*

Αποστολέας Θέμα: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 150196 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #504 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 12:51:39 πμ »
Στον Αίαντα του Σοφοκλή ο χορος από ποιους αποτελείται?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος octapus

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #505 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 08:14:40 πμ »
Είναι χορός Σαλαμινίων ναυτών.

Αποσυνδεδεμένος kalipso

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #506 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 10:17:32 πμ »
Ευχαριστώ ;)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #507 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 11:28:13 πμ »
Λοιπόν πείτε μου, τα έχω καταλάβει σωστά ή όχι;;;
Η αφηγηματική τεχνική περιλαμβάνει: αφήγηση σε α' ή γ' πρόσωπο, μονόλογο, διάλογο. Εδώ εντάσσονται επίσης οι αναδρομές, εγκιβωτισμοί (τάξη), επιβραδύνσεις (διαρκεια).
Ενώ εκφραστικοί τρόποι είναι: περιγραφή, επική ειρωνεία, παρομοίωση, άστοχα ερωτήματα, λογότυποι.
Είναι απαραίτητο να τα ξέρει όποιος θέλει να γράψει διδακτική αρχαίων, αλλά νομίζω κάποια απ' αυτά έτσι ορίζονται και για τη νεοελληνική λογοτεχνία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:44:11 »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #508 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 11:48:33 πμ »
χωρις να θελω να σε παρω στο λαιμο μου, απο αυτα που μας ειπε ο καθηγητης, τυπικες σκηνες ειναι αφηγηματικη τεχνικη κ η ειρωνεια ενω ξεκινησε ως εκφραστικο μεσο κατεληξε σε αφηγηματικη τεχνικη. βεβαια αυτο μας το ειπε στην αντιγονη κ αφου ο ομηρος ειναι παλιοτερος λογικα η επικη ειρωνεια θα ειναι εκφραστικο μεσο

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #509 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 12:02:11 μμ »
σου παραθετω τι λεει το βιβλιο για τη διδασκαλια των φιλολογικων μαθηματων στο λυκειο
"ο ορος αφηγηματικες τεχνικες δηλωνει ποιος αφηγειται, απο ποια οπτικη γωνια βλεπει τα πραγματα, τι αφηγειται και πώς αφηγειται, δηλαδη ποιους αφηγηματικους τροπους χρησιμοποιει (μιμηση, διηγηση, περιγραφη, διαλογο, εσωτερικο μονολογο, σχολια, ελευθερο πλαγιο λογο). στην ερωτηση πώς αφηγειται εκτος απο τις αφηγηματικες λειτουργιες, διερευνουμε κ υφολογικα το κειμενο, σχολιαζουμε δλδ τη γλωσσα, τον τονο κ τα εκφραστικα μεσα ή τους ιδιαιτερους εκφραστικους τροπους που χρησιμοποιει ο συγγραφεας. Τελος αναζητουμε κ αλλες τεχνικες αφηγησης που σχετιζονται με το χωρο (π.χ την τεχνικη αντιθεσης κλειστου/ανοιχτου χωρου), με το χρονο της αφηγησης κ τους τροπους συντομευσης ή επιμηκυνσης του (παραλειψη, επιβραδυνση κτλ).
πρεπει δεδομενης της συγχυσης που επικρατει στα σχολικα αλλα κ στα θεωρητικα εγχειριδια, να αποφευγονται γενικου χαρακτηρα ερωτησεις, οπως να βρεθουν οι αφηγηματικες τεχνικες ή να βρεθουν οι αφηγηματικοι τροποι. προτιμοτερο ειναι κατα τη διατυπωση των ερωτησεων να ειναι απολυτως συγκεκριμενα τα ζητηματα, (πχ ποια ειναι η λειτουργια του χρονου στο διηγημα)"

αυτα αναφερονται στα νεοελληνικα αλλα πιστευω οτι ανετα αναγονται κ στα αρχαια


Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #510 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 04:52:55 μμ »
εγω δυστυχως δεν προαλαβαινω να κανω γραμματικα και αγνωστο και ειναι και το τρωτο μου σημειο :'( :'( :'(οτι κανω με τους μαθητες μου στα ιδιαιτερα...δεν πιστευω να προλαβω να διαβασω κατι παραπανω :'(

Εντάξει Vania. H εξάσκηση που κάνεις ήδη, θεωρώ ότι θα σε βοηθήσει πολύ. Μην το βάζεις κάτω. Καλό κουράγιο!
ευχαριστω μαριον μου για την συμπαρασταση!!

