*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226737 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:50:02 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν γίνονται δεκτά για τη συγκεκριμένη άδεια δικαιολογητικά από ιδιώτη γιατρό ή από ιδιωτική κλινική;
Βρήκα μια εγκύκλιο που αναφέρει ότι μονο από δημόσιο γίνονται δεκτά, αλλά έχω συνάδελφο σε άλλη διευθυνση που πήρε επαπειλούμενη για τρεις μήνες με χαρτιά μόνο ιδιώτη.. ???

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:47 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2008, 11:54:54 μμ »
Aν πας το χαρτι του γιατρου σου στο δημοσιο θα σου δωσουν και απο εκει. Μου εχει πει ο γιατρος μου οτι δεν υπαρχει περιπτωση να τους πας το χαρτι του ιδιωτη γιατρου σου και να μη στη δωσουν και απο το δημοσιο την αδεια  γιατι αν στην απορριψουν και τυχον συμβει κατι μπορει να πανε φυλακη.

Αποσυνδεδεμένος user

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 90
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2008, 04:41:34 μμ »
Καλησπέρα
Μήπως μπορείτε να μου πείτε που θα βρώ την εγκύκλιο που αναφέρεται στην άδεια εγκυμοσύνης - επαπειλούμενης  ? Υπάρχεί κάπου μέσα στο forum  ώστε να μπορέσω να την κατεβάσω ?
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος crypto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 75
  • Φύλο: Γυναίκα
  • LOVE WILL KEEP US ALIVE
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2008, 05:18:43 μμ »
GIAS SA SYNADELFOI, MHPOS KAPOIOS GNORIZEI TI ISXYEI STA DYSPROSITA SXOLEIA AN MEINEIS EGKYOS? KATHESAI YPOXREOTIKA 2 XRONIA? 
In a world of leaders, let the others be the followers!
ΠΕΟ6

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 09:19:47 »

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 14, 2008, 12:53:15 πμ »
Μολις βρηκα αυτο σε site συναδέλφου:

Άδειες μητρότητας

•   Άδεια για προγεννητικό έλεγχο δίνεται αν οι εξετάσεις αυτές πρέπει να γίνουν κατά τη διάρκεια του χρόνου εργασίας (Π.Δ. 176/97).
•   Στις υπαλλήλους που κυοφορούν χορηγείται άδεια μητρότητας δύο (2) μήνες πριν και τρεις (3) μήνες μετά τον τοκετό. Η άδεια χορηγείται ύστερα από βεβαίωση του θεράποντος ιατρού για τον πιθανολογούμενο χρόνο τοκετού (άρθρο 52 του Ν. 2683/99).
•   Στις προσωρινές αναπληρώτριες εκπ/κούς χορηγείται άδεια μητρότητας 17 εβδομάδες. Οι 8 εβδομάδες χορηγούνται υποχρεωτικά πριν την πιθανή ημερομηνία τοκετού και οι υπόλοιπες 9 εβδομάδες μετά τον τοκετό (άρθρο 11 του Ν. 2874/2000).





Επαπειλούμενη κύηση

   
   Σε περίπτωση επαπειλούμενης κύησης, χορηγείται αναρρωτική άδεια με πλήρεις αποδοχές, ύστερα από βεβαίωση Δημόσιου Νοσοκομείου ή Ιδιωτικής Κλινικής εφόσον έχει προηγηθεί νοσηλεία σε αυτή και η οποία αποδεικνύεται με σχετικά παραστατικά στοιχεία (εισαγωγή, εξιτήριο κ.τ.λ.) (Ν. 3205/03).
   ΠΡΟΣΟΧΗ:
   Αν η επαπειλούμενη κύηση βεβαιώνεται μόνο από το θεράποντα ιατρό, περικόπτεται από την υπάλληλο το κίνητρο απόδοσης (5 Ευρώ για κάθε ημέρα) (Ν. 3205/03).
   Σε κυοφορούσες υπαλλήλους που έχουν ανάγκη ειδικής θεραπείας, μετά την εξάντληση της αναρρωτικής άδειας με αποδοχές, χορηγείται κανονική άδεια κυοφορίας με αποδοχές, μετά από βεβαίωση θεράποντος ιατρού και Διευθυντή γυναικολογικής ή μαιευτικής κλινικής ( άρθρο 52 του Ν. 2683/99).



