*

Αποστολέας Θέμα: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια  (Αναγνώστηκε 281012 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1148 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 01:36:39 πμ »
κι εγω το ιδιο εχω κανει.. δεν πιστευω οτι οι ασεποερωτησεις στεκονται σε τετοιες διαφορες αλλα ειναι θεμα κατανοησης των γεγονοτων. απλα μου φαινεται εξισου ξεκαθαρο οτι και μετα την ανατολικη κριση του '39 οι δυναμεις ακολουθησαν την αγγλια στο δογμα, απλα με τη συνθηκη των παρισιων επικυρωθηκε. εξαρταται πως το βλεπει ο καθενας απλα δεν μου φαινετα τοσο ξεκαθαρο.  ευτυχως ειχα βαλει τον κριμαικο βεβαια... αλλα με ειχε παιδεψει..

εννοω οτι ακολουθησα: μετα τον κριμαικο επικυρωση του δογματος... αυτη θεωρησα οτι ειναι η ξεκαθαρη απαντηση. ουτε τοτε ουτε τωρα διαβασα τοσο πολυ ωστε να εχω στο μυαλο μου ολα τα σημεια που μιλαει για ενα θεμα - εχω κανει διαγραμματα με τα γεγονοτα και τις ημερομηνιες και δε με εχουν απασχολησει θεματα που βλεπω στο φορουμ οπως οτι το ενα βιβλιο δινει μια ημερομηνια με διαφορα ενος χρονου απο ενα αλλο- τα εχω κατηγοριοποιησει οπως θεωρω σωστο με βαση παντα τα σχολικα βιβλια.
Κορίτσια είστε σίγουρες ότι η σωστή απάντηση ήταν αυτή με τον Κριμαϊκό???
Εγώ απάντησα την άλλη επιλογή ( μετά την κρίση του '39) και μέχρι σήμερα έπαιρνα όρκο ότι ήταν και η σωστή!!! Μάλιστα ήταν από τις ερωτήσεις που δε με προβλημάτισαν καθόλου: μετά τον κριμαϊκό απλά επιβεβαιώθηκε το δόγμα πέρι ακεραιότητας κτλ κτλ που είχε ήδη υιοθετηθεί προηγουμένως!
...και σε μένα τουλάχιστον πρέπει να την πήραν σωστή, γιατί απ΄ό,τι θυμάμαι, ο βαθμός μου ήταν ακριβώς αυτός που είχα υπολογίσει με βάση τις σωστές και λάθος απαντήσεις  :-\

Παρεμπιπτόντως, αν και παρακολουθώ τις συζητήσεις στο forum εδώ και μήνες είναι η πρώτη φορά που γράφω κάτι και δεν είμαι καθόλου σίγουρη ότι το κάνω σωστά :D ελπίζω να βγει το μήνυμα όπως πρέπει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:04 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1149 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 01:42:02 πμ »
...Φυσικά και δε βγήκε όπως το ήθελα, αλλά που θα πάει, θα το μάθω το σύστημα ;D

Αποσυνδεδεμένος zizoulis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 726
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1150 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 11:03:12 πμ »
...Φυσικά και δε βγήκε όπως το ήθελα, αλλά που θα πάει, θα το μάθω το σύστημα ;D
o asep  εχει βγαλει επισημες απαντησεις , μπορεις να τις συμβουλευτεις και να μην εχεις αμφιβολιες για απαντησεις.

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1151 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 12:20:19 μμ »
ναι σιγουρα το γ ηταν σωστο.. το εχει στις επισημες του ασεπ..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:48:04 »

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1152 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 02:45:05 μμ »
Δεν ήξερα ότι είχε βγάλει το ΑΣΕΠ επίσημες απαντήσεις.Προφανώς για να το λέτε θα το έχετε τσεκάρει, οπότε σας εμπιστεύομαι :)
Εξακολουθεί πάντως να μη με πείθει απόλυτα η εκδοχή του Κριμαϊκού, απ΄τη στιγμή μάλιστα που μιλάει για μετά τη λήξη του πολέμου: προσωπικά είχα καταλάβει ότι οι δυνάμεις (πλην της Ρωσίας φυσικά) συμμετείχαν στον πόλεμο στο πλευρό της Τουρκίας ακριβώς επειδή είχαν υιοθετήσει το δόγμα περι ακεραιότητάς της!
..Καλά τώρα που το σκέφτομαι μπορεί μεχρι τότε απλά να προσπαθούσαν να εμποδίσουν την έξοδο της Ρωσίας στο Αιγαίο και μετά τον Κριμαϊκό να αποφάσισαν ότι ο μόνος τρόπος να το πετύχουν ήταν να προστατέψουν την Οθωμ. Αυτοκρατορία...
Συγγνώμη που κολλάω τώρα σε περσινές ερωτήσεις, αλλά έχω σοκαριστεί με το γεγονός ότι για 2(!) χρόνια δεν είχα καταλάβει ότι είχα απαντήσει λάθος τη συγκεκριμένη ερώτηση!!!Φταιεί μάλλον και το γεγονός ότι πέρσυ στην Ιστορία είχα γράψει 77,5 ( ο καλύτερος μου βαθμός στο γνωστικό!) και με τη σφαγή που άκουσα μετά ότι έγινε δεν έδωσα σημασία σε...λεπτομέρειες.
Όπως και να χει, ευχαριστώ για τη διευκρίνιση.
 Εύχομαι σε όλους καλό κουράγιο ( έτσι πως μας την έφεραν για δευτερη φορά - αυτό δεν είναι διαγωνισμός, σκωτσέζικο ντους είναι!) και καλές γιορτές!!
( για όσους δεν το έχουν καταλάβει σε 4 μέρες είναι Χριστούγεννα, εγώ σήμερα το συνειδητοποίησα...)

