*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 218685 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος latifov

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1302 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:11:18 πμ »
όταν στην θεματική περίοδο έχουμε το αποτέλεσμα και παραθέτουμε τα αίτια και το αντίθετο τότε έχουμε ανάπτυξη με αίτια και αποτελέσματα. ου αναφέρω το παράδειγμα που έχει το σχολικό:
"η κατάργηση της σύγχρονης δουλείας οφείλεται στις ίδιες αιτίες που κατάργησαν την αρχαία δουλεία.η πρώτη αιτία ήταν...η δεύτερη αιτία ήταν.. κλπ

σωστά άλλο το ένα κι άλλο το άλλο

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1303 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:17:05 πμ »
μαλιστα! ελπιζω να τα καταφερω να τα ξεχωρισω εκεινη τη στιγμη. μαλλον θελει εμπειρια για να το καταλαβεις. προσωπικα μου μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους. ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας!

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1304 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 01:19:19 πμ »
μαλιστα! ελπιζω να τα καταφερω να τα ξεχωρισω εκεινη τη στιγμη. μαλλον θελει εμπειρια για να το καταλαβεις. προσωπικα μου μοιαζουν αρκετα μεταξυ τους. ευχαριστω πολυ παντως για τις απαντησεις σας!
Δε μοιαζουν. Μετα τη θεματικη περιοδο εαν εχουμε αιτιολογηση υπαρχει ή εννοειται το "γιατι".

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1305 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 08:57:11 πμ »
Στην παράγραφο με θεματική περίοδο: (αν θυμάμαι καλά) πολλές είναι οι αιτίες της ανεργίας, αν πιο κάτω απαριθμεί τις αιτίες είναι διαίρεση.
Στην ανάπτυξη με αίτια και αποτελέσματα το λέει ξεκάθαρα το σχολικό: πρέπει στη θεματική περίοδο να υπάρχουν τα αίτια και τα αποτελέσματα
πχ. Η κατάργηση της σύγχρονης δουλείας (αποτέλεσμα) οφείλεται στις ίδιες αιτίες που καταργήθηκε και η αρχαία δουλεία (αιτία).
πχ. Η αύξηση της ανεργίας οφείλεται στην οικονομική κρίση...κ.ο.κ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:16:42 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1306 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:15:02 πμ »
Το θέμα είναι αν η παράγραφος θα είναι όπως πρέπει να είναι  ???

Μία διευκρίνιση: αίτια-αποτελέσματα έχουμε όταν μέσα στην παράγραφο έχουμε και τα δύο, ενώ αιτιολόγηση όταν έχουμε μόνο αίτια

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1307 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:48:41 πμ »
Το θέμα είναι αν η παράγραφος θα είναι όπως πρέπει να είναι  ???

Μία διευκρίνιση: αίτια-αποτελέσματα έχουμε όταν μέσα στην παράγραφο έχουμε και τα δύο, ενώ αιτιολόγηση όταν έχουμε μόνο αίτια
Αίτια αποτελέσματα έχουμε όταν στη θεματική περίοδο αναφέρονται και τα δύο (και η αιτία και το απότελεσμα). Αιτιολόγηση έχουμε όταν μετά τη θεματική περίοδο υπάρχει ή εννοείται το γιατί ή διότι..
πχ.Από τον τελευταίο διαγωνισμό
Σεπτέμβρης 1943 και η πρώτη εμπειρία από το σχολείο τραυματική. (η θεματική περίοδος μας παρακινεί να ρωτήσουμε γιατί ήταν τραυματική η πρώτη εμπειρία του συγγραφέα από το σχολείο) και αμέσωσ μετά ο συγγραφέας εξηγεί: Τρέφοντας μια ωραία κόμη, με μια υπέροχη χωρίστρα στο πλάι....(μα΄ς δίνει δηλαδή το γεγονός που έκανε την πρώτη του μέρα στο σχολείο τραυματική.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1308 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:10:36 πμ »
καλημερα! αρα τετα θα το εβαζες του προηγουμενου διαγωνισμου με αιτιολογηση, ε?
κ εγω κανοντας αυτα τα θεματα θεωρησα οτι ειναι αιτιολογηση με σχετικη σιγουρια. στις απαντησεις ομως δινεται ως σωστο οτι αναπτυσσεται με παραδειγμα. για αυτο εχω φαει κολλημα με τον τροπο αναπτυξης.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1309 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:22:00 πμ »
καλημερα! αρα τετα θα το εβαζες του προηγουμενου διαγωνισμου με αιτιολογηση, ε?
κ εγω κανοντας αυτα τα θεματα θεωρησα οτι ειναι αιτιολογηση με σχετικη σιγουρια. στις απαντησεις ομως δινεται ως σωστο οτι αναπτυσσεται με παραδειγμα. για αυτο εχω φαει κολλημα με τον τροπο αναπτυξης.
Το ίδιο ακριβώς λέμε, ΤΕΤΑ. Αυτό που αναφέρεις, Μαρία, ήταν αμφιλεγόμενο και εγώ δυσκολεύτηκα και ήμουν ανάμεσα στα δύο. Αυτό είναι που έλεγα πριν, αν θα είναι ξεκάθαρα τα πράγματα στην παράγραφο που θα μας δίνεται

