*

Ψηφοφορία

Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;

Ναι
38 (16.7%)
Οχι
162 (71.4%)
Δεν ξέρω ακόμα , θα δείξει...
27 (11.9%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 226

Αποστολέας Θέμα: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας;  (Αναγνώστηκε 31312 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος leticia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 13, 2008, 03:22:36 μμ »
Αν μετάνιωσα για τις σπουδές μου...Όχι.
Αποφοίτησα τον Δεκέμβριο του 2006 απο το Φ.Π.Ψ.και είναι ακόμη νωρίς για τέτοια συμπεράσματα. Ξέρω όμως πολλούς που έχουν μετανιώνει δυστυχώς, όντες φοιτητές ακόμη.
Για εμένα, ήταν η πρώτη μου επιλογή και η πρώτη ρήξη με τους δικούς μου. Αν δεν περνούσα Νομική, θα με έστελναν στην Ιταλία να σπουδάσω με τον αδερφό μου. Μιας και η οικογένεια σπούδαζε ήδη έναν γιατρό και έναν οικονομολόγο, έπρεπε απαραιτήτως να βγάλει και έναν δικηγόρο...!
Τα μόριά μου άλλωστε δεν δικαιολογούσαν την επιλογή μου.
Μόλις λοιπόν πέρασα στην σχολή διαπίστωσα ότι πολλοί από το τμήμα μου είχαν δηλώσει Νομική, δεν κατάφεραν να περάσουν και το Φ.Π.Ψ. ήταν η έκτη, έβδομη επιλογή τους. Άλλοι, ήθελαν να γίνουν Ψυχολόγοι, δεν έπιασαν την βάση και έτσι κατέληξαν εκεί. Άλλοι, δεν ήταν καλοί στα Αρχαία, απέφυγαν την Φιλολογία και δήλωσαν το εν λόγω τμήμα. Άλλοι πάλι νόμισαν ότι θα είχαν τα επαγγελματικά δικαιώματα του Ψυχολόγου και βρέθηκαν εκεί είτε από λάθος στο μηχανογραφικό είτε από παρεξήγηση ή παραπληροφόρηση! (Αυτή η τρομακτική διαπίστωση μου έδωσε το έναυσμα να ασχοληθώ αργότερα με την Συμβουλευτική).
Δεν συνάντησα απολύτως κανέναν που να δηλώσει το Φ.Π.Ψ. συνειδητά! Και κατάλαβα πόσο σημαντικός είναι ο θεσμός της Συμβουλευτικής στο σχολείο. 
Τώρα, είμαι έναν χρόνο εθελόντρια σε προγράμματα Συμβουλευτικής, έχω κάνει αίτηση για το ΠΕΣΥΠ της ΑΣΠΑΙΤΕ και είμαι εν αναμονή των αποτελεσμάτων. Στόχος και όνειρό μου να εργαστώ σε Σχολεία ή σε άλλες υπηρεσίες ως Σύμβουλος Εκπαίδευσης. Περιμένω λοιπόν...Αν απορριφθώ, τότε, ναι θα απογοητευτώ. Θα είναι η πρώτη φορά που αποτυγχάνω σε κάτι αλλά αλλίμονο αν το έβαζα κάτω. Είμαι μόλις 24 και ακόμη ανθεκτική στις προκλήσεις της ζωής...!!!

Μόνο εκείνος π'αγαπά μπορεί να το πιστέψει
πως της αγάπης ο καημός τη σταματά τη σκέψη

