*

Αποστολέας Θέμα: Εκπαιδευτική άδεια (μακράς διαρκείας)  (Αναγνώστηκε 142259 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος billst

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 363
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 13, 2007, 09:31:17 πμ »
Το post έχει μέχρι τώρα αλλάξει τρεις φορές θεματολογία. Συνέβαλα και εγώ αφού απάντησα σε ερώτηση άσχετη με την αρχική.
Γενικά πάντως, καλό είναι ο τίτλος να ανταποκρίνεται στο θέμα και να μην αλλάζουμε θέμα στην πορεία, γιατί και κουραστικό είναι και δεν απαντώνται ερωτήσεις.
ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:21 »

Αποσυνδεδεμένος alexmaths

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
  • Φύλο: Άντρας
  • Αρχή άνδρα δείκνυσι
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 13, 2007, 11:28:56 μμ »
Αν κάνουμε 2ο πτυχίο, δικαιούμαστε άδεια εξετάσεων ή ειναι μόνο για μεταπτυχιακό; Πρέπει το πτυχίο να είναι συναφές του κλάδου για αυτού του είδους την άδεια ή οχι;
Careful with that axe Eugene...

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 16, 2007, 04:14:22 μμ »
Καλησπέρα σε όλους, είναι η παρθενική μου εμφάνιση στο PDE.gr

Πήρα το λόγο για να κάνω γνωστό κάτι που λίγοι γνωρίζουν όσο αφορά τις εκπαιδευτικές άδειες.

Αν μελετήσει κανείς την φετινή εγκύκλιο με προσοχή λέει "έχουν συμπληρώσει τρία (3) έτη πραγματικής υπηρεσίας  μέχρι και 31-8-2007. Για τη συμπλήρωση της τριετούς πραγματικής υπηρεσίας λαμβάνεται υπόψη η υπηρεσία από την ημερομηνία δημοσίευσης της πράξης διορισμού στο ΦΕΚ". Παρόμοια διατύπωση έχουν και οι εγκύκλιοι των προηγούμενων ετών.

Δυστυχώς τα παραπάνω ισχύουν με ακρίβεια ημέρας. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος έχει ΦΕΚ διορισμού με ημερομηνία αρχές Σεπτ. (όπως οι περισσότεροι μας) και δεν έχει επιπλέον προϋπηρεσία (αναπληρωτής, ωρομίσθιος πριν τον μόνιμο διορισμό) δεν έχει δικαίωμα να κάνει αίτηση για εκπαιδευτική άδεια όταν συμπληρώσει 3 χρόνια υπηρεσίας.

Π.Χ. Εγώ έχω ΦΕΚ διορισμού 14/9/05 χωρίς άλλη προϋπηρεσία. Οπότε αν κάνω αίτηση για εκπαιδευτική άδεια την επόμενη χρονιά, στις  31-8-2008 δεν θα έχω τρία χρόνια προϋπηρεσίας (θα μου λείπουν 14 μέρες).

Έχει συμβεί σε συνάδελφο και είναι βέβαιο. Οπότε για πολλούς από μας στην ουσία μετά από 4 χρόνια θα μπορούμε να κάνουμε αίτηση.

Επίσης για τους λόγους που ανέφερε ο Gauss (« Απάντηση #10 στις: Οκτωβρίου 27, 2006, 08:08:30 am ») και εγώ δεν παίρνω εκπαιδευτική άδεια για το διδακτορικό αλλά επέλεξα την πρώτη από τις παρακάτω εναλλακτικές.

Α) Απόσπαση σε ΑΕΙ. Εγώ είμαι ΠΕ04 και τα καθήκοντα μου θα είναι εργαστηριακή διδασκαλία του μαθήματος της Φυσικής σε προπτυχιακούς φοιτητές. Βέβαια ανάλογα με το ποίος θα είναι πάνω από το κεφάλι σου οι υποχρεώσεις μπορεί να είναι περισσότερες. Γι' αυτό καλό θα είναι να βρείτε κάποιον που είχε την θέση παλιότερα και να πάρετε πληροφορίες. Στην δική μου περίπτωση ο φόρτος εργασίας είναι ικανοποιητικός.
Β) Βρίσκεις κάποιο χαλαρό σχολείο (π.χ. Εσπερινό) όπου οι υποχρεώσεις είναι ελάχιστες και αφοσιώνεσαι στο Διδακτορικό.

