*

Αποστολέας Θέμα: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου  (Αναγνώστηκε 7371 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος goodman

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« στις: Ιούλιος 13, 2008, 06:01:01 μμ »

Λοιπον, επειτα απο αρκετες παλινωδιες (απιστευτη χαρτουρα ρε παιδια), εχω βαλει μπροστα και ετοιμαζω φακελους υποψηφιοτητας για ενταξη στο εισαγωγικο μητρωο, για μενα και τη γυναικα μου.

Πρωτα απο ολα, να πω, οτι κατα καιρους ακουγα κατι για 400 ωρες προυπηρεσια ως προυποθεση, αλλα οπως βλεπω αυτο δεν αναφερεται σε ολα τα υπομητρωα. Στο γενικο και στο 'δημητρα', μπορεις να κανεις χαρτια με πτυχιο + επαγγελματικη προυπηρεσια καποιων χρόνων. Αυτος ο 'μυθος'  περι διδακτικης προυπηρεσιας με κρατουσε μακρια απο το εκεπις εδω και χρονια...

Εχω καποιες απλές και πρακτικες αποριες, που πιστευω οτι ειναι γελοίες για όποιον έχει ήδη κάνει τα χαρτια του και έχει ασχοληθεί λιγο με τη διαδικασια.



---------------------
1.-
Στο βασικο ΦΕΚ του ΕΚΕΠΙΣ εχει ενα πινακα με τα απαιτουμενα δικαιολογητικα, για τυπικα προσοντα, επαγγελματικη εμπειρια κλπ (σελ 23199 του ΦΕΚ1700/21-11-06).

Γραφει λοιπον οτι θελει:

Βεβαιώσεις εργοδοτών ή/και συνεργασιών στις οποίες θα πρέπει να αναγράφονται
με σαφήνεια ο φορέας/οργανισμός/επιχείρηση από τον οποίο αποκτήθηκε η εμπειρία,
η/οι θέση/εις εργασίας με αναλυτική για κάθε θέση περιγραφή των αρμοδιοτήτων,
καθώς και η χρονική διάρκεια απασχόλησης στη/στις συγκεκριμένη/ες θέση/εις ερ−
γασίας

Ολα καλα ως εδω. Παρακατω ομως λεει:


Αποδεικτικά στοιχεία του κύριου φορέα ασφαλιστικής κάλυψης (ένσημα Ι.Κ.Α. ή άλλων
Ασφαλιστικών Ταμείων) ή


Αποδεικτικά στοιχεία φορολογικού χαρακτήρα (π.χ. Απόδειξη ή Τιμολόγιο Παροχής
Υπηρεσιών, βεβαιώσεις δημοσίων υπηρεσιών κ.λ.π.) ή



Και ρωτω:
- για εμπειρία στο δημοσιο, δεν αρκει η βεβαιωση του φορεα? θελει και χαρτι απο τον ΟΠΑΔ?  νομιζω οτι στην περιπτωση της εμπειριας δημοσιου, αρκει μονο η βεβαιωση(με στρογγυλη σφραγιδα φυσικα).
- για εμπειρια απο ιδιωτικο τομεα, οταν ειναι θεωρημενη η βεβαιωση του εργοδοτη απο την επιθεωρηση εργασιας, παλι ok, δεν ειναι? τι αηδιες λεει για αποδεικτικα στοιχεια φορολογικου χαρακτητα, και στοιχεια φορεα ασφαλιστκης καλυψης και πρασινα αλογα?




--------------------------
2.
Παρομοιως για την διδακτικη εμπειρια:

- χαρτι απο β/βαθμια (βεβαιωση προυπηρεσιας) και
- βεβαιωση απο ιεκ,

δεν αρκουν και δεν ειναι εγκυρα απο μονα τους; Χρειαζονται εξτρα θεωρησεις, απο ασφαλιστικους φορεις κλπ κλπ;



----------------------------
3.
Να τα παω ιδιοχειρως να τα καταθεσω? με συστημενη επιστολη? ή απλή επιστολη? τι ειναι καλυτερο?



------------------------------
4.
Αν γινει ταχυδρομη αποστολη εχει νοημα να τηλεφωνησουμε, θα βγαλουμε ακρη, να παρουμε αριθμο πρωτοκολλου; Πως παρακολουθουμε την πορεια της εξετασης των αιτηματων, περα απο την τελικη αποδοχη ή απορριψη; Δεν πιστευω να τα κανουμε και απλα περιμενουμε γενικως.



