*

Αποστολέας Θέμα: Λογοτεχνία Α' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 102363 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΕΝΙ@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 121
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #154 στις: Ιούνιος 08, 2012, 10:04:30 μμ »
Ευχαριστώ!!!! :D :D :D
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο....κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:30 »

Αποσυνδεδεμένος Νηρηίδα

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #155 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:36:37 πμ »
O ''Tόπος μας'' είναι πολύ ωραίο ποίημα και το σκεφτόμουν κι εγώ.Να ρωτήσω: Σε ποιο λογοτεχνικό ρεύμα θα το εντάσσαμε; Υπάρχουν σίγουρα υπερρεαλιστικά στοιχεία (Τα αγάλματα που βγαίνουν από το ξερό πηγάδι).Θα μπορούσαμε να πούμε κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος marita

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 278
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #156 στις: Ιούνιος 09, 2012, 10:54:19 πμ »
Εγώ υπερρεαλιστικό θα το έλεγα με αρκετά σύμβολα ( πχ πέτρινο χέρι= δικτατορία, πεθαμένοι = παράδοση). Δεν τα έχω δουλέψει ακόμη να βγάλω θέματα. Οταν τα δω λίγο αναλυτικά, θα καταθέσω κάποιες ιδέες, να μου πείτε την γνώμη σας. Πάντως είναι τόσο ωραίο ποιήμα!!! Το δεύτερο που θα βάλω είναι τη Λήθη του Μαβίλη. Το είχαμε κάνει και πέρισυ οπότε ελπίζω κάτι να θυμηθούν, αν και είμαι 100% σίγουρη πως θα επιλέξουν όλοι το πεζό.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #157 στις: Ιούνιος 17, 2012, 06:14:44 μμ »
Συνάδελφοι που έχετε ήδη ετοιμάσει τα θέματα, θα σας χρωστούσα μεγάλη χάρη αν μπορούσατε να μου στείλετε σε προσωπικό μήνυμα τα θέματα που ετοιμάσατε.Δεν προορίζονται για το σχολείο, αλλά για τα ιδιαίτερα απο μαθητή που όλο τον χρόνο δεν κάναμε λογοτεχνία, αλλα τώρα με το άγνωστο θέλει  μια μικρή βοήθεια να καταλάβει πώς θα μπουν τα θέματά του..εχω κατεβάσει πληροφορίες που θα τις εκτυπώσω, αλλα αν κάτσω να φτιάξω θέμα για ενα μοναχά 2ωρο μάθημα που θακάνω, θα ναι γ μένα αρκετή  ταλαιπωρία ...Αν λοιπόν , εχετε την ευγενή καλοσύνη στείλτε μου κάποιο ετοιμο!Βλέπω πως πολλοί εχετε ασχοληθεί και ήδη ετοιμάσει θέματα, οπότε δεν θα σας ήταν κόπος, ίσως να αναρτήσετε κ κάποιο εδώ για να καταλάβουμε και οι υπόλοιποι συνάδελφοι που ρωτάμε!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 17:33:30 »

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #158 στις: Ιούνιος 18, 2012, 03:55:32 πμ »
το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ..τους έδωσα κάποια προτεινόμενα θέματα που βρήκα και αναλύσαμε τα χαρακτηριστικά κάθε ρεύματος αναλυτικά ώστε να τα εντοπίζουν ...δες σε αυτή τη σελίδα με βοήθησε αρκετά
http://dimichri65.blogspot.gr/search?updated-min=2012-01-01T00:00:00%2B02:00&updated-max=2013-01-01T00:00:00%2B02:00&max-results=50

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #159 στις: Ιούνιος 19, 2012, 12:35:14 πμ »
marikaki δεν βλεπω να ενδαφέρθηκαν πολλοι συνάδελφοι τελικά να βοηθήσουν!Αυτη τη σελίδα την είχα βρει κι εγω.πολυ εξυπηρετική αλήθεια και ωραία θέματα!Αυτα θα δωσω κι εγω  , θα συζητησουμε λιγο για τις διαφορες παραδοσης- μοντερνισμου για διαφορες υφους κι αφηγητη κι οτι αλλο μας φωτισει ο Θεος και βλέπουμε!Δύσκολο να τα κανεις ολα σε ενα 2ωρο αλλα τουλαχιστον να παρουν μια ιδεα!Εσένα ο μαθητης σου καλα τα πήγε ή δεν έδωσε ακόμα?

Αποσυνδεδεμένος marikaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 169
  • Φύλο: Γυναίκα
  • χάος
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #160 στις: Ιούνιος 20, 2012, 01:10:10 πμ »
δεν έχει δώσει ακόμα ...δίνει στις 21. Η αλήθεια είναι ότι ένα δίωρο δεν είναι αρκετό εγώ το έσπασα σε 1.30 και 1.30 .Δίδαξα τις διαφορές αναμεσα σε παραδοσιακή και μοντέρνα και από το λεξικό λογοτεχνικών όρων κάναμε τα ρεύματα ρομαντισμο΄τ, παρνασσισμού, συμβολισμού και υπερρεαλισμού και το σονέτο(εξαιτίας της λήθης του Μαβίλη. Επέμεινα στο να μάθει τους κυριότερους εκπρόσωπους κάθε ρεύματος.Επίσης αό το σχολικό πρότεινα να τα εισαγωγικά στοιχεία κάθε περιόδου.

