*

Αποστολέας Θέμα: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά  (Αναγνώστηκε 402564 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #574 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 08:49:41 πμ »
Ουπς. Τζάμπα χάρηκα.  Σε οργανικές τοποθετήσεις τεχνικών ειδικοτήτων ήταν το παραπάνω αιτιολογικο . Στις λειτουργικές οι υπεράριθμοι νομίζω πως πάνε ακόμα όπου γουσταρουν στο μεγάλο. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:51 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #575 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 09:41:59 πμ »
Ακόμα με τις οργανικές τοποθετήσεις ασχολείται το μεγάλο; ;D,
σχετικά με τις λειτουργικές τοποθετήσεις , με τα έγγραφα που κυκλοφορούν , απαιτείται υπέρβαση ;D,
πάντως το μικρό γειτονάκι  ;D σας έχει βάλει τα γυαλιά σε αυτά τα θέματα,
τι κι αν φέτος θυμηθήκαμε τα παλιά και σε όλες τις φάσεις λειτουργικών πλην της α δεν ανακοινώθηκαν κενά και δεν έγιναν αιτήσεις;; ; ;D ;D,
κανείς δεν είναι τέλειος :).
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #576 στις: Σεπτέμβριος 27, 2014, 12:26:45 μμ »
Το μεγάλο κοντεύει να τελειώσει τις λειτουργικές πριν μπει ο Οκτώβρης.  Ξεπέρασε κάθε προσδοκία φέτος.   :)
Μόνο στις τεχνικές ειδικότητες άργησαν οι οριστικές τοποθετήσεις , αλλά πάνε κι αυτές. 
Έλα στο μεγάλο.  Έχει κάνει μεγάλη πρόοδο και σε περιμένει.   :)

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:16:51 »

Αποσυνδεδεμένος CopyPaste

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #578 στις: Οκτώβριος 27, 2014, 03:38:44 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Θέλω τις γνώσεις σας για ένα θέμα που μου παρουσιάσθηκε σήμερα.

Ειχα τοποθετηθεί (είμαι στη διάθεση του πυσδε) σε σχολείο στο οποίο κάλυπτα το πλήρες ωράριό μου με μαθήματα Α ανάθεσης.

Ειχα ηρεμήσει απο το άγχος των τοποθετήσεων και πιστευα οτι όλα κυλούσαν ομαλά πλέον μέχρι...σήμερα.

Έμαθα λοιπον χωρις να έχω ενημερωθεί οτι αφήνω 2 ώρες απο το ωράριο μου στο σχολείο που ήμουν και παιρνω 2 ώρες σε άλλο σχολείο λόγω έλλειψης καθηγητών.

Εχει τη δυνατότητα το Πυσδε ;Μπορεί να γίνει τροποποίηση της τοποθέτησής μου και κατασυνέπεια μετακίνηση μου και αλλού ενώ συμπληρώνω το υποχρεωτικό μου ωράριο;

Κάπου διάβασα και αυτό ...

"Η μετακίνηση εκπαιδευτικού σε άλλο σχολείο γίνεται μόνο στην περίπτωση αδυναμίας συμπλήρωσης του υποχρεωτικού του ωραρίου στο σχολείο του» (ΥΑ 69598/Γ2/ 10 – 07 – 2006 ΦΕΚ 1050 Β)."

Γι αυτο ρωτάω

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #579 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 07:52:10 μμ »

"Η μετακίνηση εκπαιδευτικού σε άλλο σχολείο γίνεται μόνο στην περίπτωση αδυναμίας συμπλήρωσης του υποχρεωτικού του ωραρίου στο σχολείο του» (ΥΑ 69598/Γ2/ 10 – 07 – 2006 ΦΕΚ 1050 Β)."

αυτό αφορά μόνο όσους έχουν οργανική σε σχολείο.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #580 στις: Νοέμβριος 01, 2014, 08:45:03 μμ »
 Σημαντικό: τις δύο ώρες που "άφησες" στο σχολείο σου ποιός τις πήρε?
  

