*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 49273 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 30, 2007, 12:28:39 πμ »
ενα είναι σίγουρο όποιος περάσει τον ΑΣΕΠ δεν τον τρομάζει τίποτα. Τα'χει δει όλα στη ζωή του.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:57 »

Αποσυνδεδεμένος Siobaras

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1041
  • Φύλο: Άντρας
  • 1.d4!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 30, 2007, 05:35:14 πμ »
Έτσι είναι, μετά τα αποτελέσματα του ασεπ ή παντρεύεσαι, ή χωρίζεις. ή κάνεις παιδί.

+1@Syllas (lmao)

Προφανώς δεν ψήφισα κάτι, αλλά θέλω να επισημάνω την παράλληλη (αν και μη συγκρίσιμη) ανασφάλεια των εργένηδων σχετικά με το νοικοκυριό.
Κάποιοι είχαμε καλομάθει με το μηνιάτικο σε κάποια κυρία που δεν κατανοούσαμε ακριβώς τι έκανε, αλλά με μαγικό τρόπο τα πάντα ήταν εκεί που ήθελες όταν τα ήθελες.

Βλέπω να ανακαλύπτω ότι παραλλαγή των ζυμαρικών υπάρχει... (Ή να τρώω ωμά ψάρια σαν το Γκόλουμ στο Lord of the Rings)

ΥΓ: Θα έλεγε κανείς ότι είμαι άσχετος με το θέμα, αλλά αυτή είναι η δουλειά μου.
Φυσικά έχω καταλάβει ότι δεν παίζουμε με την αγωνία των άλλων, που τα πρώτα topics που κοιτάνε για να βρουν ζωτικής σημασίας πληροφορίες είναι το "Νοικοκυρές σε Απόγνωση" και το "Πάμε Στοίχημα Φιλολόγων".
'Αρα δικαιολογώ εκ των προτέρων όποιον θελήσει να σβήσει (και) αυτό το μήνυμα.
Και τότε η νύχτα... παίρνει διάσταση...

eleftheria

  • Επισκέπτης
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 30, 2007, 06:06:57 μμ »
Έλα ρε φίλε Siobaras, ακόμα το θυμάσαι; Άντε, ας χαλαρώσουμε τώρα!!!  :-*

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 31, 2007, 12:20:37 πμ »
Βρε, παιδιά ελεύθερα πουλιά, το δίλημμα αφορά τους δεσμευμένους, όχι εσάς. Εσάς μια χαρά σας βολεύει το μεταπτυχιακό-διδακτορικό στο σπίτι με τη γυναίκα που μας τα έχει όλα με μαγικό τρόπο και άντε αν προκύψει και κανένα εξώγαμο. Το πρόβλημα το έχουν οι παντρεμένοι που ή χωρίζουν (αφού ο άλλος αγανακτεί ή λόγω απόστασης έρχεται εύκολα το κ.....το, ή επειδή καβαλάνε το καλάμι), ή κάνουν παιδιά (αν ο άλλος αντέχει) προγραμματισμένα για ξεκούραση και μόρια, ή παντρεύονται αφού τον έχουν σκάσει τον άλλον να διαβάζουν 5-6 χρόνια. Αν δεν διορίζεται, ούτε παιδιά κάνει (μας πως με κοιλάρα και μωρό στην κούνια θα διαβάσει), ούτε χωρίζει (δεν τον παίρνει βλέπετε τώρα που θέλει ξανά στήριξη και είναι 0), ούτε γαμπρίζει, παιχνίδι και ασεπ δεν ταιριάζουν.
Siobaras, Magda, mat σας γουστάρω πολύ εσας τα ελεύθερα πουλιά, γίνετε 'νοικοκύρηδες σε απόδραση'.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 23:32:57 »

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:02:33 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Είμαι παντρεμένη μ΄ένα παιδάκι 4,5 ετών και ζω στην Αθήνα. Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ. Το άγχος μου όμως είναι τεράστιο για το ποια είναι η καλύτερη λύση που μπορώ ν' ακολουθήσω. Να δηλώσω δυσπρόσιτο για τα μόρια, να δηλώσω καμιά Εύβοια ή Θήβα και να πηγαινοέρχομαι Σαβ/κα με προοοπτικές να έρθω κόντα στο σπίτι μου μετά από 10 χρόνια; Το παιδί αποφασίσαμε να μείνει με τον μπαμπά του έχοντας και την βοήθεια των γονιών μου. Αν κάποιος περνάει ή έχει περάσει παρόμοιο λούκι παρακαλώ ας μου δώσει τα φώτα του.

