*

Αποστολέας Θέμα: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 218678 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1316 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 06:21:05 μμ »
δεν πιστευω οτι θα πεσει τετοια ερωτηση. δλδ να εχει μεσα στις απαντησεις κ ιστορικοφανες κ ψευδοιστορικο. η αληθεια ειναι οτι υπαρχει μια συγχηση στους ορους. συχνα ψευδοιστορικο κ ιστορικοφανες ταυτιζονται. σε περιπτωση που ζητηθει πιστευω θα ζητηθει ως εξης:
"ο δαρειος σε ποια κατηγορια ποιηματων ανηκει"?
α. ιστορικα
β. διδακτικα
γ. ηδονικα
δ. ψευδοιστορικα

το δ μπορει να αντικατασταθει ειτε απο ιστορικοφανη ειτε απο μεικτα. ειναι πολυ χοντρο να ζητησουν να διακρινουμε σε ιστορικαφανη ή ψευδοιστορικα. δεν υπαρχει μια ξεκαθαρη απαντηση

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος sharon

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 316
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1317 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:29:38 μμ »
 γι' αυτές τις αναφορικές ονοματικές ελεύθερες  και τις αναφορικές επιρρηματικές ελεύθερες ξέρει κάποιος πώς τις εννοούν πέρα από αυτά που λέει ?τι σημαίνει ελεύθερες?  γ' γυμνασίου σχολικό  σελ 69 .

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1318 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:34:01 μμ »
γι' αυτές τις αναφορικές ονοματικές ελεύθερες  και τις αναφορικές επιρρηματικές ελεύθερες ξέρει κάποιος πώς τις εννοούν πέρα από αυτά που λέει ?τι σημαίνει ελεύθερες?  γ' γυμνασίου σχολικό  σελ 69 .
Είναι αυτές που δεν χρησιμοποιούνται προσδιοριστικά. Δες τη διαφορά

Οι μέρες, οι οποίες απομένουν για το διαγωνισμό, είναι έξι (εδώ η αναφορική προσδιορίζει τη λέξη μέρες, άρα δεν είναι ελεύθερη)

Να φύγουν όσοι δεν έχουν δουλειά (εδώ η αναφορική είναι υποκείμενο στο ρήμα φύγουν και όχι προσδιοριστική, άρα θεωρείται ελεύθερη)

Να πάτε όπου νομίζετε (εδώ πάλι είναι ελεύθερη επιρρηματική, γιατί δεν προσδιορίζει κάποια λέξη, αλλά δηλώνει τον τόπο)

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1319 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:39:52 μμ »
μπραβο λ.κ. πολυ κατανοητο το παραδειγμα σου γιατι ουτε εγω το ειχα καταλαβει. ευχαριστουμε. να ρωτησω κ εγω. ειναι οι προσδιοριστικες κ οι παραθετικες, νομιζω? δεν θυμαμαι καθολου. αυτες τι διαφορα εχουν μεταξυ τους. αν θυμαμαι καλα οι προσδιοριστικες δεν μπορουν να παραλειφτουν αφου δινουν νοημα στην προταση κ υπαρχει πριν κ μετα απο αυτες κομμα. ενω οι αλλες κ να παραλειφτουν δεν αλλαζει κατι κ δεν παιρνουν κομμα. σωστα? αν μπορεις δωσε ενα παραδειγμα κ για αυτες που τα λες ωραια... ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:05:02 »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1320 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 09:54:14 μμ »
μπραβο λ.κ. πολυ κατανοητο το παραδειγμα σου γιατι ουτε εγω το ειχα καταλαβει. ευχαριστουμε. να ρωτησω κ εγω. ειναι οι προσδιοριστικες κ οι παραθετικες, νομιζω? δεν θυμαμαι καθολου. αυτες τι διαφορα εχουν μεταξυ τους. αν θυμαμαι καλα οι προσδιοριστικες δεν μπορουν να παραλειφτουν αφου δινουν νοημα στην προταση κ υπαρχει πριν κ μετα απο αυτες κομμα. ενω οι αλλες κ να παραλειφτουν δεν αλλαζει κατι κ δεν παιρνουν κομμα. σωστα? αν μπορεις δωσε ενα παραδειγμα κ για αυτες που τα λες ωραια... ;)
Πες τα, βρε Μaryvas μου, εκεί στον ΑΣΕΠ, ότι τα λέω ωραία μπας και με πάρουνε  ;D ;D ;D

