*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266511 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #98 στις: Ιούνιος 02, 2008, 09:04:08 μμ »
Πάντως, μεταξύ μας, είναι απορίας άξιο που σε δημόσιο σχολείο προσλαμβάνονται εκπαιδευτικοί χωρίς να ελέγχονται οι προσλήψεις τους από το ΥΠΕΠΘ. Δεν υποννοώ κάτι για την αξιοκρατία (έχω αμφισβητήσει παλαιότερα, πριν ο theold μας διαφωτίσει, την ύπαρξη αυτής στην ΠΔΣ) αλλά γιατί δεν προσλαμβάνουν άτομα μέσω πινάκων αναπληρωτών-ωρομισθίων?? Τους βγαίνει το όνομα και ίσως είναι άδικο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:39 »

Αποσυνδεδεμένος theold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #99 στις: Ιούνιος 02, 2008, 11:28:07 μμ »
Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό...
παρ' ολα αυτα χαιρομαι πολυ να ακουω ανθρωπους σαν κι εσενα να συμμετεχουν στην πονεμενη κουβεντα μας και να μας διαφωτιζουν.
προσωπικα, σε ευχαριστω πολυ.  :)
Προσυπογράφω Evita_I. Αγαπητοί μου. Η ΠΔΣ είναι πονεμένη ιστορία

γλυκε μου κυριε, η vifo ειμαι η πονεμενη, η evita1 ειναι συντονιστρια της πδς εν ενεργεια και μαλλον συμφωνει με την υποκειμενικοτητα και ελαστικοτητα επιλογης των υποψηφιων εκπαιδευτικων και των προσοντων τους.
εκτος αν αναφερεστε σε αυτο:"Και τέλος πάντων είναι το μόνο κομμάτι της εκπαίδευσης όπου μπορεί -στο μέτρο του δυνατού- να διαλεχτεί ο καλύτερος για αυτόν τον ταλαίπωρο θεσμό..."=evita1

αν και δεν καταλαβα αν συμφωνειτε ή οχι με την πδς ετσι οπως συντελειται(...) ησασταν παρ'ολα αυτα κατατοπιστικοτατος ως προς τις πληροφοριες σας.
χαιρομαι ιδιαιτερα να συμμετεχουν στην κουβεντα μας ανθρωποι μεγαλυτεροι και εμπειροι. η παρουσια σας μας τιμα.  :)
Διεύθυνση ΣΕΠΕΣ

τηλ: 210-3442212.

Η απάντηση που πήρα πριν μια εβδομάδα:

"Έχουμε στείλει το σχήμα στην ηγεσία και περιμένουμε έγκριση"

Ανέφερα το γεγονός, ότι κάποιες διευθύνσεις δέχονται αιτήσεις για Π.Δ.Σ και μου είπαν, πώς κακώς το κάνουν αυτό, και πως μπορούν να υποστούν κυρώσεις.
Deat theold,

πραγματικά πολύ κατατοπιστικά τα όσα λες και σίγουρα βάζουν στη θέση τους πολλά πράγματα.  Έχω όμως κάποιες απορίες.. Όταν λες πως τα κριτήρια (κοινωνικά, προϋπηρεσία, κλπ) βρίσκονται στην κρίση κάθε Δ/νσης, εννοείς πως είναι στη διακριτική ευχέρεια κάθε Δ/νσης ανά τη χώρα να βάλει τα δικά της κριτήρια κατάταξης των υποψηφίων?? Για να το κάνω τραγικό (ζω για την υπερβολή!!) θα μπορούσε κάποια πρωτοποριακή Δ/νση να θέσει ως κριτήριο...το ύψος των υποψηφίων?? Είναι γελοίο, το ξέρω, αλλά θέλω να καταλάβω αν υπάρχει σχετική νομοθεσία ή είναι στην κρίση κάθε Δ/ντη και αν ναι, σε ποιο βαθμό? Στον απόλυτο?
Τι πιθανότητες θεωρείς έχει να επιλεχθεί ένας νέος καθηγητής έναντι κάποιου "περυσινού" που είχε μία νορμάλ συνεργασία με το σχολείο? Πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να μπει  'νέο' αίμα στην ΠΔΣ, αν το  'παλαιό' αίμα δε σαμποτάρει εαυτόν?

