*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226731 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 18, 2008, 12:56:51 μμ »
ενα 70% με 80% των εγκυων εκπαιδευτικων(για να μην πω παραπανω) βγαινει με επαπειλουμενη κυηση...κατι δεν παει καλα με την συνουσια στον εκπαιδευτικο χωρο... ;D εξ ου και το παρακατω....
Δεν είσαι γιατρός και δικαιολογημένα λες..... αλλά, ως μορφωμένος και εκπαιδευμένος άνθρωπος θα περίμενα να γνωρίζεις ότι η επαπειλούμενη κύηση δεν είναι πρόβλημα συνουσίας  :-X



ξερω επακριβως τι ειναι αλλα για να μην γραψω κατι βαρυτερο και παρεξηγηθω εγραψα με χιουμορ περι συνουσιας..και φυσικα δεν ειμαι γιατρος οπως μαλλον δεν ειναι και αυτοι που δινουν τα δικαιολογητικα..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:01:55 μμ »
Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου το ρήμα "γκαστρώνομαι" που χρησιμοποιήθηκε από συνάδελφο....
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιες άδειες δίνονται χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει πρόβλημα στην κύηση, αλλά συνήθως το πρώτο τρίμηνο είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνο και η μέλλουσα μητέρα μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα (π.χ. κόπωσης κτλ) που την καθιστούν ανίκανη να εργαστεί.
Συνήθως αυτές που δεν έχουν μείνει έγκυες δεν μπορούν να καταλάβουν τις επιπτώσεις που έχει στον οργανισμό της γυναίκας μία εγκυμοσύνη, γι αυτό και καταφέρονται εναντίον τους.
Εγώ πήρα άδεια τον τελευταίο μήνα αυτού του σχολικού έτους, διότι ήμουν έγκυος σε δίδυμα και έπρεπε να είμαι κλινήρης. Δυστυχώς έχασα το ένα μωρό παρόλες τις προσπάθειες που έκανα.
Μήπως έπρεπε να μην "γκαστρωθώ¨ για να στηρίξω την ελληνική εκπαίδευση;;
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:08:43 μμ »
κανεις δεν αμφιβαλλει οτι η επαπειλουμενη κυηση ειναι μια σοβαρη περιπτωση και πρεπει η μητερα που την εμφανιζει να προστατευεται...μην παμε ομως και στο αλλο ακρο...να εκμεταλλευομαστε δηλαδη καταστασεις...τι στο διαβολο; ολες οι γυναικες εκπαιδευτικοι εχουν αυτην την ανωμαλια;προσωπικα εγω τοσα χρονια στα σχολεια δεν εχω δει ποτε εγκυο συναδελφο πανω απο τον τριτο μηνα αν και ο νομος προβλεπει αλλα...και θα ηθελα να ρωτησω: αν μεν δινονταν αυτη η αδεια αλλα ανευ αποδοχων ποσες θα την επαιρναν; εκει θα βλεπαμε το πραγματικο ποσοστο αφου θα ηταν οσες πραγματικα ειχαν προβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:21:07 μμ »
Εμένα προσωπικά δε μου αρέσει καθόλου το ρήμα "γκαστρώνομαι" που χρησιμοποιήθηκε από συνάδελφο....
Δεν αμφισβητώ ότι κάποιες άδειες δίνονται χωρίς ουσιαστικά να υπάρχει πρόβλημα στην κύηση, αλλά συνήθως το πρώτο τρίμηνο είναι ιδιαιτέρως επικίνδυνο και η μέλλουσα μητέρα μπορεί να εμφανίσει συμπτώματα (π.χ. κόπωσης κτλ) που την καθιστούν ανίκανη να εργαστεί.
Συνήθως αυτές που δεν έχουν μείνει έγκυες δεν μπορούν να καταλάβουν τις επιπτώσεις που έχει στον οργανισμό της γυναίκας μία εγκυμοσύνη, γι αυτό και καταφέρονται εναντίον τους.
Εγώ πήρα άδεια τον τελευταίο μήνα αυτού του σχολικού έτους, διότι ήμουν έγκυος σε δίδυμα και έπρεπε να είμαι κλινήρης. Δυστυχώς έχασα το ένα μωρό παρόλες τις προσπάθειες που έκανα.
Μήπως έπρεπε να μην "γκαστρωθώ¨ για να στηρίξω την ελληνική εκπαίδευση;;

 :( ααα..........λυπάμαι πολύ για το μωρό σου......... :(

αλλά πέρα από αυτό...........θέλω να πιστεύω ότι δεν αναφέρεσαι σε εμένα όταν λες :
"Συνήθως αυτές που δεν έχουν μείνει έγκυες δεν μπορούν να καταλάβουν τις επιπτώσεις που έχει στον οργανισμό της γυναίκας μία εγκυμοσύνη, γι αυτό και καταφέρονται εναντίον τους."