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #57 στις: Αύγουστος 15, 2008, 11:03:59 μμ »
ΟΧΙ!!! Από πολύ μικρή ήθελα να γίνω δασκάλα! Έτσι όταν έφτασε η ώρα να φτιάξω μηχανογραφικό δήλωσα μόνο Παιδαγωγικό Δημοτικής, σε όλες τις περιοχές! Όλοι μου έλεγαν να βάλω και άλλες σχολές μήπως τύχει κάτι και δεν περάσω...αλλά ήμουν κατηγορηματική! Έλεγα πως δε θέλω στη ζωή μου να κάνω τίποτα άλλο από το να γίνω δασκάλα...και ευτυχώς τα κατάφερα!  :) :) :)
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 28, 2008, 01:46:22 πμ »
Συγχωρέστε με που προέκυψα λαλίστατος! Ναι το μετάνιωσα πικρά! Θα μπορούσα να προσανατολιστώ αλλού και να μελετήσω ερασιτεχνικά και μόνος μου αυτά που ήθελα να μάθω. Τους εκπαιδευτικούς μας έχουν λιώσει και μας έχουν απαξιώσει!!!! Δεν είμαι ρατσιστής ρε παιδιά και όλες τις δουλειές τις θεωρώ χρήσιμες. Ρωτήστε όμως πόσα παίρνει ένας οδοκαθαριστής...να σας πεταχτούν τα μάτια έξω!
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος evi06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2046
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 01:16:22 πμ »
για το αντικείμενο σπουδών όχι, ευχαρίστως θα ξαναγυρνούσα στο πανεπιστήμιο να παρακολουθήσω κ τα μαθήματα που ήθελα κ δεν μου επέτρεψε το σύστημά επιλογής μαθημάτων στην σχολή (Αγγλικη θεσσαλονίκης) να παρακολουθήσω. κ η διδασκαλία μου αρέσει κ η επαφή με τα παιδιά.
αυτό που με χαλάει είναι τα γύρω γύρω: οι τρελαμένοι γονείς, οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων που προσπαθούν να σε εκμεταλλευτούν κ ισοδυναμούν τις γνώσεις μου κ τους κόπους μου με έναν απλό επαρκειούχο αποφοιτο λυκείου.
πάντως αυτά που διάβαζα από πολλούς για το παιδαγωγικό μου θύμισαν τις κουβέντες που κάνω με μια φίλη. είμαι παιδί εποχής δεσμών, που όπως οι περισσότεροι τότε τα παιδαγωγικά τα θεωρούσαμε κάπως δεύτερα (που να ξέραμε ;D) κ ως πρώτες επιλογές τα είχαν μόνο όσοι  είχαν ως όνειρο ζωής να γίνουν δάσκαλοι. πως τυχαίνει λοιπόν κ εγώ την πρώτη χρονιά περνώ νηπιαγωγών ιωαννίνων κ η φίλη μου παιδαγωγικό δημοτικής πάτρας! μπα σίγα λέμε! εγώ δε, παρακολουθώ κ τον πρώτο χρόνο στα γιάννενα με εξεταστικές κ όλα κανονικά αλλά η αγάπη μου για τις ξένες γλώσσες καρφωμένη στο μυαλό κ στα γιάννενα παράλληλα με το πανεπιστήμιο ξαναδιάβαζα αρχαία μονη μου για να ξαναδώσω. κ όντως δίνω κ περνώ θεσσαλονίκη!η φίλη μου λέγοντας σίγα τι να κάνω στο παιδαγωγικό ούτε καν στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς να δουλέψεις, ξαναδίνει για την νομική κ περνά.κ τώρα εγώ να τρέχω από σπίτι σε σπίτι κ φροντιστήριο για μαθήματα  κ εκείνη να δουλεύει για 400ε σε δικηγορικό γραφείο
τώρα καθόμαστε κ σκεφτόμαστε πως θα ήμασταν αν πηγαίναμε στην 1 μας σχολή! αλλά θεωρώ οτι αν κάτι δεν το αγαπάς δεν θα μπορείς να είσαι κ καλός σε αύτο που κάνεις. κ πολλές φορές απόρω τι δάσκαλοι θα γίνουν αυτοί που επιλέγουν τα παιδαγώγικα μόνο κ μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση???? κ σε αυτούς τους δασκάλους πόσα παιδιά θα πέσουν κ τι θα κερδίσουν???

συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:06:39 »

Αποσυνδεδεμένος panos01

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 188
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 29, 2008, 07:57:28 πμ »
για το αντικείμενο σπουδών όχι, ευχαρίστως θα ξαναγυρνούσα στο πανεπιστήμιο να παρακολουθήσω κ τα μαθήματα που ήθελα κ δεν μου επέτρεψε το σύστημά επιλογής μαθημάτων στην σχολή (Αγγλικη θεσσαλονίκης) να παρακολουθήσω. κ η διδασκαλία μου αρέσει κ η επαφή με τα παιδιά.
αυτό που με χαλάει είναι τα γύρω γύρω: οι τρελαμένοι γονείς, οι ιδιοκτήτες φροντιστηρίων που προσπαθούν να σε εκμεταλλευτούν κ ισοδυναμούν τις γνώσεις μου κ τους κόπους μου με έναν απλό επαρκειούχο αποφοιτο λυκείου.
πάντως αυτά που διάβαζα από πολλούς για το παιδαγωγικό μου θύμισαν τις κουβέντες που κάνω με μια φίλη. είμαι παιδί εποχής δεσμών, που όπως οι περισσότεροι τότε τα παιδαγωγικά τα θεωρούσαμε κάπως δεύτερα (που να ξέραμε ;D) κ ως πρώτες επιλογές τα είχαν μόνο όσοι  είχαν ως όνειρο ζωής να γίνουν δάσκαλοι. πως τυχαίνει λοιπόν κ εγώ την πρώτη χρονιά περνώ νηπιαγωγών ιωαννίνων κ η φίλη μου παιδαγωγικό δημοτικής πάτρας! μπα σίγα λέμε! εγώ δε, παρακολουθώ κ τον πρώτο χρόνο στα γιάννενα με εξεταστικές κ όλα κανονικά αλλά η αγάπη μου για τις ξένες γλώσσες καρφωμένη στο μυαλό κ στα γιάννενα παράλληλα με το πανεπιστήμιο ξαναδιάβαζα αρχαία μονη μου για να ξαναδώσω. κ όντως δίνω κ περνώ θεσσαλονίκη!η φίλη μου λέγοντας σίγα τι να κάνω στο παιδαγωγικό ούτε καν στον ιδιωτικό τομέα δεν μπορείς να δουλέψεις, ξαναδίνει για την νομική κ περνά.κ τώρα εγώ να τρέχω από σπίτι σε σπίτι κ φροντιστήριο για μαθήματα  κ εκείνη να δουλεύει για 400ε σε δικηγορικό γραφείο
τώρα καθόμαστε κ σκεφτόμαστε πως θα ήμασταν αν πηγαίναμε στην 1 μας σχολή! αλλά θεωρώ οτι αν κάτι δεν το αγαπάς δεν θα μπορείς να είσαι κ καλός σε αύτο που κάνεις. κ πολλές φορές απόρω τι δάσκαλοι θα γίνουν αυτοί που επιλέγουν τα παιδαγώγικα μόνο κ μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση???? κ σε αυτούς τους δασκάλους πόσα παιδιά θα πέσουν κ τι θα κερδίσουν???

συγγνώμη για το τεράστιο μήνυμα


Mη χαλιέσαι! κάθε εμπόδιο για καλό. Μπορεί τώρα να ήσουν δασκάλα και επειδή έχεις μεράκι για τις ξένες γλώσσες να έλεγες τώρα "καλύτερα να τελείωνα αγγλική και να έτρεχα από σπίτι σε σπίτι για ιδιαίτερα" . Οπότε μη χαλιέσαι, κάθε εμπόδιο για καλό που λέμε.
Όλα σου καλά, μα ζητάς πολλά
δεν είναι πάντα Κυριακή
αχ και νάχαμε, ίντα νάχαμε
δυο καρύδια και μια ρακή

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 05:12:30 μμ »
κ πολλές φορές απόρω τι δάσκαλοι θα γίνουν αυτοί που επιλέγουν τα παιδαγώγικα μόνο κ μόνο για την επαγγελματική αποκατάσταση???? κ σε αυτούς τους δασκάλους πόσα παιδιά θα πέσουν κ τι θα κερδίσουν???

