*

Αποστολέας Θέμα: Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.  (Αναγνώστηκε 2003 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Th2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.
« στις: Ιούλιος 16, 2008, 04:26:10 μμ »
Καλησπέρα σε όλους στο Forum. Σαν νέο μέλος οφείλω να δώσω τα συγχαρητήριά μου στους συντονιστές και τους εμπνευστές του site. Αργήσαμε αλλά το ανακαλύψαμε   Έχω μια (ή μάλλον δύο), μπορεί και τρείς ερωτησούλες. Αρχικά είμαι ΠΕ70 και πέρυσι έκανα τα χαρτιά μου για αναπληρωτής με μηδενική προυπηρεσία. Έλα όμως που πήγα φαντάρος... Φέτος τα εκανα πάλι αλλά υπάρχει η πιθανότητα να δουλέψω στο ιδιωτικό που εργαζόμουν την περίοδο 06-07. Είδα στην εγκύκλιο πως, αν αρνηθώ την ανάληψη υπηρεσίας για δεύτερη φορά "καίω", ως αναπληρωτής, την τρέχουσα και δύο χρονιές. Και εδώ θέλω τη βοήθειά σας. Η εγκύκλιος λέει πως δε θεωρείται άρνηση η παραμονή σε ιδιωτικό. Εγώ που διέκοψα τη παλιά μου σύμβαση, εάν επισυνάψω νέα, μέσα στις επόμενες μέρες καλύπτομαι από αυτό?
 Υπάρχει και κάτι άλλο. Σε περίπτωση που αρνηθώ και δε με καλύπτουν τα παραπάνω, μπορώ να δώσω κανονικά Α.Σ.Ε.Π.
Να το και το τρίτο, μου'ρθε ??? ;D. Συνολικά θα έχω, αν υπογράψω τη νέα σύμβαση, 33 μήνες παραμονής σε ιδιωτικό. Αυτά μετράνε ως προυπηρεσία αναπληρωτή, ως αναφέρει η εγκύκλιος, άμα θέλω να φύγω από το ιδιωτικό? Γιατί αμα δε θέλω δε θα φύγω ::) :o. Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χαιρετίσματα σε όλους τους ΠΕ70 αλλά και όλους τους εκπαιδευτικούς του Forum.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:38:49 »

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2008, 04:56:30 μμ »
Το δικαιωμα να δωσεις ΑΣΕΠ ειναι ασχετο με τα υπολοιπα που γραφεις, δεν εχεις κανενα κωλυμα να δωσεις ΑΣΕΠ.

Πρεπει να εχεις 2 χρονια προϋπηρεσια σε ιδιωτικο και ΑΠΟΛΥΣΗ (οχι παραιτηση) για να μετρησουν τα μορια σου στον πινακα των αναπληρωτων. Αλλά νομιζω οτι τα 2 χρονια πρεπει να ειναι συνεχομενα, οχι με συμβασεις με διαφορα χρονου αναμεσα τους, οπως εσυ που ενδιαμεσα πηγες φανταρος.

Αποσυνδεδεμένος Th2008

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 19, 2008, 11:58:33 μμ »
OK Utenar. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Ήθελα να ρωτήσω και κάτι άλλο. Λογικά Α.Σ.Ε.Π. έχουμε φέτος, έτσι? Αν τύχει και περάσω στον Α.Σ.Ε.Π., μπορώ να αναβάλλω το διορισμό μου για μία χρονιά?

Αποσυνδεδεμένος kyra_daskala

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άρνηση ανάληψης για 2η φορα.
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 05, 2008, 03:36:07 πμ »
Όταν με το καλό  :) τύχει και περάσεις, δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι ιδιαίτερο για να αναβάλλεις το διορισμό σου για μια χρονιά. Απλά δεν πας να κάνεις αίτηση διορισμού την πρώτη φορά.
Το έχω κάνει και εγώ.
https://www.youtube.com/watch?v=MwRNvpGydzw
Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα
που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι
να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει
έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα
πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 564
Σύνολο: 581

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.109 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.