*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 102381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #126 στις: Μάιος 09, 2012, 02:43:01 μμ »
Κατεληξα στα παραπάνω ποιήματα έχω σκεφτεί όμως κι άλλες εναλλακτικές και σας τις παραθέτω για βοήθεια. Με τη συζήτηση και την ανταλλαγή απόψεων ίσως βγάλουμε μια άκρη!

Στην παραδοσιακή ποίηση θα μπορούσε να μπει κι ένα δημοτικό τραγούδι ή Ερωτοκριτος (προσωπικά τον απέρριψα μήπως η γλώσσα του δυσκολέψει τα παιδιά) ή Παλαμάς (είχα σκεφτεί το "Σαν των Φαιάκων το καραβι") που ανήκει στον παρνασσισμό. Στη μοντέρνα είχα σκεφτεί επίσης το Σαχτούρη που ανέφερε και μια άλλη συνάδερφος παραπάνω ή Ρίτσο ένα απόσπασμα από τη Ρωμιοσύνη (έχει πολλές και ωραίες υπερρεαλιστικές εικόνες).

Αυτά! Αν θέλετε να σας πω και ποια θεωρησα ως σύμβολα στα ποιήματα που διάλεξα τελικά, αν και δε θα βάλουμε τελικά μάλλον αυτή την ερώτηση...
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #127 στις: Μάιος 09, 2012, 03:15:31 μμ »
Olgalia, πολύ καλές οι προτάσεις σου! Πάλι με βοήθησες και σ' ευχαριστώ! Τώρα... όσον αφορά την εξεταστέα ύλη που πρέπει να ορίσουμε...τι θα γράψουμε; (Σε ρωτώ, γιατί την εξεταστέα ύλη την αφήνουμε στα αρχεία του σχολείου.) Απλώς θα τους ενημερώσουμε για το είδος των ερωτήσεων; Δηλ. πώς θα είναι το διαγώνισμα; Φυσικά δεν εννοώ ότι θα τους αποκαλύψουμε τα κείμενα... ;)
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #128 στις: Μάιος 09, 2012, 04:05:07 μμ »
Εγώ σκέφτομαι να βάλω στην πρώτη θεματική ενότητα απόσπασμα από τη "Μανα". (Βρίσκεται στα κείμενα της β' γυμνασίου).
Από κείμενα δεν ξέρω, γιατί τα παιδιά δεν πολυκαταλαβαίνουν. Κάναμε στην τάξη το "Μούχρωμα" του Μαβήλη, λέω να βάλω "λήθη" ( αν και το είχαμε κάνει και στην γ γυμνασίου) και Παράθυρα ή τειχη του Καβάφη.....Βρε παιδιά αν βάλουμε και κάποιο ποίημα από αυτά που είδαμε στην τάξη( απο την στιγμή που τα παιδιά είναι ανίδεα) πειράζει;

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #129 στις: Μάιος 09, 2012, 05:04:53 μμ »
Olgalia, πολύ καλές οι προτάσεις σου! Πάλι με βοήθησες και σ' ευχαριστώ! Τώρα... όσον αφορά την εξεταστέα ύλη που πρέπει να ορίσουμε...τι θα γράψουμε; (Σε ρωτώ, γιατί την εξεταστέα ύλη την αφήνουμε στα αρχεία του σχολείου.) Απλώς θα τους ενημερώσουμε για το είδος των ερωτήσεων; Δηλ. πώς θα είναι το διαγώνισμα; Φυσικά δεν εννοώ ότι θα τους αποκαλύψουμε τα κείμενα... ;)

Για την εξεταστέα ύλη δες αυτό που έγραψα στην προηγούμενη σελίδα σε ερώτηση της marita.

@marita: αν θες να βάλεις διδαγμένο βάλε. Και σε άλλα σχολεία που ρώτησα σκέφτονται να βάλουν διδαγμένο.
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:33:46 »

Αποσυνδεδεμένος Ίρμα

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 768
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #130 στις: Μάιος 09, 2012, 10:09:30 μμ »
Τα θέματα στη θ.ε "Τα φύλα..." θα τα βγάλει η άλλη φιλόλογος γιατί εγώ δεν ασχολήθηκα καθόλου μ αυτή. Μου έδειξε το κείμενο που διάλεξε κ το βρήκα κατάλληλο. Είναι από το παλιό βιβλίο κειμένων νομίζω της Α Γυμνασίου, δε θυμάμαι τον τίτλο κ το συγγραφέα θα σας πω την Πέμπτη. Αφηγείται ένα παιδί και μιλά για τον πατέρα του, πόσο αυστηρός ήταν, ο φόβος και ο τρόμος του σπιτιού ενώ η μητέρα ήσυχη και υποταγμένη. Δεν ξέρω αν σας θυμίζει κάτι...


Αναφέρεσαι μάλλον στο απόσπασμα από τα Ματωμένα Χώματα. ωραία επιλογή αλλά το έχουμε κάνει στην τάξη. Και το απόσπασμα από τη "Μάνα" που είπε μια άλλη συνάδελφος πιο πάνω είναι καλή επιλογή.
Εγώ σκέφτηκα και το αμάρτημα του Βιζυηνού αλλά θα δυσκολέψει πολύ η γλώσσα και δεν το θέλω...
καμιά άλλη ιδέα;;;
Α, σήμερα είδα στο σχολείο ότι εστάλη το φεκ με το προεδρικό διάταγμα για την εξέταση των μαθημάτων της Α Λυκείου.