---------------------------------
5.
Αντιγραφω απο τις οδηγιες τους:

Προκειμένου να υποβάλει κάποιος υποψηφιότητα για ένταξη στο Εισαγωγικό Μητρώο Εκπαιδευτών Ενηλίκων  θα πρέπει να καταθέσει έναν (1) φάκελο υποψηφιότητας ο οποίος θα περιέχει σε δύο (2) αντίτυπα (πρωτότυπο και αντίγραφο):
•   Το έντυπο της αίτησης, ορθά συμπληρωμένο και υπογεγραμμένο
•   Όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, όπως ορίζονται στην προαναφερθείσα Κ.Υ.Α.  Σημειώνεται ότι όλα τα στοιχεία που αναγράφονται στην αίτηση υποψηφιότητας θα πρέπει να συνοδεύονται και να τεκμηριώνονται από αντίστοιχα αποδεικτικά στοιχεία.
•   Αποδεικτικό Καταβολής του χρηματικού ποσού των 70  ευρώ σε έναν από τους ακόλουθους τραπεζικούς λογαριασμούς του Ε.ΚΕ.ΠΙΣ.: ...


Τελικα τι θελουν;
Αιτηση πρωτοτυπη, δικαιολογητικα επικυρωμενα, καταθετηριο πρωτοτυπο ΚΑΙ απλες φωτοτυπιες αίτησης, δικαιολογητικων(διχως επικυρωση) και φωτοτυπια καταθετηριου;
Ξερω ισως ακουγονται χαζα αλλα καμια φορα απο χαζα πραγματα κοβομαστε....



-------------------------------------
6. Στην 1η σελιδα της αιτησης εχει:

Σας υποβαλλω...

3.   Για την επαγγελματική εμπειρία:
3.1.   Βεβαιώσεις εργοδοτών και
3.2.   Αποδεικτικά φορολογικού ή ασφαλιστικού χαρακτήρα

4.   Για τη διδακτική εμπειρία
4.1.   Βεβαιώσεις διδακτικής εμπειρίας και
4.2.   Αποδεικτικά φορολογικού ή ασφαλιστικού χαρακτήρα


και φανταστειτε οτι διπλα απο το 3.1 3.2 4.1 4.2 εχει κουτακια για τσεκαρισμα.

Αν καταθεσω εμπειρια δημοσιου (1 χαρτι), εμπειρια ιδιωτικου με θεωρηση πανω στη βεβαιωση εργοδοτη(1 χαρτι λοιπον), και για διδακτικη βεβαιωση ΙΕΚ (1 χαρτι-θελει κι αλλο χαρτι-επικυρωση?) και βεβαιωση Β/βαθμιας (1 χαρτι-θελει κι αλλο χαρτι-επικυρωση?), θα τσεκαρω ολα τα κουτια ή μονο το 3.1 και 4.1? Θεωρω οτι αυτα που αναφερω ειναι χαρτια 2-σε-1, οποτε μαλλον πρεπει να τσεκαριστουν ολα(αφου ολα τα κατεχω), αλλα απο την αλλη αν παει κανενας εξυπνος υπαλληλος-καταχωρητης, να βρει εξτρα χαρτια -αποδεικτικα, δεν θα τα βρει.
Τι να κανω, τι να τσεκαρω;


7.
Ξένες γλώσσες, πιστοποιητικα Η/Υ, δεν χρειαζονται καθολου; Δεν ειδα να αναφερονται πουθενα. Να τα επισυναψω ή οχι;