Πάντως χαίρομαι που ανανέωσες την πίστη μου στο σύστημα!
Τα κριτήρια για τη σύνταξη πινάκων (πιο σωστά καταλόγων) ωρομισθίων ΠΔΣ δεν είναι θεσμοθετημένα. Πιατέλα, λέει ο Παπαγιαννόπουλος ο μακαρίτης. Με λογιώ λογιώ μεζέδες. Κατά κανόνα όμως οι Δ/νσεις κανονίζουν μια σειρά (τουλάχιστον η Δ/νση του Ηρακλείου Κρήτης το κάνει) ανάλογα με το χρόνο κτήσης πτυχίου. Πράγματι είναι στη διακριτική ευχέρεια της όποιας Δ/νσης να τεθεί ως κριτήριο και το μπόϊ του υποψηφίου.
Δεν έχω στατιστικά στοιχεία ως προς το ποσοστό των καινούργιων που μπαίνουν στο παιχνίδι. Είναι πάντως ευκολότερο για έναν περσινό να προταθεί και φέτος για το ίδιο σχολείο από έναν καινούργιο. Για έναν καινούργιο ευκταίο είναι να έχει βρεί κάποιον γνωστό, φίλο ή συγγενή που να ξέρει τον Δ/ντή, τον Συντονιστή ή τον «καταχωρητή» (νέο αξίωμα κι αυτό στον θεσμό). Θα πάρει πιο εύκολα ή πιο σωστά λιγότερο δύσκολα τις 2 ή 4 πολύτιμες ωρίτσες που όλο και λιγοστεύουν αφού το ΥΠΕΠΘ όλο και πιο αργά ξεκινά την ΠΔΣ σπρώχνοντας έτσι ηθελημένα ή όχι τα παιδιά στα φροντιστήρια. Δεν ήταν στις προθέσεις μου να  ενδυναμώσω ή να αποδυναμώσω την πίστη κανενός στο σύστημα. Το συμπέρασμα θα το βγάλει ο καθένας από τις εμπειρίες του. Ξέρεις όμως τι θα πεί να έχεις διαθέσιμες 20 ώρες ΠΕ02 και να σε πιέζουν: ο φίλος, ο Δ/ντής Δ.Ε., ο Δ/ντής του διπλανού σχολείου, ο βουλευτής, ο συνάδελφος στο ίδιο σχολείο για το παιδί του ή τον αδελφό του όπως και συ ενόχλησες κάποιον σαν και σένα για το δικό σου κι εγώ για το δικό μου, ο άλλος που δεν έχει κανέναν και που κολυμπά στα βαθιά μόνος του, νάχεις και τους παλιούς, οι ώρες σου να είναι 20 και να χρειάζεσαι 200 για να καλύψεις όλους; Αυτά και για τη vifo και όλα τα παιδιά που αν και δεν σας γνωρίζω σας βλεπω σαν το δικό μου.

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #100 στις: Ιούνιος 03, 2008, 08:20:24 πμ »
Γραφική σκηνή αυτή που περιγράφεις theold..

Μου ακούγεται τόσο οικεία και πραγματικά έκανα τον παραλληλισμό του Υπουργού Υγείας "Πολλοί ασθενείς, λίγα κρεβάτια στις εντατικές!!".

Περαστικά μας, λοιπόν..

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #101 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:07:33 πμ »
Τα κριτήρια για τη σύνταξη πινάκων (πιο σωστά καταλόγων) ωρομισθίων ΠΔΣ δεν είναι θεσμοθετημένα. Πιατέλα, λέει ο Παπαγιαννόπουλος ο μακαρίτης. Με λογιώ λογιώ μεζέδες. Κατά κανόνα όμως οι Δ/νσεις κανονίζουν μια σειρά (τουλάχιστον η Δ/νση του Ηρακλείου Κρήτης το κάνει) ανάλογα με το χρόνο κτήσης πτυχίου.

