*

Αποστολέας Θέμα: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής  (Αναγνώστηκε 108762 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2008, 08:16:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα..

το πιστοποιητικό που έβγαλα πέρισυ ως αναπληρώτρια δε μετράει φέτος για το διορισμό? νομίζω ότι κάτι τέτοιο μου είχαν πει, ότι μετράει για 2 χρόνια, αλλά δεν είμαι βέβαιη.
Στα χέρια μου βέβαια δεν έχω το πιστοποιητικόι υγείας .Εχει παραμείνει στην πρωτοβάθμια στην οποία υπηρετούσα ως αναπληρώτρια.
Θα χρειαστεί να ξαναβγάλουμε ή θα σταλεί η παλιά από την προηγούμενη διεύθυνση?
Ευχαριστώ
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος edis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 46
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:01:33 πμ »
Πήρα τηλ. στην Διευθυνση υγιεινης Θεσσαλονικης  οπως ειπε παραπάνω και άλλος συναδελφος. Θελουν ακτινογραφία κα ουρα. Πηρα στο λοιμωδων για ραντεβού και μου είπαν να πάω σημερα και αν δεν εχω ουρα (πρωινα) :D να πάω αυριο. Ασ πάρει τηλ. ο καθενας στη Διευθυνση υγιεινής της περιοχης του και μετα σε ένα νοσοκομείο για να κλείσει ραντεβου. Το πιστοποιητικο εχει πανελλαδικη ισχυ αλλαζουν οι εξετάσεις ανα διευθυνση υγιεινής.

Αποσυνδεδεμένος para5

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1950
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:27:42 πμ »
Πηρα στο λοιμωδων για ραντεβού και μου είπαν να πάω σημερα και αν δεν εχω ουρα (πρωινα) :D να πάω αυριο.
Μα είναι δυνατόν να μην έχεις κρατήσει τα πρωινά;  ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2008, 02:52:29 μμ από xr15gr »

Αποσυνδεδεμένος apostolisd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 463
  • Στρατακης:Λυκουρέντζε μου να σ φιλήσω για ΟΑΕΔίτες
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:08:55 μμ »
xr15gr τί τοπίο δείχνει η φωτογραφία που έχεις;
Η δικιά μου δείχνει το Στρατάκη η δικιά σου;

Πριν ξεκινήσετε για το νοσοκομείο πιείτε πολυ νερό γιατί αν τα πιείτε στο νοσοκομείο θα πρέπει να τρέχετε στους διαδρόμους κι αν..
Το επίκοτον του προσώπου λίαν παρά φύσιν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:31:47 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα..

το πιστοποιητικό που έβγαλα πέρισυ ως αναπληρώτρια δε μετράει φέτος για το διορισμό? νομίζω ότι κάτι τέτοιο μου είχαν πει, ότι μετράει για 2 χρόνια, αλλά δεν είμαι βέβαιη.
Στα χέρια μου βέβαια δεν έχω το πιστοποιητικόι υγείας .Εχει παραμείνει στην πρωτοβάθμια στην οποία υπηρετούσα ως αναπληρώτρια.
Θα χρειαστεί να ξαναβγάλουμε ή θα σταλεί η παλιά από την προηγούμενη διεύθυνση?
Ευχαριστώ

Εγώ πήγα αυτοπροσώπως  στην Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Α Αθήνας (στην κηφισίας στους Αμπελόκηπους) και μου είπαν ότι ΔΕΝ ισχύει το περσινό που είχα βγάλει ως αναπληρωτής γιατί πρέπει να είναι κάπως πρόσφατο. Δεν μου είπαν ακριβώς πόσους μήνες έχει ισχύ, απλά ότι πρέπει να είναι κάπως πρόσφατο. Κρίμα, γιατί πάλι πρέπει να τρέξω, παρόλου προνόησα πέρυσι και κράτησα 2 επικυρωμένα αντίγραφα του πιστοποιητικού.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στη δευτεροβάθμια όπου θα καταθέσεις τα χαρτιά σου. Γιατί εγώ στo internet που έψαξα βρήκα 100 διαφορετικές απαντήσεις. Άλλοι έλεγαν ότι έχει ισχύ 2 χρόνια, άλλοι ότι εχει 6 μήνες, κάποιος που διορίστηκε πέρσυ μόνιμος έλεγε ότι του δέχτηκαν το παλιό πιστοποιητικό που είχε βγάλει ως αναπληρωτής.
Πάντως στην Β/θμια Α αθήνας δεν το δέχοντε το παλαιό.

Αλήθεια σε κάποιον δεχτούν το περσυνό ας ενημερώσει εδώ αναφέροντας την Β/θμια ώστε να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος.

Αποσυνδεδεμένος teacher86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:52:00 μμ »
παιδια να ρωτησω κατι? μπορει να είναι χαζη ερωτηση... Από το ΙΚΑ δεν μπορω να τα πάρω όλα αυτά τα πιστοποιητικά? Δε γίνεται?
δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2008, 12:58:14 μμ »
-Είναι σίγουρο ότι η ακτινογραφία μόνη της ισχύει για 6 μήνες. Οι άλλες εξετάσεις μόνες τους ισχύουν για ένα χρόνο.

