*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226714 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:21:51 μμ »
τι να πει και η αγροτισσα που ειναι ολη μερα στα χωραφια η η υπαλληλος σε εργοστασιο; ;)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος kathyk

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 934
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:30:12 μμ »
και η
τι να πει και η αγροτισσα που ειναι ολη μερα στα χωραφια η η υπαλληλος σε εργοστασιο; ;)

και η μανα μου αγροτισσα ηταν και εκανε 4 παιδια. αυτο ομως δε σημαινει ότι επειδη δεν υπηρχαν η υπαρχουν συνθηκες καταλληλες, να μην προσπαθησουμε κιολας να τις φτιαξουμε..

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:39:07 μμ »
 Aκριβως γι'αυτο το λογο πρεπει να πηγαινουμε μπροστα και οχι πισω. Το οτι καποιοι εργαζομενοι δυστυχως παιρνουν 600 ευρω δε σημαινει οτι πρεπει να κατεβασουμε ολους τους μισθους των 1000 ευρω. Απλα πρεπει να ανεβασουμε τους χαμηλους προς τα πανω. Αυτο που θελω να πω ειναι οτι αν υπαρχουν καποια κεκτημενα των εργαζομενων αυτα πρεπει να εφαρμοζονται σε ολους και να συμπεριλαβουν και αλλες κατηγοριες οχι να τα χασουν και αυτοι που τα εχουν.
Σαφως πρεπει σε ολους τους τομεις η προστασια της μητροτητας να ειναι σεβαστη. Απλως δεν ειναι ευκολο για το κρατος να τα βαλει με τον ιδιωτικο τομεα. Το τελευταιο διαστημα αποφασιστηκε για να καλυφθει η διαφορα στην αδεια ανατροφης που ειχαν οι του δημοσιου (9μηνη) να γινει κατι αντιστοιχο με το ιδιωτικο.
Ειμαι πολυ περιεργη να γινει σε κανενα χρονο καμια ερευνα ποσοι εργοδοτες στον ιδιωτικο τομεα δινουν την εξαμηνη  αδεια στον ιδιωτικο τομεα. :( :(
Για εμενα το προβλημα ειναι γενικο. Στην Ελλαδα δεν προστατευεται η μητροτητα, τα ζευγαρια θελουν μια περιουσια για να κανουν ενα παιδι, σταθμοι δεν υπαρχουν, μεριμνα για την εργαζομενη μητερα δεν υπάρχει και αυτο ισχυει και στο δημοσιο και στον ιδιωτικο τομεα.
Το να κανουν καταχρηση καποια υγιη 25χρονα της αδειας θεωρω οτι ειναι πταισμα μπροστα στα πολλαπλα οφελη που αποκομιζονται απο οσες το εχουν πραγματικα αναγκη. Και ενταξει εξαλλου, παιδι θα φερουν στον κοσμο χαλαλι και καποιο καταχρηστικο καθισιο. Δεν ειναι διακοπες η περιοδος της εγκυμοσυνης μιας γυναικας. Θελει πολυ προσοχη και δεν ειναι περιοδος χαλαρωσης και τεμπελιας. Ειναι περιοδος προετοιμασιας σωματικης και ψυχολογικης για ενα μεγαλο γεγονος.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2008, 12:53:20 πμ από kellykou »

