*

Αποστολέας Θέμα: Μαθησιακές δυσκολίες-Δυσλεξία-Βιβλιογραφία  (Αναγνώστηκε 16619 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 10:50:56 μμ »
Δες αυτο το αρθρο για τη δευτεροβαθμια


http://super.education.googlepages.com/yliko.htm

aνοιξε το μαθησιακες δυσκολιες για τη δευτεροβαθμια εκπαιδευση της παντελιαδου,
και το μαθησιακες δυσκολιες στη δευτεροβαθμια εκπαιδευση της Πατσιδου


Επίσης ενα καλο λογισμικο ειναι το ΤΡΕΝΑΚΙ ΤΩΝ ΡΗΜΑΤΩΝ για να βοηθηθουν στ'αρχαια γυμνασιου τα παιδια με δυσλεξια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 19, 2008, 10:51:52 μμ »

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 20, 2008, 08:44:44 μμ »
συγγνωμη αν εκνευρισω μερικους αλλα η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να το σκεφτειτε πολυ πριν αναλαβετε παιδια με μαθησιακες δυσκολιες..ενα βιβλιο δεν θα σας λυσει ολα σας τα κενα.εγω εχω συμμετασχει σε πολλα προγραμματα,σεμιναρια κτλ και γνωριζω καλα την ευθυνη.εσεις δεν εχετε κατι να χασετε αλλα τα παιδια αυτα πολλα.εγω περυσι ανελαβα μοναχα μαθητες με δυσλεξια και η δουλεια ηταν δυσκολη(αν θες να κανεις καλη δουλεια)υπαρχουν πολλοι καθηγητες απειροι σ αυτο το ζητημα που αναλαμβανουν τετοιους μαθητες και τους δημιουργουν τεραστια προβληματα.συνβουλη μου ειναι μοναχα αν ειστε σιγουροι να αναλαβετε τετοια παιδια γιατι ειναι κριμα και γι αυτα και για τους γονεις τους.

Αποσυνδεδεμένος tzenytz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 71
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 21, 2008, 06:34:04 μμ »
To παρακάτω site δεν έχει βιβλιογραφία αλλά δίνει κάποιες πληροφορίες για διάφορους τύπους ειδικών μαθησιακών δυσκολιών.

http://www.focusonchild.gr/content/view/28/9/

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:20:06 »

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 09:04:11 πμ »
συγγνωμη αν εκνευρισω μερικους αλλα η αποψη μου ειναι οτι πρεπει να το σκεφτειτε πολυ πριν αναλαβετε παιδια με μαθησιακες δυσκολιες..ενα βιβλιο δεν θα σας λυσει ολα σας τα κενα.εγω εχω συμμετασχει σε πολλα προγραμματα,σεμιναρια κτλ και γνωριζω καλα την ευθυνη.εσεις δεν εχετε κατι να χασετε αλλα τα παιδια αυτα πολλα.εγω περυσι ανελαβα μοναχα μαθητες με δυσλεξια και η δουλεια ηταν δυσκολη(αν θες να κανεις καλη δουλεια)υπαρχουν πολλοι καθηγητες απειροι σ αυτο το ζητημα που αναλαμβανουν τετοιους μαθητες και τους δημιουργουν τεραστια προβληματα.συνβουλη μου ειναι μοναχα αν ειστε σιγουροι να αναλαβετε τετοια παιδια γιατι ειναι κριμα και γι αυτα και για τους γονεις τους.


καλημέρα vania.
Συμφωνώ ότι χρειάζονται επιπλέον γνώσεις και ότι τέτοιες περιπτώσεις μαθητών απαιτούν πολλή και αφοσιωμένη δουλειά. Μιλώντας για τη δική μου περίπτωση, να σου πω ότι πρόκειται για ένα παιδί που ΚΑΝΕΙΣ δε δεχόταν να αναλάβει, λόγω της δυσλεξίας, με αποτέλεσμα να βιώνει (σύμφωνα με όσα συζητήσαμε με τη μητέρα του παιδιού) έντονα την απόρριψη και να διογκώνει στο μυαλό του το "πρόβλημα" της δυσλεξίας.... Μάλιστα, σε τυχαία συνομιλία με συνάδελφο που είχε αρνηθεί στο παρελθόν να αναλάβει το μαθητή, μου είπε επί λέξη "εγώ κάνω μαθήματα για να βγάζω λεφτά. Δεν μπορώ σκοτούρες, αρκετές έχω!"...
Ζω και εργάζομαι σε επαρχία, οπότε οι δυνατότητες για να παρακολουθήσω κάποιο σεμινάριο είναι μηδενικές. Ωστόσο, αν έχεις υπόψη σου κάποιο που πρόκειται να γίνει σε Αθήνα/θεσσαλονίκη, ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω και να το παρακολουθήσω (περιμένω νέα σου)!
Μέχρι να μου δοθεί αυτή η ευκαιρία, θα κάνω ό,τι περνά από το χέρι μου με πολύ διάβασμα και με επαφή με το κέντρο υποστήριξης παιδιών με μαθησιακές δυσκολίες που υπάρχει (έχω αύριο ραντεβού), ώστε να βοηθήσω έστω και στο ελάχιστο το παιδί αυτό...΄
kellykou ευχαριστώ πολύ!!!

