*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 218659 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
προτεινω να χωρισουμε τα προτεινομενα βιβλια για τον ασεπ 2008 σε ενοτητες γνωστικες, για να μην χανομαστε.  ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2008, 12:30:53 μμ από vifo »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 03, 2008, 04:46:17 μμ »
apuleius, μιάς και είσαι στο φόρουμ τώρα, θέλω να σε ρωτήσω κάτι: δε θα ξεχάσω εκείνη την ανάλυσή σου για την ερώτηση για το αν είναι παράδειγμα ή ειρωνεία. Πρότεινέ μας κάποιο βοήθημα γι' αυτά, έτσι καλό όπω ήταν τα επιχειρήματά σου. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:08:41 μμ »
πολυ ωραιο το avatar σου..... πιο ωραιο απο κεινο με τη μασκα...χιχιχιχι
και εγω αυτη την ερωτηση σωστη την ειχα κανει. καλο ειναι να βρεις ενα καλο βοηθημα νεοελ. γλωσσας  πχ ελληνικα γραμματα και να δεις τη θεωρια με μερικα παραδεισματα. ειναι θεμα εξασκησης

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:45:45 μμ »
Syllas σ' ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια!
Αν κατάλαβα σωστα, θα ήθελες κάποια πρόταση κυρίως για το κομμάτι της Έκφρασης-Έκθεσης, μιας και αναφέρθηκες σε εκείνη την επίμαχη ερώτηση για την ανάπτυξη πραγράφου. Μπορεί να σου φανεί παράξενο, αλλά νομίζω ότι ειδικά για την Έκφραση-Έκθεση δε χρειάζεται κανείς κάποιο δυνατό βοήθημα. Είναι τέτοια η φύση του μαθήματος και τέτοιες οι ερωτήσεις που μπαίνουν γύρω από αυτό, ώστε μετράει περισσότερο η εμπειρία και ο βαθμός με τον οποίο έχεις ασχοληθεί με αυτό (π.χ. σε φροντιστήριο ή σε ιδιαίτερα) παρά η ίδια η προετοιμασία. Για να το κάνω πιο λιανά, θα καταλάβεις ευκολότερα με ποιό τρόπο αναπτύσσεται μια παράγραφος που θα σου δώσουν στο διαγωνισμό, αν έχεις διδάξει τους τρόπους ανάπτυξης και έχεις καταλάβει εμπειρικά τους μηχανισμούς του κάθε ειδους ανάπτυξης. Το να μάθεις τους τρόπους ανάπτυξης μέσα από 3-4 παραδείγματα ενός βοηθήματος μπορεί να σε βοηθήσει, αλλά μπορεί και να μην αποδειχτεί αρκετό. Αυτό βέβαια δεν είναι και απόλυτο. Εγώ απλώς καταθέτω την άποψη και την εμπειρία μου. Πιστεύω γενικά ότι επειδή το αντικείμενο της Έκθεσης, θεωρητικό και αφηρημένο ον, έχει άπειρες δυνατές εφαρμογές, δεν μπορείς να βασίζεσαι σε συγκεκριμένη βιβλιογραφία. Υπάρχουν πάντως κάποια καλά βιβλία, όπως έχω ακούσει, σχετικά με την τέχνη της παραγράφου, τα οποία μπορούν κατά περίπτωση να βοηθήσουν. Εγώ πάντως δεν τα χρησιμοποίησα.

