*

Αποστολέας Θέμα: π13  (Αναγνώστηκε 14259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geok_salonika

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2755
  • Φύλο: Άντρας
  • Μηδένα προ του τέλους μακάριζε...
    • Προφίλ
    • Θεματα εξετάσεων και online test ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών
Απ: π13
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 16, 2009, 10:33:13 μμ »
Γιατί δεν κανεις ένα κόπο να τσεκάρεις στο http://e-aitisi.sch.gr ?
Κάθε εμπόδιο για καλό...
Κάθε μέρα είναι μια καινούρια μέρα!!!

Θέματα και online test προηγούμενων ΑΣΕΠ: www.exetaseis-asep.com

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: π13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:47 »

Αποσυνδεδεμένος JEEP

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 79
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 17, 2009, 11:57:07 μμ »
ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟΙ!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 18, 2009, 09:23:12 μμ »
Απ' όσο γνωρίζω δεν έχει ανακοινωθεί πουθενά πόσοι είναι οι ΠΕ13 με παιδαγωγική κατάρτιση, εκτός από το ότι ο συνολικός αριθμός των υποψηφίων είναι λίγο πάνω από 1.000..... με τα δεδομένα των προηγούμενων διαγωνισμών η αποχή τις μέρες του διαγωνισμού στην ειδικότητα αυτή υπερβαίνει το 50%.

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 01:09:24 μμ »
Γειά σας συνάδελφοι! Πώς σας φάνηκαν τα θέματα του διαγωνισμού;
Σε περίπτωση που προκύψουν και πάλι άτομα χωρίς πτυχίο ΑΣΠΑΙΤΕ με μεγαλύτερη βαθμολογία από τους εισαχθέντες, πώς σκέφτεστε να πιέσουμε για δικαίωση μας, με δεδομένο ότι τα ίδια έγιναν και στον προηγούμενο διαγωνισμό; Ας ανοίξει ένας διάλογος...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: π13
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:47 »

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 06:23:50 μμ »
Σε γενικές γραμμές ισχύουν τα ακόλουθα:

1. Σε όλα τα μαθήματα υπήρχαν ερωτήσεις παγίδας, και αρκετές ερωτήσεις "ΔΕΝ" που παραδοσιακά μπερδεύουν αρκετούς υποψήφιους.
2. Οι διαγωνιζόμενοι θα δυσκολεύτηκαν στα μαθήματα εκείνα που δεν είχαν διδαχθεί στη  σχολή τους.
3. Τα Παιδαγωγικά ήταν μάλλον εύκολα.
4. Η ειδική διδακτική θα μπορούσε να δυσκολέψει αρκετό κόσμο λόγω του ότι τα θέματα ήταν αρκετά δύσκολα και εκτεταμένα, αλλά είναι και αυτή πιστεύω που θα κρίνει την τελική κατάταξη λόγω του χαρακτήρα "φλου" που έχει.

Κάνω την πρόβλεψη πως η βάση θα είναι η ίδια ή και χαμηλότερα από εκείνη του 2006 (που έπαιρνε και λιγότερους διοριστέους).

Για τον εαυτό μου δεν μπορώ να κάνω πρόβλεψη. Ο πρώτος μου στόχος ήταν η βάση μιας και έχω 2ο πτυχίο καθηγητικής σχολής. Από κει και πέρα, εξαρτάται πως πήγαν και οι υπόλοιποι. Σε γενικές γραμμές είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια που έκανα κάτω από δεδομένες συνθήκες (δουλειά το πρωί, οικογένεια κλπ).

Όσο αφορά αυτό που λες για την ΑΣΠΑΙΤΕ, οι όροι της προκήρυξης είναι σαφείς. Αν είναι δίκαιο αυτό; Αν είχες ΑΣΠΑΙΤΕ δεν θα' θελες να άλλαζαν εκ των υστέρων οι όροι του διαγωνισμού, εκ των προτέρων , ναι, θα ήταν ίσως δικαιότερο αντί για την απόλυτη υπεροχή σε βάρος άλλων υποψηφίων (που γράφουν καλύτερα) να έπαιρνε ο κάτοχος ΑΣΠΑΙΤΕ/2ου πτυχίου μια προσαύξηση 3-4 μονάδων. Αλλά αυτό πρέπει να είναι γνωστό πριν τον διαγωνισμό, όχι μετά.

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 06, 2009, 11:03:21 μμ »
Κι εγώ θεωρώ πως το γνωστικό και τα παιδαγωγικά ήταν μάλλον εύκολα, με λίγες ερωτήσεις παγίδες, που ήθελαν προσοχή.

Μια ρύθμιση είναι δίκαιη ή άδικη. Πριν και μετά δεν καταλαβαίνω τί σημαίνουν. Όσο άδικο είναι για τον κάτοχο πτυχίου ΑΣΠΑΙΤΕ να αλλάξουν οι όροι του διαγωνισμού εκ των υστέρων, άλλο τόσο είναι άδικο για τους υπόλοιπους να τους αποκλείουν ουσιαστικά από το δικαίωμα κατάληψης δημόσιας θέσης παρά τις καλύτερες επιδόσεις τους εκ των προτέρων. Το θέμα πρέπει επιτέλους με κάποιο τρόπο να ρυθμιστει για να αμβλυθούν οι αδικίες του υφιστάμενου συστήματος. Προσωπικά εχω κινηθεί δικαστικά κατα του προηγούμενου διαγωνισμού διεκδικώντας το άνω δικαιωμα μου, διότι έχουν διοριστεί πολλά άτομα με μικρότερη βαθμολογια από τη δική μου. Αν επαναληφθεί το ίδιο και σε τούτο το διαγωνισμό, τί θα γίνει; Κατά την άποψη μου η κατάσταση είναι προβληματικη. Δεν είναι ούτε δίκαιο, ούτε νόμιμο, ούτε λογικό, να αποκλείονται συστηματικά υποψήφιοι. Το υπουργείο πρεπει ή να καθιερώσει γραπτό διαγωνισμό για εισαγωγή στην Ασπαιτε για να νομιμοποιηθει η υπάρχουσα κατάσταση, ή να καταργησει την απόλυτη προτεραιότητα, ή να φροντίζει να εκπαιδεύει επαρκώς με κάποιον τρόπο όσους αριστεύουν. Αυτά σαν ακατέργαστες πρώτες σκέψεις για τη λύση του προβλήματος.                                               

Αποσυνδεδεμένος ooo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 10:14:06 μμ »
Δεν νομίζω πως θ' αλλάξει κάτι σ' αυτόν τον διαγωνισμό. Κάτα πάσα πιθανότητα, και οι 30 διοριστέοι θα είναι με ΑΣΠΑΙΤΕ από το σύνολο περίπου 80-100 που διαγωνίστηκαν......θα το θεωρούσα μεγάλη έκπληξη αν υπήρχε διοριστέος χωρίς ΑΣΠΑΙΤΕ. Αν αλλάξει κάτι θάναι στον επόμενο διαγωνισμό, αν.....

(ίσως το μόνο που αλλάξει να είναι η μείωση του αριθμού των διοριστέων)

Αποσυνδεδεμένος nancyk

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: π13
« Απάντηση #21 στις: Ιούνιος 08, 2009, 04:29:00 μμ »
Πότε επιτέλους αναμένονται τ' αποτελέσματα; Οι πληροφορίες που έδινε το ΑΣΕΠ έκαναν λόγο για Ιούνιο. Γνωρίζει κανείς αν βρισκόμαστε κοντά στην έκδοση τους;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.