*

Αποστολέας Θέμα: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009  (Αναγνώστηκε 203255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1386 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 05:12:12 μμ »
Καλησπερα
γνωρίζει κανείς αν τα νεα μετρα της κυβερνησης για τους εκπαιδευτικους αφορουν και την ειδική αγωγή;Στην ειδική αγωγή δεν υπάρχει ακόμη ασεπ.Θα πρέπει να δίνουμε  ασεπ γενικής παιδείασ και απο κει θα επιλεγόμαστε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1387 στις: Νοέμβριος 13, 2009, 09:46:40 μμ »
την ίδια ακριβώς απορία έχω κι εγώ. Οι δάσκαλοι ειδικής αγωγής δίνουν ΑΣΕΠ;

Αποσυνδεδεμένος An_na

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1388 στις: Νοέμβριος 14, 2009, 02:44:33 μμ »
Κανείς στην ειδική αγωγή δεν εχει ασεπ και ακόμη για την ειδική αγωγή δεν έχει αναφέρει κάτι συγκεκριμένο. Αλλά για να λέει όλα μεσω ασεπ δεν ξεφεύγουμε με τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος christina_k

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 140
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1389 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 03:38:58 μμ »
Προφανώς, θα υπάρξει ειδικός ΑΣΕΠ... Λογικό!

Σκέπτομαι, βέβαια, ότι δε θα διαφέρει πολύ από τον ΑΣΕΠ της γενικής αγωγής. ΥΠΟΘΕΤΩ (προσωπική άποψη) ότι το γνωστικό θα είναι το ίδιο, ενώ τα παιδαγωγικά θέματα (συμπεριλαμβανομένης και της ειδικής διδακτικής) θα αφορούν στην ειδική αγωγή.

ΠΡΟΣΟΧΗ! Όλα αυτά είναι προσωπικές υποθέσεις. Δεν έχω ακούσει τίποτα σχετικό... Δεν ξέρω τίποτα σχετικό....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος psar@ki

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 93
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1390 στις: Νοέμβριος 15, 2009, 06:36:06 μμ »
Νομίζω πως μόνιμοι δάσκαλοι, που είχαν διοριστεί στη γενική και είχαν κάνει το πρόγραμμα στη Μαράσλειο είχαν δικαίωμα να αποσπαστούν σε μονάδες ειδικής και νάχουν εκεί και οργανικές. Αλλά είναι ειδική περίπτωση. Ακόμα και το τμήμα του Βόλου που βγάζει δασκάλους ειδικής απευθείας δε τους διορίζουν μόνιμους και δεν έχουν δικαίωμα να κάνουν και τα χαρτιά τους στη γενική παιδεία. Πάντως στη Δευτεροβάθμια δε νομίζω νάχει γίνει κάτι αντίστοιχο, εκτός ίσως με συμπλήρωση ωραρίου μονίμων (κρατώ επιφύλαξη ως προς αυτό), αν και με την εγκύκλιο μεταθέσων που βγήκε για την επόμενη χρονιά δίνει σίγουρα το δικαίωμα σε μονίμους με σεμινάριο και κάποια τυπικά προσόντα να μπορούν να αποσπαστούν αν θέλουν σε μονάδες ειδικής.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 15, 2009, 08:29:27 μμ από psar@ki »

Αποσυνδεδεμένος Αγγελική_ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Καθηγήτρια Πληροφορικής Γενικής και Ειδικής Αγωγής
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1391 στις: Νοέμβριος 18, 2009, 08:23:18 πμ »
Πήραν κανένα ωρομίσθιο ΠΕ19-20 (Πληροφορικής) σε ΣΜΕΑ στην Αττική?
Κάνε θετικές σκέψεις!