Σας παρακαλω οποιος μπορει ας βοηθησει να ξεδιαλυνω αυτες τις απλες αποριες, μηπως και τα συμμαζεψω κι εγω και μπορεσω επιτελους να στειλω ενα φακελο υποψηφιοτητας. Στο παρελθον, για ενα χαζο check box που δεν τσεκαρα, εχασα ολοκληρη θεση σε κρατικο φορεα, δυστυχως και τα τυπικα παιζουν το ρολο τους, κι ετσι ειμαστε υποχρεωμενοι να ειμαστε προσεκτικοι ακομη και στις πιο μικρες λεπτομερειες.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 13, 2008, 06:12:44 μμ από goodman »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 19, 2008, 10:57:08 μμ »
Το ΕΚΕΠΙς είναι μία πονεμένη διαδικασία. Πρέπει να οπλιστείς με υπομονή.
Πρώτα να σιγουρέψεις ότι έχεις το δικαίωμα εισαγωγής στο μητρώο- μη πάνε τζάμπα τα 70€  ;)
Εγώ που κατέθεσα πρόσφατα τα χαρτιά μου έχω να καταθέσω τα εξής.
1. Δεν είχα επαγγελματική εμπειρία- μόνο διδακτική
2. Για διδακτική προϋπηρεσία κατέθεσα τις βεβαιώσεις προϋπηρεσίας που μου έδωσε η Αβάθμια, επικυρωμένες. Δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα.
3. Να τα καταθέσεις ο ίδιος, ώστε να ξέρεις τι γίνεται. Με την κατάθεση παίρνεις επί τόπου και τον Αριθμ. Πρωτ.
5. Τα δικαιολογητικά που κατέθεσα είναι τα εξής
    α. Αίτηση (τη συμπλήρωσα εκεί με τη βοήθεια του υπαλλήλου)
    β. Αντίγραφο πτυχίου (επικυρωμένο)
    γ. βεβαίωση προϋπηρεσίας (επικυρωμένη)
    δ. Βιογραφικό (αν δεν έχεις μαζί σου συμπληρώνεις εκεί σύμφωνα με το ευρωπαϊκό πρότυπο)
    ε. Φωτοτυπία ταυτότητας (επικυρωμένη)
    στ. Υπεύθυνη δήλωση (μου την έδωσαν έτοιμη εκεί και την υπέγραψα)
    ζ. Απόδειξη κατάθεσης (είχα μαζί μου την πρωτότυπη και έβγαλαν φωτοτυπία και κράτησαν γιατί τους είχα πει ότι την ήθελα)

Αφού τα καταθέσεις θα έχεις έγγραφη απάντηση σε 1-2 μήνες. Γιατί αυτοί συγκεντρώνουν αιτήσεις συνέχεια και μια στο τόσο κάνουν συμβούλιο και τις εξετάζουν.
Αυτα! Ελπίζω να βοήθησα  :)
olg@

Αποσυνδεδεμένος walkleon

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 708
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 20, 2008, 01:07:33 μμ »
Μετά απο όλα αυτά περνάς απο κάποια διαδικάσια;Συνέντευξη η καμία εργασία;Η απλά μπαίνεις στο μητρώο και αρχίζεις προγράμματα;

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 20, 2008, 01:35:23 μμ »
Από ότι ξέρω μετά από αυτή τη διαδικασία, μπαίνεις στο μητρώο εκπαιδευτών. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω τον τρόπο που σε καλούνε, όταν χρειαστούν άτομα. Ξέρω όμως ότι δικαιούσαι συγκεκριμένες ώρες διδασκαλίας. αν τις συγκεντρώσεις έχεις το δικαίωμα να δώσεις για μια πιστοποίηση, εκεί νομίζω κάνεις μια εργασία και την παρουσιάζεις. Αφού πάρεις την πιστοποίηση έχεις το δικαίωμα να αναλάβεις περισσότερες ώρες.
olg@

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:43 »

Αποσυνδεδεμένος vasilis1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
  • Φανάριοι Νήσοι
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 21, 2008, 03:50:05 πμ »
Αυτο το περί συμπλήρωσης ωρων για να δωσεις πιστοποίηση δεν ισχύει.Αν ξέρεις κατι παραπάνω θα σε παρακαλούσα να δωσεις καποια επιπλέον  στοιχεία.
Εχει να γίνει διαδικασία πιστοποίησης εδω και ενα τουλαχιστον χρόνο και δεν βλέπω αμεσα κάτι να συμβαίνει για αυτο.
Για να πάρεις ώρες θέλει ΔΟΝΤΙ (όχι απαραίτητα μπλε απλά ΔΟΝΤΙ)
Ενας μη πιστοποιημένος (απλά στο εισαγωγικό μητρώο) μπορεί να αναλάβει μέχρι το 20% των ωρών το σεμιναρίου ενώ ο έχων πιστοποίηση μέχρι και το συνολο των ωρών της ειδικότητας του.Αυτά ισχύουν από 1-1-2008
Όταν το λέω νομίζουν ότι είμαι  προκατειλημμένος με τους γυμναστές.Κανονισαν ραντεβού συνάντησης που?