Δε νομίζω ότι άφησα τέτοια υποννούμενα.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 03:51:16 »

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #18 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:23:29 μμ »
Εγώ πήρα άδεια άνευ αποδοχών, διότι ήμουν αναπληρώτρια. Ούτε ένσημα μας κολάνε, ούτε πληρωνόμαστε. Μία μικρή αποζημίωση από το ΙΚΑ 400 ευρώ. Αν πραγματικά υπάρχει ανάγκη, δεν υπολογίζεις το χρήμα, αλλά τη ζωή που έχεις μέσα σου.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #19 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:25:44 μμ »
Αγάπη, έγραψα και μίλησα γενικά. Μόνο το "γκαστρώνομαι" σου χρέωσα, γιατί δε μου άρεσει καθόλου ως ρήμα.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #20 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:27:59 μμ »
 :(


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος praeceptor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 191
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02 & ΠΕ70
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:30:24 μμ »
Ε τώρα μη με στενοχωρείς... Δεν καταφέρθηκα εναντίον σου!! Συγνώμη αν άφησα να εννοηθεί κάτι τέτοιο. Το ρήμα με χάλασε κάπως.
vanitas vanitatis
omnia vanitas

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:34:07 μμ »
Ρε παιδάκι μου...........βράσε το ρήμα.........δεν είναι αυτό που με στεναχώρεσαι.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:34:37 μμ »
Εγώ πήρα άδεια άνευ αποδοχών, διότι ήμουν αναπληρώτρια. Ούτε ένσημα μας κολάνε, ούτε πληρωνόμαστε. Μία μικρή αποζημίωση από το ΙΚΑ 400 ευρώ. Αν πραγματικά υπάρχει ανάγκη, δεν υπολογίζεις το χρήμα, αλλά τη ζωή που έχεις μέσα σου.

συμφωνουμε λοιπον.... ;)

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 27
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 20, 2008, 08:49:38 μμ »
καλησπερα σε ολους! να ρωτησω κατι  σχετικα με την αδεια για επ΄απειλουμενη εγκυμοσυνη...αν μια εγκυος ειναι πανω απο 39 ετων δικαιουται αδεια χωρις ιδιαιτερες διαδικασιες; καπου διαβασα οτι μια γυναικα τη δικαιουται λογω ηλικιας, αν γνωριζει καποιος ας απαντησει, ευχαριστω παρα πολυ!

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 20, 2008, 09:38:12 μμ »
Δεν υποστηριζω οτι το ποσοστο επ'απειλουμενης κινησης που εχει φτασει 70% ειναι δικαιολογημενο ομως πρεπει να λαβουμε υπ'οψη μας και τα εξης:
Στην εποχή μας σε σχεση με παλαιοτερες εποχές:
1. Οι γυναικες κυριως οι εκπαιδευτικοι που εχουν φτασει σαραντα χρονων για να διοριστουν έχουν καταντησει να ειναι Σαρες. Λογω ανεχειας, οικονομικης ανασφαλειας και ελλειψης ασφαλιστικου φορεα λογω της εκμεταλλευσης του στα φροντιστηρια δεν μπορουν να κανουν παιδια και αναγκαζονται να τεκνοποιησουν σε μεγαλη ηλικια. Φυσικο επακολουθο ειναι να εχουν προβληματα. Οι γυναικες που ειναι σαραντα και ανω δεν εχουν φυσιολογικες εγκυμοσυνες κατα 100%.
2. Στη σημερινη εποχη που υπαρχει προβλημα υπογονιμοτητας, ενα μεγαλο ποσοστο γυναικων μενουν εγγυοι με εξωσωματικη (Υπαρχουν και ερευνες που το αποδεικνυουν αυτο). Αυτο αυτοματως απαιτει μεγαλυτερη προσοχη και περισσοτερες πιθανοτητες αποβολης.
3. Οταν καποια διοριζεται σε καποιο ξερονησι που το κοντινοτερο νοσοκομειο ειναι ωρες μακρια και εχει καραβι μια φορα την εβδομαδα και το καθε κομματοπαιδο 25χρονο που διοριζεται παιρνει αποσπαση για να υπηρετησει στο υπουργειο Παιδειας για να ειναι κοντα στα βορεια προαστεια και να μη χασει τα καφεδακια του στην πλατεια του Κεφαλαριου ειναι λογικο να ζητησει επ'απειλουμενη αφου νιωθει οτι αδικειται και κινδυνευει και αυτη και το μωρο της.
4. Η επ'απειλουμενη ισχυει σε ολο το δημοσιο τομεα. Γιατι κατηγορουνται μονο οι εκπαιδευτικοι? Και στο κατω κατω στη ΔΕΗ ή στον ΟΤΕ ή στο οποιοδηποτε υπουργειο κανουν ολες χρηση των αδειων αυτων και κανεις ποτε δε βγηκα να τις κατηγορησει αν και πολλες φορες τη δικη τους εργασια τη φορτωνονται οι συναδελφοι στους εκπαιδευτικους ομως που θα κληθει και ενα αναπληρωτης και θα φαει και αυτος ψωμι και  θα μαζεψει και μορια ειναι κακο?

