*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής  (Αναγνώστηκε 108740 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος annouka

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
 Παιδιά καλησπέρα !!!

Μήπως γνωρίζει κανείς εαν το Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής ισχύει για  2 χρόνια ή για 1 χρόνο ?

Εχω την εντύπωση οτι είναι 2.

Γνωριζει κανεις με σιγουριά να  μου πει?

Ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος MONIMOS26

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 29, 2008, 11:25:18 μμ »
gia 2 mines agapiti
ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος bee

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 61
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 29, 2008, 11:28:40 μμ »
Τον Σεπτέμβριο που διορίστηκα μας ζήτησαν πιστοποιητικό το οποίο έπρεπε να είχε εκδοθεί το τελευταίο τρίμηνο.... ωστόσο αν δεν κάνω λάθος ισχύει για ένα εξάμηνο....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 29, 2008, 11:39:59 μμ από bee »

Αποσυνδεδεμένος n-t

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 30, 2008, 08:56:46 πμ »
φετος ειμαι αναπληρωτρια στην κρητη κ του χρονου διοριζομαι,μου ειπαν απο το γραφειο οτι αν φυγω απο δω του χρονου θα σου στειλουμε εκει το πιστοποιητικο που κατεθεσα φετος.θεωρειτε οτι θα πρεπει να βγαλω πιστοποιητικο τωρα εκ νεου?


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 30, 2008, 03:00:37 μμ »
Annouka και n-t, όταν ξεκίνησα την αναπλήρωση, το πιστοποιητικό είχε διάρκεια 1 χρόνο. Όταν διορίστηκα είχε διάρκεια 6 μήνες. Επειδή όπως βλέπεις οι απόψεις διίστανται και στο forum  ;D, θα πρότεινα να πας μιά βόλτα/να τηλεφωνήσεις στην πρωτοβάθμια/δευτεροβάθμια  κοντά σου, ή τη Δ/νση Υγείας του Νομού σου για να το διευκρινήσουν. Το καλύτερο βέβαια θα ήταν πάντα να έχεις νέο χαρτί, γιατί οι υπάλληλοι πολλές φορές διαφωνούν και μεταξύ τους ή δεν είναι καλά ενημερωμένοι. Αν το πλήθος των εξετάσεων που πρέπει να περάσεις σε απασχολεί, ψάξε σε γειτονικούς νομούς που θέλουν λιγότερες εξετάσεις (π.χ στο Ν. Καβάλας που έκανα την πρώτη φορά τις εξετάσεςι για το πιστοποιητικό ήθελε 11 γιατρόυς, ακτινογραφίες και όλες οι μικροβιολογικές, ενώ στο Ν. Δράμας ΜΟΝΟ παθολόγο, ακτινογραφία και εξεταση αίματος). Πας, τελειώνεις σε μια - δυό μέρες και έχεις και το κεφάλι σου ήσυχο για να μην σκέφτεσαι μήπως σε βάλουν σε τρεξίματα απί το γραφείο Π.Ε./Δ.Ε όπου θα ανήκεις όταν διοριστείς.

Καλή τοποθέτηση εύχομαι!!
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 30, 2008, 04:15:10 μμ »
Για τους αναπληρωτές το πιστοποιητικό ισχύει για 3 χρόνια, δηλ. κρατάς το πρωτότυπο και δίνεις κάθε χρονιά επικυρωμένο αντίγραφο. Δεν ξέρω όμως αν ένας αναπληρωτής που διορίζεται μόνιμος μπορεί να δώσει αυτό το πιστοποιητικό ή πρέπει να βγάλει καινούργιο...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 30, 2008, 04:16:42 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος imak

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 360
  • Φύλο: Άντρας
  • των εκλεκτών επιδίωξις η αρετή
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 30, 2008, 05:58:00 μμ »
Ισχύει για τρία(3) χρόνια ,όπως προείπε η Ιωάννα. Το πρωτότυπο, αν δε το χουμε κρατήσει ,το ζητάμε απο τη Δ/θμια και το φάκελο που διατηρούμε εκεί ,και κάνουμε ένα επικυρωμένο φωτοαντίγραφο.Για τη μονιμότητα ισχύει η επιφύλαξη της ioannas89.

Αποσυνδεδεμένος leti77

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 30, 2008, 06:00:32 μμ »
Kαι εγω που εβγαλα πιστοποιητικο ως ωρομισθια μου ειπαν οτι ισχυει για 3 χρονια....
You only live twice,οr so it seems,one life for yourself and one for your dreams....

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 21, 2008, 10:10:31 πμ »
Πληροφοριες γι αυτο εχουν αναφερθει διασπαρτες...αλλα καταλαβα οτι ενα θεμα που επρεπε να ειναι ξεκαθαρο κι απλο, καποιοι το κανουν δυσκολο(αθανατο ελληνικο κρατος).

Μπορει καποιος μονιμος, φρεσκοδιορισμενος , ή τελωσπαντων καποιος που ξερει, να πει ειδικα για διορισμο σε β/βαθμια απο τι απαρτιζεται το πιστοποιητικο υγειας?

Γιατι οπως καταλαβα, με τον ορο πιστοποιητικο υγειας ο καθενας εννοει κατι αλλο. Αλλος λεει θελει ψυχιατρο, αλλος λεει οχι κλπ.
Μιλησα με νοσοκομειο και μου ειπε μονο παθολογο, και ακτινογραφια. Αηδιες δηλαδη. Ο καθενας λεει οτι θελει.
Aλλου ακους χρειαζεται να το βγαλεις στον τοπο που διοριζεσαι. Γιατι, αλλο κρατος ειναι ο ένας νομός και άλλο ο άλλος? Παιζει ρολο?
Ο καθενας ζητα οτι γουσταρει?

