηριων και να συμβαλλει ετσι στον περιορισμο-καταργηση τους...πολυ θα ηθελα να συζητουσα με εναν  γονεα που διαβαζει τα post μας για το ποσο θα αγωνια μηπως και δεν υπαρχει του χρονου η ΠΔΣ.. ;D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158564
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 529
Σύνολο: 546

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.