*

Αποστολέας Θέμα: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή  (Αναγνώστηκε 84259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #532 στις: Ιούλιος 08, 2012, 09:12:06 μμ »


Για τις συνεντευξεις θεσσαλονικη βγηκε τιποτα; (Ελειπα κ δεν ειχα ιντερνετ....)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2012, 01:38:20 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:05 »

Αποσυνδεδεμένος Sunnie

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #533 στις: Ιούλιος 09, 2012, 06:40:27 μμ »
Γεια σας,
 θα ήθελα όποιος γνωρίζει από πρώτο χέρι να μου δώσει τα φώτα του σχετικά με το μεταπτυχιακό στις Επιστήμες της Αγωγής του Παιδ. Προσχ. Εκπαίδευσης Ρεθυμνου.
Ενδιαφέρομαι πολύ σοβαρά να περάσω αλλά δεν έχω ιδέα σχετικά...
... με την αξιοκρατία στη διαδικασία εισαγωγής  ???
...το τρόπο διατύπωσης των θεμάτων
...τη δυσκολία γενικά της εισαγωγής στο ΜΠΣ

...και φυσικά οποιαδήποτε άλλη πληροφορία είναι καλοδεχούμενη!

Ευχαριστώ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2012, 03:38:43 μμ από para5 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #534 στις: Ιούλιος 10, 2012, 01:24:30 μμ »

όχι... ακόμα τπτ...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 10, 2012, 01:37:55 μμ από newseditor »
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #535 στις: Ιούλιος 11, 2012, 02:55:47 μμ »
Καλησπερα. Θα ηθελα ναρωτησω οσους εχουν ξαναπερασει στη διαδικασια των συνεντευξεων: 1) Τι ειδους ερωτησεις γινονται & 2) Χρειαζεται ας πουμε να εχω μαζι μου βιογραφικο ή κατι αλλο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:45:05 »

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #536 στις: Ιούλιος 17, 2012, 02:06:15 μμ »
Καλησπερα. Ηθελα να ρωτησω σε τι επιπεδο κειμενεται η συνεντευξη, τι ερωτησεις γινονται; κ τελος πρεπει να εχω κτ παραπανω εκτος απο τη ταυτοτητα μου;

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #537 στις: Αύγουστος 23, 2012, 01:39:37 μμ »
Καλησπερα. Ποτε ξεκινουν οι εγγραφες ξερει καποιος;

Αποσυνδεδεμένος demilask

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #538 στις: Σεπτέμβριος 02, 2012, 05:49:17 μμ »
Μετά τις 15 θα βγει ανακοίνωση μου είπαν....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2012, 03:48:32 μμ από Χριστίνα »

Αποσυνδεδεμένος jimmouras

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 210
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #539 στις: Οκτώβριος 03, 2012, 01:42:31 μμ »
Καλησπερα σ' ολους. Ηθελα να ρωτησω οσους εκαναν την εγγραφη τους: Οταν δωσατε τα δικαιολογητικα σαν εδωσαν βιβλιαριο σπουδων κ.τ.λ ή σας ειπαν να ξαναπατε να τα παρετε με το τελος των εγγραφων;

Αποσυνδεδεμένος mirsandrian

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #540 στις: Οκτώβριος 30, 2012, 09:08:26 πμ »
καλημέρα!!!Ενδιαφέρομαι για το ΠΜΣ στο ΤΕΑΠΗ Πάτρας. Ψάχνω παλαιότερες προκηρύξεις και στο site της σχολής κ δε βρίσκω τίποτα. Αν γνωρίζετε πληροφορίες σχετικά με ημερομηνίες βιβλιογραφία σε όλες τις κατευθύνσεις θα ήταν πολύ χρήσιμες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος Primavera

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #541 στις: Νοέμβριος 13, 2013, 04:27:37 μμ »
Ρε παιδιά για τι μιλάμε τώρα:; Για την ανωμαλία που δέρνει το ΑΠΘ και όλα τα πανεπιστημια της Ελλάδας να σε σκίζουν στις εξετάσεις για να περάσεις σε ένα master, να κάνεις 2 χρόνια (το ελάχιστο οι περισσότεροι κάνουν 3 και 4!!!!!!) για να τελειώσεις:; E ¨οχι εγώ δεν παίρνω από αυτή την ανωμαλία. Λυπάμαι πολύ.

Και καλά θα κάνει το ΥΠΕΠΘ και τα πανεπιστήμια ή να ακολουθήσουν τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά να πει το κράτος δεν δέxομαι master από το εξωτερικό, πράγμα που είναι παράνομο.