Για τα υπόλοιπα Νέα Ελληνικά - μιας και μπήκα στη συζήτηση - τα πράγματα είναι κατά τη γνώμη μου όχι πιο εύκολα, αλλά πιο απλά. Κατ' αρχήν για τη Νεοελληνική γραμματολογία συστήνω ανεπιφύλακτα την Ιστορία του Λίνου Πολίτη ή εναλλακτικά του Δημαρά, όχι πάντως του Vitti (είναι κάπως παράξενη στη μέθοδό της). Για τα ποιήματα και τα διηγήματα που ορίζει η ύλη προτείνω όπως και για την ιστορία μινιμαλιστικές και οικονομικές λύσεις, όπου και όσο βέβαια  είναι εφικτές. Δε χρειάζεται να κατεβάσει κανείς τριάντα μελέτες και μονογραφίες για τον κάθε λογοτέχνη. Νομίζω ότι αρκούν δύο πράγματα: 1ον να αποκτήσεις μια όσο γίνεται πιο σφαιρική εικόνα για τη ζωή, την εποχή και τα διάφορα ρεύματα (λογοτεχνικά, καλλιτεχνικά, φιλοσοφικά κ.ά.) που επηρέασαν τον κάθε συγγραφέα (αυτό γίνεται σχετικά εύκολα π.χ. μέσα από το άρθρο μιας πολύ καλής λογοτεχνικής εγκυκλοπαίδειας  ή ακόμα και μέσα από τη Wikipedia), και 2ον να αναζητήσεις ερμηνευτικά σχόλια για το κάθε λογοτεχνικό έργο. Αυτά μπορείς να τα βρεις είτε σε σχολιασμένες εκδόσεις είτε και στα βιβλία των καθηγητών ή στις διδακτικές οδηγίες για το Λύκειο. Βέβαια δεν υπάρχουν σχολιασμένες εκδόσεις για όλα αυτά τα έργα, όπως επίσης δεν έχουν όλοι τις διδακτικές οδηγίες ή τα βιβλία των καθηγητών, γι' αυτό είπα παραπάνω "όπου είναι εφικτό". Ψάξτε πάντως καιστο site του Παιδαγωγικού Ινστιτούτου (http//:pi-schools.gr). Αυτά....
Δε θέλω σε καμία περίπτωση να παρουσιάσω την προετοιμασία σαν κάτι το πολύ εύκολο. Τα έχω περάσει και δεν ήταν καθόλου έυκολο...Απλά νομίζω ότι είναι άδικος κόπος και άδικο έξοδο να μαζεύεις ένα κάρο βιβλια τα οποία τελικά σε αποπροσανατολίζουν και σου θολώνουν το τοπίο παρά σε προσανατολίζουν και ξεκαθαρίζουν τα πράγματα...Μέ άλλα λόγια, ποιότητα όχι ποσότητα....

Υ.Γ. Σόρυ για το μακροσκελές σχόλιο.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:58:26 »

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 03, 2008, 05:57:54 μμ »
συμφωνω απολυτα με τον apuleius... εχει δικιο σε οσα λεει..
βεβαια η λυση που προτεινα για την εκθεση εκφραση ειναι γι καποιον που δεν εχει διδακτικη εμπειρια.  κι εγω ευτυχως ειχα. αλλα καποιος που δεν ειχε ειναι μια καλη λυση να δει ενα σχολικο βοηθημα με θεωρια και αρκετα παραδειγματα

Αποσυνδεδεμένος stroumfita

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 03, 2008, 06:11:05 μμ »
γεια σου ρε apuleius
μα χαρα τα λες
μα βλεπω και προτεινουν ολοι 800000 βοηθηματα και εχω τρελαθει..
πρεπει να παρω καταναλωτικο δανειο για ολα αυτα!!!!!!!!!!ελεοσ!!!!

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 03, 2008, 06:49:49 μμ »
Σε σχέση με το 2006, τώρα έχω πλέον σχεδόν 2 χρόνια εμπειρία από ιδιαίτερο έκθεσης, οπότε ας ελπίσουμε να βοηθήσει. Ειδικά για τις παραγράφους το παίδεψα πολύ το καημένο, αλλά εξασκήθηκα αρκετά, δεν ξέρω πόσο φτάνει για τις περίεργες ερωτήσεις τους. Εδώ όμως κάποιοι με χρόνια πείρα σε ιδιαίτερα και φροντιστήρια και δεν μπόρεσαν να πι΄σουν εκείνη την ερώτηση με την ειρωνεία ή παράδειγμα. ηταν προφανώς περίεργη και η ερώτηση.
όσο για το πόσα βιβλία θα διαβάσει ο καθένας εξαρτάται και τι έχει ήδη διαβάσει στο προηγούμενο ασεπ. Εγώ είχα διαβάσει πολύ καλά σχολική κι Λ. Πολίτη. Δε θέλω φετος απλά να τα ξαναδιαβάσω ακόμη μία φορά πολύ καλά. Για όποιον δίνει πρώτη φορά, δεν το συζητάω, σχολικά και μόνο.

