*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314402 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1008 στις: Ιούνιος 20, 2016, 08:56:05 μμ »
Θα ηθελα να παραθεσω το ερωτημα μου και ζητω τα φωτα σας: το Σεπτεμβριο προκειται να παρω το τριμηνο της τριτεκνιας. Μετα τη ληξη της αδειας τι ισχυει? Επιστρεφω στην οργανικη μου? Ειθισται, για παιδαγωγικους λογους, να προτεινει το ΠΥΣΔΕ καποια αλλη τοποθετηση. Σε αυτη την περιπτωση ομως ποια μορια θα παρω? Της νεας τοποθετησης η της οργανικης, αφου η νεα τοποθετηση θα ειναι  για τις αναγκες της υπηρεσιας και χωρις αιτηση μου?
Αν έχεις οργανική επιστρέφεις σε αυτή. Αν θέλεις να πας αλλού κάνεις αίτηση απόσπασης και παίρνεις τα μόρια του σχολείου που θα πας. Δεν είναι σύνηθες άνθρωπο με οργανική να τον μετακινήσεις παρά τη θέλησή του αν και κάτι τέτοιο προβλέπεται στον 1566/85.
Αν δεν υπάρχει αίτησή σου και γράψουν σωστά την απόφαση τότε πράγματι θα πάρεις όποια μόρια είναι περισσότερα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1009 στις: Ιούλιος 17, 2016, 06:46:27 μμ »
Θεωρητικά, επιστρέφεις στην οργανική σου και αυτός που έχει προσληφθεί στη θέση σου πηγαίνει σε άλλο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος pe3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1010 στις: Ιούλιος 18, 2016, 08:51:23 πμ »
Γνωρίζει κανείς αν μετράει σαν υπηρέτηση οργανικής η άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου;

Αποσυνδεδεμένος July

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1011 στις: Αύγουστος 03, 2016, 02:04:39 πμ »
Έχω κάποια ερωτήματα σχετικά με την άδεια ανατροφής. Έχω 2 παιδιά κάτω των τεσσάρων χρόνων και η νομοθεσία που έψαξα αναφέρει ότι η άδεια παίρνεται αθροιστικά, δηλαδή 9 μήνες για κάθε παιδί. Τι ισχύει;
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2016, 08:46:56 μμ από July »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:59:32 »

Αποσυνδεδεμένος iex

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 302
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1012 στις: Αύγουστος 03, 2016, 12:13:41 μμ »
Γνωρίζει κανείς αν μετράει σαν υπηρέτηση οργανικής η άδεια άνευ αποδοχών για ανατροφή τέκνου;


http://www.pde.gr/index.php?topic=32624.0

Αποσυνδεδεμένος stellanik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1013 στις: Αύγουστος 10, 2016, 02:15:42 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Γνωρίζει κανείς αν η 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου (με αποδοχές) λογίζεται για υπηρεσιακής εξέλιξη και μισθολογική εξέλιξη;

Αποσυνδεδεμένος kirea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 341
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1014 στις: Αύγουστος 10, 2016, 02:23:16 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση. Γνωρίζει κανείς αν η 9μηνη άδεια ανατροφής τέκνου (με αποδοχές) λογίζεται για υπηρεσιακής εξέλιξη και μισθολογική εξέλιξη;

Κανονικότατα, ακόμα  ξεχρεώνεις οργανική, αν υπάρχει εκκρεμότητα , και παίρνεις τα μόρια μετάθεσης αυτής.
Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Αποσυνδεδεμένος stellanik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1015 στις: Αύγουστος 10, 2016, 02:34:05 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Έψαχνα κάποιο σχετικό έγγραφο στο διαδίκτυο αλλά δεν έβρισκα τίποτα. Αγχώθηκα λίγο γιατί συνάδελφος μου είπε ότι έχει ακούσει ότι δεν αναγνωρίζεται στην προσμέτρηση προϋπηρεσίας για βαθμολογική εξέλιξη και για μισθολογικά κλιμάκια.
Ευχαριστώ και πάλι.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1016 στις: Αύγουστος 22, 2016, 05:10:04 μμ »
Τελικά μετά απο επικοινωνία με το υπουργείο και άλλη μια με τη δευτεροβάθμια, μας ανέφεραν επίσημα οτι σε περίπτωση που η σύζυγος είναι άνεργη ναι μεν δικαιούται ο σύζυγος εκπαιδευτικός την 9μηνη άδεια ανατροφής οχι μετά τον τοκετό αλλά μετά την τρίμηνη άδεια λοχείας της συζύγου. Στο ερώτημα ποια τρίμηνη άδεια αφου δεν εργαζομαι κάπου μας είπαν οτι είναι κενό απο την προηγούμενη νομοθεσία που έλεγε οτι η μητέρα είτε είναι εκπαιδευτικός είτε εργάζεται αλλού δικαιούται την άδεια και απλά συνεχίζει να ισχύει, ακόμα κι αν δεν εργάζεται, επηρεάζοντας έτσι την άδεια του συζύγου. Οπότε εγώ θα γεννήσω Αθήνα και ο σύζυγος μπορεί να γυρίσει απο το νησί μετά απο 3 μήνες:(

