*

Ψηφοφορία

Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;

Ναι
38 (16.7%)
Οχι
162 (71.4%)
Δεν ξέρω ακόμα , θα δείξει...
27 (11.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 226

Αποστολέας Θέμα: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;  (Αναγνώστηκε 31349 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nina P

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 869
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ18.02 (18.35) χαμόγελο-ευγένεια-εξυπηρέτηση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 03, 2008, 01:31:41 μμ »
Η βλακεία μου ξεκίνησε το 1987 που αντί να πάω ΓΕΛ πήγα ΤΕΛ. Εμένα που μου άρεζαν και μου αρέσουν η Ιστορία και τα συναφή, τι δουλειά είχα με τα οικονομικά???

Η βλακεία μου συνεχίστηκε, όταν αφού τελείωσα το ΤΕΛ και την πρώτη χρονιά δεν πέρασα (αφού είχα δηλώσει μόνο Βιβλιοθηκονομία), δεν πήγα 4η δέσμη που μπορούσα...τα πράγματα θα ήταν για μένα σαφώς καλύτερα...

Δήλωσα μόνο 7 σχολές, και η μία ήταν αυτή που δεν με ενδιέφερε ιδιαίτερα (τη δήλωσα φοβούμενη μην μείνω "απ' έξω" γιατί δίναμε Πανελλαδικές σε ξένη γλώσσα και ανέβαζα τα μόριά μου)...

Ε ναι! πέρασα σε αυτήν...Φρίκη. Δεν είχα μόνο τα γενικά οικονομικά μαθήματα, είχα και τα ειδικά...

Εκείνο το παιδαγωγικό και εκείνη την Βιβλιοθηκονομία, πρώτα ο Θεός ...δεν θα το αφήσω να περάσει έτσι...και 80 χρονών να πάω ...είναι απωθημένο…

Γίνε εσύ ο ίδιος η αλλαγή που θέλεις να φέρεις στον κόσμο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος pelazi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 470
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 03, 2008, 01:47:09 μμ »
Ποτέ δεν είναι αργά Nina να πραγματοποιήσεις το όνειρό σου!! Σου το εύχομαι μέσα από την καρδιά μου! :) :) :)
Ο χρόνος είναι /πολύ αργός για όσους περιμένουν
                     /πολύ γρήγορος για όσους φοβούνται
                     /πολύ σύντομος για όσους χαίρονται
                     /πολύ μακρύς για όσους υποφέρουν
                     /και αιώνιος για όσους αγαπούν

Αποσυνδεδεμένος chryssoulaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:08:33 μμ »
[
Εμένα πάλι μου αρέσει η ιδέα της διδασκαλίας και της επικοινωνίας με τα παιδιά. Η φιλολογία ίσως ήταν σαν αντικείμενο αυτό που άρεσε περισσότερο, αλλά αν είναι να πάω 40 για να μπω σε τάξη (σχολείου όχι φροντιστηρίου) ::), ίσως καλύτερα τότε να χα βάλει το νηπιαγωγών που τουλάχιστον έχει πιο ευοίωνες προοπτικές και το θεωρώ με διαφορετικό τρόπο, εξίσου δημιουργικό με το επάγγελμα του φιλολόγου. Από άποψη γνώσεων πάντως, αν αφαιρέσουμε το επαγγελματικό κομμάτι, μπορώ να πω ότι σαφώς δεν μετανιώνω. Η φιλολογία είναι συναρπαστική επιστήμη.
εισαι δικια μου εσυ!  ;) :D
φανταζομαι τα παιδια του δημοτικου σε τρελαινουν και τα βαριεσαι κιολας,κανω λαθος; μηπως σου αρεσουν και οι θορυβωδεις και πολυπληθεις (ε ρε χαρα στο υπεπθ!... :-X ) ταξεις;
Αγαπητέ/η vifo μου αρέσουν γενικά πολύ τα παιδιά και δεν κάνω διαχωρισμό ηλικίας. Αν θες να μάθεις θα μου άρεσε πολύ να ήμουν δασκάλα και ακόμη περισσότερο νηπιαγωγός, απλώς σαν αντικείμενο διδασκαλίας προτιμώ τη φιλολογία. Και στο λέω αυτό γιατί για λόγους οικονομικούς τυγχάνει παράλληλα να διδάσκω σε τέτοιες μικρές ηλικίες ως καθηγήτρια ξένης γλώσσας και ξέρω πλεον τί μου αρέσει και τι είμαι άξια να κάνω. Αν αυτό σου φαίνεται κάπως αταίριαστο και άξιο ειρωνείας, είναι δικαίωμά σου, αλλά σαν εκπαιδευτικός που φαντάζομαι ότι είσαι, νομίζω ότι θα μπορούσες να επιδείξεις λίγο ήθος και να προσέχεις τον τρόπο με τον οποίο εκφράζεσαι ;) ακόμη και αν διαφωνείς και μάλιστα σε απόψεις προσωπικές και υποκειμενικές. Και όχι οι θορυβώδεις και πολυπληθείς τάξεις δεν μου αρέσουν, προτιμώ τα ήσυχα παιδιά :)

