*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική και ΠΔΣ  (Αναγνώστηκε 27883 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #84 στις: Νοέμβριος 01, 2006, 01:25:26 πμ »
Εγώ ρώτησα σε κάποια ΤΕΕ χθες και σε 1 μου είπαν ότι υπάρχουν τμήματα από το Σεπτέβρη  ??? (είναι δυνατό;;;;) τα οποία κάνουν οι μόνιμοι, όχι συμπληρώνοντας ωράριο αλλά ως ενισχυτική. Αν είχα πάει λέει τον Σεπτέβρη (και καλά) μπορεί να μου αφήναν καμιά ωρίτσα της Α' τάξης, άντε της Β' το πολύ, διότι κατά παράδοση την Γ΄τάξη την παίρνουν ως ενισχυτική οι μόνιμοι (μιλάμε για υπερήλικες, άνω των ..ήντα).
Πώς σας ακούγονται όλα αυτά; Εγώ πάντως κουφάθηκα..

Οτι και αν εχει ξεκινησει, απο το σεπτεμβριο απο την στιγμή που τώρα βγήκε η εγκύκλιος για έναρξη της Π.Δ.Σ μου φαινεται περιεργο.
Καλο θα ήταν να το αναφερεις στην Β/θμια της περιοχης και συγκεκριμενα στον διευθυντη.
Περυσι η Π.Δ.Σ ειχε ξεκινήσει απο τον Οκτωβρη, καταλαβα οτι με είχαν παρακάμψει τον Νοέμβρη, το ανέφερα στον διευθυντη της Β/θμίας και την επομενη μέρα ,μου έδωσαν ώρες.
Επειδη πολλα γινονται και μαγειρευονται καλο ειναι αφου εχουμε διαβασει προσεκτικα την εγκυκλιο, αν δουμε οτι μας τα μασάνε (ως συνήθως), να το αναφερουμε στην Β/θμια του νομου γιατι αν δεν παιξουμε κλεφτες και αστυνομους δεν θα βγαλουμε ακρη, δυστυχως ετσι θελουν!!
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:44 »

Αποσυνδεδεμένος saraxni

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 89
  • Φύλο: Γυναίκα
  • climbing takes you higher
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #85 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 10:25:51 πμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω καταρχήν εάν υπάρχει διαφορά μεταξύ ΠΔΣ και Ενισχυτικής (αν και μαλλον ειναι το ιδιο) και επίσης εάν παρω 2 ώρες ενισχυτική την εβδομάδα αλλάζω πίνακα του χρόνου ή δεν είναι αρκετές???
Τέλος, εάν κατά την διάρκεια της σχολικής χρονιάς οι μαθητές σταματήσουν τι γίνεται με τα μόρια προϋπηρεσίας ??? τα χάνω???

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #86 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 03:39:21 μμ »
Λοιπόν, εγώ έχω να πω ότι εδώ γίνονται ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ!
Με καλούν να πάω για 2 ώρες ΠΔΣ σ'ένα χωριό 60βάλε χλμ. μακριά, περ. 1.5 ώρα δρόμο, που ήταν περίπου 10η επιλογή μου, και στο λύκειο της περιοχής μου , που φυσικά ήταν η πρώτη μου επιλογή, καλούν μία κοπελιά η οποία είναι περίπου 3000 θέσεις πιο κάτω από μένα στον πίνακα Γ', με πτυχίο 1 χρόνου και 8 μηνών νεότερο από μένα, ΧΩΡΙΣ ειδική κατηγορία (και αν θέλετε και βαθμό πτυχίου περίπου 1.5 μονάδα πιο κάτω από μένα, για να είμαστε και ακριβείς...).
Εγώ φυσικά δεν θα είχα πρόβλημα να πάω εκεί μου με κάλεσαν, ΕΑΝ και Εφοσον, όμως, ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΑΓΜΑΤΩΝ, δεν μπορούσα να ΄πάρω ώρες στην περιοχή μου.
Παίρνω τηλ. στη Β'βάθμια κι αρχίζουν και μου τα μασάνε..."Ε, μάλλον κάποιο λάθος θα έγινε... εεε... να συμβαίνουν αυτά... θα το κοιτάξουμε.... "
Το λοιπόν, αύριο πάω στη Β'βάθμια και δεν θα το αφήσω έτσι. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει κάποια εγκύκλιος, όχι αυτή που βγαίνει για την οργάνωση της ΠΔΣ, που να λέει ΑΚΡΙΒΩΣ πως πρέπει να γίνεται η επιλογή μεταξύ των μη εχόντων προϋπηρεσία, προκειμένου να πάω "οργανωμένη" αύριο...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 06, 2006, 07:46:09 μμ από rica »