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:12:46 πμ »
Παιδιά καλημέρα. Είμαι παντρεμένη μ΄ένα παιδάκι 4,5 ετών και ζω στην Αθήνα. Διορίστηκα μέσω ΑΣΕΠ. Το άγχος μου όμως είναι τεράστιο για το ποια είναι η καλύτερη λύση που μπορώ ν' ακολουθήσω. Να δηλώσω δυσπρόσιτο για τα μόρια, να δηλώσω καμιά Εύβοια ή Θήβα και να πηγαινοέρχομαι Σαβ/κα με προοοπτικές να έρθω κόντα στο σπίτι μου μετά από 10 χρόνια; Το παιδί αποφασίσαμε να μείνει με τον μπαμπά του έχοντας και την βοήθεια των γονιών μου. Αν κάποιος περνάει ή έχει περάσει παρόμοιο λούκι παρακαλώ ας μου δώσει τα φώτα του.


προσωπικα διάλεξα λίγα μόρια και κοντά (κόρινθο) παρά πολλά μόρια και μακριά

τι ειδικότητα είσαι?
πόσα μόρια χρειάζονται για να έρθεις αθήνα?
ο σύζυγος είναι δημόσιος υπάλληλος?

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:24:47 πμ »
Ο σύζυγός μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Τα μόρια που χρειάζομαι για τη Γ Αθηνών που μ΄ενδιαφέρει  είναι γύρω στα 65, αν θυμάμαι καλά, σύμφωνα με τις φετινές βάσεις μεταθέσεων. Είμαι φιλόλογος. Εσύ είχες νοικιάσει σπίτι και πηγαινοερχόσουν;

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:44:04 πμ »
Ο σύζυγός μου είναι ελεύθερος επαγγελματίας. Τα μόρια που χρειάζομαι για τη Γ Αθηνών που μ΄ενδιαφέρει  είναι γύρω στα 65, αν θυμάμαι καλά, σύμφωνα με τις φετινές βάσεις μεταθέσεων. Είμαι φιλόλογος. Εσύ είχες νοικιάσει σπίτι και πηγαινοερχόσουν;

σε ποια περιοχή διορίστηκες?
εγώ είχα βάλει πρώτη επιλογή κόρινθο, και πήγα κόρινθο
δεν νοίκιασα σπίτι
αθήνα-κόρινθος ... κόρινθος-αθήνα κάθε μέρα   417 χιλιόμετρα την μέρα, ... 24 ευρώ έξοδα την ημέρα.. βενζίνες και διόδια
το αυτοκίνητο έκανε 50.000 χιλιόμετρα, 2 service, 1 αλλαγή ελαστικών..... 550-600 ευρώ έξοδα το μήνα.... εκτός των service και των άλλων


Περίπτωση Α
διορίζεσαι .. σε τοποθετούν σε σχολείο για να πληρώνεσαι . κατά τις 10 σεπτέβρη είσαι ήδη στο σχολείο.
κάνεις αμέσως αίτηση για απόσπαση
αν έχεις "βύσμα" (δεν θέλω να πεις εδώ μέσα αν έχεις ή όχι... εσύ ξέρεις αν έχεις) μπορείς να πάρεις απόσπαση και να είσαι αθήνα
ξέρω άτομα που έπαιρναν συνεχώς αποσπάσεις ώσπου να πάρουν μετάθεση..