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #131 στις: Μάιος 10, 2012, 12:32:39 πμ »
Για όσους δεν το χουν κάνει στην τάξη, τι λέτε για κάποιο απόσπασμα από την Τιμή και το Χρήμα ή το Γιούγκερμαν; πχ εκεί που η πρωταγωνίστρια μιλάει με τον αδερφό της που την πιέζει να παντρευτεί κάποιον που δε θέλει και της μιλάει πολύ άσχημα;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #132 στις: Μάιος 12, 2012, 09:43:07 μμ »
συναδελφοι εμαθα χθες απο εναν μαθητη μ , οτι στο σχολειο του εστειλε το υπουργειο καποια προτεινομενα θεματα(2 γιατην ακριβεια σε εκθεση και 2 σε λογοτεχνια ) για τις εξετασεις γ να καταλαβουν πως θα ναι ο τροπος εξετασης...ισχυει αυτο?υπάρχουν καποια προτεινομενα π εστειλε το υπεπθ για να καταλαβουμε την δομη?αν όχι, μηπως εχει καποιος-α την ευγενη καλοσυνη να μου στειλει καποιο προτεινομενο θεμα(ειδικα στη λογοτεχνια εχω αγχωθει πιο πολυ)για να καταλαβω τον τροπο περιπου της εξετασης?τελος, για μια γρηγορη επαναληψη εφ ολης της υλης π πρεπει να κατεχει ενας μαθητης της α λυκειου, στην λογοτεχνια, υπάρχει κατι στο διαδικτυο?!εχω μαθητη της α΄που δεν ξερει τι να διαβασει κι εγω επισης δεν ξερω πώς μπορω να βοηθησω , εφοσον στο σχολειο ολο τον χρονο διαβαζαν μοναχα ενα μοντερνιστικο βιβλιο και τιποτε αλλο.μαλιστα αναλυση καλα καλα δεν κανανε, παρα μονο γρηγορη αναγνωση, βάσει των οσων μ ειπε τουλαχιστον..τι να κανω???υπάρχει καποιο υλικο να με βοηθησει?! ???

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #133 στις: Μάιος 14, 2012, 08:11:58 μμ »
στις εξετασεις στο πρωτο θεμα που ειναι πεζο βαζουμε ενα ή δυο κειμενα; και κατι ακομα, ποια γνωμη εχετε για το "η παντρεια της Σταλαχτής" του Θεοτόκη; θα αναλαβω να βαλω θεματα εγω γιατι η συναδερφος θα απουσιαζει και εχω πελαγωσει.

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #134 στις: Μάιος 14, 2012, 08:16:30 μμ »
στις εξετασεις στο πρωτο θεμα που ειναι πεζο βαζουμε ενα ή δυο κειμενα; και κατι ακομα, ποια γνωμη εχετε για το "η παντρεια της Σταλαχτής" του Θεοτόκη; θα αναλαβω να βαλω θεματα εγω γιατι η συναδερφος θα απουσιαζει και εχω πελαγωσει.
1 πεζό. 2-3 ποιήματα. Ήρθαν οδηγίες.
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #135 στις: Μάιος 14, 2012, 08:27:38 μμ »
στις εξετασεις στο πρωτο θεμα που ειναι πεζο βαζουμε ενα ή δυο κειμενα; και κατι ακομα, ποια γνωμη εχετε για το "η παντρεια της Σταλαχτής" του Θεοτόκη; θα αναλαβω να βαλω θεματα εγω γιατι η συναδερφος θα απουσιαζει και εχω πελαγωσει.
1 πεζό. 2-3 ποιήματα. Ήρθαν οδηγίες.
η παντρεια της Σταλαχτής ως ιδεα;

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #136 στις: Μάιος 14, 2012, 09:02:33 μμ »
Και το πατέρα στο σπίτι από το βιβλίο της Β΄ ή Η προικα από το βιβλίο της α (αν και υπάρχει ένα θεμα με την καθαρευουσα) ή η Αριάγνη από το βιβλίο της Γ΄.Τα θέματα βγαίνουν εύκολα, αν βρεις κατάλληλα κείμενα.Ο σχολικός συμβουλος του Νομού μου μας έδωσε 2πρότυπα δικά του, για να πάρουμε μια ιδέα,αλλά δεν έχουν σταλεί στα σχολεία.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος daizy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #137 στις: Μάιος 14, 2012, 09:58:41 μμ »
Για τα Γενικά Λύκεα:
Στους μαθητές δίνονται 2 θέματα.
Το κάθε θέμα περιλαμβάνει ένα ή περισσότερα άγνωστα λογοτεχνικά κείμενα.
Οι μαθητές καλούνται να επιλέξουν το 1 από τα 2 θέματα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2012, 10:01:18 μμ από daizy »

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #138 στις: Μάιος 16, 2012, 10:23:47 μμ »
Εβγαλε κανείς σας θέματα; Αν ναι, βοηθήστε μας λίγο και δώστε μας ιδέες :(

Αποσυνδεδεμένος matahari

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #139 στις: Μάιος 18, 2012, 12:19:14 πμ »
επιλέγουμε μια από τις δυο θεματικές ενότητες και δίνουμε δυο θέματα στα παιδιά για να επιλέξουν το ένα. Αν βάλουμε 'φύλα"βάζουμε δυο κείμενα. Αν βάλουμε ποίηση, επιλέγουμε δυο ή περισότερα σε κάθε θέμα.. Δεν βάζουμε θέματα και από τις δυο ενότητες.
Οι οδηγίες επικαιροποιημένες και επίσημες στο ΦΕΚ 97/27 Απριλίου 2012  http://www.apf.gr/assets/document_8.pdf

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 343
Σύνολο: 353

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.