*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια επαπειλούμενης κύησης  (Αναγνώστηκε 226074 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος marvac

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1204
  • Εθισμός στο pde...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #364 στις: Μάρτιος 26, 2012, 05:12:15 μμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να διακοπει η αναρρωτικη αδεια για επαπειλουμενη κυηση για τις διακοπες του Πασχα κ να συνεχιστει μετα το Πασχα χωρις να υπαρχει προβλημα.Ευχαριστω


Η άδεια επαπειλούμενης κύησης θεωρείται αναρρωτική άδεια και οι αναρρωτικές άδειες δε διακόπτονται στις αργίες (π.χ. σαββατοκύριακα, διακοπές). Πρόσεξε μη στοχοποιηθείς κυρίως αν είσαι σε ένα ΠΥΣΔΕ όπου θα παραμείνεις. Μπορεί πάντως ο γιατρός σου να σου γράψει την άδεια έως για παράδειγμα 6-7 Απριλίου και μετά να μην υποβάλλεις άλλο χαρτί παρά αφού αν οίξουν τα σχολεία. Έτσι για ξεκάρφωμα. Με αυτό τον τρόπο μπορείς να κερδίσεις λίγες μέρες ακόμα. Αν και δε βλέπω σ΄αυτό μεγάλο κέρδος.
"Kι αν είναι κι έρθουνε χρόνια δίσεχτα,
πέσουν καιροί οργισμένοι,
κι όσα πουλιά μισέψουνε σκιασμένα, κι όσα δέντρα,
για τίποτ’ άλλο δε φελάν παρά για μετερίζια,
μη φοβηθείς το χαλασμό. Φωτιά ! τσεκούρι !τράβα !"
(Κωστής Παλαμάς)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος meu

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #365 στις: Μάρτιος 26, 2012, 06:14:15 μμ »
Συναδελφοι ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #366 στις: Μάρτιος 26, 2012, 08:58:28 μμ »
Μην κανετε βλακειες με τις αδειες.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος IRENE76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #367 στις: Ιούλιος 03, 2012, 01:05:24 μμ »
θα ηθελα να ρωτήσω το εξής : απο 1η Σεπτεμβρίου θα πάρω αναρρωτική άδεια διοτι θα είμαι 6 και μηνών έγκυος και το σχολείο μου είναι μακρυα. θα πρέπει να πάω για να υπογράψω ανάληψη υπηρεσίας ή δεν χρειάζεται? είναι θέμα διευθυντή σχολείου? και πως μπορεί κάποιος να πάει για ανάληψη εφόσον έχει πάρει χαρτί γιατρού αναρρωτικής άδειας?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:00:49 »

Αποσυνδεδεμένος chrisg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #368 στις: Ιούλιος 03, 2012, 08:37:05 μμ »
θα ηθελα να ρωτήσω το εξής : απο 1η Σεπτεμβρίου θα πάρω αναρρωτική άδεια διοτι θα είμαι 6 και μηνών έγκυος και το σχολείο μου είναι μακρυα. θα πρέπει να πάω για να υπογράψω ανάληψη υπηρεσίας ή δεν χρειάζεται? είναι θέμα διευθυντή σχολείου? και πως μπορεί κάποιος να πάει για ανάληψη εφόσον έχει πάρει χαρτί γιατρού αναρρωτικής άδειας?

Παρόμοια περίπτωση με σένα ήμουν κ εγώ. Δεν έκανα ανάληψη υπηρεσίας αφού είχα πάρει χαρτί αναρρωτικής άδειας.
Ανάληψη θα κάνεις όταν λήξει η αναρρωτική σου άδεια εκτός φυσικά κ αν την ανανεώσεις μέχρι να πάρεις την άδεια κύησης. Οπότε με το καλό όταν λήξει η άδεια λοχείας σου και δεν πάρεις την 9μηνη άδεια ανατροφής θα πρέπει να κάνεις ανάληψη υπηρεσίας.

Αποσυνδεδεμένος IRENE76

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 16
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #369 στις: Ιούλιος 04, 2012, 09:38:38 πμ »
Ευχαριστώ πολύ!

Gauss

  • Επισκέπτης
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #370 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:04:20 πμ »
θα ηθελα να ρωτησω αν μπορει να διακοπει η αναρρωτικη αδεια για επαπειλουμενη κυηση για τις διακοπες του Πασχα κ να συνεχιστει μετα το Πασχα χωρις να υπαρχει προβλημα.Ευχαριστω
Γεια σας! Εγώ θέλω να ρωτήσω αν μπορώ να πάρω επαπειλούμενη για 9 μήνες, αλλά να αρχίζει Δευτέρα, να τελειώνει Παρασκευή, και κάθε αργία (π.χ. 28η Οκτωβρίου, 1η Μαΐου κτλ) να μην υπολογίζεται. Δηλ. να τελειώνει π.χ. 30 Απρίλη, και να αρχίζει πάλι 2 Μαΐου. Α! Πείτε μου και τι άλλες άδειες μπορώ να πάρω, γιατί μόλις τώρα διορίστηκα, και στο φροντ/ριο που δούλευα δε με άφηναν να παίρνω άδεια πάνω από 150 μέρες το χρόνο. Ενώ τώρα, στο δημόσιο, υπολογίζω ότι στα πρώτα 10 χρόνια, που θα κάνω και 3 παιδιά, θα δουλέψω συνολικά κανένα εξάμηνο!!! Τι ωραία που περνάμε στο δημόσιοοοοοοοοοοοοο!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος muk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #371 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:20:45 πμ »
χαχαχαχαχα gauss ωραιος!