έλα να ρωτήσεις εμένα που φέτος έχω την ΑΤΥΧΙΑ να συναστρέφομαι με δασκάλους νεοδιόριστους (22 χρονών) ΔΕΝ τους ενδιαφέρει ΤΙΠΟΤΑ , αν και πόσο διάβασμα έχουν τα παιδιά για αύριο, αν παίζουν ή όχι προσεκτικά, αν μπήκαν ή όχι στην τάξη, αν λείπουν,  αν έχουν ανέβει στο δέντρο και κάνουν τον ταρζάν! Φέτος στα 2 από τα 3 σχολεία που πάω διακρίνω από τους δασκάλους την μεγαλύτερη ανευθυνότητα, τρέμει η ψυχή μου μη μου πάθουν κάτι την ώρα που είμαι εγώ εκεί! Το τσιγάρο στο χέρι και άντε να πάει η ώρα 4 να φύγουν! Ακόμα δεν ξεκίνησε η σχολική χρονιά και ΘΕΛΩ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ! :-\
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:47:24 μμ »
Αυτά δυστυχώς υπάρχουν παντού! Και είναι πολύ κρίμα γιατί το επάγγελμά μας είναι λειτούργημα!  :(
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2551
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:50:30 μμ »
Αυτά δυστυχώς υπάρχουν παντού! Και είναι πολύ κρίμα γιατί το επάγγελμά μας είναι λειτούργημα!  :(

Ναταλί εδώ έχω ανοίξει ένα θέμα http://www.pde.gr/forum/index.php?topic=8979.0 , μήπως μπορείς να με βοηθήσεις! (αφορά το ωράριο ΠΕ70 στο ολοήμερο)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 30, 2008, 09:53:17 μμ από anneta »
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος LAaleXXX

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 712
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 05:46:22 μμ »
Η δική μου απάντηση είναι ότι δεν ξέρω ακόμα, θα δείξει και αυτό γιατί δεν έχω ακόμα εμπειρία με το αντικείμενό μου. Το Σεπτέμβρη που είπα να ξεκινήσω δουλειά πάντως πιέστηκα πάρα πολύ και η αλήθεια είναι πως σκεφτόμουν μήπως τελικά σπούδασα κάτι που δεν με εκφράζει και που δεν θα μπορέσω να ανταπεξέλθω, αλλά κάθε αρχή και δύσκολη που λένε. Τα παιδάκια τα λατρεύω, έχω άπειρη υπομονή και πιστεύω πως με πολύ προσπάθεια ίσως μια μέρα καταφέρω να γίνω η νηπιαγωγός που έχω φανταστεί...Πάντως αυτό που διάβασα για το σχολικό προσανατολισμό ισχύει, γιατί και εγώ δεν είχα πάρει και καμία ουσιαστική απόφαση για το τι θέλω να σπουδάσω, λίγο-πολύ μου έτυχε, αλλά σίγουρα όταν επέλεγα τη σχολή υπήρχε στο μυαλό μου η πιθανότητα να σπουδάσω νηπιαγωγός. αν περνούσα σε σχολή που θα αισθανόμουν ότι δεν μου ταιριάζει δεν θα πήγαινα.. Για την ιστορία, τη δουλειά τη σταμάτησα διότι ΄λετσι και συνέχιζα δεν θα μου έμενε χρόνος για διάβασμα..
Φτάσε εκεί που δεν μπορείς να φτάσεις..

Αποσυνδεδεμένος MairyLiscious

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1021
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Never give up!
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 05:51:25 μμ »
Όχι δεν έχω μετανιώσει γιατί λατρευω τα παιδιά και ειμαι πολύ χαρουμενη που σπούδασα στο παιδαγωγικό τμήμα νηπιαγωγών μακαρι να καταφερω να υλοποιήσω και τα όνειρα μου ευχομαι σε ολους οτι καλυτερο ;)
Μαθαίνω σημαίνει οικοδομώ γνώσεις αλληλεπιδρώντας με τους άλλους.