Για μενα αξιζει τον κοπο και η επ'απειλουμενη και η αδεια ανατροφης προκειμενου να ερθει μια ζωη στον κοσμο γιατι αν μελετησουμε το τι προσφερει καθε παιδι που ερχεται στον κοσμο για μενα αξιζει και με το παραπανω.

Για εμενα η εγκυμοσυνη ειναι μια χρονικη περιοδος που η εγγυος γυναικα δεν πρεπει να απασχολειται με τιποτε αλλο παρα μονο πως θα γεννησει ενα υγιες μωρο.
Εχουν κλεψει ολοι τους απο εκατο πλευρες, ειναι γεματοι λεφτα με τις μιζες τους , καθονται και δεν κανουν τιποτα , διευθυντες οργανισμων υπηρεσιων και υπουργειων ειναι στις γραφειαρες τους  και παραπονιουνται οτι κλεβουν το κρατος οι εκπαιδευτικοι επειδη θα παρει 6 μηνες μια εκπαιδευτικος επ'απειλουμενη και θα παρει 6000 χωρις να τα δουλεψει?

Ειναι ντροπη  >:( >:( >:( >:( >:( >:( >:(   Αυτη τη στιγμη μια φτηνη γεννα σε ενα μαιευτηριο κοστιζει 6.000 ευρω. Μπορει να μου πει καποια συναδελφος που γεννησε προσφατα ποσα χρηματα της εδωσε το δημοσιο?
Σε ολες τις πολιτισμενες χωρες του κοσμου οι γυναικες γεννανε δωρεαν. Οι ξαδελφη μου που γεννηθηκε στην Αμερικη και ζει εδω θα παει να γεννησει στην Αμερικη γιατι δεν εχει να δωσει 6000 που ζηταει το μαιευτηριο και ο γιατρος του δημοσιου νοσοκομειου της ζητησε 1500 ευρω φακελακι για να τη ξεγεννησει με καισαρικη για να πεσει πανω στην εφημερια του ενω η κοπελα ειναι υγιης. Γιάυτο με χιλια ευρω εισιτηρια θα παει στους γονεις της στην Αμερικη να γεννησει δωρεαν στην καλυτερη κλινικη  και θα ξαναελθει.


Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 21, 2008, 12:56:28 μμ »
θα συμφωνησω σε γενικες γραμμες μαζι σου  εκτος απο 2 σημεια...βεβαιως και η γυναικα που πραγματι εχει προβλημα στην κυηση της πρεπει να παρει την αδεια της...κανεις δεν ειπε οχι.και οχι μονο στην εκπαιδευση αλλα δε καθε εργασιακο τομεα..εγω αναφερθηκα στις ψευτικες επαπειλουμενες κυησεις...στις 25χρονες και 26χρονες υγιεστατες κοπελες που με ερχονται με υφακι κραδαινοντας το χαρτι της αδειας-μαιμου και γελωντας ειρωνικα...αυτες τις περιπτωσεις τις θεωρω κοροιδια απεναντι πρωτα στους-στις συναδελφους και μετα στους γονεις και στους μαθητες...και  οσον αφορα  την νοοτροπια ''αυτοι κλεβουν και παρανομουν κλεψε και παρανομησε και εσυ'' δεν ειναι και ο,τι καλυτερο ειδικα για εκπαιδευτικο λειτουργο...

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:08:24 μμ »
παντως και προβλημα να μην εχεις μεσα στην ταξη θα το αποκτησεις..δε μπορω να με φανταστω εγκυο στο νηπιαγωγειο με 25 παιδια που πρεπει να τα κυνηγαω και να σκυβω όλη μερα απο πανω τους χωρις καμια βοηθεια..ασε που οπως τρεχουν σιγουρα θα πεσουν πανω σου..το χειμωνα που περνουσα απο την αυλη του δημοτικου μου ηρθε μια μπαλα στην κοιλια. αν ημουν εγκυος θα ειχα αποβαλει σιγουρα

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 266
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 265
Σύνολο: 265

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.