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #161 στις: Ιούνιος 20, 2012, 09:14:47 πμ »
στο σχολειο μας βαλανε το "ζαβαλη μαικω" του μυριβηλη για το α' θεμα και μια ερωτηση, που θυμαμαι, ειναι να γραψουν μια επιστολη στο στρατιωτη στο μετωπο σαν να ηταν η μανα του. τα ποιηματα δε θυμαμαι ποια ηταν , αλλα ζητουσε χαρακτηριστικα μοντερνας- παραδοσιακης ποιησης και επιμερους χαρακτηριστικα ρευματων.

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #162 στις: Ιούνιος 28, 2012, 02:44:14 μμ »
κάναμε τελικα 2.30 ωρες συνεχόμενα και εγραψε 20 ! Δοξα το Θεο μου εφυγε κι αυτο το βάρος! :)

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #163 στις: Ιούλιος 06, 2012, 02:42:11 μμ »
Έχω καταθέσει στην Τραπεζα Θεμάτων το διαγώνισμα που βάλαμε στις τελικές εξετάσεις του Ιουνίου. Αν θελετε να το σχολιασουμε, όταν δημοσιευτεί, ευχαρίστως.
Τελικά οι μαθητές τα πήγαν πολύ καλά! Δεν το περίμενα! Εγραψαν τους υψηλότερους βαθμούς απ όλα τα υπολοιπα φιλολογικά, ειδικά οι μαθητές που διάλεξαν το πεζό, μάλλον γιατί δεν ήθελε ιδιαίτερες γνώσεις (όπως η ποίηση) αλλά κυρίως έμπνευση και φαντασία.
Εσάς πώς τα πήγαν γενικά οι μαθητές σας στη Λογοτεχνία; Καλύτερα από άλλες χρονιές ή χειρότερα; κ σε σχέση με τα υπόλοιπα φιλολογικά... Τελικά αυτή η νέα προσέγγιση στη Λογοτεχνία μάλλον θετικά λειτούργησε, όπως το είδα εγώ τουλάχιστον εκ του αποτελεσματος. Εσείς τι γνώμη έχετε;
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 05:15:34 μμ »
Δεν μπορουμε να βάλουμε ένα πεζο;;; Πού να βρούμε δύο σύντομα; Εσύ, gumus, ποια έβαλες;

marita συγνώμη που δεν απάντησα,αλλά είχα να μπω στο συγκεκριμένο θέμα από τον Ιούνιο κ τώρα είδα τη ερώτηση.Αν θέλεις να σου στείλω τα θέματά μου με mail, στείλε μου π.μ.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 05:17:30 μμ »
Έχω καταθέσει στην Τραπεζα Θεμάτων το διαγώνισμα που βάλαμε στις τελικές εξετάσεις του Ιουνίου. Αν θελετε να το σχολιασουμε, όταν δημοσιευτεί, ευχαρίστως.
Τελικά οι μαθητές τα πήγαν πολύ καλά! Δεν το περίμενα! Εγραψαν τους υψηλότερους βαθμούς απ όλα τα υπολοιπα φιλολογικά, ειδικά οι μαθητές που διάλεξαν το πεζό, μάλλον γιατί δεν ήθελε ιδιαίτερες γνώσεις (όπως η ποίηση) αλλά κυρίως έμπνευση και φαντασία.
Εσάς πώς τα πήγαν γενικά οι μαθητές σας στη Λογοτεχνία; Καλύτερα από άλλες χρονιές ή χειρότερα; κ σε σχέση με τα υπόλοιπα φιλολογικά... Τελικά αυτή η νέα προσέγγιση στη Λογοτεχνία μάλλον θετικά λειτούργησε, όπως το είδα εγώ τουλάχιστον εκ του αποτελεσματος. Εσείς τι γνώμη έχετε;

Συμφωνώ απολύτως. Λειτούργησε πολύ καλύτερα για τα παιδιά η όλη διαδικασία!
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 19, 2012, 05:22:16 μμ »
marikaki δεν βλεπω να ενδαφέρθηκαν πολλοι συνάδελφοι τελικά να βοηθήσουν!Αυτη τη σελίδα την είχα βρει κι εγω.πολυ εξυπηρετική αλήθεια και ωραία θέματα!Αυτα θα δωσω κι εγω  , θα συζητησουμε λιγο για τις διαφορες παραδοσης- μοντερνισμου για διαφορες υφους κι αφηγητη κι οτι αλλο μας φωτισει ο Θεος και βλέπουμε!Δύσκολο να τα κανεις ολα σε ενα 2ωρο αλλα τουλαχιστον να παρουν μια ιδεα!Εσένα ο μαθητης σου καλα τα πήγε ή δεν έδωσε ακόμα?

Συγνώμη Vania που δεν βοηθήσαμε. Εγώ έβαλα νωρίς στις εξετάσεις τα θέματα κ μετά έφυγα γαμήλιο ταίδι στο εξωτερικό κ δεν ξαναμπήκα στο συγκεκριμένο θέμα ως σήμερα.Αν θέλεις στειλε μου π.μ. με το meil σου, να σου στείλω τα θέματα που εβαλα πέρυσι (αν και σε ΕΠΑΛ) να τα έχεις ως βοηθό.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος georgia14

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λογοτεχνία Α' Λυκείου
« Απάντηση #167 στις: Δεκέμβριος 10, 2012, 02:43:15 μμ »
http://users.sch.gr/olpaizi/autosch/joomla15/index.php/didaktikh/509-fyla.html

Εργασία για τη διδακτική ενότητα “Τα φύλα στη λογοτεχνία” Α΄Λυκείου

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 489
Σύνολο: 508

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.