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1310 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:43:44 πμ »
καλημερα! αρα τετα θα το εβαζες του προηγουμενου διαγωνισμου με αιτιολογηση, ε?
κ εγω κανοντας αυτα τα θεματα θεωρησα οτι ειναι αιτιολογηση με σχετικη σιγουρια. στις απαντησεις ομως δινεται ως σωστο οτι αναπτυσσεται με παραδειγμα. για αυτο εχω φαει κολλημα με τον τροπο αναπτυξης.
Ναι Μαρία εγώ αιτιολόγηση θα το έβαζα (θυμάσαι που το ξανασυζητούσαμε). Νομίζω ότι η απάντηση δεν ήταν και τόσο σωστή εδώ. Γι' αυτό έχω πει ότι αυτές οι ερωτήσεις καλό είναι να διατυπώνονται με σχετική ακρίβεια. Θα σου πω και κάτι άλλο έχουν υπάρξει χρονιές στις πανελλαδικές που σε αυτές τις ερωτήσεις (επίκληση στη λογική και τα λοιπά) έχουν σημειωθεί προσβλήματα. Μια χρονιά οι βαθμολογητές είχαν αρχίσει να διορθώνουν γραπτά και μετά από διαμαρτυρίες που ξέσπασαν από μαθητές και φροντιστήρια, δόθηκαν άλλες οδηγίες. αλλά βλέπεις εκεί είναι πανελλαδικές.
εξάλλου η θεωρία περί παραγράφου είναι συγκεκριμένη (ειδικά για την αιτιολόγηση) απορώ γιατί μας μπερδεύουν.

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1311 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:47:42 πμ »
Επειδή νομίζω ότι αναφέρεται στα πανάθλια βιβλία της έκθεσης του λυκείου για παραδείγματα ιστορικά, από την καθημερινή ζωή, εκεί στηρίχθηκαν και έδωσαν την απάντηση

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1312 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 05:46:57 μμ »
Μπέρδεμα το ποίημα του Καβάφη Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον  είναι ιστορικό ή φιλοσοφικό (της ανθρώπινης αξιοπρέπειας) ;

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5678
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1313 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:04:36 μμ »
Βασίζεται σε ιστορικό γεγονός, αλλά πιστεύω ότι ο έντονα προτρεπτικός του χαρακτήρας το κατατάσσουν στα διδακτικά-φιλοσοφικά ποιήματα του Καβάφη.

Επί τη ευκαιρία, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σ' αυτόν τον ιστότοπο που βρήκα κατά τύχη και έχει ερωτήσεις και κάποια σχόλια πάνω στο συγκεκριμένο ποίημα: http://www.kee.gr/attachments/file/2448.pdf

Επίσης, επειδή είναι ένα από τα αγαπημένα μου ποιήματα, είχα βάλει πριν από καιρό στις ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΣΚΗΝΕΣ (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5643.120 )  το απόσπασμα του Πλουτάρχου πάνω στο οποίο βασίστηκε το ποίημα, καθώς και την απαγγελία του ποιήματος από τον Χορν.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1314 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:06:40 μμ »
το ποιημα ειναι ψευδοιστορικο, δλδ το ιστορικο πλαισιο αξιοποιειται απο τον ποιητη αλληγορικα ή συμβολικα για να εκφρασει καθολικοτερα ηθικοδιδακτικα μηνυματα. δλδ η ιστορια χρησιμοποιειται ως πλαισιο για να διδαξει αυτα που θελει ο καβαφης. με αλλα λογια εχουν κ διδακτισμο μεσα.
επισης τα ποιηματα του καβαφη χωριζονται κ σε ιστορικοφανη κ ιστοριογενη.
ιστορικοφανη: προβαλλουν ενα ή περισσοτερα πλαστα προσωπα τα οποια ομως κινουνται σε ιστορικο πλαισιο. πχ"δαρειος" ο δαρειος ειναι υπαρκτο προσωπο, οχι ομως κ ο φερναζης.
ιστοριογενη: τα καθαρως ιστορικα ποιηματα του καβαφη

η διαφορα δλδ των ιστορικοφανων ποιηματων απο τα ψευδοιστορικα ειναι οτι στα πρωτα μεσα στην ιστορια βαζει πλαστα προσωπα ενω στα ψευδοιστορικα ειναι αληθινα τα προσωπα, απλα τα χρησιμοποιει με τροπο συμβολικο

Αποσυνδεδεμένος palaipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 216
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1315 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:15:40 μμ »
Μου φαίνονται και οι δύο απαντήσεις εξίσου σωστές ??? ??? αχ γιατί έχω μαι διαίσθηση ότι τέτοια ερώτηση θα πέσει στον Καβάφη αλλού τον Δαρείο τον βρήκα ψευδοιστορικό
ενώ οι Νεόι της Σιδώνος ιστορικοφανές
 
για τη διαφορά ψευδοιστορικού και ιστορικοφανή βρήκα τα παρακάτω:
Ψευδοιστορικά: εισηγητής του όρου ο Σεφέρης: το ποίημα όπου η ιστορία λειτουργεί ψεύτικα δηλ μεταφορικά ή αλληγορικά
Ιστορικοφανή: εισηγη ο Παναγιωτόπουλος. Η ιστορία λειτουργεί σαν φόντο του φανταστικού επεισοδίου.  ??? ???
Τα βιβλία του καθηγητή δίνουν κάποιες απαντήσεις; 

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 388
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.