*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 141693 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος desmix

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)
« στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 03:39:34 μμ »
Εαν καποιος διοριστικε τωρα (31/09/06)
και ειχε καποιο ατυχημα(σπασιμο ποδιου) μπορει να παρει εκπαιδευτικη αδεια?
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 19, 2013, 09:20:01 μμ από newseditor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:42 »

Αποσυνδεδεμένος rasta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 04:36:11 μμ »
Αν δεν απατόμαι εκπαιδευτική άδεια θεωρείται η άδεια που χρειάζεσαι για σπουδές. Αυτή τη δικαιούσαι μετά απο 3 χρόνια υπηρεσίας. Αν αναφέρεσαι στο ατύχημα σου μ το πόδι(περαστικά) δικαιούσαι με χαρτί από νοσοκομείο αναρρωτική άδεια την οποία τη δικαιούσαι φυσικά.

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 07, 2006, 10:51:23 μμ »
Σίγουρα 3 χρόνια; Εγώ νομίζω ότι είναι 2...

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 07:59:02 πμ »
Αν δεν κανω λαθος ειναι 3 χρονια. Νομιζω οτι αλλαξε ο νομος. Ρωτησε καλυτερα τη δευτεροβαθμια

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:04:42 »

Αποσυνδεδεμένος homeboy

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 172
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20 - μάθε παιδί μου γράμματα
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 06:53:06 μμ »
Αν δεν κανω λαθος ειναι 3 χρονια. Νομιζω οτι αλλαξε ο νομος. Ρωτησε καλυτερα τη δευτεροβαθμια

Γνωστός μου εκπαιδευτικός μου είχε πει ότι μετά από τρία χρόνια υπηρεσίας μπορείς να πάρεις εκπαιδευτική άδεια για να κάνεις μεταπτυχιακό, καθώς επίσης , εαν θυμάμαι καλά, ότι το κράτος σου καλύπτει και το 80% του κόστους του μεταπτυχιακού αν το κάνεις Ελλάδα, ενώ για το εξωτερικό σου καλύπτει το 100%!
Μην αμφιβάλεις ποτέ γι'αυτόν που σου λέει ότι φοβάται! Να φοβάσαι, όμως πάντα αυτόν που σου λέει ότι δεν αμφιβάλει!

lousalome84

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 06:57:22 μμ »
Ναι αυτή είναι η πραγματικότητα. Μετά από 3 χρόνια΄τα οποία θεωρείσαι δόκιμος, μπορείς να πάρεις εκπαιδευτική άδεια, η οποία καλύπτει πολλά από τα έξοδα του μεταπτυχιακού. Ωστόσο, το 'ξεπληρώνεις' στην υπηρεσία, όντας υποχρεωμένος να υπηρετήσεις στη θέση σου τα τριπλά χρόνια από όσα διήρκησε η άδεια (1 προς 3). Αν δηλαδή θέλεις να παραιτηθείς για οποιοδήποτε λόγο αργότερα επιστρέφεις τα χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος bluebell

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 06:59:16 μμ »
στο dide.fth.sch.gr στις  αδειεσ εχει καποιες πληροφοριεσ για εκπαιδευτικες αδειες.ισωσ σασ βοηθησει.

Αποσυνδεδεμένος fractalbit

  • Administrator
  • Νέο μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 48
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 08, 2006, 07:13:41 μμ »
Αν δεν κανω λαθος ειναι 3 χρονια. Νομιζω οτι αλλαξε ο νομος. Ρωτησε καλυτερα τη δευτεροβαθμια

Γνωστός μου εκπαιδευτικός μου είχε πει ότι μετά από τρία χρόνια υπηρεσίας μπορείς να πάρεις εκπαιδευτική άδεια για να κάνεις μεταπτυχιακό, καθώς επίσης , εαν θυμάμαι καλά, ότι το κράτος σου καλύπτει και το 80% του κόστους του μεταπτυχιακού αν το κάνεις Ελλάδα, ενώ για το εξωτερικό σου καλύπτει το 100%!

Και παίρνεις κανονικά και τον μισθό σου; Εγώ έτσι είχα ακούσει.