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1392 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 01:35:45 μμ »
Γεια σας, θα μπορούσατε να μου πείτε τη γνώμη σας για το αν αξίζει να κάνει κάποιος πε02 το σεμινάριο των 400 ωρών;Με την έννοια:Είναι ευκολότερο να διοριστεί κάποιος από τον πίνακα αυτόν παρά από του ασεπ;Το ψάχνω και μόνη μου, αλλά θα ήθελα και τις δικές σας γνώμες, καθώς το θέμα είναι υποκειμενικό...Καθώς επίσης, για το πώς πιστεύετε ότι είναι ευκολότερο να διοριστεί κάποιος' γνωρίζοντας νοηματική,braille,ή έχοντας παρακολουθήσει το σεμινάριο; Παλιότερα πίστευα ,ότι δεν θα άντεχα συναισθηματικά να βοηθήσω άτομα με ειδικές ανάγκες, τώρα όμως,λόγω ενός γεγονότος,ξέρω ότι μπορώ.Ευχαριστώ πολύ!Α!Φαντάζομαι ότι μπορεί να κάνει αίτηση για τους πίνακες ειδικής αγωγής ο πτυχιούχος ιστορικού-αρχαιολογικού.Αυτό κατάλαβα από την εγκύκλιο που διάβασα, απλά θέλω να το επιβεβαιώσω.

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1393 στις: Νοέμβριος 25, 2009, 01:47:04 μμ »
Λοιπόν habanero: Για να μπεις στους πίνακες ειδικής αγωγής δεν αρκεί η braille ή η νοηματική...πρέπει να έχεις ΚΑΙ την εξειδίκευση στην ειδική και αυτή πιστοποιείται μόνο αν έχεις διδακτορικό, μεταπτυχιακό ή σεμινάριο (ετήσιο, 400 ωρών). Για το αν αξίζει να το κάνεις για να διοριστείς δεν έχεις παρα να κοιτάξεις στους πίνακες αναπληρωτών κ ωρομισθίων ειδικής για να δεις τα άτομα που είναι μέσα και τι προσόντα έχουν....κατα τη γνώμη μου αν κάνεις το σεμινάριο και δεν έχεις προυπηρεσία στην ειδική (που στην δικιά σου περίπτωση δεν υπάρχει) ή ΑΣΕΠ δεν έχεις ελπίδα να πας ούτε ωρομίσθια (εδω μεταπτυχιακοί φέτος κ πήγαν μεταβίας ωρομίσθιοι)  ...βέβαια κ επιστημονικά ένα με ένα σεμινάριο δεν μπορεί να ισχυριστεί καποιος οτι είναι εξειδικευμένος...έχει ακούσει καποια πράγματα όμως...πήρε μια ιδέα...σαν φιλόλογοι ειδικής μπορούν να κάνουν χαρτία και οι του κλασικού κ του ιστορικού αρχαιολογικού και του ΦΠΨ αρκεί  να έχουν την προαναφερθήσα εξειδίκευση....αυτά...καλή τύχη.

Αποσυνδεδεμένος habanero

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 238
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1394 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 01:49:58 πμ »
εδω μεταπτυχιακοί φέτος κ πήγαν μεταβίας ωρομίσθιοι
gogona ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση!! :) Δηλαδή από αυτούς που είχαν απλά μια επιτυχία στον ασεπ και σεμινάριο,δεν πήραν κανένα ωρομίσθιο;Από πού μπορώ να το δω αυτό;
     Κάποιος που είναι ήδη διορισμένος σε σχολείο γενικής αγωγής,πώς μπορεί να διδάξει στην ειδική αγωγή;Οι οικονομικές του απολαβές είναι μεγαλύτερες από 'ο,τι στη γενική αγωγή; 

Αποσυνδεδεμένος gogona

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: Εγκύκλιος, πίνακες, προσλήψεις αναπληρωτών Σ.Μ.Ε.Α 2008-2009
« Απάντηση #1395 στις: Νοέμβριος 26, 2009, 02:01:48 πμ »
προς το παρόν απ οτι ξέρω (από φίλους μου που είναι στο χωρο κ από πληροφορίες που παίρνω από τις δευτεροβάθμιες) έχουν κληθεί ωρομίσθιοι και σεμιναριούχοι με ΑΣΕΠ κ μη αλλά οι έχοντες προυπηρεσία....εγώ είμαι απ αυτούς που έχω σεμινάριο και ΑΣΕΠ και δεν περιμένω να κληθώ άμεσα...αν με καλέσουν κατά τον Μάρτιο...ελπίζω στου χρόνου που θα καταθέσω το μεταπτυχιακό μου...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158561
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 563
Σύνολο: 582

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.057 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.