*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226968 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #336 στις: Οκτώβριος 03, 2011, 02:41:09 μμ »
Οι νόμοι που ισχύουν για την αναρρωτική άδεια και κυήσεως είναι οι: Αρθρο 52, παραγρ. 3 Ν. 3528/2007, και Ν. 3205/2003. Βρίσκομαι κι εγώ σε αναρρωτική λόγω εγκυμοσύνης. Αυτό που μου είπαν είναι ότι πρέπει πρώτα να εξαντλήσω την αναρρωτική μου (δηλαδή αυτή που δικαιούμαι, 1 μήνα για κάθε χρόνο υπηρεσίας) και μετά να πάρω άδεια επαπειλούμενης. Για να πάρω όμως 1 μήνα αναρρωτική πρέπει να κάνω εισαγωγή σε νοσοκομείο (ιδιωτικό ή δημόσιο), να πάρω χαρτί από θεράποντα και υπογραφή διευθυντή (ιδιωτικού ή δημοσίου) και να τα προσκομίσω μαζί με το εξιτήριο του νοσοκομείου. Με αυτά τα δικαιολογητικά, απ' ότι μου είπαν, δεν θα περάσω από υγειονομική επιτροπή. Επίσης, μου είπαν, ότι δεν υπάρχει άλλος τρόπος να πάρω την αναρρωτική μου. Αυτά έκανα και τώρα περιμένω να εγκριθεί η άδεια. Είπαν ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα. Απ' ότι διαβάζω όμως στο forum, η κάθε διεύθυνση ζητάει τα δικά της. Εμένα υπέρηχο δεν μου ζήτησε κανείς.

Μπες και σε αυτό το link:http://38gym-athin.att.sch.gr/images/to_bima_mas/adeies_ekpaideytikwn.htm

Κοιταξε, αναρρωτικη αδεια λογω επαπειλουμενης κυησης, (και δεν αναφερομαι στην κανονικη αδεια κυοφοριας με αποδοχες που χορηγειται υποχρεωτικα αφου εξαντληθουν οι αναρρωτικες), μπορει να παρει η εκπαιδευτικος και με ιατρικη γνωματευση ιδιωτη γιατρου, αλλα στην περιπτωση αυτη πρεπει να περασει απο υγειονομικη επιτροπη και να περικοπει το κινητρο αποδοσης.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #337 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 02:58:32 μμ »
να ρωτήσω ακόμη δύο πραγματάκια;
μπορούμε να παίρνουμε την αναρρωτική άδεια ανά 5 μέρες για να μη χάνουμε τα σαββατοκύριακα;
αν η μέρα έναρξης της κύησης και η μέρα λήξης της λοχείας πέφτουν σαββατοκύριακο αλλάζει την ημερομηνία;π.χ. ο δ/ντής πότε θα γράψει ότι σταματώ την εργασία;Σάββατο τάδε του μηνός;;
Με ΠΗΤ 18/3 πώς θα μου προτείνατε να τακτοποιήσω τις άδειες δεδομένου ότι σκέφτομαι να σταματήσω αρχές Νοέμβρη;
Ευχαριστώ πολύ!!!!! :-* :-*

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #338 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 03:52:32 μμ »
κανείς;;;;; ;D

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #339 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 04:06:47 μμ »
όταν παίρνεις επαπειλούμενη δεν πρέπει να υπάρχει κενό ανάμεσα στις άδειες και η κύησης πρέπει να ακολουθεί αμέσως .Αυτό μου το είχαν πεί πέρσι και η διευθύντρια μου μετά από οδηγίες του γραφείου αλλά και ο γιατρός μου που είναι διευθυντής γυναικολογικής κλινικής δημόσιου νοσοκομείου.Μάλιστα κάποια φορά που έλειπε σε συνέδριο και υπήρξε κενό 2 ημερών αναμεσα σε δύο επαπειλούμενες τις κάλυψα με 2 μέρες κανονικής άδειας.η επαπειλόύμενη διαρκεί 30 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 06:48:49 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #340 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 06:47:30 μμ »
Μα η επαπειλούμενη δεν παίρνεται γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη;
Πώς γίνεται να υπάρχει για 1 εβδομάδα, να σταματά το ΣΚ, και να επανέρχεται.....
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #341 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 09:38:05 μμ »
Μα η επαπειλούμενη δεν παίρνεται γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη;
Πώς γίνεται να υπάρχει για 1 εβδομάδα, να σταματά το ΣΚ, και να επανέρχεται.....
Καλά σου λέει mitsy. Τουλάχιστον μην προκαλείς το κοινό αίσθημα και τις συναδέλφισσες που έχουν προβλήματα υγείας με τα μωράκια τους.