Αποσυνδεδεμένος LENA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #87 στις: Νοέμβριος 02, 2006, 11:04:33 μμ »
Δεν γνωρίζω αν υπάρχει τέτοια εγκύκλιος απλά σαν πληροφορία παραθέτω ότι κάποιες βθμιες ισχυρίζονται ότι θα καλέσουν με βάση την παλαιότητα πτυχίων, άσχετα ότι δεν το τηρούν. Άκουσα πέρυσι περιστατικό συναδέλφου ΠΕ 02 με πτυχίο 12 χρόνων ότι πήγε στον Διευθυντή Β θμιας και έκανε φασαρία γιατί δεν της έδωσαν ώρες και τελικά της έδωσαν... 2. Και ο άγιος φοβέρα θέλει . Πάντως το πιο ισχυρό επιχείρημα είναι η παλαιότητα πτυχίου.Δεν μπορεί αυτοί που τέλειωσαν χτές να παίρνουν ώρες δίπλα στο σπίτι τους και άνθρωποι με πτυχίο δεκαετίας και βάλε να μην παίρνουν τίποτα ή να τους δίνουν καμμιά ωρίτσα στην άλλη άκρη!
Ακούστε και αυτό: στην Βθμια Ηρακλείου έχουν ζητήσει από τα σχολεία μόνο τα ονόματα των μονίμων και αναπληρωτών που θέλουν ΠΔΣ τους υπόλοιπους θα τους ορίσουν οι ίδιοι.Και το πιο συνταρακτικό οι ωρομίσθιοι σε πρωινό δεν θα πάρουν ΠΔΣ!!! Ε βέβαια με τα 7 ευρώ που παίρνουν την ώρα είναι καλυμμένοι και δεν τους χρειάζονται άλλα μόρια για προυπηρεσία!!! Από όσο γνωρίζω η εγκύκλιος δεν ορίζει κάτι τέτοιο .Δηλαδή κάνουν οτι θέλουν και εκμεταλλεύονται τον πόνο μας!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:42:44 »

Αποσυνδεδεμένος vassilis

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 159
  • Φύλο: Άντρας
  • Τα καλύτερα έρχονται ! ! ! (ΠΕ 02)
    • Προφίλ
    • http://dradio.gr
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #88 στις: Νοέμβριος 03, 2006, 12:01:28 μμ »
Ν. Λαρίσης ,ξεκίνησαν οι ενημερώσεις από τα επιμερους σχολεία,΄η τις Β'βαθμιες διευθύνσεις.

Από ένα δύωρο φέτος για όλους.

Από Δευτέρα, Α'Λυκείου, αρχαία Ελληνικά με 18 συνολικά παιδια να εχουν δηλώσει και -το σπουδαιότερο- υπάρχει και ομοφωνία για την ώρα...
Πράγμα πολύ σημαντικό ,πιστέψτε με, μιας και το κάθε παιδί μπορεί διαφορετικές ημέρες και ώρες...

