*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 227171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #378 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 05:51:45 μμ »
μήπως μπερδεύονται με τις μόνιμες;
δεν το γνωρίζω αυτό περί νοσηλείας!
εγώ πέρυσι!πέρυσι το τονίζω!
είχα πάρει σύνολο 1 1/2 μήνα αναρρωτική και μετά είχα άδεια κύησης!
δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να νοσηλευτώ και το ικα δε μου ζήτησε κάποιο χαρτί να αναφέρει νοσηλεία!
στην επιτροπή έστελνα δικό μου άτομο και τους έδινε το χαρτί του γιατρού μου από δημόσιο νοσοκομείο
μήπως είχες πάρει αναρρωτικές στο παρελθόν;και πέρα από κάποιες μέρες θέλουν χαρτί νοσηλείας;
δ

οσα χρονια δουλευω δεν εχω ληψει ποτε απο το σχολειο φετος στην αρχη της κυησεως ειχα ενα ατυχημα με ενα παιδι που με χτυπησε στην κοιλια και σε συνδυασμο με την αποσταση (90 χλμ πηγαινε ελα), αποφασισα να σταματησω. το θεμα ειναι οτι εχω μπλεξει με ελεγκτη που ζηταει οτι  θελει και επειδη διαβασα και απο αλλες συναδελφους οτι δεν ειχαν προβλημα ηθελα να βρω το νομο. μιλησα με το γιατρο μου γιατι η αδεια μου τελειωνει αυριο και μου ειπε οτι θα μου κανει εισαγωγη για μια βραδυα για να ειμαι καλυμμενη... εγω δεν καταλαβαινω... το ΙΚΑ προτιμα να πληρωνει και νοσηλεια για εικονικες εισαγωγες; αφου τελικα την αδεια θα μου την εγκρινουν, δεν νομιζω να παρουν την ευθηνη για οποιοδηποτε ατυχημα σε περιπτωση επιστροφης στο σχολειο.
[/quote]

και πολύ καλά κάνεις!δεν αξίζει να το ρισκάρεις!
στη σελίδα του ικα θα βρεις όλα όσα σε ενδιαφέρουν!
αλλά για να είσαι σίγουρη!κάντε αυτό που λέει ο γιατρός σου!
ευθύνη σε καμία περίπτωση δεν μπορούν να πάρουν γι'αυτό και εγκρίνουν τις άδειες!αληθινές και μη!
με το θέμα της προυπηρεσίας είχαμε κάποιο νεότερο;
χάνεται τελικά σε περίπτωση λήψης άδειας πέραν των 15 ημερών;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:05 »

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #379 στις: Δεκέμβριος 12, 2012, 03:47:59 μμ »
δεν ξερω αλλα νομιζω ειναι ακομα φλου... σαν να διαβασα κατι απο τον Μπρατη αλλα δεν ειμαι σιγουρη.

Αποσυνδεδεμένος dimkat77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #380 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 04:56:29 μμ »
Καλησπέρα και χρόνια πολλά και απο εμένα!Τελικά έχει ξεκαθαρίσει το θέμα με τις άδειες επαπειλούμενης κύησης αναπληρωτών; Μετρά ή δεν μετρά η  προυπηρεσία;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #381 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 10:20:14 μμ »

Είναι ξεκαθαρισμένο και αρκετές φορές γραμμένο ότι για τους αναπληρωτές δεν υπάρχει άδεια επαπειλούμενης κύησης και ότι κάθε άδεια, πέραν της αναρρωτικής και της κανονικής δεν προσμετράται στην προϋπηρεσία.
Χρόνια πολλά!
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:59:05 »

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #382 στις: Δεκέμβριος 26, 2012, 10:44:25 μμ »
η άδεια επαπειλούμενης τόσο για τους αναπληρωτές όσο και για τους μόνιμους είναι άδεια αναρρωτική. Ως εκ τούτου υφίσταται και για τους αναπληρωτές. Αυτό που διαφέρει είναι οι αποδοχές τους.
Ωστόσο, σύμφωνα με τελευταίο έγγραφο του υπουργείου αναρρωτική άδεια ( δλδ και για επαπειλούμενη) άνω των 15 ημερών για τους αναπληρωτές απο φέτος και στο εξής δε θα λαμβάνεται υπόψη για προϋπηρεσία και προφανώς δε θα προσμετράται σε αυτή.
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #383 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 03:05:34 πμ »

