*

Αποστολέας Θέμα: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη  (Αναγνώστηκε 266456 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #112 στις: Ιούλιος 01, 2008, 01:09:01 πμ »
Κάλεσα σήμερα στη δευτεροβάθμια και μου είπαν ότι δεν έχει βγει ακόμη εγκύκλιος ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος lego

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 04, 2008, 02:04:00 μμ »
χτες που είχα πάει στη δευτεροβάθμια α' αθήνας άκουσα να λένε οτι μπορεί και να μην γίνει η ΠΔΣ φέτος γιατι δεν υπάρχουν λεφτά ελπίζω να είναι μόνο φήμες αλλιως...

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #114 στις: Ιούλιος 04, 2008, 05:19:06 μμ »
σιγα μην τα βαψω και μαυρα! καλυτερα, ετσι θα παψουν να με προσπερνουν οι βυσματουχοι!  ;)

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #115 στις: Ιούλιος 04, 2008, 06:03:33 μμ »
σιγα μην τα βαψω και μαυρα! καλυτερα, ετσι θα παψουν να με προσπερνουν οι βυσματουχοι!  ;)

Κι εγώ της ίδιας άποψης είμαι
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:13:10 »

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #116 στις: Ιούλιος 04, 2008, 08:50:16 μμ »
σιγα μην τα βαψω και μαυρα! καλυτερα, ετσι θα παψουν να με προσπερνουν οι βυσματουχοι!  ;)

Συμφωνώ κι επαυξάνω. Δεν είναι δυνατό να έχω 13.5 μόρια και να μην με καλούν για ΠΔΣ ενώ γνωρίζω συναδέλφους, που με 0 μόρια τους δόθηκαν και τους δίδονται ώρες, επειδή γνωρίζουν το Λυκειάρχη, το Προϊστάμενο στη Β/βαθμια κ.ο.κ.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος shania

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 432
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #117 στις: Ιούλιος 04, 2008, 09:05:33 μμ »
σιγα μην τα βαψω και μαυρα! καλυτερα, ετσι θα παψουν να με προσπερνουν οι βυσματουχοι!  ;)
+1
Ν'αγαπάς την ευθύνη.
Να λες εγώ μονάχος μου έχω χρέος να σώσω τη γη.
Αν δε σωθεί,εγώ φταίω.
                                Ν.ΚΑΖΑΝΤΖΑΚΗΣ

Αποσυνδεδεμένος Dejavu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #118 στις: Ιούλιος 04, 2008, 09:50:22 μμ »
Προσωπική μου άποψη είναι πως δεν θα κόψουν φέτος την Π.Δ.Σ. διότι διανύουμε προεκλογική περίοδο (Ευρωεκλογές 2009). Άσε που το ακούω αυτό εδώ και 2-3 χρόνια και ακόμα υπάρχει ο θεσμός…

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #119 στις: Ιούλιος 04, 2008, 11:41:50 μμ »
απο την alfavita:
ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ ΤΗΣ ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΑΣ ΕΝΩΣΗ ΑΔΙΟΡΙΣΤΩΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΚΙΝΗΤΟΠΟΙΗΣΗ ΣΤΙΣ 2/7/08 ΣΤΟ ΥΠΕΠΘ

Τ.Θ. 3785, Τ.Κ. 10210

adioristia@freemail.gr

syllogosadioristwnekpaideytikwn.blogspot.com

 

 

 

Την Τετάρτη 2 Ιουλίου πραγματοποιήθηκε έξω από το ΥΠΕΠΘ διαμαρτυρία της Πανελλήνιας Ένωσης Αδιόριστων Εκπαιδευτικών με αφορμή την ανακοίνωση πενιχρών διορισμών μέσω ΑΣΕΠ για τα επόμενα δύο χρόνια. Μετά τη διαμαρτυρία ζητήθηκε συνάντηση με φορείς του ΥΠΕΠΘ. Αρχικά, μας δέχτηκε ο Διευθυντής Γενικής Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Διοίκησης, κ. Κουτρομάνος. Στη συνάντηση τέθηκε ξεκάθαρα το θέμα των διορισμών μέσω ΑΣΕΠ και της νέας ρύθμισης για μονιμοποίηση των εκπαιδευτικών βάσει των πινάκων με 30μηνη προϋπηρεσία και 24μηνη προϋπηρεσία + επιτυχία στον ΑΣΕΠ , καθώς επίσης και το ζήτημα της ΠΕ04  και της Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης.

