*

Ψηφοφορία

Τι θα κάνετε με τα παιδιά σας και το σύζυγο όσες διορίζεστε μακριά?(ή τι κάνατε οι παλιότερες)

Παίρνω παιδιά και σύζυγο μαζί μου
4 (10.5%)
Παίρνω μόνο τα παιδιά μαζί μου
14 (36.8%)
Αφήνω τα παιδιά στο σύζυγο,γιαγιάδες κ.λ.π.
5 (13.2%)
Ξαναμένω έγκυος για να πάρω άδεια
3 (7.9%)
Παίρνω διαζύγιο
8 (21.1%)
Άλλο
4 (10.5%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 38

Αποστολέας Θέμα: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά  (Αναγνώστηκε 49284 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 01:23:33 πμ »
Θέλω τα φώτα σας, αν ξέρετε...
Είμαι διοριστέα μέσω ΑΣΕΠ του χρόνου, δεν έχω καθόλου προϋπηρεσία.
Η μητέρα μου όμως άρχισε να έχει σοβαρά προβλήματα υγείας και μέχρι του χρόνου το Σεπτέμβριο ποιός ξέρει πως θα είναι....Ήδη δεν μπορεί να τα βγάλει πέρα μόνη της...
Οι δυό μας είμαστε, δεν έχω βοήθεια από αλλού.
Τι μπορεί να γίνει?
Να την πάρω μαζί μου σε ένα μέρος μακρυά, χωρίς τους γιατρούς της και νοσοκομείο δε γίνεται.
Να την αφήσω μόνη με κάποια γυναίκα ή σε κάποια κλινική(Θεέ μου, ούτε να το σκέφτομαι...) δε γίνεται, πρέπει να την προσέχει κάποιος που να ξέρει τι κάνει.
Άσε που με τίποτε δεν τη παρατάω να φύγω. Δηλαδή η μάνα μου να πεθαίνει κι εγώ τι ωραία που περνάμε εδώ εις την εξοχή??
Μπορώ με το που θα ορκιστώ να πάρω απόσπαση και να φύγω? Στο κάτω-κάτω μιλάμε για σοβαρότατο λόγο, όχι για πλάκα.
Βέβαια με προσοχή και καλή ζωή μπορεί να ζήσει αρκετά χρόνια ακόμη(ελπίζω) οπότε δεν ξέρω για πόσες χρονιές θα χρειαστεί να παίρνω αποσπάσεις...
Και να σκεφτεί κανείς ότι ήθελα πολύ να πάω σε κάποιο νησί, καμμία σχέση με αυτούς που γκρινιάζουν...
Τέλος πάντων, ξέρει κανείς τι μπορεί να γίνει? Γιατί αν δεν γίνεται κάτι θα αφήσω το διορισμό κι όχι τίποτε άλλο αλλά θα στεναχωρηθεί τόσο πολύ που πάλι κακό θα της κάνω....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:46 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 01:30:06 πμ »
Πάρε άδεια άνευ αποδοχών για ένα χρόνο μέχρι να δεις τι θα γίνει. Εύχομαι όλα να πάνε κάλα!

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 09:57:23 πμ »
αυτό που λέει ο syllas είναι η έσχατη λύση
περίμενε να δεις πρώτα που θα διοριστείς
πιθανώς αν αναφέρεις το πρόβλημά σου στην δδε της περιοχής που θα διοριστείς να σε τοποθετήσουν στην πρωτεύουσα του νομού όπου θα μπορείς να έχεις πρόσβαση σε νοσοκομείο κτλ
αν και πάλι αυτό δεν σε καλύπτει μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση στον τόπο κατοικίας σου
κι αν δεν την πάρεις τότε κάνεις αυτό που λέει ο syllas ώστε να μπορέσεις να είσαι σίγουρα για έναν χρόνο ακόμα σπίτι σου
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 10:50:23 πμ »
sofiaz, νομίζω ότι για σοβαρές περιπτώσεις όπως η δική σου μπορούν να δώσουν κατ' εξαίρεσιν αποσπαση την 1η χρονιά. Πρέπει οπωσδήποτε να συζητήσεις το θέμα σου με τον προϊστάμενο της Διεύθυνσης στην οποία θα διοριστείς. Επίσης, αν καταφέρεις και αποσπαστείς σε κάποιο γραφείο εκπ/σης ή στη Διεύθυνση του νομού σου , τότε θα είναι σαν να έχεις υπηρετήσει την οργανική σου και θα έχεις δικαίωμα να υποβάλεις αίτηση μετάθεσης για τον τόπο σου.  Βέβαια , για κάτι τέτοιο χρειάζονται γνωριμίες αλλά ποτέ δεν ξέρεις...  Εύχομαι να σου πάνε όλα καλά!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:48:46 »