Για όσους γνωρίζουν από εργασιακά και δεν ασχολούνται περιστασιακά με αυτά, η άδεια επαπειλούμενης κύησης, όπως και η άδεια κύησης, η άδεια λοχείας και άλλες, κατατάσσονται στις άδειες μητρότητας και διαχωρίζονται από τις λοιπές αναρρωτικές άδειες.
Αυτό ενημερωτικά, διότι η ερώτηση της συναδέλφου δεν αφορούσε την ιατρική πλευρά του θέματος, αλλά την εργασιακή και εργασιακά δεν αναγνωρίζεται άδεια επαπειλούμενης κύησης για τους αναπληρωτές και ως εκ τούτου δεν πληρώνεται και δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της περιόδου αυτής.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #384 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 01:28:52 μμ »
Άρα για μια αναπληρώτρια έγκυο το μόνο που της μένει να κάνει είναι να διεκδικήσει τις 15 μέρες της αναρρωτικής + πόσες μέρες κανονικής άδειας δικαιούται; (7 νομίζω)
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #385 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 01:37:51 μμ »
Άρα για μια αναπληρώτρια έγκυο το μόνο που της μένει να κάνει είναι να διεκδικήσει τις 15 μέρες της αναρρωτικής + πόσες μέρες κανονικής άδειας δικαιούται; (7 νομίζω)

Έτσι είναι. Για τις ημέρες της κανονικής, οι γνώμες διίστανται, γιατί όταν κάναμε ξανά τη συζήτηση το έψαξα και βρήκα ότι υπάρχουν αποφάσεις που λένε για 7 ημέρες και αποφάσεις που λένε για 10. Υπάρχουν διευθύνσεις που εφαρμόζουν τις 10 ημέρες.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #386 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 05:11:25 μμ »

Για όσους γνωρίζουν από εργασιακά και δεν ασχολούνται περιστασιακά με αυτά, η άδεια επαπειλούμενης κύησης, όπως και η άδεια κύησης, η άδεια λοχείας και άλλες, κατατάσσονται στις άδειες μητρότητας και διαχωρίζονται από τις λοιπές αναρρωτικές άδειες.
Αυτό ενημερωτικά, διότι η ερώτηση της συναδέλφου δεν αφορούσε την ιατρική πλευρά του θέματος, αλλά την εργασιακή και εργασιακά δεν αναγνωρίζεται άδεια επαπειλούμενης κύησης για τους αναπληρωτές και ως εκ τούτου δεν πληρώνεται και δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της περιόδου αυτής.
Αν είναι κάποιος σε αυτό το φόρουμ που ασχολείται με τα εργασιακά, αυτός μάλλον είναι η bitch :)

Τώρα, η άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης είναι άδεια άναρρωτική, δηλαδή αφορά ένα ιατρικό πρόβλημα που έχει προκύψει στην κύηση της εγκύου, και όχι άδεια προστασίας της μητρότητας. Οι άδειες μητρότητας, που είναι οι κύησης (πριν την γέννα), λοχείας (μετά την γέννα) και ανατροφής (μετά την γέννα για την ανατροφή του παιδιού), δεν αφορούν κάποιο ιατρικό πρόβλημα και χορηγούνται σε όλες τις γυναίκες που κυοφορούν, άσχετα εάν η εγκυμοσύνη τους βαίνει καλώς ή όχι, σε αντίθεση με την επαπειλούμενης κύησης, η οποία χορηγείται μόνο στις περιπτώσεις όπου προκύπτει κάποιο ιατρικό πρόβλημα.