εισαι δικια μου εσυ!  ;) :D
;

Μμ..δεν το νομίζω! ::)

[/quote]

 ??? που ακριβως την ειδες την ειρωνεια;  :o
ναι λαθος εκανα σιγουρα δεν εισαι δικια μου.
μου αρεσουν παρα πολυ τα νηπια και οι εφηβοι.
μου αρεσουν τρελα οι πολυπληθεις και θορυβωδεις ταξεις.
διδασκω παντιοτροπως σε ολες τις ηλικιες ανθρωπων διοτι κατεχω περαν των 2 πτυχιων.
συγνωμη που σου απηυθυνα το λογο.
και ειμαι κοριτσακι, το εχω δηλωσει διπλα.
καλο καλοκαιρι! 8)
[/quote]

Αγαπητή vifo
 Μάλλον παρερμήνευσα την απάντηση σου ::). Μου έχει τύχει να διαπιστώσω ειρωνική αντιμετώπιση από άλλους φιλολόγους-φίλους, όταν έλεγα ότι θέλω να δώσω κατακτήριες για νηπιαγωγός . Μάλλον οπότε '' είχα τη μύγα'' και εξέλαβα σαν ειρωνεία το μήνυμα σου. Επίσης τρέχω και δεν φτάνω και μπαίνω στο forum για λίγο, χωρίς πολύ χρόνο να επεξεργαστώ τα μηνύματα και στο δικό σου μήμυμα είπα να αντιδράσω άμεσα! Εφόσον λοιπόν το θέτεις έτσι, η συγνώμη δικιά μου γι αυτά που σου είπα άδικα :-[ Είναι όντως και οι ζέστες ένα πρόβλημα :), τέλος πάντων καλό καλοκαίρι! 8)

Αποσυνδεδεμένος Alcibiades

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 19
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:33:14 μμ »
Δεν εχω μετανοιωσει καθολου . Αν και , αρχικα ,  ειχα κακη γνωμη  για την ιστορια  ...  εμαθα εμπρακτα πως ενας φιλολογος που δεν ξερει ιστορια δεν ... ( παντως για το τυπικο της υποθεσης θα τελειωσω  και το φιλολογικο ) .
Παντα ηθελα να διδασκω , ανυπομονω να αρχισω να κανω ιδιατερα !
"Τους μεν ασκούς το πνεύμα διίστητι, τους δε ανοήτους το οίημα".

(Τα σακιά τα φουσκώνει το φύσημα, τους δε μωρούς η έπαρση!)

(Σωκράτης)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 04:28:56 »

Αποσυνδεδεμένος marousana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 45
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ο βρεγμένος τη βροχή δε τη φοβάται
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 03, 2008, 02:48:00 μμ »
Δεν μετάνιωσα καθόλου για το αντικείμενο σπουδών που διάλεξα. Η Γεωλογία είναι φοβερή επιστήμη με πολλούς ενδιαφέροντες τομείς. Μετάνιωσα μόνο, που μέχρι τώρα δεν κατάφερα να ασχοληθώ επαγγελματικά με την επιστήμη μου, μιας που δεν υπάρχουν και πολλές δυνατότητες εδώ στην Ελλάδα...
Άλλωστε οι οικονομικές μας ανάγκες, μας αποπροσανατολίζουν, δυστυχώς, από τον αρχικό μας στόχο και (πολλοί φαντάζομαι) αναγκαζόμαστε να συμβιβαστούμε με κάποια απασχόληση που δεν μας γεμίζει, απλά και μόνο για να λύσουμε το βιοποριστικό μας πρόβλημα.

