*

Αποστολέας Θέμα: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)  (Αναγνώστηκε 314766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος souzana13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
  • Φύλο: Γυναίκα
  • πε02
    • Προφίλ
Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1022 στις: Ιανουάριος 07, 2017, 04:00:12 μμ »
Καλησπερα και καλη χρονιά!!! Θα αναλάβω ενα παιδάκι εκτης δημοτικου για γλωσσα που θα δώσει εξετασεις για τα ανάβρυτα
Ξερετε περιπου να μου πειτε πως θα κινηθώ?
Ευχαριστώ πολύ


Sent from my iPad using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος labr0s

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 282
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1023 στις: Σεπτέμβριος 20, 2017, 01:55:56 μμ »
Καλησπερα. Θελει μια ενηλικη γυναικα να κανουμε μαθηματα αρχαιων ελληνικων οχι για να δωσει εξετασεις αλλα για προσωπικη εξελιξη και ενδιαφερον. Θελει δηλαδη να εμβαθυνει στην αρχαια ελληνικη γλωσσα. Πως θα μου προτεινατε να κινηθω; τι να της διδαξω και ποσες ωρες την εβδομαδα; 1,2;;

Αποσυνδεδεμένος Dimele

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Με υπομονή και ζήλο..
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1024 στις: Οκτώβριος 11, 2017, 02:59:01 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!
Εχω μια κοπέλα 27 χρονων η οποία ενδιαφέρεται να ξαναδώσει Πανελληνιες! Εχω 2 βασικές ερωτήσεις!
1)Για να περάσει πλεον νηπιαγωγών χρειάζεται να δώσει λατινικά; έχουν μοιραστεί οι παιδαγωγικές σχολές σε όλα τα πεδία;
2) θα μπορουσατε να μου προτείνετε μια ενδεικτική κατανομή ωρών, δεδομένου ότι ξεκινάμε μέσα στον Οκτώβρη;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1025 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 09:01:58 μμ »
Καλησπερα! Πως οργανωνετε τα ιδιαίτερα σας; Ας πουμε σε Γ' Γυμνασιου. Βαζετε τεστακια στη γραμματικη των αρχαιων;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:41:16 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1026 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 08:44:38 πμ »
Καλησπερα! Πως οργανωνετε τα ιδιαίτερα σας; Ας πουμε σε Γ' Γυμνασιου. Βαζετε τεστακια στη γραμματικη των αρχαιων;
H γραμματική ειδικά της Γ΄Γυμνασίου έχει αρκετή ύλη, την οποία ο μαθητής χρειάζεται να την εμπεδώσει. Έτσι, είναι απαραίτητες οι συχνές επαναλήψεις και ανά 2-3 κεφάλαια καλό είναι να μπαίνει και κανένα τεστάκι (περισσότερο για να διαπιστωθεί ο βαθμός αφομοίωσης των νέων πραγμάτων). Βέβαια, αν δεν βάζεις συχνά τεστάκια, δεν είναι τόσο αρνητικό, καθώς μπορείς να δουλεύεις και με φωτοτυπίες για το σπίτι ή με φύλλα εργασίας την ώρα του μαθήματος (αρκεί να μην σου λέει συνέχεια ο μαθητής να κάνετε μαζί τις ασκήσεις που έχουν για το σχολείο τους).
Πάντως, η γνώμη μου είναι ανά 20-25 μέρες να κανονίζετε τεστάκια πάνω στα τριτόκλιτα π.χ. ουσιαστικά ή στους αορίστους β΄, δηλ. σε πράγματα που θα τα συναντά διαρκώς και στο λύκειο και που χρειάζεται να τα έχει "κατακτήσει".
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1027 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 09:34:59 πμ »
Σύμφωνα με τις νέες οδηγίες για τα Αρχαία, οι μαθητές πρέπει να εξετάζονται στην αναγνώριση τύπων που δεν υπάρχουν στα ν.ε. και στην παραγωγή μόνο τύπων που υπάρχουν και στα α.ε. και στα ν.ε. Δεν ξέρω στην πράξη πώς το εφαρμόζουν αυτό όλοι οι συνάδελφοι, ενώ θα έπρεπε, και δεν ξέρω και πώς αυτό συνεχίζεται στο Λύκειο. Βέβαια η θεωρία εύκολα λέγεται, το θέμα είναι η πράξη. Πιστεύω πως η καλύτερη εμπέδωση είναι η διαρκής αναγνώριση τύπων μέσα σε κείμενα. Όσο πιο συχνά τους βλέπεις, τόσο πιο πολύ σου εντυπώνονται στη μνήμη, ενώ αν τα αφήσεις απλά για την επανάληψη, δεν θα είναι χωνένη γνώση. Σε κάθε κείμενο λοιπόν, κι αν στο σχολείο δεν επιμένουν στα κείμενα να επιμένεις εσύ, θα επιλέγεις κάποιους ρηματικούς κ ονοματικούς τύπους, θα ζητάς αναγνώριση και μετά θα κάνετε ασκήσεις κλίσης, μεταφοράς στον άλλο αριθμό, αντικαταστάσεις κλπ). Έτσι ανά πάσα στιγμή θα ασχολείστε με τη γραμματική κάνοντας επανάληψη. Επιπλέον ο μαθητής θα καταλαβαίνει ότι αυτά που μαθαίνει χρησιμιποιούνταν σε κείμενα, δεν είναι αποκομμένοι τύποι. Και έτσι θα εξοικειωθεί και με την προσπέλαση των αρχαίων κειμένων γιατι δεν θα το βλέπει σαν μια σειρά λέξεων που θα παπαγαλίσει τη μετάφρασή τους.