Επισης, αλλα κριτηρια μπορει να ειναι η οικογενειακη κατασταση του υποψηφιου (αν παρατηρησατε, στην αιτηση ειχε κουτακια για "αγαμος-εγγαμος" και "αριθμος τεκνων"), το μεταπτυχιακο, η διδακτικη προϋπηρεσια και η προϋπηρεσια στην ΠΔΣ. Ομως εγκειται στην καθε διευθυνση με ποια σειρα θα θεσει αυτα τα κριτηρια, αν θα τα θεσει ολα ή μερικα απο αυτα ή αν θα θεσει επιπλεον.
Π.χ. απο αποσπασμενη καθηγητρια σε διευθυνση της Αθηνας ειχα μαθει οτι ο διευθυντης της ειχε δωσει εντολη να συνταξει τον καταλογο ξεκινωντας απο την οικογενειακη κατασταση (στην κορυφη του πινακα οσοι ειχαν 4 παιδια οπως λεει κι η εγκυκλιος, μετα 3, 2, κοκ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2008, 09:12:22 πμ από utenar »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:51:39 »

Αποσυνδεδεμένος theold

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #102 στις: Ιούνιος 03, 2008, 09:21:37 πμ »
Bingo!!!

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #103 στις: Ιούνιος 03, 2008, 10:59:00 πμ »
Κατάλαβα τι εννοείτε. Επιμένω όμως ότι θα'πρεπε ν'ακολουθείται ένα ενιαίο σύστημα στις προσλήψεις εκπαιδευτικών. Τι θα πει ΠΔΣ, ολοήμερο, αναπληρωτής, κλπ? Τα 2 μέτρα και 2 σταθμά ανέκαθεν αποτελούσαν το bull's eye των απανταχού καχύποπτων και όχι πάντα αδικαιολόγητα..

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #104 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:36:30 μμ »
Επιμένω όμως ότι θα'πρεπε ν'ακολουθείται ένα ενιαίο σύστημα στις προσλήψεις εκπαιδευτικών.

Φυσικα και θα επρεπε! Τοτε ομως δε θα ειχαν παραθυρακια για να βολευουν τους δικους τους! Επρεπε να υπαρχει ενας και μοναδικος τροπος προσληψης για ολους (π.χ. μονο ΑΣΕΠ) και για ολων των ειδων τις προσληψεις.
Δεν μπορει να εισαι πρωτος και με διαφορα στον πινακα ωρομισθιων της Περιφερειας που εχεις δηλωσει, να μην παιρνουν κανεναν απο την ειδικοτητα σου, και την επομενη χρονια να βλεπεις οτι ο αποκατω σου σε ξεπερασε γιατι πηρε 10 ωρες ΠΔΣ και πλεον παιρνουν αυτον ως ωρομισθιο και νομιμα! >:(

Αποσυνδεδεμένος Da_Kancho

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 212
  • Φύλο: Άντρας
  • "Στην Ελλάδα είμαστε, τώρα το διαπιστώσατε;"
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #105 στις: Ιούνιος 03, 2008, 12:49:52 μμ »
ευκταίο είναι να έχει βρεί κάποιον γνωστό, φίλο ή συγγενή που να ξέρει τον Δ/ντή, τον Συντονιστή ή τον «καταχωρητή»

Μα αυτό είναι το βασικό και προαπαιτούμενο προσόν στη χώρα μας από τότε που θυμάμαι, και μάλλον και πολύ παλαιότερα. Όποιος δεν το έχει λοιπόν, λάθος επάγγελμα (φιλοδοξεί να) κάνει.
Μην πειράζετε το μυγάκι, έχει διοριστεί Μόνιμο σε Οργανική θέση.

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #106 στις: Ιούνιος 11, 2008, 04:28:46 μμ »
Yπάρχει κάτι νεοτερο για τις αιτήσεις στην ΠΔΣ?

Αποσυνδεδεμένος tama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 739
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #107 στις: Ιούνιος 11, 2008, 05:06:51 μμ »
Σήμερα ρώτησα.. δεν υπάρχει τίποτα νεότερο...

Αποσυνδεδεμένος Lara

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #108 στις: Ιούνιος 11, 2008, 08:55:14 μμ »
Eυχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος charm_quark

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #109 στις: Ιούνιος 30, 2008, 08:38:31 μμ »
Υπαρχει καποιο νεοτερο απο το μετωπο; ???
Τα πάντα όλα... και τα κοάλα τίποτα;;


Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #110 στις: Ιούνιος 30, 2008, 11:56:37 μμ »
Υπαρχει καποιο νεοτερο απο το μετωπο; ???


Ουδέν νεότερον απο το δυτικό (ή απο κάποιο άλλο) μέτωπο... :-\
Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #111 στις: Ιούλιος 01, 2008, 12:05:02 πμ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 381

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.113 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.