-Το πιστοποιητικό νομίζω ότι ισχύει γενικά για έναν χρόνο. Αν, δηλαδή, κάποιος έχει πιστοποιητικό με ημ/νία έκδοσης μετά τον Σεπτέμβρη του 2007, κανονικά πρέπει να ισχύει.

-Για τους αναπληρωτές ειδικά ισχύει για τρία χρόνια. Αναφέρεται στην εγκύκλιο:
Δ. Σύμφωνα με την αριθμ. 35557/Δ2/9-4-2003 (ΦΕΚ 465 Β’) Υ.Α., όπως τροποποιήθηκε με την αριθμ. 118723/Δ2/9-11-2006 (ΦΕΚ 1726 Β’-διόρθωση σφάλματος ΦΕΚ 1863 Β’) Υ.Α., οι προσλαμβανόμενοι προσωρινοί αναπληρωτές και ωρομίσθιοι εκπαιδευτικοί κατά την εμφάνισή τους για ανάληψη υπηρεσίας καταθέτουν στην οικεία Δ/νση Εκπαίδευσης πιστοποιητικό υγείας από Α/θμια Υγειονομική Επιτροπή ή Δημόσιο Νοσοκομείο ή Κέντρο Υγείας. Το πιστοποιητικό αυτό έχει ισχύ τριών (3) ετών. Κατά τις προσλήψεις εντός της τριετίας, οι επαναπροσλαμβανόμενοι μπορούν να καταθέτουν επικυρωμένο αντίγραφο του πιστοποιητικού αυτού στη διεύθυνση πρόσληψής τους.

Λογικά θα έπρεπε το ίδιο να ισχύει και στην περίπτωση που κάποιος είναι αναπληρωτής τη μια χρονιά και την επόμενη διορίζεται μόνιμος...

παιδια να ρωτησω κατι? μπορει να είναι χαζη ερωτηση... Από το ΙΚΑ δεν μπορω να τα πάρω όλα αυτά τα πιστοποιητικά? Δε γίνεται?

Απ' ό,τι ξέρω ναι, τις εξετάσεις μπορείς να τις κάνεις και στο ΙΚΑ. Ρώτα την υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2008, 01:04:43 μμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:09:54 μμ »
Απ' ό,τι ξέρω ναι, τις εξετάσεις μπορείς να τις κάνεις και στο ΙΚΑ. Ρώτα την υγειονομική επιτροπή της περιοχής σου.
Σωστά, κιι εγώ στο ΙΚΑ έκανα τις εξετάσεις αλλά, πρώτα ρώτησα την υγειονομική επιτροπή της περιοχής μου ότι τις δέχονται.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:55:21 μμ »
Συμφωνώ βρε παιδιά με όλα τα παραπάνω ...

Αν όμως το πιστοποιητικό δεν το έχω στα χέρια μου ,το έχει η προηγούμενη πρωτοβάθμια πώς θα το παρουσιάσω στη νέα εφόσων ισχύει?
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος teacher86

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 131
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 22, 2008, 01:57:54 μμ »
ευχαριστω παιδια για τις απαντησεις σας  ;)
δάσκαλε που δίδασκες...

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 22, 2008, 02:15:24 μμ »
Συμφωνώ βρε παιδιά με όλα τα παραπάνω ...

Αν όμως το πιστοποιητικό δεν το έχω στα χέρια μου ,το έχει η προηγούμενη πρωτοβάθμια πώς θα το παρουσιάσω στη νέα εφόσων ισχύει?


Πήγαινε στη υγειονομική επιτροπή που σου έδωσε το περσυνό μήπως το έχουν στο αρχείο τους.
Πάντως, όπως ανέφερα και παραπάνω, πριν μπεις στον κόπο για οτιδήποτε ρώτησε στην Β/θμιά σου αν το δέχοντε. Αυτή έχει τον τελικό λόγο εξάλλου.  Γιατί πολύ όμορφα και αισιόδοξα ακούγοντε όλα τα παραπάνω που επώθηκαν από τους συναδέλφους (ότι το πιστοποιητικό ισχύει για έναν χρόνο), αλλά πιστεύω ότι λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο (την Β/θμια), γιατί και εγώ ήμουν ήσυχος ότι θα χρησιμοποιήσω το περσινό αλλά η Β/θμια είχε άλλη άποψη......

Αποσυνδεδεμένος Sophaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 446
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60 Λατρεύω τα παιδιά μου
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 22, 2008, 02:43:39 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα..