Αποσυνδεδεμένος swtia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 905
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
    • ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΑ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1153 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 02:58:28 μμ »
κι εγω για το λογο που λες ειχα κολλησει και δεν ηξερα τι να βαλω. τωρα δε που διαβασα πανεπιστημιακα και οχι μονο σχολικα ειμαι σιγουρη οτι δεν θα βαζα τον κριμαικο.. τι να πει κανεις.. ευχομαι να ειναι πιο ξεκαθαρα τα πραγματα φετος..

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1154 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 07:42:06 μμ »
Και εμέν οι ενστάσεις μου είναι στο ότι το 56 επισφραγίστηκε, ενώ το 39 υιοθετήθηκε και η ερώτηση έλεγε 'πότε υιοιετήθηκε'.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1155 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 08:21:14 μμ »
Μου φαίνεται πως όσο πιο πολύ διαβάζουμε τόσο περισσότερο μπερδευόμαστε.
Στη συγκεκριμένη ερώτηση είχα απαντήσει "μετά τον Κριμαϊκό" χωρίς ιδιαίτερη σκέψη, είχα διαβάσει όμως μόνο τα σχολικά. Και γενικά στη νεώτερη ιστορία απάντησα τις 8 στις 10 ερωτήσεις. Στην αρχαία και βυζαντινή καταποντίστηκα. Θέλω να πω μ' αυτό ότι ίσως και να είναι αρκετά τα σχολικά για τη νεώτερη ιστορία. Ίσως όσα περισσοτερα μαθαίνεις, στο τέλος  μπορείς να μπερδευτείς. Αν και, φυσικά, ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος με τον ΑΣΕΠ.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1156 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 08:30:27 μμ »
Κι εγώ για νεότερη μόνο τα σχολικά είχα διαβάσει, απλά την πάτησα γιατί για μένα ήταν αυτονόητη η άλλη επιλογή >:(

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1157 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 08:35:11 μμ »
Τελικά πολύ υποκειμενικό πράγμα αυτός ο κ...διαγωνισμός. Βράσε όρυζα... :(
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1158 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 08:36:10 μμ »
Και το χειρότερο είναι ότι είχα αρχίσει να πιστεύω ότι έχω "μπεί" στο νόημα των ασεποερωτήσεων (δίνω για τρίτη φορά).
Αλλά γι΄αυτό υπάρχει το Ασεπ, για να μη θεωρούμε τίποτα δεδομένο...

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1159 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 08:41:59 μμ »
Δεν είσαι ο μόνος (ή μόνη;)
Έτσι πίστευα κι εγώ κι έγραψα ένα ωραίο 49 στην ιστορία. Ήταν τόσο διαφορετικό το στυλ των ερωτήσεων αυτού του ΑΣΕΠ από τον προηγούμενο, που έπαθα σοκ όταν είδα τις ερωτήσεις, τα έχασα και έκανα απίστευτες χαζομάρες. Γιατί κανονικά με βάση αυτά που ήξερα ένα 65άρι το έπιανα.
Τέλοσπαντων, για μένα το σημαντικότερο είναι να μην έχεις άγχος, γιατί όσα και να ξέρεις,το άγχος σε κάνει να μην είσαι σίγουρος για τίποτα.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος yotar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 241
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1160 στις: Δεκέμβριος 21, 2008, 10:04:06 μμ »
Η μόνη!
έχεις δίκιο το yotar ακούγεται λίγο σαν όνομα βησιγότθου σιδηρουργού ;D
Εγώ πάλι περσύ την πάτησα στην ειδική διδακτική: ενώ είχα αποφασίσει να γράψω Ιστορία που ήμουν και καλύτερα διαβασμένη, μου φάνηκαν πολύ εύκολα τα θέματα των Αρχαίων και πήρα ένα ωραίο 45 που δεν ήξερα από που μου ήρθε...Αυτό μου έριξε και όλο το βαθμό κι απο κει που ήλπιζα τουλάχιστον για αναπλήρωση, παραλίγο να μην είμαι ούτε καν επιτυχούσα!


Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: ιστορια ασεπ 2008 προτεινομενη βιβλιογραφια
« Απάντηση #1161 στις: Δεκέμβριος 22, 2008, 07:11:10 μμ »
Αμάν πίκρα.... 45!..... Μήπως έβαλες μέσα κατά κόρον ομάδες και διαφανοσκόπια; Τους τη δίνουν κάτι τέτοια στα αρχαία απ' ότι έχω καταλάβει...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 317
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.085 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.