*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...  (Αναγνώστηκε 53711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #168 στις: Αύγουστος 01, 2015, 11:50:39 πμ »
Βρε kleo μου το παιχνιδι των ερωτησεων θα παιξουμε;

Απλα σ ενημερωνουμε πως εχουν τα πραγματα απο κει κ περα κρινε πως θα κινηθεις κ τι θα δηλωσεις!

Τυχη κ δουλεια σε ολους ευχομαι ;-)
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #169 στις: Αύγουστος 01, 2015, 11:55:53 πμ »
kleo νομίζω το βαφτίζουν "κατα προτεραιότητα υπηρεσιακών αναγκών" κάτι τέτοιο θυμάμαι έχω ακούσει στη Διευθυνση σε παρόμοια συζήτηση... Δυστυχώς δεν μπορώ να παραθέσω γραπτή πηγή. Μπορείς να ρωτήσεις κάποιον αιρετό ίσως ή στο υπουργείο για σιγουριά.

Πάντως το ίδιο πρόβλημα δημιουργείται και με συναδέλφους που θέλουν να πάνε κεντρικά στο νομό και ενώ υπάρχουν κενά εκεί, τους εμφανίζουν πρώτα τα δυσπρόσιτα. Μάλλον η προτεραιότητα προκύπτει με βάση το ποιο κενό προτιμάνε οι γνωστοί του προισταμενου να τους μείνει...

Αποσυνδεδεμένος sofnik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #170 στις: Αύγουστος 01, 2015, 01:11:14 μμ »
Λυπάμαι αν θεωρήθηκε παραπληροφόρηση η απάντησή μου, πάντως πέρισυ όταν ρώτησα στη δευτεροβάθμια που είχα προσληφθεί, μου την είπαν κιόλας λέγοντας ότι προηγείται ο συνάδελφος με  τα περισσότερα μόρια οπότε αυτός θα επέλεγε πρώτος.Και βέβαια εκείνος, έχοντας 60φεύγα μήνες προϋπηρεσία επέλεξε το μεγαλύτερο νησί (το συζήτησα και μαζί του). Το ίδιο έκανε και η αμέσως επόμενη συνάδερφος, με αποτέλεσμα να με στείλουν στο δυσπρόσιτο.Οπότε το  " καρατσεκαρισμένο" αφορούσε στη δική μου περίπτωση.Αν είπαν ψέματα, τότε τί να πω;

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #171 στις: Αύγουστος 01, 2015, 01:23:52 μμ »
Sofnik εαν ησασταν και οι 3 ανυπαντροι, δηλαδη δεν υπηρχαν κοινωνικα κριτηρια τοτε καλως πηγες στην τελευταια επιλογη εφοσον ησουν 3η στη σειρα στα μορια!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:21:18 »

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #172 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:00:20 μμ »
Sofnik εαν ησασταν και οι 3 ανυπαντροι, δηλαδη δεν υπηρχαν κοινωνικα κριτηρια τοτε καλως πηγες στην τελευταια επιλογη εφοσον ησουν 3η στη σειρα στα μορια!
ή αν είχαν ακριβώς τα ίδια κοινωνικά κριτήρια.

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #173 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:02:38 μμ »
έχει τύχει και σε μένα αλλά μετά από ένσταση μου τοποθετήθηκα στην πρώτη μου προτίμηση. Θέλω να πιστέψω οτι απλά δεν το γνώριζαν καλά το νόμο και όχι οτι λειτούργησαν υπέρ κάποιων.

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #174 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:20:41 μμ »
Aυτό που το διάβασες;  (Γραπτη πηγή)
Πως επείγει το κενό στο χ σχολείο κι όχι στο ψ;
Δηλαδή τα χ είναι παιδιά ενώ τα ψ τι είναι ;
Δεν μπορει να είναι έτσι!

η αληθεια ειναι πως συνηθως κλειστα ειναι τα σχολεια της περιφερειας.συνηθως στις πολεις οι θεσεις ειναι καλυμμενες απο μονιμους η στη χειροτερη ειναι υποστελεχωμενα ...οχι ομως κλειστα- το λογικο ειναι να βαλουν προτεραιοτητα τα κλειστα αρχικα για να μπορει να λειτουργησει το σχολειο και μετα να καλυψουν τα κενα στασχολεια που λειτουργουν με ελλειψεις!
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος eva7

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1415
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #175 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:23:01 μμ »
Συγγνώμη τώρα...ο γάμος θεωρείται κοινωνικό κριτήριο????