Αποσυνδεδεμένος mama3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 64
  • Φύλο: Γυναίκα
  • όπου αγαπαει παιδεύει
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #342 στις: Οκτώβριος 11, 2011, 10:03:40 μμ »
η επαπειλούμενη ΄δεν μπορεί να διακοπεί ούτε σκ ουτε Χριστούγεννα ούτε Πάσχα..¨οταν εγώ πρότεινα στο γυναικολόγο μου να μη μου γράψει άδεια για την περιοδο των Χριστουγέννων ο ίδιος μου είπε πως αυτό αποκλείεται γιατί μπορεί να με περάσουν επιτροπή και να μου κόψουν τις άδειες και στην περίπτωση μου δεν το θέλαμε γιατί πάσχω από σακχαρώδη διαβήτη κύησης άκρως παθολογικό και σε στρεσογονες καταστάσεις χτυπάω κάτι 2αρια που ο γιατρός δεν ήθελε ούτε για αστείο να με δει να μπαίνω σε σχολείο

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #343 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:28:42 μμ »
Μα η επαπειλούμενη δεν παίρνεται γιατί υπάρχει κάποιο πρόβλημα με την εγκυμοσύνη;
Πώς γίνεται να υπάρχει για 1 εβδομάδα, να σταματά το ΣΚ, και να επανέρχεται.....
Καλά σου λέει mitsy. Τουλάχιστον μην προκαλείς το κοινό αίσθημα και τις συναδέλφισσες που έχουν προβλήματα υγείας με τα μωράκια τους.

ρωτάω για να ενημερωθώ!
το αν έχω πρόβλημα ή όχι το γνωρίζω μόνο εγώ και δεν αφορά το forum ούτε το βοηθά να με ενημερωσει καλύτερα! ;)
Σας ευχαριστώ όλους!

Αποσυνδεδεμένος Jusqu_ici_tout_va_bien

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 119
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #344 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:35:38 μμ »
Μεγάλη προσοχή μέχρι να πάρεις την άδειά σου και με το καλό το μωράκι σου, mitsy  ;)

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #345 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 03:38:02 μμ »
Μεγάλη προσοχή μέχρι να πάρεις την άδειά σου και με το καλό το μωράκι σου, mitsy  ;)

ευχαριστώ! ;)

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #346 στις: Οκτώβριος 12, 2011, 08:35:43 μμ »

ρωτάω για να ενημερωθώ!
το αν έχω πρόβλημα ή όχι το γνωρίζω μόνο εγώ και δεν αφορά το forum ούτε το βοηθά να με ενημερωσει καλύτερα! ;)
Σας ευχαριστώ όλους!
Δεν υπονόησα ότι πρέπει να μας κοινοποιήσεις το ιατρικό σου ιστορικό (το αντίθετο). Η μόνη ενημέρωση που χρειάζεται να ξέρεις για τις άδειες σχετικές με την εγκυμοσύνη, είναι ότι υπάρχει τρόπος να πάρεις ΟΣΕΣ ΧΡΕΙΑΖΕΣΑΙ. Οπότε μην ασχολείσαι με το να "γλιτώνεις" μέρες. Όταν σου πει ο γιατρός σου "φύγε", ΕΦΥΓΕΣ. Απλά μάθε από το γραφείο σου την τυπική διαδικασία που χρειάζεται και μετά χαλάρωσε και συγκεντρώσου... εισπνοή... εκπνοή  ;)

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #347 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 03:25:31 μμ »
Γνωρίζετε αν η ανναρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης εγκυμοσύνης δινεται για 1 μήνα και μετά πρέπει να επανέλθει η υπάλληλος με νέα αίτηση, ή αν δίνεται για το σύνολο των μηνών που χρειάζεται να μείνει κλινήρης;

Αποσυνδεδεμένος agatha14

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 342
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #348 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 08:20:30 μμ »
Γνωρίζετε αν η ανναρωτική άδεια λόγω επαπειλούμενης εγκυμοσύνης δινεται για 1 μήνα και μετά πρέπει να επανέλθει η υπάλληλος με νέα αίτηση, ή αν δίνεται για το σύνολο των μηνών που χρειάζεται να μείνει κλινήρης;

Δίνεται για ένα μήνα κάθε φορά, στο τέλος του μήνα ξαναγίνεται αίτηση αν χρειάζεται να επεκταθεί και για τον επόμενο.

Αποσυνδεδεμένος HELENQ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #349 στις: Οκτώβριος 29, 2011, 09:00:25 μμ »
Ευχαριστώ!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159736
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 380
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 322
Σύνολο: 326

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.087 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.