*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 314102 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
 :)Γειά σας. Σκέφτομαι να αρχίσω ξανά κάποια ιδιαίτερα μαθήματα και θα ήθελα τη βοήθειά σας. Είχα απομακρυνθεί από το διάβασμα για πάρα πολύ καιρό (6 χρόνια) και μετά από την απόφαση να δώσω στον Ασέπ, σκέφτομαι να ξαναρχίσω τα ιδιαίτερα. Να ξεκινήσω από γυμνάσιο και να αφήσω το Λύκειο για αργότερα? Το πλάνο του μαθήματος είναι το ίδιο με του σχολείου? Ο σκοπός του ιδιαίτερου είναι ποιός? Να προετοιμάζεις τον μαθητή για την επόμενη μέρα ή να προχωράς στην ύλη παρακάτω, ώστε όταν θα την διδαχθεί στο σχολείο, να είναι έτοιμος? Περιμένω με ανυπομονησία τις συμβουλές σας. :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 04:35:20 μμ από Lenazagor »
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:29 »

Αποσυνδεδεμένος maryk

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1213
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 24, 2008, 04:24:56 μμ »
Νίκη πολύ καλά κάνεις!Τα μαθήματα θα σε βοηθήσουν αρκετά και στο διαγωνισμό...Σχετικά με τις τάξεις θα σου πρότεινα σίγουρα να μην ασχοληθείς με Γ Λυκείου γιατί είναι πολύ πιο απαιτητική ως τάξη...Κατά τη γνώμη μου ανάλογα βέβαια με το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις στα ιδιαίτερα, μπορείς να ανταποκριθείς ακόμα και στα μαθήματα της Β Λυκείου..Τα ιδιαίτερα συνήθως είναι μπροστά στην ύλη από το σχολείο..Στις τάξεις του γυμνασίου βέβαια μπορεί να σου ζητηθεί μόνο να προετοιμάζεις ένα παιδί για την επόμενη μέρα.. Να έχεις πάντα υπόψιν σου τα βιβλία καθηγητή...
ΠΕ02

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 24, 2008, 04:32:51 μμ »
Οι σκοποί του ιδιαίτερου είναι οι εξής : 1ον να βγάλεις κανα φράγκο.


Και φυσικά θα πάρεις και λύκειο.
Άμα δε βουτήξεις στα βαθιά,κολύμπι δε μαθαίνεις.
Τώρα το πως θα οργανώσεις το μάθημα,εξαρτάται από το παιδί που έχεις στα χέρια σου και τη χρονική στιγμή που ξεκινάς τα μαθήματα.
Τι θέλω να πω : άμα σου έρθει κανένα γατόνι από την αρχή της χρονιάς όλα καλά,κάνεις ότι θέλεις.
                      άμα όμως σου έρθει κανένα τούβλο μια βδομάδα πριν το διαγώνισμα.................πάρε υπογλώσσια και ξεκίνα.
                                                        


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 24, 2008, 07:30:53 μμ »
Σπάνια ο αετός στο Γυμνάσιο θα ψάξει για ιδιαίτερο.
Δεν το χρειάζεται κιόλας.

Το πιο συχνό (στα Μαθηματικά τουλάχιστον) είναι να σου ζητήσει μάθημα αυτός που δεν έχει καταλάβει τίποτα (και δεν έχει διαβάσει και τίποτα) και πολλές φορές αφού πάρει βαθμούς για Α' 3μηνο για να τον στριμώξουν οι γονείς.
Γι'αυτό ποτέ δεν έκανα μαθήματα στο Γυμνάσιο (πλην της ξαδέρφης μου)

Αντίθετα, Β' και Γ' Λυκείου, θα βρεις και καλούς μαθητές που κάνουν σοβαρή προετοιμασία.
Θέλει πολύ μεγαλύτερη προετοιμασία από εσένα, αλλά τουλάχιστον θα κάνεις και κάποια μαθήματα που θα τα χαίρεσαι πραγματικά...
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:09:29 »

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 24, 2008, 08:41:01 μμ »
Οι σκοποί του ιδιαίτερου είναι οι εξής : 1ον να βγάλεις κανα φράγκο.