το πιστοποιητικό που έβγαλα πέρισυ ως αναπληρώτρια δε μετράει φέτος για το διορισμό? νομίζω ότι κάτι τέτοιο μου είχαν πει, ότι μετράει για 2 χρόνια, αλλά δεν είμαι βέβαιη.
Στα χέρια μου βέβαια δεν έχω το πιστοποιητικόι υγείας .Εχει παραμείνει στην πρωτοβάθμια στην οποία υπηρετούσα ως αναπληρώτρια.
Θα χρειαστεί να ξαναβγάλουμε ή θα σταλεί η παλιά από την προηγούμενη διεύθυνση?
Ευχαριστώ

Εγώ πήγα αυτοπροσώπως  στην Διεύθυνση Β/θμιας Εκπαίδευσης Α Αθήνας (στην κηφισίας στους Αμπελόκηπους) και μου είπαν ότι ΔΕΝ ισχύει το περσινό που είχα βγάλει ως αναπληρωτής γιατί πρέπει να είναι κάπως πρόσφατο. Δεν μου είπαν ακριβώς πόσους μήνες έχει ισχύ, απλά ότι πρέπει να είναι κάπως πρόσφατο. Κρίμα, γιατί πάλι πρέπει να τρέξω, παρόλου προνόησα πέρυσι και κράτησα 2 επικυρωμένα αντίγραφα του πιστοποιητικού.

Πάντως δεν χάνεις τίποτα να ρωτήσεις στη δευτεροβάθμια όπου θα καταθέσεις τα χαρτιά σου. Γιατί εγώ στo internet που έψαξα βρήκα 100 διαφορετικές απαντήσεις. Άλλοι έλεγαν ότι έχει ισχύ 2 χρόνια, άλλοι ότι εχει 6 μήνες, κάποιος που διορίστηκε πέρσυ μόνιμος έλεγε ότι του δέχτηκαν το παλιό πιστοποιητικό που είχε βγάλει ως αναπληρωτής.
Πάντως στην Β/θμια Α αθήνας δεν το δέχοντε το παλαιό.

Αλήθεια σε κάποιον δεχτούν το περσυνό ας ενημερώσει εδώ αναφέροντας την Β/θμια ώστε να μην ταλαιπωρείται ο κόσμος.

Σε ευχαριστώ για την απάντησή σου.
Destination anywhere ..name a place and i be there....

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 22, 2008, 07:35:07 μμ »
Πάντως, όπως ανέφερα και παραπάνω, πριν μπεις στον κόπο για οτιδήποτε ρώτησε στην Β/θμιά σου αν το δέχοντε. Αυτή έχει τον τελικό λόγο εξάλλου.  Γιατί πολύ όμορφα και αισιόδοξα ακούγοντε όλα τα παραπάνω που επώθηκαν από τους συναδέλφους (ότι το πιστοποιητικό ισχύει για έναν χρόνο), αλλά πιστεύω ότι λογαριάζετε χωρίς τον ξενοδόχο (την Β/θμια), γιατί και εγώ ήμουν ήσυχος ότι θα χρησιμοποιήσω το περσινό αλλά η Β/θμια είχε άλλη άποψη......

Σωστά, αλλά το θέμα είναι ότι συχνά οι υπάλληλοι στις Β/θμιες δεν ξέρουν και λένε άλλα αντί άλλων (εδώ είπαν σε συνάδελφο ότι μπορεί να μη γίνει δεκτό πιστοποιητικό από άλλη περιοχή!). Το ότι είπαν ότι "πρέπει να είναι κάπως πρόσφατο", χωρίς να πουν πόσο πρόσφατο, σημαίνει ότι κι αυτοί δεν ξέρουν. Καλύτερα να ρωτήσετε στην υγειονομική επιτροπή. Αυτοί λογικά θα ξέρουν τι διάρκεια ισχύος έχουν τα πιστοποιητικά που εκδίδουν. Σε μένα πάντως είχαν πει, όταν το παρέλαβα, ότι ισχύει για 1 χρόνο.

Βρήκα κάτι εδώ:
http://www.disabled.gr/lib/?p=9719
Είναι για άσχετο θέμα (για μαθητή που κατέθεσε πιστοποιητικό Α/θμιας υγειον. επιτροπής, προκειμένου να μπει σε ΑΕΙ με ενδοσχολικές εξετάσεις ως ΑΜΕΑ, και δεν έγινε δεκτό επειδή ήταν παλιότερο του ενός χρόνου), αλλά κάπου λέει ότι:
Από τις σχετικές τηλεφωνικές επικοινωνίες που είχε η Αρχή με το εν λόγω γραφείο της Β’ Δ/νσης Β/θμιας Εκπαίδευσης Αθήνας και το Τμήμα Γ’ της Δ/νσης Σπουδών Β/θμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Ε.Π.Θ. καθώς και από την έγγραφη απάντηση της Δ/νσης Σπουδών Β/θμιας Εκπαίδευσης του ΥΠ.Ε.Π.Θ., συνάγεται ότι η διοίκηση θεωρεί ότι εφόσον η Υγειονομική Επιτροπή δεν αναγράφει χρονικό διάστημα ισχύος στη γνωμάτευση, τότε αυτή ισχύει μόνο για ένα χρόνο .
Λέει, δηλαδή, ότι όταν στο πιστοποιητικό δεν αναγράφεται διάρκεια ισχύος, ισχύει σίγουρα για έναν χρόνο.

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Πιστοποιητικό Πρωτοβάθμιας Υγειονομικής επιτροπής
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 23, 2008, 12:40:05 πμ »
εμένα μου χουν πει από 2βάθμια (δεν θυμάμαι ποια ) ότι ισχύει 3 χρόνια

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 525
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.