Αποσυνδεδεμένος AntreaEirini

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1538
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 06, 2009, 07:07:48 μμ »
Σπούδασα φιλολογία, δεν το έχω μετανοιώσει ούτε στο ελάχιστο. Έχω ταλαιπωρηθεί πολύ σε κάποια φροντιστήρια αλλά με τα χρόνια οι συνθήκες βελτιώνονται, γιατί το επιδιώκω. Θέλει όμως δουλειά και να προσπαθείς τουλάχιστον να είσαι καλός στη δουλειά, γιατί η δεξαμενή των φιλολόγων είναι απύθμενη και όλοι είμαστε αναλώσιμοι. Αν ξανάδινα θα έκανα την ίδια επιλογή, με τη διαφορά ότι θα έβαζα τη φιλολογία πρώτη επιλογή και την αγγλική δεύτερη. Και οι σπουδές και η δουλειά με ικανοποίησαν πολύ, περισσότερο νομίζω απ'ό,τι αν είχα περάσει αγγλική τελικά

Αποσυνδεδεμένος stavyroo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #67 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 11:21:52 πμ »
Φυσικά και μετανιωσα........ Πώς να μη μετανιώσω άλλωστε, όταν ο κλάδος μου (Πολιτικών Μηχανικών Τ.Ε.) είναι ο πρώτος που χτυπήθηκε από την κρίση και την ανεργία και από το 2010 ούσα πτυχιούχος, δεν μπόρεσα ποτέ να εργαστώ στο αντικείμενο σπουδών μου? Εχω χάσει κάθε ενδιαφέρον για την επιστήμη αυτή.... Ακόμα και το μεταπτυχιακό που έκανα για να ξεφύγω, δεν άλλαξε πολύ τα πράγματα.... Επίσης, η επιλογή που έκανα στα 19 δεν με χαρακτηρίζει και σήμερα στα 31.... Αν διάλεγα πάλι, θα ήταν κάτι που να αφορά σε ζωντανούς οργανισμούς και στην υγεία....

Αποσυνδεδεμένος tatti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 158
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #68 στις: Οκτώβριος 01, 2016, 11:34:47 πμ »
Δεν έχω μετανιώσει ούτε στο ελάχιστο για τις σπουδές μου, :) έχω μετανιώσει όμως που ασχολήθηκα με την εκπαίδευση στην Ελλάδα. >:(
ΠΕ08

Αποσυνδεδεμένος theodora7

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 778
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02, ΠΕ60 ,ΠΕ23, ΒΑΛΚΑΝΙΚΩΝ, ΣΛΑΒΙΚΩΝ,ΠΕ71
    • Προφίλ
Απ: Έχετε μετανιώσει για τις σπουδές σας ;
« Απάντηση #69 στις: Μάιος 04, 2019, 09:29:07 μμ »
Φυσικά και μετάνιωσα για την κλασική φιλολογία που την επέλεξαν οι γονείς μου. Αλλά το μεταπτυχιακό μου στα Βυζαντινά, αν και παλούκι, το λάτρεψα. Ήταν δικός μου έρωτας ίσως από τη σειρά Κων/νου και Ελένης...χα χα...αλλά ναι διάβαζα την ύλη με πάθος. Το ήθελα. Το όνειρό μου ήταν η αστυνομία και τα στρατιωτικά. Ήθελα στρατιωτική νομική ή ψυχολογία ή αστυνομία με εξειδίκευση αργότερα στα εγκλήματα. Όνειρο ζωής που με εκβιασμό δεν έζησα εξαιτίας των γονέων μου.  Αν άλλαζα το χρόνο...θα έφευγα νωρίτερα από το σπίτι μου για να ζήσω σαν άνθρωπος.
Ο καιρός για παραμύθια έληξε!!!
https://www.youtube.com/watch?v=UmZulvbllPU
τὸ γὰρ φιλότιμον ἀγήρων μόνον, καὶ οὐκ ἐν τῷ ἀχρείῳ τῆς ἡλικίας τὸ κερδαίνειν, ὥσπερ τινές φασι, μᾶλλον τέρπει, ἀλλὰ τὸ τιμᾶσθαι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159560
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 355
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 303
Σύνολο: 314

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.