Εν κατακλείδι θέλω να τονίσω ότι πέρα από όλα τα τυπικά που συζητάμε το σημαντικό είναι οι γνωριμίες για να πάρει κάποιος εκ. άδεια. Ξέρω συναδέλφους που κάνουν αίτηση τα τελευταία 4 χρόνια ανεπιτυχώς. Ο λόγος είναι ο αυξημένος αριθμός αιτήσεων (έχουμε φτάσει στο σημείο να κάνουν αίτηση συνάδελφοι που βρίσκονται λίγο πριν την σύνταξη).

Όσο αφορά το ΕΑΠ, σίγουρα δεν δικαιούσαι εκ. άδεια (πλήρη απαλλαγή καθηκόντων). Επειδή γίνεται και εκεί ο χαμός, τα πράγματα είναι λίγο σφικτά. Επίσημα δεν δικαιούσαι εκπαιδευτική άδεια για συμμετέχεις στις συναντήσεις (κάποιοι παίρνουν αναρρωτική) και για τις εξετάσεις δικαιούσαι 2 μέρες (συν 1 ακόμα για οδοιπορικά, αν θυμάμαι καλά).

Για 2ο πτυχίο διακαιούσαι 2 μέρες για εξετάσεις (συν 1 ακόμα για οδοιπορικά, αν θυμάμαι καλά) και δεν είναι απαραίτητη η συνάφεια.

Ότι άλλο μπορώ να βοηθήσω στη διάθεση σας.

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2007, 02:33:10 πμ »
Tι είδους μέσο χρειάζεται για να πάρει κανείς εκπαιδευτική άδεια;
Συγγνώμη για την ερώτηση αλλά δυστυχώς στη χώρα μας τίποτα δεν μπορείς να πάρεις με την αξία σου η επειδή  το δικαιούσαι μακάρι να καταργηθεί κάποτε αυτό και στο θέμα των αδειών και να θεσπιστούν κάποια αντικειμενικά κριτήρια
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2007, 02:46:44 πμ από Dim72 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:11:21 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2007, 10:15:25 μμ »
Οι γνωριμίες που παίζουν είναι τα γενικότερα στελέχη της εκπαίδευσης (συνδικαλιστές, προϊστάμενοι διευθύνσεων, στελέχη υπουργείου). Επίσης σε κάποιες περιπτώσεις καθηγητές πανεπιστημίων (που έχουν προσβάσεις στο υπουργείο) μπορούν να προωθήσουν άτομα με σκοπό να δουλέψουν μαζί τους.

Ο καλύτερος τρόπος για να βρεις το κατάλληλο άτομο είναι να παρακολουθείς το φαινόμενο (ποιος προωθεί ποιον και με τι ποσοστό επιτυχίας). Η κάθε περιφέρεια έχει τα δικά της "ισχυρά" πρόσωπα που ρυθμίζουν τις καταστάσεις.

Τα μόνα σίγουρα είναι:

α) Οι εκπαιδευτικές άδειες βγαίνουν από το υπουργείο ανά Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε. (Ανώτατο Περιφερειακό Υπηρεσιακό Συμβούλιο Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) και κρίνονται επίσης από αυτό. Π.χ. Για το Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Κρήτης βγαίνει ένας συνολικός αριθμός αδειών για όλο το νησί και όχι ξεχωριστά για τον κάθε νομό. Οπότε κάποιος που έχει οργανική στο Ηράκλειο Κρήτης και κάνει αίτηση για άδεια θα συναγωνιστεί με συναδέλφους από όλο το νησί και όχι μόνο από την Α' Ηρακλείου.

β) Δεν γίνεται ισοκατανομή στις ειδικότητες. Έτσι μπορεί π.χ. από τις 30 άδειες οι 28 να πάνε σε φιλολόγους και οι 2 σε αγγλικής ακόμα και αν υπήρχαν υποψήφιοι και από άλλες ειδικότητες.

γ) Για να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα (ειδικά για αυτούς που θέλουν άδεια στο εξωτερικό) σας δίνω αριθμούς αδειών που δόθηκαν φέτος στο Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Νοτίου Αιγαίου (Δωδεκάνησα, Κυκλάδες): 25 για εσωτερικό και 2 για εξωτερικό.

Βέβαια τα παραπάνω δεν πρέπει να μας απογοητεύουν αλλά γνωρίζοντας με τι έχεις να κάνεις μεγιστοποιείς τις πιθανότητες επιτυχίας.