Γι' αυτό και η συμμετοχή μου στον ασέπ μου δίνει θετική ενέργεια γιατί έστω και μ' αυτό τον τρόπο, νιώθω ότι αξιοποιώ με κάποιο τρόπο τις  γνώσεις μου και ίσως τελικά, δεν πήγαν χαμένα τόσα χρόνια σπουδών..........
Να βλέπω μπροστά θέλω, να μη γυρίζω να κοιτάζω συνέχεια τη σκόνη που αφήνω πίσω μου ........

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 03, 2008, 04:12:21 μμ »
Ειμαι ΠΕ06 και δεν εχω μετανιωσει στιγμη γι'αυτο.Κολλησα το ''μικροβιο'' της διδασκαλιας οταν δουλεψα με την επαρκεια σε ΚΞΓ και αποφασισα να δωσω για την Αγγλικη.Σπουδασα απο τα 28 μου μεχρι τα 32 και αποφοιτησα παντρεμενη με παιδι.Ασχετα απο τα αν καταφερω ποτε να διοριστω η οχι,τρελαινομαι για τα αγγλικα!!!!!!!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 03, 2008, 07:01:53 μμ »
Ειμαι ΠΕ06 και δεν εχω μετανιωσει στιγμη γι'αυτο.Κολλησα το ''μικροβιο'' της διδασκαλιας οταν δουλεψα με την επαρκεια σε ΚΞΓ και αποφασισα να δωσω για την Αγγλικη.Σπουδασα απο τα 28 μου μεχρι τα 32 και αποφοιτησα παντρεμενη με παιδι.Ασχετα απο τα αν καταφερω ποτε να διοριστω η οχι,τρελαινομαι για τα αγγλικα!!!!!!!
συγχαρητηρια!  :)

Αποσυνδεδεμένος chloi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 03, 2008, 08:34:21 μμ »
Προσωπικά....για εκείνο που προβληματίζομαι είναι όχι οι επιλογές σπουδών...μα οι ερμαφρόδιτες καταστάσεις που ταλανίζουν το ελληνικό εκπ/κό σύστημα και ιδιαίτερα το "μπάχαλο" που παρουσιάζει  το  πανεπιστήμιο.

(συγνώμη που βγαίνω... λίγο εκτός θέματος)
και από την ανάποδη φοριεται η φαντασία

Αποσυνδεδεμένος download

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Πότε θα με λατρεύσει η δημόσια εκπαίδευση;
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 04, 2008, 12:50:16 μμ »
Σε πέντε χρόνια θα είμαι και πιο σίγουρη για την απάντησή μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2008, 12:38:13 μμ από download »

Αποσυνδεδεμένος X.K.

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Φύλο: Γυναίκα
  • I love English ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 04, 2008, 01:47:20 μμ »
Ειμαι ΠΕ06 και δεν εχω μετανιωσει στιγμη γι'αυτο.Κολλησα το ''μικροβιο'' της διδασκαλιας οταν δουλεψα με την επαρκεια σε ΚΞΓ και αποφασισα να δωσω για την Αγγλικη.Σπουδασα απο τα 28 μου μεχρι τα 32 και αποφοιτησα παντρεμενη με παιδι.Ασχετα απο τα αν καταφερω ποτε να διοριστω η οχι,τρελαινομαι για τα αγγλικα!!!!!!!
συγχαρητηρια!  :)
Ευχαριστω vifo!
Take me to the magic of the moment
on a glory night
where the children of tomorrow dream away
in the wind of change...