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:41:58 μμ »
Ειδικά στο νηπιαγωγειο και στο δημοτικό θεωρώ κι εγώ ότι είναι μεγάλο ρίσκο να παραμείνεις στη δουλειά σου ενώ είσαι έγκυος.
Προσωπικά, όταν εμεινα εγκυος στο πρώτο μου παιδί, υπηρετούσα σε ένα μεγάλο δημοτικό σχολείο και αρχικά δεν ήθελα να φύγω αφενός επειδή δεν είχα ιδιαίτερα προβλήματα και αφετέρου δεν ήθελα και να υποχρεωθώ σε κανέναν γιατρό. Πρόσεχα όσο μπορούσα, απέφευγα να φωνάζω - πράγμα από δύσκολο εώς ακατόρθωτο στο δημοτικό - μέχρι τη στιγμή που έφαγα κι εγώ μια μπάλα στην κοιλιά και τρόμαξα τόσο που από εκείνο το πρωί δεν ξαναπάτησα πλέον στο σχολείο ούτε για να μαζέψω τα βιβλία μου. Ευτυχώς δεν είχα πάθει ζημιά, αλλά θα μπορούσα.. Και τότε ποιός θα έπαιρνε την ευθύνη;; Μήπως ο συνάδελφος που είχε επιτρεψει εν ώρα διαλείμματος σε κάποια παιδιά να παίζουν μπάλα στους διαδρόμους; Δε νομίζω..
Όπως και να έχει, τώρα στη δεύτερη εγκυμοσύνη μου θα κοιτάξω να είμαι ήρεμη και ασφαλής στο σπίτι μου και στο κάτω κάτω ας βρεθεί και μια συνάδελφος αναπληρώτρια στη θέση μου, κακό δεν είναι...

Και για να δικαιολογήσω λίγο και την άλλη πλευρά, όχι, αυτό το σκηνικό με τις συναδέλφισσες που κουνούσαν επιδεικτικά τις άδειες επαπειλούμενης δε με βρίσκουν καθόλου σύμφωνη. Ίσα ίσα που νομίζω ότι το όλο θέμα πρέπει να γίνεται με διακριτικότητα και σεβασμό και προς την υπηρεσία σου και προς τους υπόλοιπους συναδέλφους. Αλλιώς χάνεις την αξιοπρέπειά και τη σοβαρότητά σου.
Ωστόσο δεν πιστεύω ότι η πλειονότητα των εγκύων εκπαιδευτικών είναι έτσι.

Α, όσο για το "ψεύτικη επαπειλούμενη κύηση" θα έλεγα ότι δεν υφίσταται σαν όρος, τουλάχιστον για τις εκπαιδευτικούς. Όλες οι κυήσεις ειναι εν δυνάμει επαπειλούμενες ανα πάσα στιγμή στο σχολικό περιβάλλον, κι όποια συνάδελφος θέλει ας με διαψεύσει....
Κατανοώ ότι για τους άντρες συναδέλφους είναι λίγο δύσκολο να το αποδεχτούν όλο αυτο...


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:01:19 »

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 21, 2008, 05:44:05 μμ »
Και ενταξει εξαλλου, παιδι θα φερουν στον κοσμο χαλαλι και καποιο καταχρηστικο καθισιο. Δεν ειναι διακοπες η περιοδος της εγγυμοσυνης μιας γυναικας. Θελει πολυ προσοχη και δεν ειναι περιοδος χαλαρωσης και τεμπελιας. Ειναι περιοδος προετοιμασιας σωματικης και ψυχολογικης για ενα μεγαλο γεγονος.

Ακριβως!

Αποσυνδεδεμένος tzenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 30, 2008, 09:33:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους!
     Έχω κάνει τα χαρτιά μου για μόνιμο διορισμό ως νηπιαγωγός και περιμένω όπως και πολλοί άλλοι συνάδελφοι την ανακοίινωση των διορισμών. Είμαι έγκυος -στους πρώτους μήνες και μένω μόνιμα πια Αθήνα. Σε περίπτωση που διοριστώ κάπου μακρια - το πιο πιθανό - ξέρετε αν θα μου δικαιολογούν άδεια για 2 ή 3 μέρες το μήνα προκειμένου να επισκέφτομαι το γιατρό μου; Τι γίνεται ως προς την άδεια επαπειλούμενης κύησης; Άκουσα ότι δε στη δίνουν εύκολα πια και ότι υπάρχει περικοπή μισθού ή μήπως είναι άδεια άνευ αποδοχών; Δε σκέφτομαι να κάνω χρήση της άδειας ιδίως αν θα πρέπει να περάσω από 40 κύματα αλλά σκέφτομαι ότι αν είμαι πολύ μακριά από το σπίτι μου μήπως θέσω σε κίνδυνο την υγεία μου και του παιδιού μου. Τι με συμβουλεύετε;