Ελπίζω να γίνουν τουλάχιστο δύο τμήματα, γιατί είναι πολλά τα παιδιά... (Ηλία) ;D ;D ;D .... Να ταν και τα λεφτά!!!! καλά θα ταν ;D

Καλή αρχή σε όλους ,παλιότερους αλλά και σε αυτούς που για πρώτη φορά θα μπουν σε τάξη.. ;)
Παράθεση
Το λοιπόν, αύριο πάω στη Β'βάθμια και δεν θα το αφήσω έτσι.
Rica δε ξερω αν υπάρχει επισημη εγκύκλιος, γεγονός όμως είναι ότι ένας "γνωστός" διευθυντής πάντα βοηθάει.
Ωστόσο, θεωρώ πως σίγουρα θα σου δώσουν ώρες στην περιοχή σου και όχι στην ...Αλεξανδρούπολη  ;D που σε στειλαν αρχικά...

Όλα καλά θα πάνε ;)

Ε, μα!!!
<br />blog:adioristos <br /><br /><br />radio station dRadio

Αποσυνδεδεμένος LENA

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #89 στις: Νοέμβριος 05, 2006, 09:10:44 μμ »
Σχετικά με την ΠΔΣ η Εφημερίδα της Κυβέρνησης αριθμός φύλλου 1592 αναφέρει για τα κριτήρια πρόσληψης:
1 ια)Προσλαμβάνουν τους ωρομίσθιους εκπαιδευτικούς που πρόκειται να διδάξουν στην ΠΔΣ, λαμβάνοντας υπόψη τις προτάσεις των Επιτροπών Παρακολούθησης. Εάν δεν υπάρχουν ανάλογες προτάσεις , η επιλογή γίνεται από τον Προιστάμενο με βάση αντικειμενικά κριτήρια ( εμπειρία σε προγράμματα εξατομικευμένης διδασκαλίας, εκπαιδευτική προυπηρεσία, βαθμός πτυχίου , κλπ)

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
ύψος της ωριαίας αποζημίωσης των διδασκόντων στην ΠΔΣ
« Απάντηση #90 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 03:32:23 μμ »
Α) α) Το ύψος της ωριαίας αποζημίωσης των διδασκόντων, μονίμων και αναπληρωτών, ανέρχεται σε 19.08 € την ώρα μεικτά.
β) Για τους ωρομίσθιους καθηγητές που προσλαμβάνονται να διδάξουν στο πρόγραμμα, το ύψος της ωριαίας αποζημίωσης ορίζεται στο ποσό των 12.03 € μεικτά. Από το ποσό αυτό, παρακρατείται το ΙΚΑ του εργαζομένου. Επιπλέον, δικαιούνται την αναλογία των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, το Επίδομα Άδειας και την αποζημίωση άδειας, ενώ δεν δικαιούνται την αποζημίωση τριμήνου.


.....Πώς είναι δυνατόν για το ίδιο έργο και με εργαζόμενους με τα ίδια τυπικά προσόντα να πληρώνονται διαφορετικά ; Νομικά μπορεί να γίνει κάτι ; Καταθέστε απόψεις .

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #91 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 07:28:25 μμ »
Μήπως υπάρχει λογική σαυτό το κρατος σε αλλο τομεα για να υπαρχει εδώ?
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #92 στις: Νοέμβριος 06, 2006, 08:33:22 μμ »
Μάλλον χρειαζόμαστε τη βοήθεια κάποιου διοικητικού με εμπειρία σε θέματα μισθοδοσίας-επιδομάτων. Θα βοηθούσε αν ανέφερες το ΦΕΚ που τα καθορίζει όλα αυτά bilstef.
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος bilstef

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 137
  • Φύλο: Άντρας
  • Να είμαστε όλοι καλά
    • Προφίλ
    • Μαθηματικά
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #93 στις: Νοέμβριος 07, 2006, 01:23:26 πμ »
απο http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/anak20061105f.php

ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΕΘΝ. ΠΑΙΔΕΙΑΣ
& ΘΡΗΣΚΕΥΜΑΤΩΝ
ΕΝΙΑΙΟΣ ΔΙΟΙΚΗΤΙΚΟΣ ΤΟΜΕΑΣ
ΘΕΜΑΤΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ, ΕΠΙΜΟΡΦΩΣΗΣ
ΚΑΙ ΚΑΙΝΟΤΟΜΙΩΝ
ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΤΙΚΟΥ
ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟΥ ΠΡΟΣΑΝΑΤΟΛΙΣΜΟΥ
ΚΑΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΩΝ ΔΡΑΣΤΗΡΙΟΤΗΤΩΝ
ΤΜΗΜΑ ΠΡΟΣΘΕΤΗΣ ΔΙΔΑΚΤΙΚΗΣ ΣΤΗΡΙΞΗΣ
ΚΑΙ ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗΣ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑΣ
Ερμού 15,
105 63 Αθήνα
Πληρ.: Περίκου Ανθή
e-mail : ypepth@hol.gr
Σπανούδη Δήμητρα
e-mail : pds@ypepth.gr
ΤΗΛ. : 3238470 / 3237742
Fax : 3238470
Αθήνα, 2 -11-2006
Αρ. πρωτ. : 115763 /Γ7


ΠΡΟΣ:
1.Διευθύνσεις Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΔΕ)
2.Γραφεία ΔΕ και Γραφεία ΕΕ (μέσω των Διευθύνσεων ΔΕ)
3.Γενικά Λύκεια, ΤΕΕ, ΕΠΑΛ και Γυμνάσια με Λυκειακές Τάξεις (μέσω των Διευθύνσεων και Γραφείων ΔΕ και Γραφείων ΕΕ)

ΘΕΜΑ: «Αμοιβές και κάλυψη δαπανών Πρόσθετης Διδακτικής Στήριξης για το έτος 2006-07»


Σχετικά με την ωριαία αποζημίωση των εκπαιδευτικών, τις μετακινήσεις των μαθητών και τις λοιπές δαπάνες στα πλαίσια της εφαρμογής του Προγράμματος για το σχολικό έτος 2006-2007 και μέχρι να εκδοθεί η Κοινή Υπουργική Απόφαση (ΚΥΑ) και ο Οδηγός Διαχείρισης, σας γνωστοποιούμε τα εξής :

Α) α) Το ύψος της ωριαίας αποζημίωσης των διδασκόντων, μονίμων και αναπληρωτών, ανέρχεται σε 19.08 € την ώρα μεικτά.
β) Για τους ωρομίσθιους καθηγητές που προσλαμβάνονται να διδάξουν στο πρόγραμμα, το ύψος της ωριαίας αποζημίωσης ορίζεται στο ποσό των 12.03 € μεικτά. Από το ποσό αυτό, παρακρατείται το ΙΚΑ του εργαζομένου. Επιπλέον, δικαιούνται την αναλογία των δώρων Χριστουγέννων και Πάσχα, το Επίδομα Άδειας και την αποζημίωση άδειας, ενώ δεν δικαιούνται την αποζημίωση τριμήνου.

Β) Ως προς τις δαπάνες μετακίνησης των μαθητών :
Εφόσον απαιτείται μετακίνηση μαθητών σε άλλη πόλη ή σε ιδιαίτερα μεγάλη απόσταση στην ίδια πόλη, η δαπάνη καλύπτεται από το πρόγραμμα χωρίς όμως η συνολική ημερήσια δαπάνη μετακίνησης να υπερβαίνει τα 1.32 € ανά μαθητή.

Για την πληρωμή της δαπάνης μετακίνησης απαιτούνται :
- Αιτιολογημένη εγκριτική απόφαση του Δ/ντή Δ/νσης στην οποία θα αναφέρονται τα εξής:
Α. η διαδρομή
Β. ο αριθμός μαθητών ανά διαδρομή
Γ. το κόστος διαδρομής
Δ. το είδος του μεταφορικού μέσου και η επωνυμία του μεταφορέα.
- Τιμολόγιο Παροχής Υπηρεσιών ή Απόδειξη Παροχής Υπηρεσιών (θεωρημένα), το οποίο εκδίδεται από τον εκμεταλλευτή του μέσου μεταφοράς.
- Σε όλες τις περιπτώσεις μετακίνησης, το παραστατικό μπορεί να εκδίδεται στο τέλος κάθε μήνα και να συνοδεύεται από κατάσταση στην οποία θα αναφέρονται ημερολογιακά τα δρομολόγια που πραγματοποιήθηκαν, το κόστος κάθε δρομολογίου και το πλήθος των μαθητών (συνημμένο έντυπο 15).
- Στις περιπτώσεις μετακίνησης με τακτικά δρομολόγια (εισιτήρια), συμπληρώνεται το παλιό έντυπο 6α.
Επισήμανση : Η μέγιστη αποζημίωση για τη μετάβαση και επιστροφή των μαθητών με οποιοδήποτε μέσο, σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να υπερβαίνει την υπολογιζόμενη σύμφωνα με την εγκύκλιο ΙΒ/6067/26/8/98/Δ./ΝΣΗ Ο.Υ./ ΤΜΗΜΑ Γ/ ΥΠΕΠΘ.