Μόνο απαράδεκτη μπορεί να χαρακτηριστεί η αντιμετώπιση του θέματος των διορισμών από την πλευρά του ΥΠΕΠΘ, το οποίο αρνείται την ύπαρξη κενών στο δημόσιο σχολείο, ενώ παραδέχτηκε τη μείωση των οργανικών θέσεων και την πρόθεση για λιγότερες προσλήψεις αναπληρωτών τη νέα σχολική χρονιά. Παρόλο που κατατέθηκαν στον κ. Κουτρομάνου τα έγγραφα που η Ένωση Αδιόριστων είχε ζητήσει και συλλέξει από τις διευθύνσεις δευτεροβάθμιας της χώρας και αποδείκνυαν τόσο την ύπαρξη κενών όσο και την μερική κάλυψη αυτών από ωρομίσθιους ο Γενικό Διευθυντής αδιαφορούσε χρησιμοποιώντας τουλάχιστον φαιδρά, κατά τη γνώμη μας, επιχειρήματα, όπως τις εποχές που στις τάξεις υπήρχαν 60 μαθητές ανά τάξη και το μάθημα γινόταν σωστά! Σχετικά με τη νέα ρύθμιση  για τη μονιμοποίηση των εκπαιδευτικών με συγκεκριμένη προϋπηρεσία, αφού εκθέσαμε την άποψη μας και υποστηρίξαμε ότι η νέα ρύθμιση είναι φωτογραφική και οι διορισμοί τελικά δεν είναι στο σύνολό τους περισσότεροι, αλλά αφαιρέθηκαν από άλλες κατηγορίες, ο κ. Κουτρομάνος αρνήθηκε τόσο να απαντήσει όσο και να εκθέσει το σκεπτικό με το οποίο το ΥΠΕΠΘ προχώρησε σε αυτή τη ρύθμιση.

Σχετικά δε με την αλλαγή τόσο στην ύλη όσο και στο διορισμό της ΠΕ04 το ΥΠΕΠΘ και το Παιδαγωγικό Ινστιτούτο αρνούνται οποιαδήποτε αλλαγή υποστηρίζοντας ότι δεν υπήρχαν αντιδράσεις πέρα από αυτή της Ένωσής μας και τονίζοντας την αδιαλλαξία του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου για το θέμα.

Τέλος, σχετικά με την Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη η ενημέρωση και η συζήτηση έγινε με την κα Περρίκου. Θέσαμε τρία ζητήματα. Το ζήτημα πληρωμής των συναδέλφων, το χρονοδιάγραμμα για την εγκύκλιο και το αίτημά μας η Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη να γίνεται με προσλήψεις από τον ενιαίο πίνακα και όχι μέσω των Διευθύνσεων Δευτεροβάθμιας και των Διευθυντών. Σχετικά με την πληρωμή των συναδέλφων μας παρουσίασαν ένα νέο χρονοδιάγραμμα σύμφωνα με το οποίο η αποπληρωμή θα γίνει μέχρι αρχές Σεπτέμβρη, ενώ για την έκδοση της εγκυκλίου μας δήλωσαν ότι δε γνωρίζουν κάτι. Σχετικά δε με τον τρόπο πρόσληψης στη ΠΔΣ ενημερωθήκαμε ότι το ΥΠΕΠΘ «κάνει τα αδύνατα δυνατά να μην αλλάξει τίποτα, αφού κανένα δε θα εξυπηρετεί, αν και η ένταξη της στον ενιαίο θα έλυνε κάποια προβλήματα»!!!!
Το ΥΠΕΠΘ εθελοτυφλεί και κωφεύει. Εθελοτυφλεί και κωφεύει μπροστά στα προβλήματα του δημόσιου σχολείου, εθελοτυφλεί και  κωφεύει απέναντι στους χιλιάδες αδιόριστους εκπαιδευτικούς, δεν αναλαμβάνει τις πολιτικές ευθύνες του παρουσιάζοντας γελοία επιχειρήματα, ενώ φαίνεται ότι συνεχίζει και διατηρεί πελατειακές σχέσεις, εμπαίζει τους συναδέλφους ακόμα και για το πότε θα πληρωθούν τα δεδουλευμένα.

Το σύνολο της εκπαιδευτικής κοινότητας οφείλει να αντιδράσει και να διεκδικήσει όσα του ανήκουν

 

Θα μας βρουν μπροστά τους!