Αποσυνδεδεμένος Lady In Black

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • FaLLeN BLaCk AnGeL
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 06, 2008, 01:34:49 μμ »
Από τα 13 ήθελα να γίνω Φιλόλογος, απόφαση την οποία στήριζα μέχρι και τα στερνά σχεδόν των σπουδών μου κι ας ήταν ολοένα και με λιγότερο πάθος.
Λίγο πριν έρθει η πολυαναμενόμενη ώρα της αποφοίτησής μου κι έκτοτε, ειλικρινά το έχω μετανιώσει καθώς κατάλαβα αυτό που μου έλεγε επίμονα ο πατέρας μου την ημέρα εκείνη που συμπληρώναμε το μηχανογραφικό μου (κι εγώ φυσικά είχα λυσσάξει να βάλω πρώτες τις φιλολογίες) :
Καλό είναι παιδί μου το όνειρο που έχει ο καθένας μας για το τι θέλει να γίνει, αλλά κοίτα να διαλέξεις κάτι που θα σου προσφέρει επαγγελματική ασφάλεια. Ας βάλουμε παιδαγωγικά μιας και την πιάνεις τη σχολή και θα έχεις κι εξασφαλισμένη δουλειά τώρα που έχουν απορρόφηση.
''Όοοοοχι'' απαντούσα εγώ με απαξιωτικό υφάκι... Θεωρούσα ότι η Φιλολογία ήταν κάτι πολύ ανώτερο κι ότι εκεί ανήκα.
Μπορεί να είναι εν τέλει, αλλά κατάλαβα a posteriori βέβαια πόσο δίκιο είχε (γι'ακόμη μια φορά) ο μπαμπάς μου.
Βλέπω τώρα, 2 χρόνια μετά από την αποφοίτησή μου, πόσο τυραννιέμαι για να βρω μια δουλειά της προκοπής κι έχω απογοητευτεί από τα 25 μου με ένα αντικείμενο που ενώ εξ' αρχής λάτρευα, πλέον μου προκαλεί κάτι λιγότερο από απέχθεια...
Ναι λοιπόν, μετανιώνω για την επιλογή μου και μακάρι να γυρνούσα το χρόνο πίσω να επέλεγα κάτι που να μου προσφέρει άμεση επαγγελματική αποκατάσταση. Είναι ίσως το μόνο πεπραγμένο μου για το οποίο έχω μετανιώσει πραγματικά...  :-\
...I'm Going To Keep Wearing Black Till I Find Something Darker...

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 06, 2008, 11:11:31 μμ »
Lady in Black, υπάρχουν και χειρότερα..Την δεύτερη φορά που έδινα πανελλήνιες, από λάθος δικό μου στο μηχανογραφικό, πέρασα Παιδαγωγικό Θεσ/κης (ενώ είχα τα μόρια της Αθήνας!). Δεν μπόρεσα να πάω για λόγους οικονομικούς και αποφάσισα να κάνω αίτηση για μετεγγραφή και να ξαναδώσω πανελλήνιες. Τότε ήταν ακόμη οι δέσμες. Αποφάσισα να δώσω λατινικά που είχα 18..με σκοπό να το φτάσω 19..Την παραμονή των εξετάσεων με ενημέρωσαν, ότι εγκρίθηκε η μετεγγραφή. Για να μην πήγαινε τζάμπα το διάβασμα, πήγα και έδωσα λατινικά και πλησίασα το 20!

Εκείνη τη χρονιά 1997 για όσους θυμούνται, οι βάσεις εισαγωγής έπεσαν 2 φορές! Πέρασα Φιλολογία Αθήνας! Πόσο ευτυχισμένη ήμουν! Όλοι και εγώ η ίδια έλεγα στον εαυτό μου, "άλλη αξία έχει ο φιλόλογος απ'τον δάσκαλο!" Εκείνη την εποχή οι δάσκαλοι ήταν σε χειρότερη μοίρα από τους καθηγητές! Ούτε ιδιαίτερα μπορούσαν να κάνουν! Τελικά τη συνέχεια τη ξέρετε..Τώρα σκέφτομαι απογοητευμένη, πόσο διαφορετική θα ήταν η ζωή μου..Αν είχα πάει στο Παιδαγωγικό θα'μουν διορισμένη 6 χρόνια! Καρηγορώ τον εαυτό μου γι'αυτό..

Η γιαγιά μου μου λέει, πως αυτά είναι τυχερά! Αν είχα διοριστεί, δεν θα γνώριζα τον άντρα μου! (Τον γνώρισα, όταν πήγα να δουλέψω σε μία εταιρεία ως γραμματέας). Σίγουρα, η προσωπική ευτυχία είναι πάνω από όλα..Για να είναι όμως κάποιος ευτυχισμένος πρέπει να'χει εκπληρώσει και το επαγγελματικό του όνειρο..