Γ) Ως προς το ύψος των δαπανών για αγορές αναλωσίμων, αυτές πρέπει να περιοριστούν στις πλέον απαραίτητες και να μην υπερβαίνουν τα ποσά σύμφωνα με τον παρακάτω πίνακα:
Έως και 10 τμήματα ανώτατο ποσό 100 €.
Έως και 20 τμήματα ανώτατο ποσό 200 €.
Έως και 30 τμήματα ανώτατο ποσό 300 €.
Πάνω από 30 τμήματα ανώτατο ποσό 400 €.

Συγκεκριμένα, ως επιλέξιμες δαπάνες θα δικαιολογηθούν οι εξής: φωτοτυπικό χαρτί, ντοσιέ, φάκελοι, στυλό/ κιμωλίες/ μαρκαδόροι, μελάνι εκτυπωτή, διορθωτικό, συνδετήρες, γόμες, συρραπτικό.

Τα σχολεία μπορούν να εκδίδουν τιμολόγια για την αγορά αναλώσιμων ειδών από την έναρξη του προγράμματος ΠΔΣ (23-10-2006) και έως τις 30-06-2007.

Δ) Ως προς τη διαχείριση της μισθοδοσίας του προγράμματος ΠΔΣ (καταχώριση, έλεγχο, έκδοση μισθοδοτικών καταστάσεων, ΙΚΑ κ.λ.π.), ισχύουν οι ίδιες διαδικασίες που ίσχυσαν και κατά το σχολικό έτος 2005-06. Για το λόγο αυτό, πρέπει οι Διευθύνσεις ΔΕ να μεριμνήσουν για την πρόσληψη καταχωρητών ή την παράταση των συμβάσεων, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις. Επισημαίνεται ότι η αμοιβή των καταχωρητών διατηρείται στα ίδια επίπεδα.
 

Ο ΕΙΔΙΚΟΣ ΓΡΑΜΜΑΤΕΑΣ
ΚΩΝ/ΝΟΣ ΡΑΜΜΑΣ
 

Συνημμένα: 2 σελ.

Εσωτ. Διανομή :
α) Γραφείο Υπουργού
β) Γραφείο Υφυπουργού
γ) Γραφείο Γενικού Γραμματέα
δ) Γραφείο Ειδικού Γραμματέα Σπουδών Επιμόρφωσης και Καινοτομιών
β) Ειδική Υπηρεσία Εφαρμογής Προγραμμάτων ΚΠΣ/ Μονάδα Δ΄- Ειδικός Λογαριασμός
γ) Δ/νση ΣΕΠΕΔ/ Τμήμα ΠΔΣ και ΕΔ

Αποσυνδεδεμένος lio

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 105
  • Τι Λωζάνη τι Κοζάνη
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #94 στις: Νοέμβριος 08, 2006, 08:55:33 μμ »
Σήμερα μου είπε συνάδελφος (που είναι μόνιμος σε ΤΕΕ) ότι η ΠΔΣ γι' αυτούς θα είναι πλέιον όσο και οι υπερωρίες (δηλ. γύρω στα 7 ευρώ καθαρά). Την περασμένη βδομάδα το είχε αναφέρει και άλλος (μόνιμος κι αυτός). Μακάρι, για να σταυρώσουμε καμιά ώρα κι εμείς!!
Ίδωμεν ???
«Ζήτω,ο Λεοναρτο ντα Βιτσι!»Ανονυμοσ