Το λέω απλά αυτό διότι στο εξωτερικό εισάγεσαι στα master ειδικής αγωγής χωρίς εξετάσεις, πολλά κοιτάνε τα προπτυχιακά μαθήματα, άλλα όχι, στο τέλος διαπιστώνεις ότι σαν μ....ας έτρεχες στην Ελλαδίτσα τόσα χρόνια και ξεσκιζόσουν σε ανούσιες εξετάσεις εισαγωγής, διότι πολλοί συναδελφοί σου έχουν τελειώσει μέσα σε 2 χρόνια 2 master στο εξωτερικό αναγνωρσιμένα από ΔΟΑΤΑΠ κανονικότατα ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΠΡΟΗΓΟΥΝΤΑΙ ΣΤΟΥΣ ΠΙΝΑΚΕΣ ΣΕ ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΜΕ ΕΣΕΝΑ ΠΟΥ ΤΟΣΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΤΡΕΧΕΣ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

Για να μην πω και αυτούς που πήραν μαστερ στην ειδική αγωγή με πολύ πιο εύκολες διαδικασίες και αναγνωρισμένα, χωρίς να κουραστούν παρά λίγο και μάλιστα με απολύτως νόμιμες διαδικασίες. Και μην μου πείτε εγώ το κάνωω για τη γνώση, γιατί όλους τους καίει αν η γνώση χρησιμεύσει στο να βρεις δουλειά. Την ίδια γνώση προσφέρει το εξωτερικό και με πολύ περισσότερες ευκολίες.

Ναι και εγώ όταν μπήκα στα master της Ελλάδας χαιρόμουν ότι πέτυχα κάτι, αλλά δυστυχώς μετά είδα την σκληρή πραγματικότητα του εξωτερικού. Συμφοιτητές μου είχαν τελείωσει μέσα σε 4 χρόνια μαστερ και διδακτορικό και ήταν πρώτοι στις λίστες των αναπληρωτών και εγώ σαν μα....ας χαιρόμουν που είχα πετύχει σε ένα master στην Ελλάδα που θα έκανα τουλάχιστον 2,5 χρόνια να το τελειώσω.

Έχω στείλει σας πληροφορώ σε πρύτανη πανεπιστημίου επιστολή ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΩΜΑΛΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΕΡΝΕΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

ΦΥΣΙΚΑ ΤΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΔΕΝ ΑΞΙΩΘΗΚΕ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ. ΕΙΝΑΙ ΞΕΡΕΤΕ ανώτατα όντα αυτοί και εμείς οι κατώτεροι τους. Θεωρώ απαράδεκτη τη στάση του εν λόγω πανεπιστημίου που φυσικά δεν θέλω να κατονομάσω!!!

Ή θα συμμορφωθεί επιτέλους η Ελλάδα με τα ευρωπαικά δεδομένα ή πραγματικά σε 1-2 χρόνια δεν θα έχουν κανένα μεταπτυχιακό τα ελληνικά προγράμματα σπουδών μιας και όλοι θα πάνε εξωτερικό (καλά δεν χρειάζεται να πας εξωτερικό πλέον μιας και υπάχρουν τα εξαποστάσεως)

Απλa τα βλέπω όλα αυτά, αυτή η αδικία που κάποιοι θέλουν τα παιδιά στην Ελλάδα, τα δικά τους παιδιά να δυνοπαθούν για το τίποτα και να τους περνάνε και μάλιστα την εντύπωση ότι αξίζει να δυσκολευτείτε για όλα.

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΤΑ MASTER ΤΩΝ ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΩΝ ΝΑ ΕΙΝΑΙ 2 ΧΡΟΝΙΑ, όταν σε όλες τις χώρες είναι 1 χρόνο.

Αλλά φυσικά ο Ελληναράς τα ξέρει όλα καλύτερα από όλους, δεν λένε την αλήθεια ότι τα έκαναν 2 χρονάκια λόγω υπερπληθώρας καθηγητών ΔΕΠ που για να συμπληρώσουν ωράριο πρέπει αν τους βάλουν να διδάσκουν κάτι, φυσικά που άλλου στα master.

διαβασα τυχαια την απαντηση σου και πραγματικα εμεινα με ανοιχτο το στομα!ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι τα master 1 χρονου οτι ειναι καλυτερα απο αυτα των 2 επειδη και καλα ειναι στην Αγγλια η δεν ξερω εγω που αλλου?και επειδη θα εισαι σε καλυτερη θεση στη λιστα?

τι προλαβαινεις να μαθεις και να αφομοιωσεις σε 1 χρονο?αληθεια τωρα...εχουν κανει την εκπαιδευση εμποριο και δεν το βλεπετε!bachelor σε 2 χρονια,master  σε 1..ολα με το κιλο!ο πιο γρηγορος και ο καλυτερος!εγω δεν θα σου εμπιστευομουν το παιδι μου παντως.και ας πηρες το πτυχιο σου στην Αγγλια!i dont care!θα βγαζουμε πτυχια γιατρων σε λιγο σε 3 χρονια αλλα θα ειναι καλυτερα γιατι θα εχουν καλυτερη θεση στη λιστα!ολα για τις λιστες σαυτη τη χωρα!

η εκπαιδευση εχει λογο που κραταει οσο κραταει.χρειαζεται χρονο,ενασχοληση,τριβη με το αντικειμενο,αφομοιωση,ωριμανση και οχι σπουδες-σφηνακια επειδη μας τα καναν μοδα.