Άδεια ανατροφής παιδιού

   Οι μητέρες τακτικοί εκπ/κοί δικαιούνται άδεια εννέα μηνών με αποδοχές (άρθρο 53 του Ν. 2683 /99) ή τις διευκολύνσεις: α) μείωση του διδακτικού ωραρίου κατά δύο (2) ώρες εβδομαδιαίως για δύο έτη (Ν. 2083/92) και β) απαλλαγή από τις πρόσθετες εξωδιδακτικές εργασίες για δύο έτη (άρθρο 13 του Ν. 1566/85).
   Στις μητέρες προσωρινές αναπληρώτριες εκπ/κούς ισχύουν οι διευκολύνσεις της προηγούμενης παραγράφου (όχι, όμως, το εννιάμηνο) (άρθρο 13, παρ.45 του Ν. 3149/03).
   ΠΡΟΣΟΧΗ:
   Η άδεια εννέα μηνών μπορεί να ζητηθεί οποτεδήποτε κατά τη διαδρομή της ηλικίας του τέκνου μέχρι τεσσάρων ετών (625/1999, 521/2000, 546/2005  Γνωμοδοτήσεις του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους).
   Στις μητέρες που έχουν τέκνο ηλικίας κάτω των έξι (6) ετών, χορηγείται υποχρεωτικά, ύστερα από αίτησή τους και χωρίς γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, άδεια χωρίς αποδοχές μέχρι δύο (2) έτη (άρθρο 53, παρ. 1 του Ν. 2683/99).
    ΣΗΜΕΙΩΣΗ:
   Ο χρόνος της άδειας χωρίς αποδοχές δεν αποτελεί χρόνο πραγματικής υπηρεσίας (Ν. 2085/92).

Αποσυνδεδεμένος rachel

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 77
  • papachango
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 15, 2008, 02:49:07 μμ »

Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά: Ο δημοσιοϋπαλληλικός κώδικας έχει αλλάξει από το 2007 και για την άδεια χρειάζεται απαραίτητα υπογραφή από θεράποντα ιατρό και διευθυντή δημοσίου νοσοκομείου. Επίσης ΔΕΝ σου δίνουν άδεια δείχνοντας απλά το χαρτί με τη διάγνωση του ιδιώτη γιατρού, αλλά πρέπει να σε εξετάσουν.   

Αποσυνδεδεμένος ananias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 15, 2008, 02:55:13 μμ »
Γέννησα πριν από 14 μήνες και είχα πάρει άδεια επαπειλούμενης κύησης από τον τρίτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Με βεβαίωση του γιατρού μου πήγαινε πάντα ο σύζυγός μου την αίτηση για άδεια στο γραφείο και με καλέσανε 3 φορές να περάσω επιτροπή. Πήγαινε ο άντρας μου γιατί εγώ δε μπορούσα. Δε μου δημιούργησε κανείς πρόβλημα...

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 16, 2008, 10:07:47 πμ »
Μήπως τελικά κάθε διεύθυνση κάνει τα δικά της;;

Μια γνωστή μου συνάδελφος κάθε μήνα έκανε (εικονική) εισαγωγή σε ιδιωτικό μαιευτηριο, έπαιρνε το σχετικό χαρτί και πήγαινε για την άδεια και ποτέ δεν είχε πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος pame

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 16, 2008, 08:01:42 μμ »