Αποσυνδεδεμένος _elen_

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Επιτέλους....ο διορισμός!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #581 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 03:12:18 μμ »
Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο forum και χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.
Διορίστηκα το Φεβρουάριο 2014 σε νησί και με αφήσαν στη διάθεση ως το τέλος της χρονιάς γιατί ήμουν εγκυμονούσα κ κατόπιν σε λοχείας.Φέτος, αρχές Σεπτέμβρη, κληθήκαμε να κάνουμε αίτηση προσωρινής τοποθέτησης κ έβαλα 10 επιλογές από τα κενά που δώσανε. Σημειωτέον, ήμουν πρώτη σε μόρια από τις νεοδιόριστες. Όταν βγήκαν οι τοποθετησεις, είδα με έκπληξή μου ότι δεν τοποθετήθηκα σε καμία επιλογή μου, ενώ κανονικά έπιανα ακόμη κ την πρωτη βάσει των μορίων. Αντιθέτως, δεν λήφθηκε καθόλου υποψη η αίτησή μου. Επικοινώνησα με το ΠΥΣΠΕ και μου ειπαν ότι εξαιρέθηκα της διαδικασίας και τοποθετήθηκα στο κέντρο με τα λιγότερα μόρια, λόγω του ότι είμαι σε άδεια ανατροφής.Θεώρησαν άδικο για τις υπόλοιπες συναδέλφους να πάρω τα μόρια ενός σχολείου όπου δε θα βρίσκομαι.Άδικο γιατί; Δε στερώ τα μόρια από την αναπληρώτρια που θα παει στη θέση μου! Εξάλλου, από όσο γνωρίζω, ο νόμος λέει ότι ο χρόνος σε άδεια ανατροφής λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και ο εκπαιδευτικός έχει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους υπόλοιπους, σωστά; Είναι λοιπόν νομότυπο αυτό που κάνανε; Εγώ δεν έχω δικαίωμα επιλογής και να κριθώ ισάξια με τους υπόλοιπους; Έκανα ένσταση κατά του Πυσπε, αλλά φυσικά απορρίφθηκε...Τι μπορώ να κάνω;

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1679
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #582 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 04:34:31 μμ »
Τα τελευταια χρονια ειναι παγια τακτικη των πυσδε οταν καποιος θα ειναι αδειουχος να τοποθετειται σε σχολειο με τα λιγοτερα μορια, συνηθως στην πρωτευουσα του νομου που ειναι διορισμενις. Πιθανον να υπαρχει καποια οδηγια απο το υπουργειο για αυτο. Για πολλα χρονια, συναδελφοι με αδεια ανατροφης η επαπειλουμενη δηλωναν μερη υψηλης μοριοδοτησης γνωριζοντας οτι δεν θα τα υπηρετησουν, πραγμα αδικο για τους υπολοιπους. Στο δικο μας πυσδε ακομα κι αν γινουν τοποθετησεις τον σεπτεμβρη και παρεις αδεια τον αλλο μηνα και για ολη την υπολοιπη χρονια, γινεται τροποποιηση της τοποθετησης και χρεωνεσι σε σχολειο με τα λιγοτερα μορια