Το εργασιακό κομμάτι δεν το ξέρω για τους αναπληρωτές, αλλά υποθέτω πως ισχύει αυτό που ανέφερε η bitch. Εάν δηλαδή οποιαδήποτε αναρρωτική άδεια άνω των 15 ημερών δεν προσμετράται στην προϋπηρεσία, αυτό σημαίνει ότι εάν μία αναπληρώτρια πάρει αναρρωτική άδεια πχ 1 μήνα, είτε λόγω προβλήματος στην κύηση, είτε επειδή έσπασε το πόδι της, τότε ως προϋπηρεσία θα πάρει μόνο 15 μέρες.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #387 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 05:38:40 μμ »

Για όσους γνωρίζουν από εργασιακά και δεν ασχολούνται περιστασιακά με αυτά, η άδεια επαπειλούμενης κύησης, όπως και η άδεια κύησης, η άδεια λοχείας και άλλες, κατατάσσονται στις άδειες μητρότητας και διαχωρίζονται από τις λοιπές αναρρωτικές άδειες.
Αυτό ενημερωτικά, διότι η ερώτηση της συναδέλφου δεν αφορούσε την ιατρική πλευρά του θέματος, αλλά την εργασιακή και εργασιακά δεν αναγνωρίζεται άδεια επαπειλούμενης κύησης για τους αναπληρωτές και ως εκ τούτου δεν πληρώνεται και δεν αναγνωρίζεται η προϋπηρεσία της περιόδου αυτής.
Αν είναι κάποιος σε αυτό το φόρουμ που ασχολείται με τα εργασιακά, αυτός μάλλον είναι η bitch :)

Τώρα, η άδεια λόγω επαπειλούμενης κύησης είναι άδεια άναρρωτική, δηλαδή αφορά ένα ιατρικό πρόβλημα που έχει προκύψει στην κύηση της εγκύου, και όχι άδεια προστασίας της μητρότητας. Οι άδειες μητρότητας, που είναι οι κύησης (πριν την γέννα), λοχείας (μετά την γέννα) και ανατροφής (μετά την γέννα για την ανατροφή του παιδιού), δεν αφορούν κάποιο ιατρικό πρόβλημα και χορηγούνται σε όλες τις γυναίκες που κυοφορούν, άσχετα εάν η εγκυμοσύνη τους βαίνει καλώς ή όχι, σε αντίθεση με την επαπειλούμενης κύησης, η οποία χορηγείται μόνο στις περιπτώσεις όπου προκύπτει κάποιο ιατρικό πρόβλημα.

Το εργασιακό κομμάτι δεν το ξέρω για τους αναπληρωτές, αλλά υποθέτω πως ισχύει αυτό που ανέφερε η bitch. Εάν δηλαδή οποιαδήποτε αναρρωτική άδεια άνω των 15 ημερών δεν προσμετράται στην προϋπηρεσία, αυτό σημαίνει ότι εάν μία αναπληρώτρια πάρει αναρρωτική άδεια πχ 1 μήνα, είτε λόγω προβλήματος στην κύηση, είτε επειδή έσπασε το πόδι της, τότε ως προϋπηρεσία θα πάρει μόνο 15 μέρες.

Άλλο να ασχολείται κάποιος γιατί έτυχε και άλλο να τα έχει σπουδάσει, να τα έχει δουλέψει και να τα έχει διδάξει.
Βέβαια δεν είναι υποχρεωμένος κάποιος να διαβάζει τα μηνύματά μου όταν δεν τον ενδιαφέρουν.
Γνωρίζω πολύ καλά όλες τις άδειες και τι είναι η κάθε μια, αλλά όσοι δεν γνωρίζουν τα εργασιακά δεν μπορούν να τα ξεχωρίσουν από τις προσωπικές εμπειρίες ή από αυτό που λανθασμένα έχει καθιερωθεί.
Για το τελευταίο που γράφεις και υποθέτεις ότι ισχύει αυτό που αναφέρει η bitch, είναι το ίδιο που έγραψα πριν και εδώ και σε άλλο topic.

Αντιγράφω από τα περιεχόμενα του νόμου, γιατί αναλυτικά είναι πολλές οι σελίδες. Ελπίζω να σας βοηθήσει.