Γι αυτο ανοιξα το θεμα, να τα συμμαζεψουμε λιγο, μην ταλαιπωρουμαστε με βλακειες.

Θελω να βγαλω το πιστοποιητικο, απο τωρα, να μην τρεχω τελευταια στιγμη και ξενα μερη για αυτο.
Θα εχω αρκετα να σκεφτω, να μην εχω αυτο. Αν μπορω να το εχω ετοιμο να μην τρεχω.

Πειτε, 1,2,3 τι χαρτια πρεπει να περιλαμβανει, και αν υπαρχει περιπτωση καθε β/βαθμια να μας κανει τσαλιμακια και να μας τρεχει με εξτρα χαρτια.
Στο κατω κατω, πειτε τι παραπανω μπορει να θελουν, να το βγαλω, κι αχρειαστο να ειναι. Ας εχω περισσοτερα παρα λιγοτερα.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2008, 10:25:29 πμ από goodman »

Αποσυνδεδεμένος pariel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 954
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Για να πετύχεις, μην παίρνεις τίποτε προσωπικά
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:11:17 μμ »
Θα σουπω για τη θεσ-νίκη που έκανα εγώ πέρυσι  πριν βγει η εγκύκλιος για να μην τρέχω την τελευταία στιγμή. Η β-.- θεσνίκης δε θέλει και πολλά, αλλά αφού έχεις έτοιμο το πιστοποιητικό σου το δέχονται όπου κι αν διοριστείς. Λοιπόν:
Κλείνεις ραντεβού στο λοιμωδών και λες ότι είσαι για διορισμό:
Εκεί βγάζεις ακτινογραφία και εξέταση ούρων. Να έχεις έτοιμη φωτογραφία. Την ακτινογραφία την παίρνεις εκείνη την ώρα, το πιστοποιητικό για τοα ούρα αργά το μεσημέρι. Μετά πας στη διεύθυνση υγειινής )κάπως έτσι λέγεται) στη μοναστηρίου  και αφού κάνεις το σταυρό σου με τον κόσμο που περιμένει φωνάζουν το νούμερό σου, δείχνεις την ακτινογραφία και την εξέταση ούρων )έχοντας άλλη μία φωτογραφία μαζί σου) και μετά από κανά δύο μέρες πας και παίρνεις έτοιμο το πιστοποιητικό.

Αποσυνδεδεμένος kamia elpida

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
  • Φύλο: Άντρας
  • ...τρέλανε μας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:18:08 μμ »
Παιδιά να το πιστοποιητικό υγείας χρειάζεται να το καταθέσουμε με τα λοιπά χαρτιά στην αίτηση διορισμού;----Eyxaristv!!!

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:32:38 μμ »
Παιδιά να το πιστοποιητικό υγείας χρειάζεται να το καταθέσουμε με τα λοιπά χαρτιά στην αίτηση διορισμού;----Eyxaristv!!!
Όχι το πιστοποιητικό υγείας δεν το καταθέτουμε με τα λοιπά χαρτιά αίτησης διορισμού. Έχουμε περιθώριο ένα μήνα μετα την παρουσίαση μας στην Β/θμια που θα διοριστούμε με το καλό ;)
Αν ωστόσο το έχεις βγάλει από πρίν θα το έχεις έτοιμο άμα την παρουσίαση σου στη Β/μια διορισμού σουπου, εκεί θα πρέπει να το καταθέσεις με τα υπόλοιπα χαρτιά που καταθέτουν οι νεοδιόριστοι.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:37:20 μμ »
Όχι με την αίτηση!

Το καταθέτεις αργότερα αφού διοριστείς τη στιγμή που θα παρουσιαστείς στην Β/θμια που θα σε διορίσουν. Άρα θα το χρειαστείς περι τα τέλη Αυγούστου να το έχεις, όπου θα πρέπει να παρουσιαστείς στην περιοχή διορισμού σου.

Και πάλι αν δεν το έχεις τότε, όταν αναλάβεις υπηρεσία δηλαδή, έχει 1 μήνα προθεσμία να το προσκομίσεις. Τους το πας δηλαδή και μέσα στο Σεπτέμβρη. Όταν παρουσιάζεσαι στη περιοχή διορισμού σου, πάλι συμπληρώνεις κάτι χαρτιά όπου εκεί αναφέρει ρητά "θα προσκομίσω πιστοιποιητικό υγείας εντός 1 μηνός από την ημερομηνία ανάληψης υπηρεσίας μου"..  Αυτά ξέρω από περσυνό συνάδελφο που διορίστηκε. Πάντως σίγουρα ΔΕΝ το προσκομίζεις τώρα με την αίτηση για μόνιμο διορισμό

Αποσυνδεδεμένος bbking

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 21, 2008, 02:03:38 μμ »
Αν θες να βγάλεισ τώρα το πιστοποιητικό θα πάρεις τηλέφωνο στην υγειονομική επιτροπής στην οποία ανήκεις (μέσω της νομαρχίας στην οποία ανήκεις). Αυτοί θα σου πουν ακριβώς τι χαρτιά χρειάζεσαι. Κάθε περιοχή έχει τα δικά της από ότι κατάλαβα. Αφού τα μαζέψεις , θα πας εκεί τις μέρες και ώρες που θα σου πουν και θα γίνει η δουλειά.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 471
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 449
Σύνολο: 465

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.