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #583 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 04:50:28 μμ »
Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο forum και χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.
Διορίστηκα το Φεβρουάριο 2014 σε νησί και με αφήσαν στη διάθεση ως το τέλος της χρονιάς γιατί ήμουν εγκυμονούσα κ κατόπιν σε λοχείας.Φέτος, αρχές Σεπτέμβρη, κληθήκαμε να κάνουμε αίτηση προσωρινής τοποθέτησης κ έβαλα 10 επιλογές από τα κενά που δώσανε. Σημειωτέον, ήμουν πρώτη σε μόρια από τις νεοδιόριστες. Όταν βγήκαν οι τοποθετησεις, είδα με έκπληξή μου ότι δεν τοποθετήθηκα σε καμία επιλογή μου, ενώ κανονικά έπιανα ακόμη κ την πρωτη βάσει των μορίων. Αντιθέτως, δεν λήφθηκε καθόλου υποψη η αίτησή μου. Επικοινώνησα με το ΠΥΣΠΕ και μου ειπαν ότι εξαιρέθηκα της διαδικασίας και τοποθετήθηκα στο κέντρο με τα λιγότερα μόρια, λόγω του ότι είμαι σε άδεια ανατροφής.Θεώρησαν άδικο για τις υπόλοιπες συναδέλφους να πάρω τα μόρια ενός σχολείου όπου δε θα βρίσκομαι.Άδικο γιατί; Δε στερώ τα μόρια από την αναπληρώτρια που θα παει στη θέση μου! Εξάλλου, από όσο γνωρίζω, ο νόμος λέει ότι ο χρόνος σε άδεια ανατροφής λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και ο εκπαιδευτικός έχει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους υπόλοιπους, σωστά; Είναι λοιπόν νομότυπο αυτό που κάνανε; Εγώ δεν έχω δικαίωμα επιλογής και να κριθώ ισάξια με τους υπόλοιπους; Έκανα ένσταση κατά του Πυσπε, αλλά φυσικά απορρίφθηκε...Τι μπορώ να κάνω;
Η γυναικα μου ειναι σχεδον ιδια περιπτωση με σενα...διοριστηκε Φεβρουαριο σε νησιωτικο ΠΥΣΠΕ κ στις τοποθετησεις του Σεπτεμβριου ήταν ήδη σε αδεια κυησης!
Την τοποθετησαν κανονικοτατα με βαση τα μορια, στην πρωτη επιλογη της, και μετα ηρθε αναπληρωτης!
Ειναι τελειως αναλγητο αυτο που σου εκαναν!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 20, 2014, 05:50:38 μμ από josua »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #584 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 05:48:58 μμ »
Καλησπέρα,
Είμαι νέο μέλος στο forum και χρειάζομαι τη βοήθειά σας σε ένα θέμα που με απασχολεί.
Διορίστηκα το Φεβρουάριο 2014 σε νησί και με αφήσαν στη διάθεση ως το τέλος της χρονιάς γιατί ήμουν εγκυμονούσα κ κατόπιν σε λοχείας.Φέτος, αρχές Σεπτέμβρη, κληθήκαμε να κάνουμε αίτηση προσωρινής τοποθέτησης κ έβαλα 10 επιλογές από τα κενά που δώσανε. Σημειωτέον, ήμουν πρώτη σε μόρια από τις νεοδιόριστες. Όταν βγήκαν οι τοποθετησεις, είδα με έκπληξή μου ότι δεν τοποθετήθηκα σε καμία επιλογή μου, ενώ κανονικά έπιανα ακόμη κ την πρωτη βάσει των μορίων. Αντιθέτως, δεν λήφθηκε καθόλου υποψη η αίτησή μου. Επικοινώνησα με το ΠΥΣΠΕ και μου ειπαν ότι εξαιρέθηκα της διαδικασίας και τοποθετήθηκα στο κέντρο με τα λιγότερα μόρια, λόγω του ότι είμαι σε άδεια ανατροφής.Θεώρησαν άδικο για τις υπόλοιπες συναδέλφους να πάρω τα μόρια ενός σχολείου όπου δε θα βρίσκομαι.Άδικο γιατί; Δε στερώ τα μόρια από την αναπληρώτρια που θα παει στη θέση μου! Εξάλλου, από όσο γνωρίζω, ο νόμος λέει ότι ο χρόνος σε άδεια ανατροφής λογίζεται ως χρόνος πραγματικής υπηρεσίας και ο εκπαιδευτικός έχει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα με τους υπόλοιπους, σωστά; Είναι λοιπόν νομότυπο αυτό που κάνανε; Εγώ δεν έχω δικαίωμα επιλογής και να κριθώ ισάξια με τους υπόλοιπους; Έκανα ένσταση κατά του Πυσπε, αλλά φυσικά απορρίφθηκε...Τι μπορώ να κάνω;