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1028 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 11:16:35 πμ »
Γιατι σε δυο παιδια Γυμνασιου που κανω, παντα μου λενε οτι περυσι στα ιδιαίτερα τους δεν εγραφαν κανενα τεστ! Και αναρωτιεμαι κατα ποσο τους βοηθαει αυτο... Εμενα μου αρεσει να λειτουργω με τεστακια, π.χ. ενα το μηνα σε βασικα πράγματα, οπως ειπατε! Αλλα επειδη οερυσι δεν εγραφαν καθολου, δυσανασχετουν με το παραμικρό!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1029 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 11:43:03 πμ »
Κοίτα, αν το δούμε από την πλευρά τη δική σου που θες να κάνεις τη δουλειά σου (θέση στην οποία έχω βρεθεί κι εγώ), προφανώς θες να κάνεις το καλύτερο που μπορείς για να έχεις αποτελέσματα και αυτό είναι λογικό.  Αν το δούμε λίγο πιο αποστασιοποιημένα, όπως το βλέπω τώρα που είμαι στην πλευρά του εκπαιδευτικού της τάξης, δεν είναι λογικό να αντιμετωπίζεις ένα ιδιαίτερο γυμνασίου σαν να είναι προετοιμασία για πανελλήνιες. Τα παιδιά είναι επιβαρυμένα με αρκετά μαθήματα, αρκετά εξωσχολικά και αρκετή παπαγαλία. Η γραμματική των αρχαίων είναι σκέτη άγονη παπαγαλία και τίποτα παραπάνω. Είναι πολύ λογικό να μην τους αρέσει η ιδέα των τεστ. Στη Γ΄ Γυμνασίου γενικά βλέπω ότι τα παιδιά περνούν μια άρνηση. Έχουν κουραστεί από το γυμνάσιο με τα πολλά μονόωρα και δίωρα αντικείμενα που τους συσσωρεύουν πληροφορίες, ξέρουν ότι στο λύκειο τους περιμένει πολλή δουλειά και το φοβούνται, είναι αναμενόμενο να αντιδράσουν και να κουραστούν, και βλέπω γενικά ότι πολλοί καλοί μαθητές δείχνουν κάμψη, ενώ όσοι δεν είχαν κουραστεί τόσο, ξαφνικά ωριμάζουν και αποδίδουν πράγματα που δεν τα περιμένεις! Φαντάσου κιόλας να είναι παιδιά που έχουν επιβαρυνθεί με ιδιαίτερο ποιος ξέρει σε πόσα μαθήματα. Οπότε δεν έχει νόημα να τους ζορίσεις με κόντρα. Δοκίμασε να κάνεις επαναλήψεις χωρίς να καταλαβαίνουν ότι κάνεις επαναλήψεις και να τους εξετάζεις χωρίς να καταλαβαίνουν ότι τους εξετάζεις. ΕΚτός από αυτό που σου είπα παραπάνω, που το θεωρώ ούτως ή άλλως το α και το ω της διδασκαλίας των αρχαίων με το υπάρχουν προβληματικό σύστημα, μπορείς να δοκιμάσεις και πιο παιγνιώδη πράγματα. Για παράδειγμα να φτιάξεις σταυρόλεξα. Υπάρχουν προγράμματα στο διαδίκτυο που φτιάχνεις μόνος σου τις ερωτήσεις και τις απαντήσεις και το πρόγραμμα απλώς κάνει τους συνδυασμούς με τα κουτάκια. Το τυπώνεις και τους το δίνεις. Εγώ χρησιμοποιώ το eclipse crossword και για τα αρχαία και για την ιστορία και το διασκεδάζουμε όλοι. Υπάρχει επίσης το βιβλίο Συντακτικόν εν κωμικογραφήμασι, ελπίζω να κυκλοφορεί ακόμα σε βιβλιοπωλεία, με κόμικ σε απλά αρχαία που οργανώνονται σε συγκεκριμένα συντακτικά φαινόμενα, αλλά φυσικά μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και για τη γραμματική. Ή μπορείς να σκεφτείς αρχαίες φράσεις που έχουν επιβιώσει ως σήμερα να βρίσκουν τους τύπους. Όσο περισσότερο έρχονται σε επαφή με τύπους, φράσεις, δομές, τόσο περισσότερα θα θυμούνται χωρίς να καταλαβαίνουν ότι κάνουν επανάληψη.