Αποσυνδεδεμένος MAGGY

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:27:33 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ; ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ; ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ; ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 30, 2008, 11:57:54 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ
ΕΙΜΑΙ ΜΟΝΙΜΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΣ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΗΝΑ.ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΑΚΡΙΒΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΧΟΡΗΓΗΣΗΣ ΑΔΕΙΑΣ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗΣ ΚΥΗΣΗΣ; ΠΟΙΑ ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ ΑΠΑΙΤΟΥΝΤΑΙ; ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑΣ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΟΥΝ; ΕΙΝΑΙ ΕΥΚΟΛΗ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ;
ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ

Maggy καλημέρα και καλή εγκυμοσύνη να έχεις! Για να σου χορηγήσουν άδεια επαπειλούμενης κύησης χρειάζεται μία δική σου αίτηση που θα καταθέσεις στο σχολείο που ανήκεις και μία βεβαίωση του γιατρού σου που θα αναγράφει πόσες μέρες άδειας προτείνει και το λόγο της άδειας αυτής. Αυτά τα δύο τα καταθέτεις στο σχολείο και μετά σε καλούν κάποια στιγμή από το υγειονομικό για να περάσεις επιτροπή, όπου όμως-αν συνεχίζεις να έχεις επαπειλούμενη άδεια- θα στείλεις κάποιον δικό σου (πχ τον άντρα σου).

Αποσυνδεδεμένος tzenia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 30, 2008, 02:34:54 μμ »
Η άδεια επαπειλούμενης είναι άνευ αποδοχών; Γιατί κάτι τέτοιο άκουσα. Σε μια εγκύκλιο διάβασα ότι απλά σε μια τέτοια περίπτωση σου κόβεται το κίνητρο απόδοσης, δλδ 200 ευρώ το μήνα. Γνωρίζετε τί από όλα αυτά ισχύει;

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 31, 2008, 11:20:21 πμ »
Η άδεια επαπειλούμενης είναι άνευ αποδοχών; Γιατί κάτι τέτοιο άκουσα. Σε μια εγκύκλιο διάβασα ότι απλά σε μια τέτοια περίπτωση σου κόβεται το κίνητρο απόδοσης, δλδ 200 ευρώ το μήνα. Γνωρίζετε τί από όλα αυτά ισχύει;

Συναδελφισσες, διαβαστε το τοπικ αυτο απο την πρωτη σελιδα, θα βρειτε πολλές πληροφορίες για τα θέματα που θετετε..  ;)

Αποσυνδεδεμένος mana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:18:30 μμ »
Καλησπέρα παιδιά,

Προκειται να ζήτησω άδεια επαπειλούμενης κύησης και ήθελα να ρωτήσω: τα δικαιολογητικά για την αδεια επαπειλούμενης κύησης τα καταθέτω στην β/θμία που διοριζομαι μαζί με τα δικαιολογητικά για τον διορισμό? ή τα καταθέτω στο σχολείο και αφου με τοποθετήσουν προσωρινά σε αυτό? και αν ισχυει το δεύτερο τότε τι γίνεται με τα ΠΕΚ θα πρέπει να τα παρακολουθήσω αναγκαστικά, αφου νομίζω οτι οι τοποθετήσεις σε σχολεία θα γινουν μετα τα ΠΕΚ, επίσης αν τελικά μου δοθεί η αδεια επαπειλούμενης που και πότε θα πρέπει να κάνω ανάληψη υπηρεσίας??

Ευχαριστώ πολύ σε οπόιον γνωρίζει και απαντησει στα ερωτήματα μου, εχω πολύ αγχος και στην κατασταση μου δεν επιτρέπεται.


Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:27:51 μμ »
Καλησπέρα!
Αντιμετωπίζω την ίδια κατάσταση μ'εσένα & έψαξα αρκετά ώσπου να βρω μια άκρη με τη διαδικασία που πρέπει ν'ακολουθήσω. Η Δ/νση στην οποία τοποθετήθηκα μ'ενημέρωσε πως θα πάω τα διακιολογητικά σ'αυτούς & στο σχολείο θα κάνω μόνο την αναφορά ανάληψης υπηρεσίας. "Μεταξύ μας, θα μπορούσες να πάρεις τα χαρτιά για την ανάληψη από τώρα & να συνεννοηθείς με το Δ/ντή του σχολείου ώστε να του τα στείλεις & να μην πας καθόλου" -έτσι μου απάντησε η υπάλληλος.
Στο μεταξύ, ενημερώθηκα από το ΥΠΕΠΘ, από το τμήμα διορισμών πως μπορώ να παρουσιαστώ στην οικεία Δ/νση Β/Θμιας & όχι σ'αυτήν στη οποία διορίστηκα. Χρειάζεται μία αίτηση προς το ΥΠΕΠΘ & μία γνωμάτευση γιατρού από δημόσιο νοσοκομείο.
Τα ΠΕΚ δεν θα τα παρακολουθήσω, δεν υποχρεούμαι μου είπαν. Θα τα παρακολουθήσω του χρόνου ή τη μεθεπόμενη χρονιά (του χρόνου θα είμαι σε άδεια ανατροφής).

Επίσης μου είπαν από ο ΥΠΕΠΘ πως στο ΠΕ06 (την ειδικότητά μου) υπάρχουν πάρα πολλές νεοδιόριστες εγκυμονούσες που κωλύονται να παρουσιαστούν στις Δ/νσεις τους & για το λόγο αυτό θα βγει εγκύκλιος εντός των ημερών που θα ορίζει τον τόπο παρουσίασης & ορκομωσίας όλων αυτών των εκπαιδευτικών. Αυτό μου το είπαν την Πέμπτη, ακόμη περιμένω & εγκύκλιος πουθενά...

Ελπίζω να βοήθησα!

Αποσυνδεδεμένος mana

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:41:50 μμ »
πε06 ευχαριστώ παρα πολύ για τις πληροφορίες σου, να σε ρωτησω και κάτι αλλο προκειμενου να πάρουμε την αδεια επαπειλούμενης κύησης  τι χαρτία πρεπει να προσκομίσουμε? εκτος απο την γνωμάτευση του γιατρού που μας παρακολουθεί , τι αλλο χρείαζεται και τι διαδικάσία πρεπει να κανουμε?
ευχαριστω

Αποσυνδεδεμένος pe06

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 601
  • "Η διδασκαλία σπάνια ταυτίζεται με τη μάθηση..."
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 11, 2008, 07:54:10 μμ »
Ξέρω πως πρέπει να προσκομίσεις βεβαίωση ανικανότητας από γιατρό δημόσιου νοσοκομείου. Για την ανανέωση της άδειας (σου δίνουν περίπου 1 μήνα άδεια & έπειτα θέλει ανανέωση) θα πρέπει να περάσεις από Υγειονομική Επιτροπή εσύ ή κάποιος δικός σου. Δεν ακούστηκε πολύπλοκο, αλλά δε ρώτησα περισσότερα γιατί δε θα χρειαστώ ανανέωση.
Επίσης να σου πω πως αν σου πουν από τη Δ/νση κανένα "ναι, αλλά...", "δεν ξέρω αν γίνεται...." κλπ, ζήτησέ τους γραπτή διαβεβαίωση πως δε θα πάθεις τίποτε αν μετακινηθείς, αν πας για αναφορά ανάληψης, κλπ, κλπ. Δε θα πάρει κανείς το ρίσκο να σε αναγκάσει να μετακινηθείς, γιατί αν -χτύπα ξύλο- σου συμβεί το παραμικρό, θα τρέχουν & δε θα φτάνουν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159504
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 304

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.