Αποσυνδεδεμένος dkerami

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 179
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #95 στις: Νοέμβριος 09, 2006, 10:34:58 πμ »

Αποσυνδεδεμένος vasg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ17-07
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #96 στις: Νοέμβριος 13, 2006, 10:52:25 μμ »
Παιδια καλησπερα,

Θελω να ρωτησω το εξης:
Συμφωνα με την εγκυκλιο της Π.Δ.Σ, ποιος εχει προτεραιότητα;
Ένας ωρομίσθιος, με ελάχιστη προυπηρεσία, στον πίνανακα των αναπληρωτών από περυσινή Π.Δ.Σ στο ίδιο σχολείο, (παλαιότητα πτυχιου 2001)
 ή ενας ωρομίσθιος από τον πίνακα ωρομισθίων μηδενικής προυπηρεσίας, με ΑΣΠΑΙΤΕ (παλαιότητα πτυχίου 2004).
Ας μου πει κάποιος ποιός προηγείται? Γιατί θα τρελαθώ, στο σχολειο που ήμουν περυσι, προτίμησαν τον ωρομίσθιο με την μηδενική προυπηρεσία.
Ποία η γνώμη σας?
Learning by doing...

Αποσυνδεδεμένος gm

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Θέλω ξεκούραση!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική και ΠΔΣ
« Απάντηση #97 στις: Νοέμβριος 14, 2006, 02:10:39 πμ »
??? Ερώτηση: οι καθηγητές της ενισχυτικής ακολουθούν το αναλυτικό πρόγραμμα της κανονικής διδασκαλίας; Δηλ. ξεκινούν μόλις τους καλέσουν από το σημείο που έχουν φτάσει ήδη τα παιδιά και ακολουθούν το αναλυτικό ή συνεννοούνται με το διδάσκοντα και τα παιδιά και προσαρμόζουν τη διδασκαλία τους στις συγκεκριμένες ανάγκες; Είναι σα φροντιστήριο όπου μπορείς να βρίσκεσαι και λίγο πιο μπροστά στην ύλη, ακολουθείς τους ρυθμούς του κυρίως διδάσκοντα ή ξεκινάς από την αρχή; Φαντάζομαι ότι όλοι την πρώτη σας φορά τις ίδιες απορίες θα είχατε. Ως "παλιοί" διαφωτίστε please ένα νέο! Ευχαριστώ!

Υ.Γ. Από όρεξη άλλο τίποτα, αλλά τι να σου κάνει κι αυτή, όταν πας στα χαμένα;! Κάποιος δε θα έπρεπε να μας ενημερώνει και γι' αυτά;! Μήπως πιστεύουν ότι στις σχολές μας μάς έμαθαν και για την ΠΔΣ;! Ούτε τη στοιχειώδη διδακτική δεν κάναμε...! Αλλά βέβαια! Ο ωρομίσθιος και ο αναπληρωτής και χωρίς ΑΣΕΠ καλοί καθηγητές είναι! Ο εκκολαπτόμενος μόνιμος όμως μόνο μετά από ΑΣΕΠ, για να είναι καλά ενημερωμένος! >:( Μας δουλεύουν κι εμείς χορεύουμε στο σκοπό που μας χτυπάνε, αλλά ας όψεται η ανάγκη...! Sorry για τη γκρίνια ρε παιδιά, αλλά κουράστηκα να κάνω ό,τι καλύτερο μπορώ και στο τέλος πάλι στα χαμένα να είμαι, γιατί πολύ απλά μερικά πράγματα δεν είναι στο χέρι σου να τα ξέρεις a priori.

HEEEEEELP!!!!!!!!! :(
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 14, 2006, 02:18:58 πμ από gm »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32305
  • Τελευταία: Efiu
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160509
  • Σύνολο θεμάτων: 19220
  • Σε σύνδεση σήμερα: 843
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 738
Σύνολο: 753

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.