Δεν μπορούμε ευτυχώς ή δυστυχώς να γυρίσουμε το χρόνο πίσω..Είσαι μικρή ακόμη, να προσπαθήσεις να κάνεις το όνειρό σου πραγματικότητα! Τώρα ειδικά που δεν έχεις οικογενειακές υποχρεώσεις! Εγώ τα παράτησα μόλις πήρα το πτυχίο, έπρεπε να βρώ μία δουλειά για τα έξοδά μου, ετοιμαζόμουν και για γάμο και τα έξοδα ήταν..τεράστια! Μόλις παντρεύτηκα, είπα στον εαυτό μου ..τώρα τί κάνω? Πρέπει να αποκατασταθώ και επαγγελματικά..η δουλειά που έχω είναι προσωρινή και δεν με ευχαριστεί κιόλας..Αποφάσισα να δώσω ασέπ κάτι που έπρεπε να'χα κάνει νωρίτερα..Γι'αυτό προσπάθησε και μην τα παρατάς τώρα γιατί αργότερα θα το μετανιώσεις για άλλη μία φορά!
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος si@

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 565
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 07, 2008, 12:07:15 πμ »
Υπάρχουν και άλλοι οι οποίοι άκουσαν γονείς και τώρα μετανιώνουν. Όταν συμπλήρωνα μηχανογραφικό οι γονείς μου χτυπιόντουσαν "Βάλε πληροφορική, μόλις βγεις διορίζεσαι..." έτσι γινόταν τότε, παρόλο που τρελαινόμουν για Βιολογία ή Λογιστικά. Τώρα??? Κανείς δεν ξέρει στον κλάδο Πληροφορικής αν και πότε θα διοριστεί... Τουλάχιστον μπορείς σχετικά εύκολα να βρεις δουλειά στο αντικείμενό σου. Αλλά δε θέλω προς τον παρόν, την παλεύω με την ωρομισθία. Και όπου με βγάλει... Το μόνο σίγουρο είναι ότι η επιστήμη της πληροφορικής ποτέ δε με ξετρέλανε, τη θεωρώ πολύ πεζή. Το μόνο που μου αρέσει είναι που τη συνδυάζω με τη διδασκαλία, εκεί "γουστάρω"!

Αποσυνδεδεμένος Lady In Black

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
  • Φύλο: Γυναίκα
  • FaLLeN BLaCk AnGeL
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 07, 2008, 12:53:20 πμ »
Για να είναι όμως κάποιος ευτυχισμένος πρέπει να'χει εκπληρώσει και το επαγγελματικό του όνειρο..

Όπως τα λες αγαπητή ΝΙΚΙ 1977... Η υγεία και η επαγγελματική αποκατάσταση είναι το παν για να είναι κανείς ευτυχισμένος γιατί μπορεί να επιβιώσει και να αυτοσυντηρηθεί. Τα υπόλοιπα ακολουθούν πολύ πιο πίσω...
Δεν έχω άλλη επιλογή, προσπαθώ. Απλώς δεν περίμενα τα πράγματα να είναι τόσο άσχημα!...
Όπως σοφά σημειώνει όμως και η γιαγιά... τυχερά είναι αυτά!...  :)


...προς τον παρόν, την παλεύω με την ωρομισθία...

Μακάρι αγαπητή sia83 να είχαμε κι εμείς οι νέοι του ΠΕ02 την ευτυχία να πάρουμε σειρά σε εύλογο χρονικό διάστημα και να εργαστούμε ως ωρομίσθιοι στα δημόσια σχολεία!... Για να γίνει αυτό πρέπει να έχεις γερό μέσον ή να κάνεις κάτι χρονάκια μαθήματα ως καθηγητής στην ΠΔΣ προκειμένου να συγκεντρώσεις μόρια (που κι εκεί πάλι μέσον χρειάζεται!!!  :-\)
Συνεπώς ναι μεν καταλαβαίνω τη δυσαρέσκεια που εκφράζεις, από την άλλη δε σίγουρα είσαι σε καλό δρόμο!...  :)
...I'm Going To Keep Wearing Black Till I Find Something Darker...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159793
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 538
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 569
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.