η αλήθεια ειναι ότι αυτό μπορεί να γίνει. Το πυσδε/πυσπε είναι αρμόδιο για τις τοποθετήσεις εντός των ορίων της αρμοδιότητάς του με βάση το ΠΔ50 και μπορεί να ορίσει αυτό για λόγους δικαιοσύνης. Μπορεί βέβαια εσύ να μην αντιλαμβάνεσαι αυτό ως άδικο ή ότι "κλέβεις" τα μόρια του αναπληρωτή, όμως προφανώς το πυσπε θεωρεί ότι εφόσον βρίσκεσαι σπίτι σου και άρα δεν ταλαιπωρείσαι στα ξερονήσια όπως άλλοι εκπαιδευτικοί είναι δίκαιο να μην λαμβάνεις τα ίδια μόρια που λαμβάνουν εκείνοι.
 Ανεξάρτητα λοιπόν αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό, το πυσπε είναι σύννομο στην απόφασή του αυτή. Το ότι δε, άλλα πυσπε/πυσδε πράττουν διαφορετικά δε σημαίνει ότι έχουν περισσότερο ή λιγότερο δίκαιο καθώς όπως σου έγραψα και πιο πριν, το πυσπε/πυσδε είναι το μόνο αρμόδιο για τις τοποθετήσεις εντός των ορίων αρμοδιότητάς του και εφόσον  περιπτώσεις σαν τη δική σου δεν ορίζονται ως ειδικές, εξαιρέσιμες ή συγκεκριμένες από άλλες διατάξεις.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #585 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 05:54:58 μμ »
η αλήθεια ειναι ότι αυτό μπορεί να γίνει. Το πυσδε/πυσπε είναι αρμόδιο για τις τοποθετήσεις εντός των ορίων της αρμοδιότητάς του με βάση το ΠΔ50 και μπορεί να ορίσει αυτό για λόγους δικαιοσύνης. Μπορεί βέβαια εσύ να μην αντιλαμβάνεσαι αυτό ως άδικο ή ότι "κλέβεις" τα μόρια του αναπληρωτή, όμως προφανώς το πυσπε θεωρεί ότι εφόσον βρίσκεσαι σπίτι σου και άρα δεν ταλαιπωρείσαι στα ξερονήσια όπως άλλοι εκπαιδευτικοί είναι δίκαιο να μην λαμβάνεις τα ίδια μόρια που λαμβάνουν εκείνοι.
 Ανεξάρτητα λοιπόν αν συμφωνούμε ή όχι με αυτό, το πυσπε είναι σύννομο στην απόφασή του αυτή. Το ότι δε, άλλα πυσπε/πυσδε πράττουν διαφορετικά δε σημαίνει ότι έχουν περισσότερο ή λιγότερο δίκαιο καθώς όπως σου έγραψα και πιο πριν, το πυσπε/πυσδε είναι το μόνο αρμόδιο για τις τοποθετήσεις εντός των ορίων αρμοδιότητάς του και εφόσον  περιπτώσεις σαν τη δική σου δεν ορίζονται ως ειδικές, εξαιρέσιμες ή συγκεκριμένες από άλλες διατάξεις.
Απο οπου και να το πιασεις αυτο που εκαναν δεν εχει καμια λογικη!
Ολα τα νησιωτικα ΠΥΣΠΕ εχουν απειρα κενα, και οι διορισθεντες ηταν ελαχιστοι!
πχ στις Κυκλαδες 100 λειτουρικα κενα για 9 διορισθεισες!
Κοινως μηδαμινος ανταγωνισμος.....
Για ποιο λογο λοιπον να μην τοποθετησουν την κοπελα με βαση την προβλεπομενη διαδικασια?
Τιμωρια επειδη εχει αδεια μητροτητας?? Αντιθετως ενας λογος παραπανω να βοηθηθει μεσω μοριοδοτησης ωστε να επιστρεψει το γρηγοροτερο δυνατον στην οικογενεια της.....

Επαναλαμβανω..... ειδικα τη φετινη συγκυρια με τα απειρα κενα κ τους ελαχιστους διοριστεους αυτο που της εκαναν δεν εχει προηγουμενο!
Επιεικως απαραδεκτοι!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #586 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 06:19:51 μμ »
 :) :)
δεν έχει να κάνει με κενά - εξάλλου η -elen-  δεν καλύπτει κενό.
Προφανώς για το λόγο αυτό την τοποθετούν με αυτόν τον τρόπο. Δεν είναι θέμα δικαιου ή άδικου. λογικού ή παράλογου, είναι απλά θέμα απόφασης .

και αν το δεις και λίγο πιο ανοικτά - τόσα χρόνια που κάποιοι χτύπαγαν απόσπαση στην κ.υ. και έπαιρναν μόρια καστελόριζου το θεωρούσαμε όλοι άδικο και έγιναν επικές λεκτικές μάχες για το  θέμα αυτό. Το ίδιο είναι και τώρα....
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος napi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 651
    • Προφίλ
Απ: Τοποθετήσεις σε λειτουργικά κενά
« Απάντηση #587 στις: Νοέμβριος 20, 2014, 08:37:52 μμ »
Απο την στιγμη που καποιο αλλο πυσδε πραττει διαφορετικα ειναι αδικο για εκεινη,δεν θα επρεπε να ειναι στο χερι του καθε πυσδε γιατι δεν ειναι το μαγαζακι τους, θα επρεπε να υπαρχει κοινη αντιμετωπιση!κ απο την αλλη bitch εδω που τα λεμε, αλλο η αποσπαση κ αλλο η αδεια μητροτητας!!!!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 541
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 492
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.