Αποσυνδεδεμένος Vania

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1585
  • Φύλο: Γυναίκα
  • οσο ζω....διαβαζω...
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:21:35 πμ »
αν ειναι ετσι τοτε πραγματικα μπραβο σου!ενδιαφερεσαι πραγματικα για τον μαθητη σου και προσπαθεις να τον βοηθησεις,αλλα δυστυχως δεν ειναι ολοι σαν και σενα.ειπα αυτα που ειπα γιατι υπαρχουν πολλοι καθηγητες(αν μπορω να τους αποκαλω ετσι)που δημιουργουν τεραστια προβληματα σ αυτα τα παιδια απλα και μονο για να τα αναλαβουν και να βγαλουν κατι παραπανω...δεν μενω ουτε αθηνα ουτε θεσνικη.απο ηρακλειο ειμαι αλλα αμα μαθω κατι θα σου στειλω :)

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:25:43 πμ »
Ναι βρε παιδιά,καλοί οι ειδικοί αλλά και που να τους βρεις?
Άσε που τελικά τα παιδιά που αντιμετωπίζουν μαθησιακές δυσκολίες είναι πολύ περισσότερα από ότι φανταζόμαστε,απλά είτε δεν ενημερώθηκαν καν οι γονείς από τους δασκάλους,είτε δεν το έψαξαν περισσότερο. Δεν πρέπει να είμαστε σε θέση να τα βοηθήσουμε?
Για να μην πω ότι γνωρίζουν και δε σου το λένε.
Εγώ μπορεί να ξέρω 2 πράγματα για τις δυσκολίες αυτές,αλλά δεν είμαι και διαγνωστικό κέντρο!
Μου έτυχε να μου φέρουν παιδί γυμνασίου,που στο μάθημα με κοιτούσε σα ψάρι.
Την τελευταία μέρα των μαθημάτων ήρθε ο παππούς της να την πάρει και μου είπε οτι έχει ελλειματική προσοχή.
Είναι βασικό ο γονιός να ενημερώνει τον δάσκαλο.
Πολύ βασικό.
Για να προσανατολιστεί ο άνθρωπος στη σωστή κατεύθυνση.

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για σεμινάρια-συνέδρια.

Όσο για το συνάδελφο,τι να πω βρε παιδιά...............τι να πω...........όπως εκφυλίστηκε το επάγγελμα των γιατρών,έτσι εκφυλίστηκε και το δικό μας.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Georgia s

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1272
  • Φύλο: Γυναίκα
  • η παιδεία είναι θέμα εσωτερικού πολιτισμού
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 10:50:45 πμ »
το χειρότερο είναι ότι εμείς ως εκπαιδευτικοί, καμμια εκπαίδευση δεν πήραμε για παιδια με μαθησιακές δυσκολίες, που θα συμφωνήσω είναι πάρα πολλά..ο, τι κάνουμε πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας..να ψάξουμε, να ενημερωθουμε, να συμμετέχουμε σε σεμινάρια..πάντως  κακα τα ψέμματα αυτά τα παιδιά χρειάζονται εξειδικευμένες γνώσεις για να δουν αποτελεσμα..κ το τί τραβάνε τα έρμα στο σχολείο, πόσο κουράζονται ψυχολογικά να διαβάζουν με τις ώρες κ να μην έχουν βαθμολογικο αποτέλεσμα.. το χω ζήσει απο κοντά κ είναι απελπισία σκέτη! αφήστε που πολλοι εκπαιδ μεγάλης ηλικίας στο σχολείο, μόλις τους πει το παιδί ότι έχει δυσλεξία,γυρίζουν κ του λένε πως πρόκειται για μια πολλή καλή δικαιολογία!!!( φαντάζομαι ότι μια τέτοια αντίδραση το παιδι δε θα καταφέρει ποτέ να την ξεχάσει..) :(
 δε ξέρω κάτι πρέπει να γίνει με το θέμα αυτό..δε ξέρω αν στα δημόσια σχολεία γίνονται σήμερα ειδικά σεμιναρια στους εκπαιδευτικ για τα θέματα αυτά..γίνονται;; ξέρει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος N.Π.