Εγώ πηρα φέτος τέτοια άδεια και τα πράγματα δεν είναι τόσο δύσκολα όσο φανταζόμουν στην αρχή.Την άδεια την πήρα από τον δεύτερο μήνα της εγκυμοσύνης.'Επαιρνα μια ιατρική γνωμάτευση από τον ιδιώτη γιατρό μου, γραμμένη πάνω σε χαρτί που έφερε τον λογότυπο του ΙΑΣΩ  στο οποίο ήταν συνεργάτης, ύστερα το πηγαινα για μια δευτερη υπογραφή στον διοικητή  του μαιευτηρίου (9ος 'οροφος) ο οποίος πιστοποιούσε το γνήσιο της υπογραφής του γιατρού και μαζί με μια υπευθυνη δήλωση οτι είμαι κλινήρης και ανήκω στην συγκεκριμένη Δ/βάθμια (διεύθυνση της) καθώς και μια αίτηση που έβρισκα στην Υγειονομική τα έστελνα με κάποιον δικό μου στην  Πρωτοβάθμια Υγειονομική Επιτροπή της Αγ. Παρασκευής Αττικής (εκεί ανήκει το συγκεκριμένο μαιευτήριο ).Οι διαδικασίες ήταν πολύ γρήγορες.
Σε λίγες μέρες το χαρτί της Υγειονομικής έβγαινε  χωρίς ποτέ να παρουσιαστώ ούτε και κάποιος δικός μου και το έστελναν υπηρεσιακά στην Δ/βάθμια που ανήκα και αυτοί έπαιρναν την απόφαση χορήγησης της άδειας που την έστελναν στο σχολείο.
Προσοχή! Η αίτηση πρέπει να γίνει στην Υγειονομική της περιοχής που έχει έδρα ο γιατρός σου.Δεν είσαι υποχρεωμένη να πας στην Υγειονομική της περιοχής που διορίστηκες.
Για ό,τι κάνεις ,κρατάς φωτοαντίγραφα και τον αριθμό πρωτοκόλου της αίτησης στην Επιτροπή γιατί πολύ εύκολα χάνονται έγγραφα.
Ελπίζω να βοήθησα.Καλά ξεμπερδεματα και καλή έκβαση στην εγκυμοσύνη.

Αποσυνδεδεμένος Anast77

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 17, 2008, 12:28:12 μμ »
Συναδελφοι, ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια.. ;)

Αποσυνδεδεμένος my8os

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 205
  • Παντού υπάρχει ένας μύθος
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 18, 2008, 11:25:43 πμ »
Μήπως τελικά κάθε διεύθυνση κάνει τα δικά της;;

Μια γνωστή μου συνάδελφος κάθε μήνα έκανε (εικονική) εισαγωγή σε ιδιωτικό μαιευτηριο, έπαιρνε το σχετικό χαρτί και πήγαινε για την άδεια και ποτέ δεν είχε πρόβλημα.

Απορώ πόσες γυναίκες πραγματικά έχουν επαπειλούμενη κύηση........   ;)

Αποσυνδεδεμένος thlemaxos355

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 18, 2008, 12:34:01 μμ »
ενα 70% με 80% των εγκυων εκπαιδευτικων(για να μην πω παραπανω) βγαινει με επαπειλουμενη κυηση...κατι δεν παει καλα με την συνουσια στον εκπαιδευτικο χωρο... ;D εξ ου και το παρακατω....αν το ποσοστο αυτο υπαρχει στον Βολο φαντασου πανελλαδικα τι γινεται...



Έρευνα γύρω από το θέμα των επαπειλούμενων κυήσεων αρχίζει η Εισαγγελία Βόλου μετά από σχετική αναφορά της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Μαγνησίας. Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Βόλου ζητά να διερευνηθούν οι πολλές περιπτώσεις αδειών επαπειλούμενης κύησης που έχει ως αποτέλεσμα την έλλειψη δασκάλων και νηπιαγωγών και πολλά κενά σε σχολεία κυρίως απομακρυσμένων περιοχών της Μαγνησίας.

Χαρακτηριστικά αναφέρεται ότι μόνο για τον μήνα Φεβρουάριο οι άδειες επαπειλούμενης κύησης που χορηγήθηκαν ανέρχονται σε 20, ενώ συνολικά 80 εκπαιδευτικοί στη Μαγνησία έχουν πάρει άδεια για εγκυμοσύνη και γέννα.
Λόγω των πολλών αδειών παραμένουν κενές θέσεις σε νηπιαγωγεία και δημοτικά της Μακρυράχης, Πουρίου, Αλοννήσου, Τρικερίου και άλλων περιοχών του Νομού, αλλά και ολοήμερων σχολείων. Οι αιτήσεις χορήγησης αυτών των αδειών συνοδεύονται και από βεβαιώσεις ιατρών, δημοσίων Νοσοκομείων Λάρισας και Μαγνησίας αλλά και ιδιώτες μαιευτήρες, που θα τεθούν στο εισαγγελικό…. μικροσκόπιο.