Λοιπόν, γι αυτό που με ρωτάς τα πράγματα δεν είναι ξεκαθαρισμένα. Ένα φεγγάρι ήμουνα διορθώτρια σε εκδοτικό οίκο και αυτές οι προτάσεις ήταν μανίκι για μας, γιατί το αν θα βάλλεις κόμμα ή όχι είναι πολύ υποκειμενικό. Εξαρτάται δηλαδή από την πρόθεση του συγγραφέα, κατά πόσο θεωρεί τον προσδιορισμό απαραίτητο και πού ρίχνει το βάρος

Π.χ. Ο Γιώργος που μένει στη διπλανή πόρτα έλειπε σήμερα (εδώ τονίζεται ότι είναι ο συγκεκριμένος Γιώργος, άρα είναι απαραίτητος ο προσδιορισμός)

το ίδιο παράδειγμα θα μπορούσε να είναι όμως

Ο Γιώργος, που μένει στη διπλανή πόρτα, έλειπε σήμερα (εδώ δε θεωρείται απαραίτητος ο προσδιορισμός, γιατί ο Γιώργος είναι γνωστός στο δέκτη, ενδεχομένως)

Υπάρχουν και περιπτώσει που τα πράγματα είναι πιο ξεκάθαρα, όπως εδώ

Τα παιδιά που δε θα έρθουν στην ώρα τους θα πάρουν απουσίες (δηλαδή τα συγκεκριμένα, άρα απαραίτητος ο προσδιορισμός)

Η γιαγιά μου, που με αγαπούσε πολύ, δε ζει πια (εδώ δεν είναι απαραίτητος γιατι το νοημα που τονίζω είναι ότι δε ζει και όχι ότι με αγαπούσε)


Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1321 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:00:13 μμ »
το χεις το στυλ της καθηγητριας...ετσι ετσι...δλδ κατα κυριο λογο, οταν μπορουμε να τις ξεχωρισουμε οι προσδιοριστικες δεν παιρνουν κομμα ενω παιρνουν κομμα οι παραθετικες. αληθεια παραθετικες λεγονται? γιατι τα ειχα γραψει αναποδα
α κ κατι αλλο. οι παραθετικες ειναι ελευθερες?  ??? ???
sorry για το πρηξιμο
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2009, 10:02:06 μμ από maryvas »

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1322 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:23:39 μμ »
το χεις το στυλ της καθηγητριας...ετσι ετσι...δλδ κατα κυριο λογο, οταν μπορουμε να τις ξεχωρισουμε οι προσδιοριστικες δεν παιρνουν κομμα ενω παιρνουν κομμα οι παραθετικες. αληθεια παραθετικες λεγονται? γιατι τα ειχα γραψει αναποδα
α κ κατι αλλο. οι παραθετικες ειναι ελευθερες?  ??? ???
sorry για το πρηξιμο
Νομίζω ότι τις λένε παραθετικές όσες παίρνουν κόμμα. Πρόσεξε και οι παραθετικές (αν το λέμε σωστά) είναι προσδιοριστικές. Οι ελεύθερες δεν παίρνου κόμμα, γιατί χρησιμοποιούνται ως υποκείμενα, αντικείμενα ή επιρρηματικοί προσδιορισμοί. Και άλλα παραδείγματα, μαθήτρια Maryvas μέχρι να το μάθεις. ;D ;D ;D

Θα έρχομαι όποτε με καλείς (ελεύθερη, γιατί εκφράζει χρόνο και δεν παίρνει φυσικά κόμμα αφού ο επιρρηματικός προσδιορισμός δε χωρίζεται από το ρήμα που προσδιορίζει)

Του είπα όσα ήθελε ν' ακούσει (ελεύθερη γιατί έχει θέση αντικειμένου, άρα δεν παίρνει κόμμα γιατί το αντικείμενο δεν χωρίζεται από το ρήμα)

Να γίνεις ό,τι θέλεις (κατηγορούμενο εδώ, άρα ελεύθερη και επίσης δεν παίρνει κομμα, γατί το κατηγορούμενο δε χωρίζεται με κόμμα απο το ρήμα)

Θα πω στο Θανάση, που με καταλαβαίνει (εδώ είναι προσδιοριστική, προσδιορίζει το Θανάσης. Τώρα αν θα μπει κόμμα ή όχι εξαρτάται αν ήθελα να τονίσω ότι με καταλαβαίνει, εδώ δεν ήθελα και άρα έβαλα κομμα)