Και φυσικά θα πάρεις και λύκειο.
Άμα δε βουτήξεις στα βαθιά,κολύμπι δε μαθαίνεις.
Τώρα το πως θα οργανώσεις το μάθημα,εξαρτάται από το παιδί που έχεις στα χέρια σου και τη χρονική στιγμή που ξεκινάς τα μαθήματα.
Τι θέλω να πω : άμα σου έρθει κανένα γατόνι από την αρχή της χρονιάς όλα καλά,κάνεις ότι θέλεις.
                      άμα όμως σου έρθει κανένα τούβλο μια βδομάδα πριν το διαγώνισμα.................πάρε υπογλώσσια και ξεκίνα.
                                                        
"1ον να βγάλεις κανα φράγκο"

Στην περιοχή που μένω (στα Μεσόγεια), δύσκολα πιάνεις καλή τιμή..Εκτός κι αν είσαι έμπειρος και περιζήτητος! Για γυμνάσιο σκέφτομαι 10 ευρώ την ώρα και για Α-Β Λυκείου 15. Η έλλειψη εμπειρίας μου, είναι ένα μειονέκτημα..

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 24, 2008, 08:53:17 μμ »
Νίκη πολύ καλά κάνεις!Τα μαθήματα θα σε βοηθήσουν αρκετά και στο διαγωνισμό...Σχετικά με τις τάξεις θα σου πρότεινα σίγουρα να μην ασχοληθείς με Γ Λυκείου γιατί είναι πολύ πιο απαιτητική ως τάξη...Κατά τη γνώμη μου ανάλογα βέβαια με το χρόνο που μπορείς να διαθέσεις στα ιδιαίτερα, μπορείς να ανταποκριθείς ακόμα και στα μαθήματα της Β Λυκείου..Τα ιδιαίτερα συνήθως είναι μπροστά στην ύλη από το σχολείο..Στις τάξεις του γυμνασίου βέβαια μπορεί να σου ζητηθεί μόνο να προετοιμάζεις ένα παιδί για την επόμενη μέρα.. Να έχεις πάντα υπόψιν σου τα βιβλία καθηγητή...

Για Γ Λυκείου δεν το σκέφτομαι καθόλου..Με φοβίζει και η Β..Προς το παρόν δουλεύω τα πρωινά, οπότε ο χρόνος είναι πολύ περιορισμένος..Σκέφτομαι να παραιτηθώ, για να προετοιμαστώ καλύτερα για τον διαγωνισμό και τα ιδιαίτερα. Απ'την άλλη σκέφτομαι και τα χρήματα..Είναι πολύ άσχημο να νιώθεις εγκλωβισμένος και να μην μπορείς να κάνεις αυτό που θέλεις..

Στα λίγα ιδιαίτερα που έκανα παλιά, δημοτικού και γυμνασίου, οι γονείς μου έλεγαν ότι θέλουν απλά τα παιδιά τους να είναι έτοιμα για την άλλη μέρα. Είχα και μια μητέρα που μου ζήτησε μέσα Αυγούστου το παιδί της να γράψει καλά σε κείμενα και γλώσσα για να μην μείνει στην ίδια τάξη! Ευτυχώς, πέρασε..

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ (ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ)
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 24, 2008, 08:56:03 μμ »
Οι σκοποί του ιδιαίτερου είναι οι εξής : 1ον να βγάλεις κανα φράγκο.


Και φυσικά θα πάρεις και λύκειο.
Άμα δε βουτήξεις στα βαθιά,κολύμπι δε μαθαίνεις.
Τώρα το πως θα οργανώσεις το μάθημα,εξαρτάται από το παιδί που έχεις στα χέρια σου και τη χρονική στιγμή που ξεκινάς τα μαθήματα.
Τι θέλω να πω : άμα σου έρθει κανένα γατόνι από την αρχή της χρονιάς όλα καλά,κάνεις ότι θέλεις.
                     άμα όμως σου έρθει κανένα τούβλο μια βδομάδα πριν το διαγώνισμα.................πάρε υπογλώσσια και ξεκίνα.                                                        

Και στην περίπτωση αυτή κάποιοι γονείς θεωρούν, ότι δεν έκανες καλά τη δουλειά σου..

 >:( >:( >:(
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 24, 2008, 08:58:21 μμ »
Σπάνια ο αετός στο Γυμνάσιο θα ψάξει για ιδιαίτερο.
Δεν το χρειάζεται κιόλας.