Αποσυνδεδεμένος Katrina90

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1030 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 03:51:40 μμ »
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Ιστορίας, του Ιονίου Πανεπιστημίου, τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ιδιαίτερα μόνο σε Ιστορία ή σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα (γυμνασίου - λυκείου);
Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1031 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 05:54:34 μμ »
Είμαι απόφοιτη του τμήματος Ιστορίας, του Ιονίου Πανεπιστημίου, τι θα με συμβουλεύατε να κάνω ιδιαίτερα μόνο σε Ιστορία ή σε όλα τα φιλολογικά μαθήματα (γυμνασίου - λυκείου);
Ευχαριστώ!

Αυτό εξαρτάται και από το πώς νιώθεις εσύ με συγκεκριμένα αντικείμενα. Για Γυμνάσιο δεν παίρνει κανείς εξειδικευμένους καθηγητές σε κάθε φιλολογικό, οπότε εύκολα μπορείς να παρακολουθήσεις μαθητές σε όλα τα φιλολογικά. Τώρα για το Λύκειο, οι ευθύνες είναι διαφορετικές. Από τη μία είναι καλό να ακούγεται το όνομά σου ότι είσαι εξειδικευμένη σε κάτι. Έτσι κυνηγάς μαθητές που θέλουν καλό αποτέλεσμα σε κάθε μάθημα κ οι γονείς τους είναι διατεθειμένοι να ψάξουν και να πληρώσουν. Συνήθως εκεί έρχεται κι ένα καλό αποτέλεσμα, οπότε χτίζεις και όνομα σιγά σιγά. Μέχρι να γίνει αυτό όμως, προφανώς και ψάχνεις το οτιδήποτε. Σε τέτοιες εποχές είναι δύσκολο να κλείνεις πόρτες. Στην αρχή μπορεί να βρεθείς να κάνεις και τα πιο τρελά πράγματα, εν ολίγοις babysitting, μελέτη σαν να είναι δημοτικό, μάθημα σε μεγάλους που δίνουν εξετάςεις μετά από χρόνια κλπ. Αφού δεν ζητάνε να σιδερώνει κανείς και την μπουγάδα, πάλι καλά! Αν πάντως εστιάσεις στην εξειδίκευσή σου να το κάνεις με marketting. Μην αφήσεις να εννοηθεί ότι κάνεις θστορία μόνο επειδή τα άλλα δεν τα κατέχεις, θα το παρουσιάσεις ότι είσαι απόλυτα καταρτισμένη και ειδικευμένη στην ιστορία και ιδίως τη σύγχρονη που ζητούν στις πανελλήνιες και με έμφαση στις πηγές. Εννοείται δε ότι σε αυτήν την περίπτωση οι οικονομικές σου απαιτήσεις θα είναι ανάλογες της δουλειάς που θες να δείξεις ότι παρέχεις. Τέλος, χωρίς να θέλω να σου κόψω τα φτερά, για πανελλήνιες οι γονείς που περιμένουν πολλά συνήθως παίρνουν έμπειρα ονόματα που ακούγονται και κάποιοι προτιμούν εκπαιδευτικούς των σχολείων , γιατί εκείνοι είναι και διορθωτές οπότε ξέρουν από μέσα τις απαιτήσεις. Οι γονείς που δεν έχουν προσδοκίες ή που δεν μπορούν να πληρώσουν μπορεί να πάρουν νέους και άπειρους. Δεν είναι κακό αυτό απαραίτητα, έτσι θα μπορέσεις να ετοιμάσεις υλικό χωρίς πίεση τα πρώτα χρόνια και να διευρύνεις τον κυκλο σου. Αλλά όνομα και καριέρα φροντιστή επιπέδου πανελληνίων και μάλιστα εξειδικευμένου σε συγκεκριμένο αντικείμενο, δεν θα κάνεις αμέσως.