Οι καθηγητές που είναι υποψήφιοι για την προκήρυξη ΄2Π θα εξεταστούν 31 Ιανουαρίου. (εδώ πάλι είναι προσδιοριστική, δεν έβαλα κόμμα, γιατί έπρεπε να τονίσω ποιοι συγκεκριμένα υποψήφιοι θα διαγωνιστούν)

Πρακτικά:αν μπορείς να παραλείψεις την αναφορική και να βγαίνει νόημα, τότε βάζεις κόμμα, αν όχι τότε παραλείπεις το κόμμα. Το θέμα είναι ότι αυτό δεν είναι πάντα ξεκάθαρο, είναι πολύ υποκειμενικό

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1323 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:36:31 μμ »
ευχαριστω πολυ. να προσθεσω οτι στο βιβλιο της γ γυμνασιου (τουλαχιστον οσο ειδα εγω) δεν κανει διακριση σε προσδιοριστικες κ παραθετικες.
τις λεει επιθετικες αναφορικες προτασεις.
"οι επιθετικες αναφορικες προτασεις δε χωριζονται με κομμα απο την προταση στην οποια αναφερονται, οταν περιεχουν μια πληροφορια που θεωρειται απαραιτητη για τη διακριση κ τον ακριβη προσδιορισμο του ουσιαστικου στο οποιο αναφερονται
αντιθετα, χωριζονται με κομμα, οταν προσθετουν απλως μια ακομα πληροφορια σχετικα με το ουσιαστιικο που ομως ειναι ηδη επαρκως προσδιορισμενο."

κ μετα αναφερει τις προθετικες φρασεις χωρις να δινει ορισμο.
τεσπα, ευχαριστω πολυ πολυ!!! ειστε αξια καθηγητρια!!!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος LK

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2608
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02 και ΠΕ15(?)
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1324 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 10:53:36 μμ »
επιθετικές εννοεί τις προσδιοριστικές, αλλά αφού χρησιμοποιεί αυτόν τον όρο το σχολικό ας κρατήσουμε αυτόν

Μονάχα η πραγματικότητα μπορεί να μας μάθει πώς την πραγματικότητα ν’ αλλάξουμε
                                                           Μ. Μπρεχτ

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1325 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 11:53:24 μμ »
Μπέρδεμα το ποίημα του Καβάφη Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον  είναι ιστορικό ή φιλοσοφικό (της ανθρώπινης αξιοπρέπειας) ;

Πάντως, κι εγώ αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι ανήκει στην κατηγορία των φιλοσοφικών (όπως τα αποκαλούσε ο ίδιος ο ποιητής)-διδακτικών(όπως τα αποκαλεί η νεότερη έρευνα) ποιημάτων του Καβάφη.
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1326 στις: Ιανουάριος 24, 2009, 11:58:40 μμ »
Μπέρδεμα το ποίημα του Καβάφη Απολείπειν ο Θεός Αντώνιον  είναι ιστορικό ή φιλοσοφικό (της ανθρώπινης αξιοπρέπειας) ;

Πάντως, κι εγώ αυτό που έχω διαβάσει είναι ότι ανήκει στην κατηγορία των φιλοσοφικών (όπως τα αποκαλούσε ο ίδιος ο ποιητής)-διδακτικών(όπως τα αποκαλεί η νεότερη έρευνα) ποιημάτων του Καβάφη.
 
ας ελπίσουμε ( οπως ελπίζουμε κ σε τόσα αλλα.. ;D ) να μη βάλουν ερωτήσεις να επιλέξεις ανάμεσα σε πράγματα που δεν επιλέγονται..
η κατηγοριοποιηση των ποιημάτων του Καβάφη είναι σχηματική καθώς πολλές απο τις κατηγορίες αλληλοεπικαλύπτονται..ένα ποιημα δηλ μπορεί να εντασσεται κ στα φιλοσοφικά κ στα ιστορικά ή στα φιλοσοφικά-ερωτικά κ τ λ...