στην εκπαίδευση οι διορισμοί και οι μεταθέσεις είναι 100% αξιοκρατικές... οι αποσπάσεις είναι 90% βυσματικές


περίπτωση Β

κάνεις κι άλλο παιδί
παίρνεις άδεια για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη άδεια τοκετού άδεια ανατροφής τέκνου...(9 μήνες σύμφωνα με τον τελευταίο δημοσιουπαλληλικό κώδικα) όλες μαζί αυτές οι άδεις φτάνουν τους 20 - 24 μήνες (χτες τα υπολογίζαμε)



κατά την γνώμη μου μην δηλώσεις δυσπρόσιτο γιατί πρέπει να μείνεις 2 χρόνια και είναι δύσκολο να πάρεις απόσπαση. δήλωσε όμως σχολείο με πολλά μόρια

σε κάθε περίπτωση κάθε χρόνο κάνεις αίτηση για μετάθεση... για να έρχεσαι πιο κοντα στην αθήνα (οι άγιοι θεόδωροι είναι κόρινθος αλλά είναι 65 χιλιόμετρα απο αθήνα, το ίδιο και η νότια βοιωτία)... δες πόσα μόρια έχουν αυτές οι περιοχές


είναι σημαντικό σε ποια περιοχή θα διοριστείς..

ενημερώσου τι γίνεται με αποσπάσεις μεταθέσεις  και μόρια κοντινών περιοχών στην αθήνα



Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #22 στις: Αύγουστος 16, 2007, 09:55:35 πμ »
εδωσα ένα λάθος στοιχείο
αθήνα κόρινθος    κόρινθος αθήνα είναι 417 χιλιόμετρα κάθε 2 μέρες κι όχι κάθε μέρα ...λίγη σημασία έχει βέβαια...  όλα τα υπόλοιπα είναι σωστά

το 417 μου έχει μείνει .. γιατί κάθε 2 μέρες έβαζα βενζίνα στο ίδιο πρατήριο στην εθνική (είχα βρεί ένα φτηνό κι έβαζα συνέχεια σε αυτό) την ίδια ώρα...

γενικά έκανα για ένα χρόνο τις ίδιες διαδρομές ... τις ίδιες ώρες

Αποσυνδεδεμένος gng

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 124
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #23 στις: Αύγουστος 16, 2007, 10:28:26 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ. Το κακό είναι ότι για μας τους φιλολόγους δεν εχει βγει ακόμα η εγκύκλιος κι η αναμονή μας έχει τσακίσει. Ο Θεός βοηθός!

Αποσυνδεδεμένος ninap3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ03
    • Προφίλ
    • ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ + ΛΟΓΟΤΕΧΝΙΑ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #24 στις: Αύγουστος 16, 2007, 10:33:31 πμ »
Σοφία στη θέση σου θα έκανα δεύτερο παιδί! Μετανιώνω που έμεινα με ένα. Είναι 21 κι εγώ 44! Αλλά δούλευα σα σκυλί στα φροντιστήρια και δεν άδειαζα για τέτοια.

Εσύ και δουλειά έχεις τώρ και τα παιδιά θα....σου μείνουν!
καλή τύχη
Ο καλύτερος δάσκαλος είναι ο...πίνακας!
http://mathandliterature.blogspot.com

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #25 στις: Αύγουστος 16, 2007, 10:42:47 πμ »
Σ'ευχαριστώ πολύ. Το κακό είναι ότι για μας τους φιλολόγους δεν εχει βγει ακόμα η εγκύκλιος κι η αναμονή μας έχει τσακίσει. Ο Θεός βοηθός!

Σε καταλαβαίνω απόλυτα...
το έχω περάσει κι εγώ...