Το πιο συχνό (στα Μαθηματικά τουλάχιστον) είναι να σου ζητήσει μάθημα αυτός που δεν έχει καταλάβει τίποτα (και δεν έχει διαβάσει και τίποτα) και πολλές φορές αφού πάρει βαθμούς για Α' 3μηνο για να τον στριμώξουν οι γονείς.
Γι'αυτό ποτέ δεν έκανα μαθήματα στο Γυμνάσιο (πλην της ξαδέρφης μου)

Αντίθετα, Β' και Γ' Λυκείου, θα βρεις και καλούς μαθητές που κάνουν σοβαρή προετοιμασία.
Θέλει πολύ μεγαλύτερη προετοιμασία από εσένα, αλλά τουλάχιστον θα κάνεις και κάποια μαθήματα που θα τα χαίρεσαι πραγματικά...

Μου άρεσε αυτή σου η άποψη.. :)
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 24, 2008, 09:01:03 μμ »
Κοίτα.......θα προσαρμόσεις τις τιμές σου ανάλογα και με τις ώρες που θα κάνεις στον πελάτη.
Άμα σε ζητήσει κάποιο παιδί για ένα 2ωρο απλώς πριν το διαγώνισμα θα του ζητήσεις 15 ακόμη και αν είναι γυμνασίου.
Ή αμα έρθει κάποιο του λυκείου και σου πει ότι σε θέλει σε όλα τα φιλογικά θα του κάνεις μια καλύτερη τιμή,έτσι για να γλυκαθεί και ο γονιός.

Ακούγεται λιγάκι σαν πακέτο αδυνατίσματος σε ινστιτούτο αισθητικής, το ξέρω,αλλά αυτή είναι η δουλειά μας,δεν πάμε να βγάλουμε απλώς ένα χαρτζιλίκι.

Επίσης καλό νομίζω θα είναι,να απαιτείς με τον τρόπο σου να κάνεις 2ωρα. Σε συμφέρει ειδικά αν πρέπει να πας μακριά από το σπίτι σου.

Κάποιοι γονείς σε ρωτάνε πως θέλεις να σε πληρώνουν,σε αυτήν την περίπτωση η γνώμη μου είναι να τους λες με τη βδομάδα.
Γενικώς πιστεύω καλό είναι να τους ξεκαθαρίζουμε ότι θέλουμε να πληρωνόμαστε στο τέλος της εβδομάδας.

Ένας φυσικός μου είχε πει κάποτε να μιλάς για την πρόοδο του παιδιού στον πατέρα και όχι στη μητέρα γιατί αυτές λέει θεωρούν ότι θίγεις το παιδί και θέλουν να το υπερασπιστούν. Το επιδιώκω,αν και δεν είναι πάντα εύκολο.

Τώρα βέβαια δε ξέρω καθόλου τι παίζει με τις τιμές στην περιοχή σου. :(



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος vag_fys

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 785
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 24, 2008, 09:07:32 μμ »
Υπάρχουν 4 κατηγορίες μαθητών.
1. Οι μαθητές που θέλουν και μπορούν.
2. Οι μαθητές που θέλουν αλλά δεν μπορούν.
3. Οι μαθητές που δε θέλουν ενώ μπορούν και
4. Οι μαθητές που δε θέλουν και δεν μπορούν.
Η χειρότερη κατηγορία είναι η 2η.
Η καλύτερη φυσικά η 1η.
Η 4η καλύτερα να μην τυχαίνει σε κανέναν και με την 3η είναι στο χέρι του καθηγητή να προσπαθήσει να τον πάει στην 1η κατηγορία.
Το μερτικό μου απ'τη χαρά
μου το'χουν πάρει άλλοι
γιατί είχα χέρια καθαρά
και μια καρδιά μεγάλη.

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 24, 2008, 09:12:37 μμ »
Αγάπη, συμφωνώ. Σίγουρα οι τιμές προσαρμόζονται με βάση τις ώρες. Στο πακετάκι, καλό είναι να βάζουμε και κανένα δώρο? Κανένα διαγώνισμα στο σπίτι (δωρεάν) ή λίγη παραπάνω ώρα (χωρίς χρέωση).

Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος elsa_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 24, 2008, 09:50:49 μμ »
Καλό είναι επίσης να εξειδικευτείς σε 1-2 αντικείμενα ώστε να μπορείς να προετοιμάζεσαι καλύτερα . τουλαχιστον για το λύκειο καλύτερα να κάνεις λιγότερα γνωστικα αντικείμενα , πχ. έκθεση ή λογοτεχνία  , για να μην υπάρχει διασπορά δυνάμεων στην προετοιμασία.
στο γυμνασιο δεν ειναι μεγάλες οι απαιτήσεις διαβάσματος, αλλά οι περισσοτεροι υποψηφιοι μαθητές είναι ... για τα μπάζα!!!!άσε που χειρότεροι είναι οι γονείς τους που νομίζουν ότι από μαθητή του 9 θα τον κάνεις  ως δια μαγείας του 19!!!!
συμφωνώ με siobaras 100%.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 24, 2008, 10:11:08 μμ »
Αγάπη, συμφωνώ. Σίγουρα οι τιμές προσαρμόζονται με βάση τις ώρες. Στο πακετάκι, καλό είναι να βάζουμε και κανένα δώρο? Κανένα διαγώνισμα στο σπίτι (δωρεάν) ή λίγη παραπάνω ώρα (χωρίς χρέωση).


Καταρχήν είμαι της άποψης ότι δεχόμαστε τις προκλήσεις.............είναι ευκαιρία για εμάς να κάτσουμε και να παιδευτούμε...........
Να δουλέψουμε και κομμάτια της ύλης που είναι πιο προχωρημένα και παιδιά που είναι πιο απαιτητικά.............
Επιπλέον όταν είσαι πιο νέος έχεις περισσότερο θάρρος..........ενώ όσο παιρνούν τα χρόνια γινόμαστε πιο διστακτικοί.
Βέβαια αυτό ποικίλει με το χαρακτήρα του καθενός..........
Θέλω να πω ότι άμα σου έρθει στα 26 ένας τελειόφοιτος και θέλει προετοιμασία,αν δεν τον αναλάβεις στα 26.............δύσκολα θα τον αναλάβεις στα 36.......
Αυτά τα έχω ακούσει και από κουβέντες μου με μεγαλύτερους καθηγητές.

Εγώ καμιά φορά............πχ.......το μικρό έχει γεννέθλια,τους κάνω δώρο το 2ωρο..........(μα τι χουβαρντού που είμαι..........)
Εννοείται ότι "δώρα" κάνουμε στους μόνιμους μαθητές ή στους μαθητές που θέλουμε να κρατήσουμε.
Άμα σου έρθει κανένα για καμιά 10αριά ώρες πριν τις εξετάσεις δε θα κάνεις "δώρο"..............είπαμε.
Εκτός και αν είναι κανένα γ γυμνασίου και καλός μαθητής και θέλεις να το κρατήσεις για του χρόνου για να κάνεις όνομα.

Τώρα για την επιπλέον ώρα...........άμα ξεκινήσεις κάτι.........ε δε θα το αφήσεις και στη μέση..........
Ούτε όμως και θα κάνεις μισή ώρα επιπλέον.....................

Εσύ θα δεις τι παιδί έχεις,πόσο καλοπληρωτές είναι οι γονείς και όλα αυτά και θα κρίνεις τι είναι καλό για το συμφέρον σου να κάνεις.
Άμα το μικρό σου βγάζει την πίστη και παρακαλάς να περάσει η ώρα να σηκωθείς να φύγεις,σιγά μην κάτσεις παραπάνω.
Ενώ,άμα έχεις στα χέρια σου έναν μαθητή, που και ο 1ος να μην είναι,έχει όμως καλό χαρακτήρα,τότε θα κάτσεις και με όλη σου την καρδιά για να το βοηθήσεις.

Αυτό που έχω προσέξει σε εμένα και πολύ φοβάμαι ότι δεν είναι επαγγελματικό από μέρους μου,είναι ότι στη δουλειά μου με επηρεάζει πολύ ο χαρακτήρας του παιδιού.
Μπορεί κάποιος να μου πει 2 λόγια για να με βοηθήσει σε αυτό? ???



vag............μια χαρά τα λες.............το θέμα είναι ότι εμείς πρέπει να προσαρμοστούμε και να δουλέψουμε με όλα τα παιδιά.................κάτι που πολύ με αγχώνει.... :-\
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 24, 2008, 10:20:00 μμ από Αγάπη »


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Ανετος

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 24, 2008, 10:24:44 μμ »
παρακολουθω εκπληκτος παιδια την συζητηση,τετοια αναλυση λες και θα στειλετε πυραυλο στον Αρη.τα ιδιαιτερα ειναι ενα παρεργο και ετσι πρεπει να το αντιμετωπιζεται.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158524
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 24
Επισκέπτες: 505
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.162 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.