 

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 06, 2008, 09:56:15 πμ από rozy4 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #120 στις: Ιούλιος 05, 2008, 12:05:16 πμ »
Ποια αποπληρωμη θα γινει αρχες Σεπτέμβρη ?
Του 2006-7 και του 2007-8 ? :D

'Η μονο του 2006-7?  :-\

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #121 στις: Ιούλιος 05, 2008, 12:09:07 πμ »
Μπορεί να είναι και του 2000-2001.................έτσι όπως έχουνε μπλέξει τα μπούτια τους................όλα είναι πιθανά.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος rozy4

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3907
  • Η ζωή είναι ωραία φιλαράκο
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #122 στις: Ιούλιος 05, 2008, 09:45:38 πμ »
Ποια αποπληρωμη θα γινει αρχες Σεπτέμβρη ?
Του 2006-7 και του 2007-8 ? :D

'Η μονο του 2006-7?  :-\
απο το υπεπθ μου ειχαν πει οτι θα δοθουν πρωτα του 2007 (σε δοσεις) και οτι για το 2008 περιμενουν να εγκριθουν αλλα χρηματα. για το τελευταιο η υπαλληλος δεν ηταν και πολυ σιγουρη.

Αποσυνδεδεμένος tihea

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1661
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΑΣΕΠ=Αποτελεσματικό Σύστημα Εξόντωσης Πτυχιούχων
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #123 στις: Ιούλιος 05, 2008, 09:56:19 πμ »
Από τέλος Ιούνη το πήγαν Ιούλιο και τώρα μιλούν για αρχές Σεπτέμβρη;;;;;
Η γοητεία του πληθυντικού αριθμού και η μοναξιά του σχοινοβάτη εκπαιδευτικού.

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #124 στις: Ιούλιος 05, 2008, 10:01:47 πμ »
 Φαρισαίοι!

 

του Θανάση Τσιριγώτη

 

Με ημερομηνία 26/6/2008 κυκλοφόρησε η νέα εγκύκλιος του ΥΠΕΠΘ με την υπογραφή του Θ. Νικολόπουλου.

Το Θ. Νικολόπουλο τον ήξερα από τη Δυτική Αθήνα ως μεθοδικό εκπαιδευτικό, με εμμονές, νεοδημοκράτη, αλλά τίμιο άνθρωπο. .

Φαίνεται πως οι καρέκλες οξειδώνουν τα μυαλά και τις ψυχές των ανθρώπων, «ψυχές μαραγκιασμένες από τις δημόσιες αμαρτίες» έγραφε ο Γ. Σεφέρης.

Τι σκαρφίστηκε ο «ποιητής» της εγκυκλίου;

·  Να πειθαρχήσει τους εκπαιδευτικούς και να δώσει «γερμανικό» αέρα στους σχολικούς συμβούλους.

· Να ξεχάσει την ενισχυτική (ΠΔΣ  κλπ) διδασκαλία κλείνοντας το μάτι στα φροντιστήρια.

·  Να επαναφέρει τα 30άρια τμήματα.

·  Να προγραμματίσει χωρίς χρήματα, χωρίς στήριξη, χωρίς αναπνοή τη νέα σχολική χρονιά επιτυγχάνοντας το αδιανόητο, ακριβώς όπως ο Ποτέμκιν την τσαρική εποχή.

Εμφανίζοντας μια ψεύτικη βιτρίνα!

Αντιλαμβανόμαστε κ. Νικολόπουλε τις προθέσεις σας, γνωρίζουμε αρκούντως τις θέσεις σας, όπως ξέρετε και τις αντιθέσεις μας.

Αλλά να μεταβληθεί ο σύμπας εκπαιδευτικός κόσμος σ’ ένα απέραντο δοκιμαστήριο όπου θα παρουσιάζεται το κυβερνητικό έργο χωρίς υποστήριξη του έμψυχου δυναμικού, δεν θα το επιτρέψουμε.

Σας επιτρέπουμε, όμως, να αποσύρετε ήσυχα – ήσυχα την τρομοκρατική εγκύκλιο και αναλαμβάνουμε πλήρως το χρέος μας απέναντι στα παιδιά όλων των «γενών» που βρίσκονται στη χώρα μας.

Ο εμπαιγμός δε θα περάσει!

 


Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Πρόσθετη Διδακτική Στήριξη
« Απάντηση #125 στις: Ιούλιος 06, 2008, 04:47:39 μμ »
καλα εγω απο 2007 εχω να παρω...πολλαααααααααααα μα πααααααααααρα πολλαααααααααααααααα λεφτα... :-X
α και μολις τα παρω θα σας κανω το τραπεζι με ... φακες ή φασολια! εννοειται απο 1 σπορι ο καθενας.  ;D  8)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 25
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 536

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.