Αποσυνδεδεμένος dimitra68

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 841
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #176 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:29:00 μμ »
...................................συνεχιζω! :D
που σημαινει αν ειναι κλειστο το δυσπροσιτο ειναι υποχρεωμενοι να δωσουν τα κενα του απο την αρχη οταν δηλωνουμε σχολεια...για να διασταυρωσεις τα κενα που δινουν με αυτα που υπαρχουν το πιο απλο ειναι να τηλεφωνησεις στο δυσπροσιτο και να επιβεβαιωσεις οντως οτι υπαρχει κενο...και μετα να ζητησεις εξηγησεις απο τη διευθυνση για ποιο λογο το αποκρυπτουν
"Δε συμφωνώ με αυτά που λες αλλά θα υπερασπιστώ μέχρι θανάτου το δικαίωμά σου ελεύθερα να λες ό,τι πιστεύεις" Βολταίρος.
"Ο έρωτας είναι παιδί τσιγγάνας ποτέ μα ποτέ δε γνώρισε το νόμο" - Κάρμεν (Μπιζέ)
Η συνέλευση των ποντικών
http://www.youtube.com/watch?v=3gkqNvx-RwQ

Αποσυνδεδεμένος kleos02

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 332
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #177 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:30:59 μμ »
έχει τύχει και σε μένα αλλά μετά από ένσταση μου τοποθετήθηκα στην πρώτη μου προτίμηση. Θέλω να πιστέψω οτι απλά δεν το γνώριζαν καλά το νόμο και όχι οτι λειτούργησαν υπέρ κάποιων.

Δηλαδή σε τοποθέτησαν σε σχολείο που δεν ήθελες και  '' αναγκάστηκαν '' λόγω κενού να σε τοποθετήσουν στην αρχική επιλογή σου; Αναφέρεσαι στην ίδια φάση; Η ένσταση γίνεται γραπτώς ;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου... απλά την έχω πατήσει....

Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Dr.W

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #178 στις: Αύγουστος 01, 2015, 03:44:44 μμ »
Θα σου απαντησω με ερωτηση ! Γιατι σε ολα τα νησια να μην υπαρχει απο ενας αγροτικος γιατρος? Στο μεγαλο νησι τον χρειαζονται γιατι αρρωσταινουν ενω στα μικροτερα οι ανθρωποι δεν αρρωσταινουν ποτε;

(Εν κατακλειδι θα κλαψουνε μανουλες φετος γιατι νομιζουν πολλοι οτι ανετα θα πιασουν το δυσπροσιτο! Αμ δε. . .)

Για ποιο λογο να κυνηγησουν δυσπροσιτο? Εισαι σιγουρη οτι του χρονου θα μετρανε? Αν ψηφιστει καινουριο συστημα διορισμων (ασεπ+προϋπηρεσια), τοτε θα γινει ενας πινακας απ' οπου θα παιρνουν και μονιμους και αναπληρωτες...

Αποσυνδεδεμένος sixtir

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #179 στις: Αύγουστος 01, 2015, 04:16:11 μμ »
Δηλαδή σε τοποθέτησαν σε σχολείο που δεν ήθελες και  '' αναγκάστηκαν '' λόγω κενού να σε τοποθετήσουν στην αρχική επιλογή σου; Αναφέρεσαι στην ίδια φάση; Η ένσταση γίνεται γραπτώς ;

Συγνώμη για τις πολλές ερωτήσεις μου... απλά την έχω πατήσει....

Ευχαριστώ.
ήμασταν 7 και μας έδωσαν 7 κενά. έβαλα στην σειρά τις επιλογές μου και με τοποθέτησαν στην τελευταία επιλογή και καλά οτι προηγουνταν οι άλλοι. αλλα τελικά είχαν κανει λάθος. Υπάρχει και τοπικ ψαξτο με τις τοποθετήσεις κλπ θα σε βοηθήσει. και τους νομους μπορεις να βρεις στο edu klimaka. ένσταση κανεις βασιζομενος σσε εγκυκλίους και νόμους. Πάντως δεν υπήρξε θέμα. εξέτασαν την ενσταση μου την αποδέχτηκαν και μια χαρά!

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #180 στις: Αύγουστος 01, 2015, 04:20:20 μμ »
Για ποιο λογο να κυνηγησουν δυσπροσιτο? Εισαι σιγουρη οτι του χρονου θα μετρανε? Αν ψηφιστει καινουριο συστημα διορισμων (ασεπ+προϋπηρεσια), τοτε θα γινει ενας πινακας απ' οπου θα παιρνουν και μονιμους και αναπληρωτες...

Ας ερωτηθουν κ ας απαντησουν οι ενδιαφερομενοι, οχι εγω!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

Αποσυνδεδεμένος anneta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2549
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές, Μόρια και Ενιαίος Πίνακας...
« Απάντηση #181 στις: Αύγουστος 01, 2015, 04:33:29 μμ »
Συγγνώμη τώρα...ο γάμος θεωρείται κοινωνικό κριτήριο????

Ω ναι!   :P

Προσοχη εαν ο εγγαμος συναδελφος προερχεται απο τον πινακα μηδενικης  δεν εχει κανενα διακαιωμα να επιλεξει σχολειο .θα παρει οτι περισσεψει! Κ ας εχει παιδια σκυλια γατια...

Εχω σκυλομετανοιωσει που δεν εχω κανει αναφορα σε προισταμενο πρωτοβαθμιας οπου ειχε προσπαθησει να με εξαπατησει με αυτον τον τροπο , παρουσιαζοντας τον παντρεμενο σαν αρρωστο κι ολας που επρεπε να του δωσω τη θεση μου!
Ένας μορφωμένος λαός εύκολα οδηγείται, αλλά δύσκολα παρασύρεται, εύκολα κυβερνάται, αλλά δύσκολα σκλαβώνεται !

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158537
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 512

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.129 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.