Οι αιτήσεις μαζί με τα συνοδευτικά έγγραφα παραπέμπονται σε επιτροπή προς εξέταση. Με την εισαγγελική έρευνα θα εξεταστούν και οι αποφάσεις της επιτροπής για την έγκριση των αδειών.

Σύμφωνα με τα προβλεπόμενα μία γυναίκα εκπαιδευτικός που μένει έγκυος μπορεί να πάρει άδεια κύησης διάρκειας δύο μηνών στον έβδομο μήνα της εγκυμοσύνης, καθώς και άδεια λοχείας μετά την γέννα διάρκειας τριών μηνών. Μπορεί να πάρει όμως και άδεια ανατροφής διάρκειας εννιά μηνών. Σε περίπτωση που διαπιστωθεί ότι η εκπαιδευτικός έχει προβλήματα με την εγκυμοσύνη της τότε δικαιούται άδεια επαπειλούμενης κύησης, πριν φτάσει στον έβδομο μήνα, οπότε θα της χορηγηθεί η άδεια κύησης. Υπάρχουν περιπτώσεις που μπορεί να χορηγηθεί άδεια επαπειλούμενης κύησης και από τον πρώτο μήνα της εγκυμοσύνης.

Είναι χαρακτηριστικό ότι στις περιπτώσεις που αναφέρθηκαν ήδη στην Εισαγγελία παρατηρείται επαπειλούμενη κύηση ακόμη και μία μέρα μετά τη σύλληψη.

Είναι επίσης ενδεικτική η αναφορά του Προϊσταμένου της Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης κ. Ζίκου που έκανε λόγο (έχει αναφερθεί σε ρεπορτάζ) για «επιδημία» επαπειλούμενων κυήσεων.

Η αναφορά στην Εισαγγελία έγινε πριν αρκετές ημέρες μαζί με τα στοιχεία που υπήρχαν στην διάθεση της Διεύθυνσης και των αρμοδίων γραφείων.

Αξίζει επίσης να αναφερθεί ότι πολλά ολοήμερα σχολεία υπολειτουργούν λόγω των πολλών κενών.

Ο προϊστάμενος της Εισαγγελίας Βόλου κ. Ζήσης διέταξε την διενέργεια προκαταρκτικής έρευνας για να διαπιστωθεί τι ακριβώς συμβαίνει και κυρίως αν οι γνωματεύσεις των γιατρών είναι ακριβείς.

Η υπόθεση θα διερευνηθεί από Πταισματοδίκη, η οποία θα καλέσει σε καταθέσεις τους προϊσταμένους της Εκπαίδευσης, γιατρούς, μέλη της επιτροπής χορήγησης των αδειών και θα αξιολογήσει τα στοιχεία που θα προκύψουν.

e-thessalia


Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 18, 2008, 12:39:17 μμ »
ενα 70% με 80% των εγκυων εκπαιδευτικων(για να μην πω παραπανω) βγαινει με επαπειλουμενη κυηση...κατι δεν παει καλα με την συνουσια στον εκπαιδευτικο χωρο... ;D εξ ου και το παρακατω....
Δεν είσαι γιατρός και δικαιολογημένα λες..... αλλά, ως μορφωμένος και εκπαιδευμένος άνθρωπος θα περίμενα να γνωρίζεις ότι η επαπειλούμενη κύηση δεν είναι πρόβλημα συνουσίας  :-X

"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 18, 2008, 12:40:35 μμ »
Καλέ.........υπάρχει τεστ εγκυμοσύνης που σου λέει την επόμενη μέρα μετά τη σύλληψη ότι είσαι έγκυος? ???

Γιατί στατιστικά οι δασκάλες και οι νηπιαγωγοί γκαστρώνονται πιο πολύ από τις άλλες? ???

Εμένα δε με χαλάει η ιδέα ότι τη θέση τους κανονικά θα έπρεπε να πάρουν άλλοι εκπαιδευτικοί και έτσι να μαζέψουν και εκείνοι μοριάκια. ;)

Mat,μπορεί να εννοεί τη λέθος εμφύτευση......... ;D ;D ;D ;D ;D



Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159545
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 313
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 289
Σύνολο: 297

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.