Καλησπερα. Μπορει κανεις να απαντησει τεκμηριωμενα στο παραπανω? Οσο και αν εψαξα δε  βρηκα πουθενα αμεσα οτι προκυπτει οτι η αδεια ανατροφης διδεται μετα την αδεια λοχείας. Προκυπτει εμμεσα εφοσον θεωρηται δεδομενη η αδεια λοχειας. Που μπορει να απευθυνθει κανεις? πηρα στο υπουργειο αλλα δε μου ειπαν γιατι δεν μπορουν λενε να παρακαμψουν την ιεραρχια. Στη ΔΔΕ δεν εχουν ορισθει ακομα υπευθυνοι για τις αδειες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1017 στις: Αύγουστος 22, 2016, 05:35:11 μμ »
Μπαρουφες,  φίλος μου πήρε 1/9 και γέννησε η γυναικα του μέσα στον Ιούλιο πέρυσι. Εγώ πήρα δυο άδειες κ ποτε δε μου ζήτησαν τίποτα χαρτιά για τη γυναικα μου.  Το μονο που ζήτησαν απο τη πλευρα της ηταν μια βεβαίωση οτι δεν θα κανει χρηση ομοίων διευκολύνσεων.
Κάνε την αίτηση σου και αστούς ναψαχνονται.
Ααα και το επίσημα στο δημόσιο σημαίνει εγγράφως,  όλα τα αλλά είναι....
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 22, 2016, 05:38:05 μμ από dihatzou »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1018 στις: Αύγουστος 22, 2016, 07:33:22 μμ »
Να δουμε. Τι χαρτια χρειαζονται;
Νομιζω α)Ληξ.πρ.γεννησης, β) πιστ.οικ.καταστασης, γ) υπ.δηλωση οτι δε θα κανω χρηση μειωμενου ωραριου, δ) δηλωση συζυγου οτι ειναι ανεργη και δε θα κανει χρηση διευκολυνσεων και ε) βεβαιωση οαεδ για δελτιο ανεργιας σε ισχυ. Χρειαζεται κατι αλλο?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος dihatzou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 70
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1019 στις: Αύγουστος 22, 2016, 11:34:56 μμ »
Να δουμε. Τι χαρτια χρειαζονται;
Νομιζω α)Ληξ.πρ.γεννησης, β) πιστ.οικ.καταστασης, γ) υπ.δηλωση οτι δε θα κανω χρηση μειωμενου ωραριου, δ) δηλωση συζυγου οτι ειναι ανεργη και δε θα κανει χρηση διευκολυνσεων και ε) βεβαιωση οαεδ για δελτιο ανεργιας σε ισχυ. Χρειαζεται κατι αλλο?
Τα δ και ε όχι.  Απλα μια ΥΔ της συζύγου οτι δεν έχει κανει και δεν θα κανει χρηση ομοίων διευκολυνσεων

Αποσυνδεδεμένος July

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1020 στις: Οκτώβριος 08, 2016, 08:48:12 μμ »
Έχω δύο παιδιά, ένα σχεδόν δύο ετών και ένα νεογέννητο και θέλω να πάρω τις άδειες ανατροφής.

Γνωρίζει κανείς την διαδικασία; Μου είπαν από την πρωτοβάθμια ότι πρέπει να είναι συνεχόμενες χωρίς να γνωρίζουν λεπτομέρειες. Με την ίδια αίτηση ζητάω και τις δύο ή με το που τελειώνει η μία πρέπει να έχω κάνει ήδη αίτηση για την επόμενη για να μην την χάσω; Επίσης, σε συνέχεια της προηγούμενης σκέψης – ερώτησης, η άδεια θα είναι συνολικά 18 μήνες συνεχόμενοι (δηλαδή ενάμιση διδακτικό έτος) ή θα είναι δύο «συνεχόμενα» εννιάμηνα (δηλαδή δύο διδακτικά έτη);

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #1021 στις: Οκτώβριος 10, 2016, 12:30:47 πμ »
Κάνε πρώτα την αίτηση για το μεγαλύτερο και όταν τελειώσει αυτή, κάνεις για το μικρότερο. Φρόντισε να επισυνάψεις το πιστοποιητικό γέννησης του αντίστοιχου παιδιού σε κάθε αίτηση για να είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για διαφορετικά παιδιά. Τα δύο 9μηνα δεν είναι υποχρεωτικό να είναι συνεχόμενα. Δλδ μόλις τελειώσει το ένα δεν είσαι υποχρεωμένη να ξεκινήσεις κατευθείαν το άλλο. Ο μόνος περιορισμός είναι το αντίστοιχο παιδί για το οποίο ζητάς την άδεια να είναι κάτω των 4ων ετών (πράγμα που ισχύει στην περίπτωσή σου).

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159573
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 368
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 23
Επισκέπτες: 323
Σύνολο: 346

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.11 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.