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #511 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:16:13 μμ »
maryvas αυτά που έγραψα τα είδα κι έτσι τα ξεκαθάρισα κάπως, γιατί πράγματι επικρατεί ένα μπέρδεμα και μια ασάφεια στο θέμα, στο οδηγίες φιλολογικών μαθημάτων στο γυμνάσιο. Θέλω να τα έχω ξεκάθαρα πιο πολύ μήπως ζητήσουν να βάλουμε σχετικές ερωτήσεις στους μαθητές σε κάποιο σχέδιο διδασκαλίας.
Το μεσημέρι έκανα ένα σχέδιο στην Οδύσσεια στην ενότητα ε1-95 και με πήρε 3 ώρες!! Και είχα και τα σχετικά βοηθήματα μπροστά μου! Λέω να συνεχίσω να εξασκηθώ γιατί δε με βλέπω να μου φτάνει ο χρόνος στις εξετάσεις.
Και θέλω οπωσδήποτε να κάνω κι ένα στην Ιλιάδα, το επεισόδιο Γλαύκου-Διομήδη, για το οποίο εκτός του βιβλίου καθηγητή δεν έχω βοήθημα. Μαύρη είναι η νύχτα στα βουνά...
Α! Η ομοφωνία των θεών στη β' αγορά, όπως και η μετάβαση του Ερμή στο νησί της Καλυψώς προοικονομούν την επιστροφή του Οδυσσέα στην Ιθάκη, ενώ (κάποια από) τα λόγια του Δία αποτελούν προϊδεασμό/προειδοποίηση του ακροατή;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #512 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:21:17 μμ »
νομιζω οτι εδω εχουμε καθαρη προοικονομια στα λογια του ΔΙα γιατι το λεει ξεκαθαρα οτι θα φονευθουν οι μνηστηρες και οτι η αθηνα θα σωσει τον τηλεμαχο.
αλλα πως η μεταβαση στο νησι της Καλυψως προιοκονομει την επιστροφη αφου απλα θετει σε εφαρμογη το σχεδιο της επιστροφης που εχει αποφασιστει ξεκαθαρα?
βρηκε κανεις στοιχεια για την εταιρικη ομιλια γλαυκου - διομηδη? δεν μιλαω για την αναλυση αλλα στοιχεια για την ομιλια ως μεγαθεμα. δεν ειδα να εχει κατι το βιβλιο καθηγητη
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2008, 05:22:49 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #513 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:30:21 μμ »
Σώτια το έλεγε σ' ένα βοήθημα, όπου όμως είχε ως ξεχωριστές ενότητες την αγορά των θεών (1η) και τη μετάβαση (2η). Οπότε μάλλον γι' αυτό.
Πρόσεχε όμως. Τα λόγια του Δία για τη μνηστηροφονία και τη σωτηρία του Τηλέμαχου είναι προϊδεασμός/προειδοποίηση του ακροατή. Η συμφωνία του με τα λόγια της Αθήνας και η άμεση εκτέλεση του σχεδίου είναι προοικονομία.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #514 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:43:39 μμ »
η προοικονομια αναφερεται στο μελλοντικο χρονο κ λειτουργει προληπτικα. προειδοποιει τον ακροατη για τα μελλουμενα. εχει τις εξης μορφες:
1) προδηλωση/προειδοποιηση: δηλωνεται καθαρα τι θα ακολουθησει, πχ δευτερη αγορα θεων
2) προσημανση: υπαινικτικος τροπος
3) προιδεασμος: ανεπαισθητος

συγγνωμη σωτια τι εννοεις με αυτο? "εταιρικη ομιλια γλαυκου - διομηδη? δεν μιλαω για την αναλυση αλλα στοιχεια για την ομιλια ως μεγαθεμα. "
τι θα πει εταιρικη ομιλια?

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #515 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:50:47 μμ »
το βιβλιο καθηγητη στον λειτουργικο ρολο της β αγορας λεει οτι τα λογια του Δια προοικονομουν την μνηστηοφονια και την σωτηρια του τηλεμαχου.. και συμφωνα ε τον ορισμο που δινει η maryvas απο την δρολια συμφωνει.
εννοω αν εχετε βρει καποια τυπικα στοιχεια που αφορουν την εταιρικη ομιλια οπως πχ για την συζυγικη ομιλια που εχει παρακατω.
ειναι η συναντηση δυο " εταιρων" εν προκειμενω πολεμιστων.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 28, 2008, 05:52:35 μμ από swtia »

Αποσυνδεδεμένος maryvas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1311
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #516 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 05:54:26 μμ »
το βιβλιο καθηγητη στον λειτουργικο ρολο της β αγορας λεει οτι τα λογια του Δια προοικονομουν την μνηστηοφονια και την σωτηρια του τηλεμαχου.. και συμφωνα ε τον ορισμο που δινει η maryvas απο την δρολια συμφωνει.
εννοω αν εχετε βρει καποια τυπικα στοιχεια που αφορουν την εταιρικη ομιλια οπως πχ για την συζυγικη ομιλια που εχει παρακατω.

τα τυπικα στοιχεια που ξερω οτι υπαρχουν στη σκηνη γλαυκου-διομηδη ειναι το τυπικο της φιλοξενιας. αυτο το τυπικο που λες δεν το ξερω ουτε επισης ξερω για τυπικο συζυγικης ομιλιας. ναι μεν μετα ακολουθει η συζυγικη σκηνη αλλα δεν ξερω κατα ποσο αποτελει τυπικο. (αν καταλαβα καλα κατι τετοιο εννοεις)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: αρχαια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #517 στις: Νοέμβριος 28, 2008, 06:01:34 μμ »
η ομιλια ο πολεμος και ο νοστος αποτελουν ομηρικα μεγαθεματα και επομενως λογοτυπους. τον ορο τυπικα τον χρησιμοποιησα καταχρηστικα για να δηλωσω σταθερα..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159739
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 443
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 379
Σύνολο: 388

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.