πάντως η καλύτερη συμβουλή που έχω να σου δώσω είναι ...ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ
απο την στιγμή που είσαι μόνιμη πρέπει να ξέρεις τα πάντα για τις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις...
υπάρχουν πάρα πολλές περιπτώσεις και καλό είναι να τις γνωρίζεις.
βρες τους νόμους ... τι ισχύει για τοποθετήσεις .. κτλ

ενα αρκετά καλό site είναι το http://dide.kor.sch.gr/      διεύθυνση δευτεροβάθμιας κορινθίας ... ειδικά δες το εργασιακά
δική μας κατασκευή
έχει γίνει καλή δουλειά
συγκεντρώσαμε όλους τους νόμους και τους βάλαμε σε ένα site

αλλο καλό site είναι το http://www.didefth.gr/    της φθιώτιδας
το www.alfavita.gr

και γενικά ΡΩΤΑ... συναδέρφους.. τηλέφωνα στην διεύθυνση κτλ

στο λέω αυτό γιατί μου έχει κάνει μεγάλη εντύπωση ότι οι πιο πολλοί συνάδερφοι (κυρίως οι νεοδιόριστοι) δεν ξέρουν τι γίνεται με τις μεταθέσεις και τις αποσπάσεις... δικαιώματα .. υποχρεώσεις .. μόρια ... κτλ

ΚΑΛΟ ΔΙΟΡΙΣΜΟ

Αποσυνδεδεμένος fifi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #26 στις: Αύγουστος 16, 2007, 04:09:31 μμ »
Σοφία, βρίσκομαι σε περίπου ίδια κατάσταση με σένα. ??? Είμαι κι εγώ παντρεμένη κι έχω ένα παιδάκι στην ηλικία του δικού σου. Η διαφορά ειναι ότι εγώ υπηρετώ στην πρωτοβάθμια , ότι το παιδί θα το πάρω μαζί μου γιατί δεν υπάρχει κάποιος να το κρατήσει και ότι αν εγώ θα έλειπα για χρόνια ο άντρας μου θα έπρεπε να αφήσει την καλή δουλειά που έχει για να με ακολουθήσει, καθώς σύμφωνα με τα πιστεύω μας δε νοείται να ζει ο ένας εδώ κι ο άλλος εκεί. Επίσης προέρχομαι από ένα νομό στον οποίο για να επιστρέψω πρέπει να μαζέψω πολλά μόρια.
 :)Όπως λοιπόν καταλαβαίνεις είχα να αντιμετωπίσω μια πολύ δύσκολη κατάσταση και για το λόγο αυτό σκέφτηκα πάρα πολύ( μόνο καπνούς από το κεφάλι δεν έβγαλα! ) και εξέτασα κάθε πιθανό σενάριο και ενδεχόμενο και κατέληξα στην εξής απόφαση: δήλωσα και τελικά στάθηκα τυχερή και πήρα το δυσπρόσιτο που είχα ως πρώτη επιλογή μου με σκοπό όχι να το υπηρετήσω, αλλά να μείνω έγκυος, να φύγω με άδεια και τα πολλά μόρια να τρέχουν. Στη συνέχεια μια απόσπαση στο γραφείο της περιοχής μου - που σημαίνει ότι παίρνω τα μόρια της οργανικής - θα ήταν ό,τι πρέπει. Με τον τρόπο αυτό παίρνω για 3 χρόνια τα πολλά μόρια της οργανικής μου έχοντας υπηρετήσει πολύ λίγο σ' αυτήν και αποφεύγω το αβάσταχτο άγχος και αβεβαιότητα των διαδοχικών αποσπάσεων. Τώρα βέβαια θα μου πεις ότι την εγκυμοσύνη δεν την έχεις στο τσεπάκι σου. Σιγουρα όχι, αλλά ευελπιστώ ότι το σενάριο που έπλασα θα καταφέρω να το κάνω πραγματικότητα. Ρίσκαρα και μέχρι στιγμής τα πράγματα μου πάνε όπως τα σχεδίασα. Εξάλλου ο τολμών νικά !
Σου εύχομαι καλή τύχη σ' ό,τι κι αν αποφασίσεις να κάνεις! :)

Αποσυνδεδεμένος margot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Love will tear us appart...
    • Προφίλ
    • Το blog μου
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #27 στις: Αύγουστος 17, 2007, 12:00:19 πμ »
Ε τότε με το καλό και καλό βόλι στις υποψήφιες έγκυες...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 275
Σύνολο: 287

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.104 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.