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1626
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:05:31 πμ »
Μία διευθύντρια δημοτικού σχολείου (μητέρα μίας φίλης μου!) αποκαλόυσε ένα παιδί που αντιμετώπιζε πρόβλημα συγκέντρωσης......καθυστερημένο!!!! Είχε πεί στη μητέρα του (που και αυτή είναι φίλη μου) ότι χρειάζεται ειδικό σχολείο & θα κάνει τα πάντα για να το διώξει από το σχολείο! :o Τελικά η μητέρα της έκανε καταγγελία στο υπουργείο, ειδική επιτροπή εξέτασε το παιδί και φυσικά δεν έβγαλε τα ίδια συμπεράσματα με τη διευθύντρια, η οποία μάλιστα αμφέβαλλε για την ικανότητα της επιτροπής! Τελικά η διευθύντρια έγινε υποδιευθύντρια! Αυτή ήταν η τιμωρία της....
Δεν μπορούμε να αλλάξουμε το χτές...μπορούμε όμως να αλλάξουμε το αύριο...:)

Αποσυνδεδεμένος catwoman2

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1549
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:21:56 πμ »
επιτελους μια σωστη υποβάθμιση θεσης!! να και κατι δικαιο μια φορα στο τοσο!!!!!
Σιχαίνομαι την εκπαιδευση. Λατρεύω την διδασκαλία.

Αποσυνδεδεμένος Αγάπη

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2282
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......της συννεφιάς ρηγόπουλο.....
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 11:30:03 πμ »
Σιγά την υποβάθμιση.
Να τη διώξουν έπρεπε.


Δε θέλω του κισσού το πλάνο ψήλωμα,σε ξένα αναστηλώματα δεμένο.
Θέλω να είμαι ένα καλάμι,ένα χαμόκλαδο,μα όσο ανεβαίνω,μόνος ν' ανεβαίνω.

Αποσυνδεδεμένος Gwgaki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 02:08:49 μμ »
  Δυστυχώς έχουμε γεμίσει εκπαιδευτικούς που δεν ήθελαν να ασχοληθούν με την εκπαίδευση αλλά λόγω μορίων στις Πανελλαδικές έτυχε -και δεν...πέτυχε!- να μπουν σε κάποια Φιλοσοφική σχολή....
  Ελάχιστοι είναι οι εκπαιδευτικοί-ΠΑΙΔΑΓΩΓΟΙ, αν και εκτιμώ ότι το φταίξιμο δεν είναι μόνο ατομικό αλλά και του συστήματος που δεν φρόντισε να μας ενισχύσει με κατάλληλες γνώσεις. Έχω τελειώσει κλασσικό τμήμα και μας προσφερόταν, ως επιλεγόμενα, μόνο δύο (!) μαθήματα παιδαγωγικών!!!
  Όποιος/όποια συνάδελφος πάντως ενημερωθεί για κάποιο σχετικό σεμινάριο, ας ενημερώσει το forum!
  Καλή δύναμη σε όλες/όλους!

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 02:23:58 μμ »
Είναι απαράδεκτοι όλοι! Μας φωνάζουν κάθε χρόνο να κάνουμε σεμινάρια για τα καινούρια βιβλία και για ένα σωρό άλλες χαζομάρες (δεν εννοώ πως δεν πρέπει να μας ενημερώσουν-αλλά η ενημέρωση που γίνεται...μπορώ να την κάνω και μόνη μου) και δε μας ενημερώνουν για τα πιο ουσιώδη προβλήματα που αντιμετωπίζουμε καθημερινά στα σχολεία! Ευτυχώς που υπάρχουν ακόμα κάποιοι δάσκαλοι ή καθηγητές που προσπαθούν να δώσουν μια λύση! Όταν βλέπω τέτοια θέματα ειλικρινά με πιάνει απογοήτευση!  :'(
ΠΕ70!

Αποσυνδεδεμένος Ναταλί

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Gate 7
    • Προφίλ
Απ: μαθησιακές δυσκολίες-δυσλεξία-βιβλιογραφία
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 22, 2008, 02:25:35 μμ »
Σιγά την υποβάθμιση.
Να τη διώξουν έπρεπε.
Και όχι μόνο!  >:(
Να της αφαιρέσουν το δικαίωμα να ξανασχοληθεί με τα παιδιά!  >:( >:(
ΠΕ70!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158522
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 504

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.