Εκεί που υπάρχουν μαζεμένες πολλές καφετέριες
http://www.alfavita.gr/anakoinoseis/ank18_10_08_2021.php

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2008, 09:11:15 πμ »
γιατι τους κανουμε την χαρη και μπαινουμε στο τρυπακι που θελουν να μας βαλουν δεν καταλαβαινω...  >:( >:( >:(τι μαλ... και πιστοποιηση?? δεν αρκει η πιστοποιηση που πηραμε απο την σχολη? να πληρωσουμε κιολας 75 τοσα ευρω για να πιστοποιηθουμε αυτο ειναι ανω ποταμω... αν δεν πήγαινε κανεις θα σας ελεγα εγω... θα καλουσαν κανονικα και με το νομο όχι με μητρωα...  >:(
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος olg@

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 20
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 22, 2008, 11:15:59 πμ »
Για να δώσεις την πιστοποίηση πρέπει να έχεις παρακολουθήσει "σεμινάρια" εκπαίδευσης εκπαιδευτών. Οι προϋποθέσεις για τη συμμετοχή στα σεμινάρια καθορίζονται από την εκάστοτε προκήρυξη.
Εδώ μπορείς να βεις ότι πληροφορίες χρειάζεσαι.
http://www.ekepis.gr/site/gr/publicalls.htm
(Στη 2η σελίδα με τίτλο Σύστημα Πιστοποίησης Εκπαιδευτών Ενηλίκων - Θεσμικό Πλαίσιο)
olg@

Αποσυνδεδεμένος ckats

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2008, 06:24:15 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία για τα προγράμματα που τρέχει ένα ΚΕΚ; Δηλαδή ένα ΚΕΚ που υπάρχει για παράδειγμα σε ένα νησί, και όπου μπορεί να μην υπάρχουν αρκετοι πιστοποιημένοι εκπεδευτες, τρέχει ένα πρόγραμμα με γνώμονα του διαθέσιμους εκπεδευτες ή λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράγοντες π.χ ζήτηση για συγκεκριμένη κατάρτιση ή άλλους παράγοντες;

Ευχαριστώ!   

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 23, 2008, 06:37:06 μμ »
παιδί
παιδεύω
εκπαιδεύω
εκπαιδευτικός
εκπαιδευτής


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:02:54 μμ »
παιδί
παιδεύω
εκπαιδεύω
εκπαιδευτικός
εκπαιδευτής
??? ??? ??? ??? ???
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 23, 2008, 11:08:02 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία για τα προγράμματα που τρέχει ένα ΚΕΚ; Δηλαδή ένα ΚΕΚ που υπάρχει για παράδειγμα σε ένα νησί, και όπου μπορεί να μην υπάρχουν αρκετοι πιστοποιημένοι εκπεδευτες, τρέχει ένα πρόγραμμα με γνώμονα του διαθέσιμους εκπεδευτες ή λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράγοντες π.χ ζήτηση για συγκεκριμένη κατάρτιση ή άλλους παράγοντες;

Ευχαριστώ!   

 ;)


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος giannispolo

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 531
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Εκεπις, λιγο πριν την υποβολη φακελου
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 25, 2008, 02:04:50 μμ »
Μήπως γνωρίζει κανείς την διαδικασία για τα προγράμματα που τρέχει ένα ΚΕΚ; Δηλαδή ένα ΚΕΚ που υπάρχει για παράδειγμα σε ένα νησί, και όπου μπορεί να μην υπάρχουν αρκετοι πιστοποιημένοι  , τρέχει ένα πρόγραμμα με γνώμονα του διαθέσιμους εκπεδευτες ή λαμβάνονται υπόψιν άλλοι παράγοντες π.χ ζήτηση για συγκεκριμένη κατάρτιση ή άλλους παράγοντες;

Ευχαριστώ!   
;)

Παράθεση
εκπεδευτες

Μάθε το
Παράθεση
quote
για να κάνεις τη ζωή σου πιο εύκολη ;)
είναι το συμβολάκι  από τα κόμικς το "όνειρο" ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 25, 2008, 02:07:41 μμ από giannispolo »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158539
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 511
Σύνολο: 523

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.