Αποσυνδεδεμένος nena

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #8 στις: Οκτώβριος 26, 2006, 12:09:31 μμ »
Θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με εκπαιδευτικες αδειες: αν το μεταπτυχιακο ειναι σε ιδρυμα του εξωτερικου αλλα γινεται  online δικαιουμαι εκπ αδεια; ή έστω χρηματοδοτηση;

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #9 στις: Οκτώβριος 26, 2006, 12:58:22 μμ »
Θεωρώ πως όχι. Άλλωστε όλη η φιλοσοφία του distance learning είναι αυτή ακριβώς η "εξυπηρέτηση", να μην απομακρύνεσαι, δηλ., από τα καθήκοντά σου. Ως προς τη χρηματοδότηση τώρα, δεν γνωρίζω αλλά κάνε ένα τηλ. σε κάποια Διεύθυνση (και κυρίως να επιμένεις να το κοιτάξουν! Μη σου πουν ένα όχι μπαμ-μπαμ και τελείωσε...)

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #10 στις: Οκτώβριος 27, 2006, 08:08:30 πμ »
Θα ηθελα να κανω και εγω μια ερωτηση σχετικα με εκπαιδευτικες αδειες: αν το μεταπτυχιακο ειναι σε ιδρυμα του εξωτερικου αλλα γινεται  online δικαιουμαι εκπ αδεια; ή έστω χρηματοδοτηση;
Ε να μην το παρακάνουμε!  ;) Μη ρωτήσεις καμιά πρωτο/δευτεροβάθμια, γιατί θα γελάνε για 2 ώρες μετά που θα φύγεις!
Η μόνη περίπτωση που -τελικά- το ελληνικό κράτος παρέχει εκ/κή άδεια χωρίς φυσική παρουσία, είναι στο ΕΑΠ.
Σχετικά με τα οικονομικά και την εγκύκλιο, μπορείς να τα βρεις σε τουλάχιστον 254 διαφορετικά μέρη του διαδυκτύου (και δεν κάνω πλάκα!). Just google it!
Εδώ: http://dipe.mag.sch.gr/shownews.php?topic_id=22 είναι η περσυνή προκήρυξη  και εδώ:    http://dide.ira.sch.gr/loipa/060515161539loi060515.doc  η φετεινή.

Προσωπικά πάντως, πήρα έναν -μόνο- χρόνο και το μετάνιωσα.  Γιατί, ε?
Διότι πρώτον εκείνη τη χρονιά πήρα ένα μόνο μόριο, και δεύτερον διότι αυτό το έτος ΔΕΝ θεωρείται έτος ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗΣ προϋπηρεσίας, όρος που πολλές φορές (για να μην πω πάντα!) εμφανίζεται στις προϋποθέσεις κατάληψης πολλών θέσεων της εκ/σης.
Και κάτι άλλο: Αν καταφέρεις (μιλάω γενικά) να πάρεις ΚΑΙ τα 5 χρόνια που σου δίνει ο νόμος, τα 2 τελευταία ΔΕΝ είναι συντάξιμα. Καταλαβαίνεις, υποθέτω, τι σημαίνει αυτό... Τα υπόλοιπα είναι στην προκήρυξη.
Καλή τύχη!
Α

Αποσυνδεδεμένος christi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 11, 2007, 02:02:11 μμ »
Γεια σας παιδια!
πρωτη φορα και εγω εδω και εχω μια απορια. Πηρα το πτυχιο μου τον Μαρτιο και ενδιαφερομαι να κανω μεταπτυχιακο απο σεπτεμβρη. Σε περιπτωση που με παρουν ως αναπληρωτρια υπαρχει περιπτωση να μπορεσω να παρω εκπαιδευτικη αδεια ανευ αποδοχων για οσοσ διαρκεσει το μεταπτυχιακο??Η' οι αδειες ισχυουν μονο για τους μονιμους?διαβασα και τον καινουριο υπαλληλικο κωδικα αλλα μονο να μπερδευτω περισσοτερο καταφερα.. :-[ :-[ :-[
thanx! ;D

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 11, 2007, 04:27:30 μμ »
Εκπαιδευτική άδεια δικαιούσαι αν έχεις συμπληρώσει 3 έτη πραγματικής προϋπηρεσίας, ως μόνιμος-η δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος giotamike

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1096
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 11, 2007, 05:35:59 μμ »
Σαφώς και ως μόνιμος. Η εκπαιδευτική προυπηρεσία όμως προσμετράται και όσο ήταν κάποιος αναπληρωτής ή ωρομίσθιος.

π.χ. ύστερα από 1 χρόνο διορισμού, μπορείς να ζητήσεις εκπαιδευτική άδεια εφόσον έχεις συμπληρώσει μαζί με τους μήνες ως αναπληρωτής 3 έτη.
Η διαφορά της ιδιοφυίας από τη βλακεία είναι ότι η ιδιοφυία έχει όρια.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 530

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.