Αποσυνδεδεμένος mitsolga

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 03, 2008, 11:59:20 μμ »
Είμαι νέα στο χώρο και μέχρις στιγμής δεν έχω διδάξει νέα...Μπορεί κάποιος να με κατατοπίσει σε ποια ακριβώς σχολικά περιλαμβάνεται η ύλη στα νέα; Πελάγωσα και χάθηκα και φοβάμαι μην έχω παραλείψει κάποια έργα...

Αποσυνδεδεμένος VICA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 401
  • "...κάθε αναπνοή είναι νοσταλγία..."
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 04, 2008, 01:59:12 πμ »
apuleius, μιάς και είσαι στο φόρουμ τώρα, θέλω να σε ρωτήσω κάτι: δε θα ξεχάσω εκείνη την ανάλυσή σου για την ερώτηση για το αν είναι παράδειγμα ή ειρωνεία. Πρότεινέ μας κάποιο βοήθημα γι' αυτά, έτσι καλό όπω ήταν τα επιχειρήματά σου. Ευχαριστώ.

...η ερώτηση 3 ήταν σίγουρα ειρωνεία...δεν υπήρχε πρόβλημα εκεί...
...το πρόβλημα ήταν στην ερώτηση 13...με το παράδειγμα που αιτιολογεί...
...αυτή λοιπόν η ερώτηση δεν απαιτούσε λογική και πείρα και μελέτη και φιλολογικές αναλύσεις και τα λοιπά συναφή...αλλά τύχη και "γνώσεις"...trivial... ;D ;D ;D... και βουντού για να φανταστείς πώς του κάθεται στο μυαλό αυτού ή αυτών που δίνουν τις απαντήσεις...και όχι πώς πορεύτηκε το μυαλό του συντάκτη του κειμένου, όπερ θα έπρεπε κανονικά να είναι το ζητούμενο...η "λογική" της ερώτησης θύμιζε...την 8η Σταυροφορία...(εκεί δεν έκανα το λάθος να σκεφτώ λογικά, έπαιξα "λογικό" trivial και κέρδισα... ;))

...και κάτι για τις γραμματολογίες...Πολίτης και Δημαράς είναι για όσους έχουν χρόνο να
(εκ)- παιδεύονται...ετεροχρονισμένα...διαβάστε, αποδελτιώστε, διαγραμματοποιείστε τις εισαγωγές όλων των σχολικών...εμένα αυτό μου πρόσφερε ένα 80 κι ένα 87...


ΚΑΛΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΣΕ ΟΛΟΥΣ
Να πληρώνεσαι μόνος σου
Χωρίς έξωθεν αναμονές
Και
Με την πληρότητά σου
Πορεύσου
Μαζί τους

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 04, 2008, 02:26:18 πμ »

...το πρόβλημα ήταν στην ερώτηση 13...με το παράδειγμα που αιτιολογεί...
...αυτή λοιπόν η ερώτηση δεν απαιτούσε λογική και πείρα και μελέτη και φιλολογικές αναλύσεις και τα λοιπά συναφή...αλλά τύχη και "γνώσεις"...trivial... ;D ;D ;D... και βουντού για να φανταστείς πώς του κάθεται στο μυαλό αυτού ή αυτών που δίνουν τις απαντήσεις...και όχι πώς πορεύτηκε το μυαλό του συντάκτη του κειμένου, όπερ θα έπρεπε κανονικά να είναι το ζητούμενο...η "λογική" της ερώτησης θύμιζε...την 8η Σταυροφορία...(εκεί δεν έκανα το λάθος να σκεφτώ λογικά, έπαιξα "λογικό" trivial και κέρδισα... ;))

Σε αυτή την ερώτηση τα επιχειρήματα του apuleius για το ότι είναι παράδειγμα τα βρίσκω εξαιρετικά!
Πείτε μου μόνο κάτι: για να μην χάσω ερώτηση όπως αυτή με τον Καριωτάκη-συνδικαλιστής και 'Υμνος εις την ελευθερίαν' ανολοκλήρωτο ποιά γραμματολογία θα με βοηθήσει; Τό 'χω μεγάλη απορία! Εδώ που τα λέμε, από τη γλώσσα μόνο εκείνο με το παράδειγμα έχασα. Τις άλλες που έχασα ήταν από γραμματολογία, αν και τη διαβασα 3 και 4 φορές περισσότερο από τη γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:00:30 πμ »