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 22, 2007, 01:15:44 πμ »
Ευχαριστώ  πολύ για την εμπεριστατωμένη απάντησή σου. Ρώτησα και σε κάποιο άλλο φόρουμ και με αντιμετώπισαν με μια αδικαιολόγητη  ειρωνεία ότι δεν μπορείς με το πρώτο μήνυμα να ρωτάς τέτοια πράγματα και τι περιμένεις να σου πούμε κλπ.
Οσο για τις πιθανότητες οκ μου έκανες την καρδιά περιβόλι αυτές είναι μηδέν zero null nada  :) (σε 4 γλώσσες !)

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 22, 2007, 12:44:10 μμ »


γ) Για να μην παίρνουν τα μυαλά μας αέρα (ειδικά για αυτούς που θέλουν άδεια στο εξωτερικό) σας δίνω αριθμούς αδειών που δόθηκαν φέτος στο Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε. Νοτίου Αιγαίου (Δωδεκάνησα, Κυκλάδες): 25 για εσωτερικό και 2 για εξωτερικό.


vgargan , μήπως  ξέρεις πόσες αιτήσεις γαι εκπ. άδεια είχαν υποβληθεί συνολικα στο συγκεκριμένο ΑΠΥΣΔΕ; Ρωτάω για να δω το ποσοστό των αιτήσεων που ικανοποιήθηκαν. Επίσης , αν ξέρεις , οι αιτήσεις που αφορούν εκπ. άδεια για διδακτορικό προηγούνται των αιτήσεων για master ή αυτό δεν παίζει ρόλο;

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 22, 2007, 05:23:08 μμ »
Σαφώς και ως μόνιμος. Η εκπαιδευτική προυπηρεσία όμως προσμετράται και όσο ήταν κάποιος αναπληρωτής ή ωρομίσθιος.

π.χ. ύστερα από 1 χρόνο διορισμού, μπορείς να ζητήσεις εκπαιδευτική άδεια εφόσον έχεις συμπληρώσει μαζί με τους μήνες ως αναπληρωτής 3 έτη.

H εκπαιδευτική προυπηρεσία σε ιδιωτικό προσμετράται; Εννοώ για εκπαιδευτική προυπηρεσία πέραν της 3ετίας στο δημόσιο. Μέχρι τώρα έχω ακούσει ότι η εκπαιδευτική προυπηρεσία σε ιδιωτικό δε λαμβάνεται καθόλου υπόψη αν κάποιος ξέρει κάτι αντίθετο ας με ενημερώσει θα με χαροποιήσει ιδιαιτέρως!
Eπίσης θα θελα να ρωτήσω πότε προβλέπεται να ανακοινωθούν οι εκπαιδευτικές άδειες.
Τέλος δείτε και την ανακοίνωση της ΔΟΕ σχετικά με το θέμα. Δε γνωρίζω αν πρόκειται για μια καθιερωμένη ανακοίνωση που βγάζει η ΔΟΕ κάθε χρόνο η για ένα νέο αίτημα;
http://www.doe.gr/rarticle.php?id=651&lan=0
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2007, 12:14:42 μμ από Dim72 »

Αποσυνδεδεμένος vgargan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω τη (Δημόσια) εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • Βασίλης Γαργανουράκης - Πρόσωπικη Ιστοσελίδα
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 24, 2007, 09:36:21 πμ »
Από το δυσπρόσιτο που ήμουν δεν είχα πρόσβαση σε πολλές πληροφορίες και θα περιοριστώ σε αυτά που ξέρω σίγουρα (για περισσότερες πληροφορίες ρωτήστε εκπαιδευτικούς αποσπασμένους σε διευθύνσεις)

Protea Δεν γνωρίζω τον αριθμό αιτήσεων αλλά μην ξεχνάς ότι οι θέσεις είναι δεδομένες από το υπουργείο (διαφορετικές για κάθε Α.Π.Υ.Σ.Δ.Ε.). Οπότε είτε 100 είτε 1100 ήταν οι αιτήσεις ο αριθμός των αδειών που θα δοθούν θα είναι ο ίδιος. Βέβαια η γνώση του αριθμού αιτήσεων δίνει μια εικόνα του ανταγωνισμού. Ίσως μάθω τα νούμερα για Κρήτη και θα σας τα κάνω γνωστά.