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 05:01:45 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για τις άμεσες απαντήσεις σας.
Είναι σίγουρο ότι μπορώ να πάρω άνευ αποδοχών από την πρώτη κιόλας χρονιά?
Απόσπαση λέτε να είναι αδύνατον?
Εκείνο που ελπίζω είναι η κατάστασή της να μην χειροτερέψει μέχρι του χρόνου οπότε αν είμαι κάπου κοντά και μπορώ να πηγαινοέρχομαι συνεχώς με έναν σωστό συνδυασμό να καταφέρω να κάνω τον πρώτο χρόνο.
Μετά, όλα παλεύονται υποθέτω.
Πάντως αυτό που μου λέτε είναι ότι κανονικά την πρώτη χρονιά δε δικαιούμαι να κάνω αίτηση για απόσπαση, σωστά?

Αποσυνδεδεμένος teacherakos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 297
  • Φύλο: Άντρας
  • Π.Ε. 70
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 06:01:55 μμ »
μπορείς να κάνεις αίτηση για απόσπαση από την πρώτη χρονιά του διορισμού σου.
αλλά δεν ξέρω αν μπορείς να "χρησιμοποιήσεις" την ασθένεια της μητέρας ως αιτιολογία που θα σε βοηθήσει στην απόσπαση.
καλό θα είναι να ρωτήσεις στην δδε της περιοχής αν του χρόνου μαζί με την αίτηση για απόσπαση, χρειαστεί να προσκομίσεις και κάποιο χαρτί που βεβαιώνει την κατάσταση της υγείας της μητέρας σου.

αν πάρεις απόσπαση σε σχολείο της περιοχής που διαμένεις θα πρέπει κάποια στιγμή να πας στον νομό του διορισμού σου για να έχεις δικαίωμα να υποβάλλεις αίτηση για μετάθεση.
αν πάρεις απόσπαση σε γραφείο μπορείς να κάνεις αίτηση για μετάθεση χωρίς να χρειαστείς να πας ποτέ στην περιοχή που διορίστηκες..
Γηράσκω αεί διδάσκοντας

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 06:22:35 μμ »
Ισως αν η μητερα σου εχει προβλημα υγειας 67% και δεν μπορει να εργαστει ή παιρνει αναπηρικη συνταξη μπορεις να τη δηλωσεις ως προστατευομενο μελος στη φορολογικη σου δηλωση. Και τοτε θα εχεις ενα αδιαμφισβητητο χαρτι οτι εχεις υπο την προστασια σου ατομο πρωτου βαθμου συγγενειας που δεν μπορει να μετακινηθει.

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 30, 2007, 11:08:47 μμ »
sofiaz , μπορεις να διαβάσεις εδω τι προβλέπει ο νόμος 1566/1985 για τις αποσπάσεις:

Άρθρο 16
Γ΄ Αποσπάσεις

1. Αν υπάρχουν εξαιρετικές υπηρεσιακές ανάγκες μπορεί να γίνει απόσπαση εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού ή νομαρχιακού διαμερίσματος για χρονικό διάστημα μέχρι δύο μήνες με απόφαση του νομάρχη, ύστερα από εισήγηση του προϊσταμένου της διεύθυνσης.

2. Παράταση της απόσπασης αυτής ή απόσπαση για χρονικό διάστημα μεγαλύτερο του διμήνου και έως τη λήξη του διδακτικού έτους γίνεται με απόφαση του νομάρχη, ύστερα από πρόταση τον οικείου περιφερειακού υπηρεσιακού συμβουλίου.

3. Με την ίδια διαδικασία μπορούν να αποσπαστούν και προσωρινοί αναπληρωτές από σχολείο σε σχολείο του ίδιου νομού ή νομαρχιακού διαμερίσματος, εφόσον δεν υπάρχουν κατά το χρόνο της απόσπασης οι λόγοι που επέβαλαν την πρόσληψή τους στο σχολείο που υπηρετούν.

4. Αποσπάσεις διευθυντών σχολείων και ΣΕΚ δεν επιτρέπονται, εκτός από περιπτώσεις αμοιβαίας απόσπασης.

5. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις και για την αντιμετώπιση σοβαρότατων αναγκών, όπως βαριές και δυσίατες ασθένειες, συνυπηρέτηση συζύγων και εξαιρετικά σοβαροί οικογενειακοί λόγοι, είναι δυνατή η απόσπαση εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης σε άλλο νομό ή νομαρχιακό διαμέρισμα με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ύστερα από αιτιολογημένη γνώμη του αρμόδιου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου.

6. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ύστερα από γνώμη του οικείου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου, επιτρέπονται αποσπάσεις εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο της τριετίας:

α) στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τις διατάξεις του οργανισμού του, β) σε νομικά πρόσωπα δημόσιου δικαίου, που εποπτεύονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση των αρμόδιων οργάνων τους.



Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 01:00:34 πμ »
Στα υπογραμμισμένα όμως λέει για πρωτοβάθμια εκπαίδευση! sofiaz, ποιος είναι ο κλάδος σου;

Αποσυνδεδεμένος sofiaz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 01:24:55 πμ »
Δευτεροβάθμια, ΠΕ04 είμαι.
Θα αρχίσω να το ψάχνω από τώρα και μέχρι του χρόνου βλέπουμε.
Και δεν ψάχνω λόγο για να αποφύγω το δυσπρόσιτο, είχα σκοπό να δηλώσω Έβρο, Κυκλάδες, Δωδεκάνησα πριν μας βρει το κακό.
Ας ελπίσουμε ότι θα βρω μιαν άκρη...
Σας ευχαριστώ για όλα.

Αποσυνδεδεμένος heren

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 654
  • live your life
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 10:23:54 πμ »

6. Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων ύστερα από γνώμη του οικείου κεντρικού υπηρεσιακού συμβουλίου, επιτρέπονται αποσπάσεις εκπαιδευτικών της πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης για χρονικό διάστημα όχι μεγαλύτερο της τριετίας:

α) στην κεντρική υπηρεσία του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με τις διατάξεις του οργανισμού του, β) σε νομικά πρόσωπα δημόσιου δικαίου, που εποπτεύονται από το Υπουργείο Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, ύστερα από πρόταση των αρμόδιων οργάνων τους.


Ξέρω εκπαιδευτικούς που είναι πολλά χρόνια αποσπασμένοι σε ΙΕΚ. Ο Περιορισμός της τριετίας μαλλον δεν εφαρμόζεται!

Αν καποιος αλλάζει ΙΕΚ καθε χρόνο ειναι σαν να υπηρετεί σε ξεχωριστό φορέα

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 01:06:47 μμ »
Γειά χαρά,
τα πέρασα και εγώ πέρυσι. Διορίστηκα Κρήτη ενώ είμαι από νησί του Ιονίου. Λϊγες μέρες πριν την ορκωμοσία έπαθε εγκεφαλικό ο πατέρας μου. Φυσικά είχε και έχει την μητέρα μου κοντά του. Πάντως μου είπαν από τα κεντρικά του Υπουργείου ότι ανά πάσα στιγμή μπορεί να γίνει αίτηση για απόσπαση όταν υπάρχει τέτοιος σοβαρός λόγος (φυσικά με δικαιολογητικά από δημόσιο νοσοκομείο κ.λ.π.). Η αίτηση μπορεί να γίνει είτε μέσω δευτεροβάθμιας είτε απευθείας σε κεντρική υπηρεσία.
Ελπίζω να βοηθηαα κάπως, κάνε ό,τι νομίζεις ότι είναι σωστό

Αποσυνδεδεμένος Proteas

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Φύλο: Άντρας
  • Love is the drug!
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 01, 2007, 04:13:27 μμ »
Στα υπογραμμισμένα όμως λέει για πρωτοβάθμια εκπαίδευση!

Μάλλον πρόκειται για παράλειψη. Αποκλείεται να ισχύει στην πρωτοβάθμια και να μην ισχύει στη δευτεροβάθμια.

Αποσυνδεδεμένος herjohn

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 41
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Νεοδιόριστοι με οικογένεια/παιδιά
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 03, 2008, 12:16:57 πμ »
Συνάδελφοι είμαι και εγώ επιτυχούσα του ΑΣΕΠ 2007 και διορίζομαι με την β φουρνιά. Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο εύκολο είναι να πάρεις άδεια για επαπειλούμενη εγκυμοσύνη και ποια είναι η διαδικασία για την χορήγηση της άδειας? Τι γίνεται αν διοριστείς σε κανένα "περίεργο μέρος" και παράλληλα διανύεις τον 4ο μήνα της εγκυμοσύνης?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159787
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 528
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 37 ερωτήματα.