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #372 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:34:02 πμ »
ΘΕΟΣ  Gauss!!! Κλαίω απ τα γέλια!!! ( μη σου πω θα το στείλω και στους φίλους μου με μέιλ...)
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #373 στις: Αύγουστος 31, 2012, 01:35:32 πμ »
 ;D ;D
παντως περα της πλακας ολες οι αδειες δεν σταματανε σε γιορτες ή ΣΚ ,το ξερω γιατι περσι 2,5 μηνες ημουν γραφειο στο τμημα αδεων..

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #374 στις: Σεπτέμβριος 30, 2012, 01:28:08 μμ »
;D ;D
παντως περα της πλακας ολες οι αδειες δεν σταματανε σε γιορτες ή ΣΚ ,το ξερω γιατι περσι 2,5 μηνες ημουν γραφειο στο τμημα αδεων..

ε τώρα τους ξέρεις τους εκπαιδευτικούς πετάνε παλαβά έτσι για να γελάμε, το κακό είναι ότι αυτά γίνονται μετά επιχειρήματα στον κάθε ένα που είναι έξω από το χορό και χτυπάμε το κεφάλι μας.

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #375 στις: Δεκέμβριος 04, 2012, 05:21:24 μμ »
μηπως μπορει καποιος να μου πει που βρισκω την εγκυκλιο για την επαπειλουμενη κυηση? ο ελεγκτης του ΙΚΑ μου ειπε οτι περα του ενος μηνα που μου εδωσε ο γιατρος (απο δημοσιο νοσοκομειο σε δυο 15νθημερα) μπορει να μου γραψει αδεια μονο εαν νοσηλευτω εστω και μια μερα. θελω να ξερω τι γινεται με το θεμα μην βρεθω να τρεχω για αδεια και τελικα η επιτροπη του ΙΚΑ να μην μου την δεχτει.

Αποσυνδεδεμένος mitsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2659
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Oso zeis mathaineis...
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #376 στις: Δεκέμβριος 09, 2012, 10:46:01 πμ »
μηπως μπορει καποιος να μου πει που βρισκω την εγκυκλιο για την επαπειλουμενη κυηση? ο ελεγκτης του ΙΚΑ μου ειπε οτι περα του ενος μηνα που μου εδωσε ο γιατρος (απο δημοσιο νοσοκομειο σε δυο 15νθημερα) μπορει να μου γραψει αδεια μονο εαν νοσηλευτω εστω και μια μερα. θελω να ξερω τι γινεται με το θεμα μην βρεθω να τρεχω για αδεια και τελικα η επιτροπη του ΙΚΑ να μην μου την δεχτει.
μήπως μπερδεύονται με τις μόνιμες;
δεν το γνωρίζω αυτό περί νοσηλείας!
εγώ πέρυσι!πέρυσι το τονίζω!
είχα πάρει σύνολο 1 1/2 μήνα αναρρωτική και μετά είχα άδεια κύησης!
δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να νοσηλευτώ και το ικα δε μου ζήτησε κάποιο χαρτί να αναφέρει νοσηλεία!
στην επιτροπή έστελνα δικό μου άτομο και τους έδινε το χαρτί του γιατρού μου από δημόσιο νοσοκομείο
μήπως είχες πάρει αναρρωτικές στο παρελθόν;και πέρα από κάποιες μέρες θέλουν χαρτί νοσηλείας;

Αποσυνδεδεμένος maraki_1981

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 50
    • Προφίλ
Απ: Άδεια επαπειλούμενης κύησης
« Απάντηση #377 στις: Δεκέμβριος 11, 2012, 04:50:45 μμ »
μήπως μπερδεύονται με τις μόνιμες;
δεν το γνωρίζω αυτό περί νοσηλείας!
εγώ πέρυσι!πέρυσι το τονίζω!
είχα πάρει σύνολο 1 1/2 μήνα αναρρωτική και μετά είχα άδεια κύησης!
δεν είχα τόσο σοβαρό πρόβλημα ώστε να νοσηλευτώ και το ικα δε μου ζήτησε κάποιο χαρτί να αναφέρει νοσηλεία!
στην επιτροπή έστελνα δικό μου άτομο και τους έδινε το χαρτί του γιατρού μου από δημόσιο νοσοκομείο
μήπως είχες πάρει αναρρωτικές στο παρελθόν;και πέρα από κάποιες μέρες θέλουν χαρτί νοσηλείας;
[/quote]
δ

οσα χρονια δουλευω δεν εχω ληψει ποτε απο το σχολειο φετος στην αρχη της κυησεως ειχα ενα ατυχημα με ενα παιδι που με χτυπησε στην κοιλια και σε συνδυασμο με την αποσταση (90 χλμ πηγαινε ελα), αποφασισα να σταματησω. το θεμα ειναι οτι εχω μπλεξει με ελεγκτη που ζηταει οτι  θελει και επειδη διαβασα και απο αλλες συναδελφους οτι δεν ειχαν προβλημα ηθελα να βρω το νομο. μιλησα με το γιατρο μου γιατι η αδεια μου τελειωνει αυριο και μου ειπε οτι θα μου κανει εισαγωγη για μια βραδυα για να ειμαι καλυμμενη... εγω δεν καταλαβαινω... το ΙΚΑ προτιμα να πληρωνει και νοσηλεια για εικονικες εισαγωγες; αφου τελικα την αδεια θα μου την εγκρινουν, δεν νομιζω να παρουν την ευθηνη για οποιοδηποτε ατυχημα σε περιπτωση επιστροφης στο σχολειο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158536
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 526

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.111 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.