Αποσυνδεδεμένος marion

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1867
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1327 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 12:04:14 πμ »
ευχαριστω πολυ. να προσθεσω οτι στο βιβλιο της γ γυμνασιου (τουλαχιστον οσο ειδα εγω) δεν κανει διακριση σε προσδιοριστικες κ παραθετικες.
τις λεει επιθετικες αναφορικες προτασεις.
"οι επιθετικες αναφορικες προτασεις δε χωριζονται με κομμα απο την προταση στην οποια αναφερονται, οταν περιεχουν μια πληροφορια που θεωρειται απαραιτητη για τη διακριση κ τον ακριβη προσδιορισμο του ουσιαστικου στο οποιο αναφερονται
αντιθετα, χωριζονται με κομμα, οταν προσθετουν απλως μια ακομα πληροφορια σχετικα με το ουσιαστιικο που ομως ειναι ηδη επαρκως προσδιορισμενο."

κ μετα αναφερει τις προθετικες φρασεις χωρις να δινει ορισμο.
τεσπα, ευχαριστω πολυ πολυ!!! ειστε αξια καθηγητρια!!!!! ;)

Στο βιβλίο της β' λυκείου υπάρχει κανονικά ο διαχωρισμός σε αναφορικές προσδιοριστικές και αναφορικές παραθετικές/προσθετικές προτάσεις. Ξεχωρίζουν με βάση τα εξής κριτήρια: στίξη, επιτονισμός, νόημα (σελ.176-177).
" Κάθε χώρα έχει την κυβέρνηση που της αξίζει. "

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1328 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 12:26:52 πμ »
Βασίζεται σε ιστορικό γεγονός, αλλά πιστεύω ότι ο έντονα προτρεπτικός του χαρακτήρας το κατατάσσουν στα διδακτικά-φιλοσοφικά ποιήματα του Καβάφη.

Επί τη ευκαιρία, μπορείς να ρίξεις μια ματιά σ' αυτόν τον ιστότοπο που βρήκα κατά τύχη και έχει ερωτήσεις και κάποια σχόλια πάνω στο συγκεκριμένο ποίημα: http://www.kee.gr/attachments/file/2448.pdf

Επίσης, επειδή είναι ένα από τα αγαπημένα μου ποιήματα, είχα βάλει πριν από καιρό στις ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΣΚΗΝΕΣ (http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=5643.120 )  το απόσπασμα του Πλουτάρχου πάνω στο οποίο βασίστηκε το ποίημα, καθώς και την απαγγελία του ποιήματος από τον Χορν.


Apri θέλω να σε ευχαριστήσω ολόψυχα για την απαγγελία του Χορν!!
Το συγκεκριμένο ποιήμα είναι το αγαπημένο μου τού Καβάφη και αυτή η σκηνή του θιάσου που φεύγει από την Αλεξάνδρεια με αγγίζει σε...μεταφυσικό βαθμό! Δε νομίζω ότι μπορώ να το περιγράψω με λόγια, είναι σα μια παράξενη, ονειρική κατάσταση που, για κάποιο λόγο, φαντάζει πολύ αληθινή και οικεία...
Απλά ευχαριστώ  :)

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: νεα ελληνικα ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1329 στις: Ιανουάριος 25, 2009, 08:27:42 πμ »
καλημερα! αρα τετα θα το εβαζες του προηγουμενου διαγωνισμου με αιτιολογηση, ε?
κ εγω κανοντας αυτα τα θεματα θεωρησα οτι ειναι αιτιολογηση με σχετικη σιγουρια. στις απαντησεις ομως δινεται ως σωστο οτι αναπτυσσεται με παραδειγμα. για αυτο εχω φαει κολλημα με τον τροπο αναπτυξης.
μια ασκηση, ειδικα στη γλωσσα, ειναι ευκολο να ειναι αμφιλεγομενη (εχει γινει τοσες φορες στις πανελληνιες με τους συλλογισμους και τους τροπους πειθους). Στον προηγουμενο διαγωνισμο ηταν σιγουρα αιτιολογηση, ισως θα μπορουσε και παραδειγμα, αρα δεν επρεπε να υπαρχουν και οι δυο επιλογες.   Παντως αν η ΘΠ λεει : η ανεργια οφειλεται στις εξης αιτιες και απαριθμει τις αιτιες ειναι αιτιο αποτελεσμα.   Αν λεει: η ανεργια ως προς τις αιτιες της διακρινεται σε ... ειναι διαιρεση και αν λεει η ανεργια ειναι φαινομενο κοινωνικης παθογενειας γιατι... ειναι αιτιολογηση.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158543
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 336
Σύνολο: 358

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.237 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.