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #542 στις: Νοέμβριος 15, 2013, 06:20:22 μμ »
διαβασα τυχαια την απαντηση σου και πραγματικα εμεινα με ανοιχτο το στομα!ειναι δυνατον να πιστευουμε οτι τα master 1 χρονου οτι ειναι καλυτερα απο αυτα των 2 επειδη και καλα ειναι στην Αγγλια η δεν ξερω εγω που αλλου?και επειδη θα εισαι σε καλυτερη θεση στη λιστα?

τι προλαβαινεις να μαθεις και να αφομοιωσεις σε 1 χρονο?αληθεια τωρα...εχουν κανει την εκπαιδευση εμποριο και δεν το βλεπετε!bachelor σε 2 χρονια,master  σε 1..ολα με το κιλο!ο πιο γρηγορος και ο καλυτερος!εγω δεν θα σου εμπιστευομουν το παιδι μου παντως.και ας πηρες το πτυχιο σου στην Αγγλια!i dont care!θα βγαζουμε πτυχια γιατρων σε λιγο σε 3 χρονια αλλα θα ειναι καλυτερα γιατι θα εχουν καλυτερη θεση στη λιστα!ολα για τις λιστες σαυτη τη χωρα!

η εκπαιδευση εχει λογο που κραταει οσο κραταει.χρειαζεται χρονο,ενασχοληση,τριβη με το αντικειμενο,αφομοιωση,ωριμανση και οχι σπουδες-σφηνακια επειδη μας τα καναν μοδα.
++++++++φωνώ! Εγώ κάνω μεταπτυχιακό στην προσχολική αγωγή 2 χρόνια part-time, με υποχρεωτικές παρακολουθήσεις και μετά διπλωματική. Και ακούω γι' αυτό το μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής από το Τορίνο, που είναι ένα χρόνο, ότι δίνεις κάτι τεστ στον υπολογιστή κι έτσι περνάς τις ενότητες! Και στο τέλος κάνεις μια εργασία (της κακιάς ώρας μάλλον, παρά ερευνητική), τη δίνεις να σου τη μεταφράσουν στα ιταλικά και τσουπ! έχεις master στην ειδική αγωγή!
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος georgiasamar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 264
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #543 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 02:26:56 μμ »
καλησπερα σε ολους!λεω να δοκιμασω την τυχη μου στο μεταπτυχιακο του τμηματος νηπιαγωγων αλεξ/πολης(ειμαι πε60) αλλα αναρωτιεμαι υπαρχει οφελος στο να το κανω?θα μου δωσει μορια στον πινακα αναπληρωτων ή καπου τελοσπαντων γενικοτερα????γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι για σκασουμε και αλλα χρηματα σε σπουδες!

Αποσυνδεδεμένος Demetroula

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3088
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #544 στις: Νοέμβριος 23, 2013, 10:04:24 μμ »
καλησπερα σε ολους!λεω να δοκιμασω την τυχη μου στο μεταπτυχιακο του τμηματος νηπιαγωγων αλεξ/πολης(ειμαι πε60) αλλα αναρωτιεμαι υπαρχει οφελος στο να το κανω?θα μου δωσει μορια στον πινακα αναπληρωτων ή καπου τελοσπαντων γενικοτερα????γιατι οι καιροι ειναι δυσκολοι για σκασουμε και αλλα χρηματα σε σπουδες!
Μόρια θα σου δώσει όταν θα γίνει ΑΣΕΠ (2,5 μόρια) ή αν ανοίξουν οι πίνακες χωρίς να γίνει ΑΣΕΠ και ισχύσει ένα είδος επετηρίδας με μόρια (μεταπτυχιακά, ξένες γλώσσες, Η/Υ, προϋπηρεσία). Δηλαδή το όφελος δεν είναι άμεσο, αλλά μακροπρόθεσμο.
Όσο για το οικονομικό, δεν είναι αυτόματα παραπάνω λεφτά στο μισθό, απλά ανεβαίνεις πιο γρήγορα μισθολογικό κλιμάκιο, πας κατευθείαν στο Ε1 (αν και δεν είμαι απόλυτα σίγουρη γι' αυτό). Δηλαδή αν είσαι ήδη στο Ε1 δεν έχεις καμία αλλαγή.
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος imatia

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 111
    • Προφίλ
Απ: Μεταπτυχιακά στην Προσχολική Αγωγή
« Απάντηση #545 στις: Σεπτέμβριος 09, 2017, 03:39:24 μμ »
Υπάρχει κάποιος που συμμετείχε πέρσι ή πρόπερσι στη διαδικασία επιλογής για ΔΔΠΜΣ του Τμήματος Επιστημών Προσχολικής Αγωγής και Εκπαίδευσης του ΑΠΘ και να θυμάται στο προαπαιτούμενο στάδιο εξέτασης της γλωσσομάθειας τα χαρακτηριστικά των εξεταζόμενων θεμάτων;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.