Απαραίτητη προϋπόθεση για να κάνεις αίτηση είναι να έχεις γίνει ήδη δεκτός από το μτχ πρόγραμμα (μέσα στην αίτηση πρέπει να υπάρχει σχετική βεβαίωση από τη γραμματεία του μτχ) οπότε οι αιτήσεις για διδακτορικό και μαστερ είναι εντελώς ανεξάρτητες. Δεν έχω ακούσει ακόμα περίπτωση κάποιος να έκανε αίτηση ταυτόχρονα και για τα δύο.

Dim72 Για προϋπηρεσία από ιδιωτικό δεν ξέρω. Οι αιτήσεις γίνονται μετά από σχετική εγκύκλιο που βγαίνει περίπου τον Απρίλιο-Μάιο κάθε χρονιάς.

Καλά αυτά που ζητάει η ΔΟΕ αλλά πολύ δύσκολο να ικανοποιηθούν δεδομένου της κατάστασης (μεγάλος όγκος αιτήσεων, παντού στο ελληνικό δημόσιο βασιλεύουν οι γνωριμίες κτλ.). Θα ήθελα να κάνω παρατήρηση επι της αναφοράς

"Οι εκπαιδευτικές άδειες πρέπει να έχουν ευρύ επιστημονικό πεδίο και να μην περιορίζονται σε θεματολογία,  έτσι ώστε να μην ακυρώνεται η ελεύθερη επιλογή του ίδιου του εκπαιδευτικού για την επιμόρφωσή του."

Όταν το αντικείμενο των μεταπτυχιακών σπουδών δεν έχει σχέση με εκπαίδευση τότε είναι ακόμα πιο δύσκολο (έως αδύνατο) να δοθεί εκπαιδευτική άδεια (σπάνια ακούς τα τελευταία χρόνια να δίνονται άδειες για άσχετα αντικείμενα). Τα πάντα είναι βέβαια πιθανά ανάλογα το βύσμα που διαθέτει ο καθένας. Π.χ. λίγοι γνωρίζουν ότι μπορεί να σπάσει η διετία του δυσπρόσιτου (κάνω την 1η χρόνια και μετα παίρνω απόσπαση) όταν υπάρχει χοντρό βύσμα.

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 24, 2007, 11:29:31 πμ »
vgargan αν βρεις ανάλογα στοιχεία για αριθμό αιτήσεων και αριθμό αδειών που θα δοθούν στην Αττική θα με ενδιέφερε να τα δω. Ευχαριστώ πολύ για όλες τις άλλες πληροφορίες! :)

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 24, 2007, 12:34:04 μμ »
vgargan, ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Απ' ότι καταλαβαίνω , είναι μάλλον δύσκολο να πάρει κάποιος εκπ. άδεια , ειδικά αν μένει στα μεγάλα αστικά κέντρα(Αθήνα , Θεσσαλονίκη κλπ.).  Πάντως , στην πρωτοβάθμια έμαθα ότι δικαιούνται εκπ. άδεια όλοι όσοι περνούν για μετεκπαίδευση στα Διδασκαλεία(κάτι είναι κι αυτό...).

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 25, 2007, 01:45:41 πμ »
Για την μετεκπαίδευση σε Διδασκαλείο δεν παίρνεις εκπαιδευτική άδεια αλλά απόσπαση

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 25, 2007, 01:03:48 μμ »
Για την μετεκπαίδευση σε Διδασκαλείο δεν παίρνεις εκπαιδευτική άδεια αλλά απόσπαση

Πολύ ενδιαφέρον! Δηλαδή , αν κατάλαβα καλά, μπορώ να μετεκπαιδευτώ 2 χρόνια σε κάποιο Διδασκαλείο και η εκπ. άδεια να μείνει απείραχτη  για μελλοντική χρήση. Dim72, μήπως ξέρεις αν η μετεκπαιδευση(π.χ.στην ειδική αγωγή) σε Διδασκαλείο θεωρείται ισοδύναμη με μεταπτυχιακό;

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκπαιδευτική άδεια (μαρκάς διαρκείας)
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 26, 2007, 05:52:23 μμ »
Ακριβώς μένει απείραχτη!
Oχι πάντως από μόρια παίρνεις όσα και για ένα μεταπτυχιακό!
Εμαθα ότι βγήκαν οι ανανεώσεις των εκπαιδευτικών αδειών, ξέρει κανείς πότε  θα βγουν οι νέες;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 430

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.086 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.