...το πρόβλημα ήταν στην ερώτηση 13...με το παράδειγμα που αιτιολογεί...
...αυτή λοιπόν η ερώτηση δεν απαιτούσε λογική και πείρα και μελέτη και φιλολογικές αναλύσεις και τα λοιπά συναφή...αλλά τύχη και "γνώσεις"...trivial... ;D ;D ;D... και βουντού για να φανταστείς πώς του κάθεται στο μυαλό αυτού ή αυτών που δίνουν τις απαντήσεις...και όχι πώς πορεύτηκε το μυαλό του συντάκτη του κειμένου, όπερ θα έπρεπε κανονικά να είναι το ζητούμενο...η "λογική" της ερώτησης θύμιζε...την 8η Σταυροφορία...(εκεί δεν έκανα το λάθος να σκεφτώ λογικά, έπαιξα "λογικό" trivial και κέρδισα... ;))

Σε αυτή την ερώτηση τα επιχειρήματα του apuleius για το ότι είναι παράδειγμα τα βρίσκω εξαιρετικά!
Πείτε μου μόνο κάτι: για να μην χάσω ερώτηση όπως αυτή με τον Καριωτάκη-συνδικαλιστής και 'Υμνος εις την ελευθερίαν' ανολοκλήρωτο ποιά γραμματολογία θα με βοηθήσει; Τό 'χω μεγάλη απορία! Εδώ που τα λέμε, από τη γλώσσα μόνο εκείνο με το παράδειγμα έχασα. Τις άλλες που έχασα ήταν από γραμματολογία, αν και τη διαβασα 3 και 4 φορές περισσότερο από τη γλώσσα.

Εγώ πάλι όσες έχασα τις έχασα από τη γλώσσα!!

Λοιπόν όσον αφορά για τα: Καρυωτάκης - συνδικαλιστής, Τσίρκας - ψευδώνυμο και κάθε άλλη μ....κία που μπορεί να προκύψει, πιστεύω ότι η λογική τους είναι απλά και μόνο η απαγωγή εις άτοπο. Υποτίθεται ότι οι άλλες 3 επιλογές είναι στα όρια του γνωστικού αντικειμένου (λέμε τώρα....). Τουλάχιστον έσι το βρήκα εγώ σε 1 - 2 που έβαλαν. Ε, αυτό έλειπε να ξέραμε ακόμα και τα ψευδώνυμα του καθενός. Έλεος δηλαδή!

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:04:47 πμ »
εγω δεν θυμαμαι καν αυτη την ερωτηση. την ειχα σωστη αλλα δεν θυμαμαι ουτε τη λογικη με την οποια το εβαλα ουτε τι εβαλα.ποιο ηταν τελικα το σωστο??

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:16:53 πμ »
εγω δεν θυμαμαι καν αυτη την ερωτηση. την ειχα σωστη αλλα δεν θυμαμαι ουτε τη λογικη με την οποια το εβαλα ουτε τι εβαλα.ποιο ηταν τελικα το σωστο??

Sotia ήταν αυτή:

Ποια από τις παρακάτω φράσεις είναι λάθος;
α) Ο Ύμνος εις την Ελευθερία του Σολωμού έμεινε απόσπασμα.
β) Ο Κάλβος έγραψε στα ιταλικά τραγωδίες.
γ) Ο Καρυωτάκης υπήρξε συνδικαλιστής.
δ) Το «Στρατής Τσίρκας» είναι φιλολογικό ψευδώνυμο.

Με σωστό το δ.

Αποσυνδεδεμένος waterland

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 69
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα 2008
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 04, 2008, 10:34:06 πμ »
Συνάδελφε μια διόρθωση παρακαλώ. Η σωστή απάντηση είναι σαφώς το α. Ο "Υμνος εις την Ελευθερίαν" φυσικά και δεν έμεινε απόσπασμα. Οσο για το δ, Στρατής Τσίρκας είναι το φιλολογικό ψευδώνυμο του Γιάννη Χατζηανδρέα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158520
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 509
Σύνολο: 532

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.12 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.