Άδειες Μονίμων
Κανονική άδεια
Μηχανογραφική άδεια
Εκλογική άδεια
Ειδικές άδειες
 Για συμμετοχή σε δίκη
 Για γέννηση τέκνου
 Για γάμο
 Για θάνατο συζύγου ή συγγενούς έως β’ βαθμού
 Για νόσημα που χρήζει περιοδικής νοσηλείας
 Για Αιρετά Όργανα ΟΤΑ και Ν.Α.
 Για συμμετοχή σε αγώνες της Εθνικής Ομάδας
 Για διευκόλυνση των Δημοσίων Υπαλλήλων - Αθλητών
Άδειες μητρότητας
 Για προγεννητικό έλεγχο
 Κύησης
 Επαπειλούμενη κύηση
 Λοχείας
 Λοχείας με παρένθετη μητέρα
 Ανατροφής παιδιού
 Τρίμηνη άδεια με αποδοχές
Αναρρωτικές άδειες
Άδειες υπηρεσιακής εκπαίδευσης
Άδειες για επιμορφωτικούς ή επιστημονικούς λόγους
Άδειες εξετάσεων
Άδεια διευκόλυνσης
Άδεια άνευ αποδοχών
Συνδικαλιστική άδεια
Αιμοδοτική άδεια
Χορήγηση αδειών σε αποσπασμένους υπαλλήλους

Άδειες Αναπληρωτών
Κανονική άδεια
Αναρρωτικές άδειες
Ειδικές άδειες
Άδεια μητρότητας
Άδεια διευκόλυνσης
Άδειες εξετάσεων
Για Αιρετά Όργανα ΟΤΑ
Αιμοδοτική
Άνευ αποδοχών
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #388 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 06:14:01 μμ »
Μετά μιλάμε για ισονομία αναπληρωτών και μονίμων....με ένα σεντόνι αδειών οι μόνιμοι κι ένα σεμεδάκι οι αναπληρωτές, το μόνο που συμφέρει είναι να ζητήσω "ειδική άδεια"(συμμετοχή σε εγκαίνια σαλέ μετά από ειδική πρόσκληση έλληνα ομολογιούχου).....

Με λίγα λόγια η...... αναπαραγωγή μένει στα..... χέρια των μονίμων :P

Αποσυνδεδεμένος Landau

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6022
  • Φύλο: Άντρας
  • Λατρεύω την εκπαίδευση.. BAZINGA!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #389 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 08:08:57 μμ »
Για να κάνω τον δικηγόρο του διαβόλου (ξέροντας ότι θα πέσουν πολλοί να με φάνε μετά  ::) ), ο ρόλος του αναπληρωτή είναι ακριβώς να αναπληρώνει μόνιμους που έχουν πάρει άδειες για διάφορους λόγους (άσχετα αν συνήθως καλύπτει μόνιμα κενά...). Οπότε, αν ο αναπληρωτής ή, πιο σωστά, ο υποψήφιος αναπληρωτής δεν μπορεί να εκπληρώσει τα καθήκοντά του αυτά, δεν πρέπει να προσλαμβάνεται εξ' αρχής.
Τα παραπάνω προφανώς δεν αναφέρονται σε περιπτώσεις που η αδυναμία προκύπτει μετά την πρόσληψη.

Υ.Γ. Η μητρότητα στο Ελλαδιστάν δεν προστατεύεται επαρκώς δεκαετίες τώρα (αν όχι ποτέ), ενώ στον ιδιωτικό τομέα είναι πρακτικά ανύπαρκτη η προστασία της.
"Physics is like sex: sure, it may give some practical results, but that's not why we do it."
(Richard P. Feynman ?)

"The first condition of progress is the removal of censorship."
(George Bernard Shaw)

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #390 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 08:32:20 μμ »
Συμφωνώ με Landau, και να προσθεσω πως ουτε οι μονιμοι θα επρεπε να εχουν τοσες αδειες (εγω να δεις πετροβόλημα που θα δεχτω!) ;) ;D
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #391 στις: Δεκέμβριος 27, 2012, 09:24:58 μμ »
η αλήθεια είναι ότι πληρωνουμε την αδυναμία ή την έλλειψη θέλησης του κράτους να ελέγξει
έχει ρόλο καταστολής και μόνο
έτσι προχωρά σε γενίκευση και φυσικά εκμεταλλεύται και το γεγονός ώστε να θέσει αυστηρότερους νόμους εν ονόματι αδυναμίας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159773
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 471
Σύνολο: 485

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.