Εννοείται ότι τώρα στα μισά της χρονιάς είναι πιθανό να βρεις μόνο κάποιον που έπαθε σοκ από τα διαγωνίσματα του τετραμήνου στο γυμνάσιο. Μην απορήσεις αν έχεις κάποιες κρούσεις τότε ή τέλος Γενάρη με τους ελέγχους. Οι άλλοι έχουν κάνει τα κουμάντα τους από νωρίς, οπότε πάνε για του χρόνου. Καλή τύχη!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4122
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1032 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 06:02:08 μμ »
Γιατι σε δυο παιδια Γυμνασιου που κανω, παντα μου λενε οτι περυσι στα ιδιαίτερα τους δεν εγραφαν κανενα τεστ! Και αναρωτιεμαι κατα ποσο τους βοηθαει αυτο... Εμενα μου αρεσει να λειτουργω με τεστακια, π.χ. ενα το μηνα σε βασικα πράγματα, οπως ειπατε! Αλλα επειδη οερυσι δεν εγραφαν καθολου, δυσανασχετουν με το παραμικρό!

Άσχετα από αυτά που σου είπα εγώ για την προσωπική μου γνώμη για τα τεστ, εννοείται ότι οι συγκρίσεις με το τι έκαναν πέρσι δεν έχουν θέση στη συνεργασία σας και καλό είναι να μην τους περάσει. Πέραν του ότι είναι κλασικό κόλπο να επικαλούνται ψευδώς παραδείγματα άλλων καθηγητών όποτε τους βολεύει! "Μα ο κύριος τάδε μας αφήνει να τρώμε στο μάθημα" - και πάει λέγοντας. Αν επιμένουν, το γυρνάς διαφορετικά: "Δηλαδή αν δεν γράφατε τεστ, τι άλλο σας έκανε πέρσι ο καθηγητής για να σας βοηθάει στην επανάληψη; Πες μου για να το κάνω κι εγώ, αν το θεωρούσες χρήσιμο". Οπότε έτσι και διαλλακτικός είσαι, και την άποψή του σέβεσαι, αλλά δείχνεις κιόλας ότι αν εσύ κρίνεις ότι κάτι πρέπει να γίνει, δεν θα σε τουμπάρουν!

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1033 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 05:33:37 πμ »
Καλησπερα! Μου ζητήθηκε απο μια κοπέλα με παιδακι να της κανω ιδιαίτερα, γιατι θελει να δωσει πανελλήνιες ξανά μετά από χρόνια. Από τι να ξεκινήσω;;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1034 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 08:48:45 πμ »
Καλησπερα! Μου ζητήθηκε απο μια κοπέλα με παιδακι να της κανω ιδιαίτερα, γιατι θελει να δωσει πανελλήνιες ξανά μετά από χρόνια. Από τι να ξεκινήσω;;
Από όλα και μάλιστα γρήγορα! Δώσε έμφαση στα Αρχαία (γνωστό-άγνωστο) και την Ιστορία.
Όχι ότι τα άλλα μαθήματα δεν πρέπει να τα προσέξεις, αλλά χρειάζεται εντατική μελέτη στα δύο παραπάνω!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος maria_rk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συμβουλές για ιδιαίτερα μαθήματα (Φιλολογικά)
« Απάντηση #1035 στις: Ιανουάριος 17, 2018, 09:09:27 πμ »
Του χρονου θέλει να δώσει! Αλλα επειδή έχει πολύ χρόνο τώρα, θέλει να ξεκινήσουμε χωρίς να πιέζεται. Μέχρι τέλη Σεπτεμβρίου θέλει να έχουμε βγάλει την περισσότερη ύλη.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159459
  • Σύνολο θεμάτων: 19210
  • Σε σύνδεση σήμερα: 306
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 283
Σύνολο: 292

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.