*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314439 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 01, 2007, 03:41:31 μμ »
τα τηλ στο τμημα αδειων ειναι :για εκπαιδευτικους α/θμιας 3442952 και για εκπαιδευτικους β/θμιας  3442276 και 3442278(τα εχει στο alfavita μαζι με πληροφοριες γαι τις αδειες).Το γεγονος οτι το ενα παιδι ειναι κατω των δυο ετων δεν παιζει ρολο,το εννιαμηνο το παιρνεις οποιαδηποτε στιγμη μεχρι το παιδι να κλεισει τα τεσσερα.Επιπλεον καπου ειχα δει τη διευκρινηση οτι αν υπαρχουν δυο παιδια δικαιουσαι μια φορα το εννιαμηνο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:10 »

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 01, 2007, 06:51:38 μμ »
ΠΟΙΟΙ ΘΕΩΡΟΥΝΤΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ;

Ως ελεύθεροι επαγγελματίες θεωρούνται οι ασκούντες ελευθέριο επάγγελμα, κατονομαζόμενο στο άρθρο 48 παρ. 1 του Ν.2238/1994 και οι οποίοι φορολογούνται στη Ζ-1 πηγή εισοδήματος.
(Άρθρο 48 παρ. 1: Εισόδημα από υπηρεσίες ελευθερίων επαγγελμάτων είναι οι αμοιβές από την άσκηση του ελευθέριου επαγγέλματος του ιατρού, οδοντιάτρου, κτηνιάτρου, φυσιοθεραπευτή, βιολόγου, ψυχολόγου, μαίας, δικηγόρου, δικολάβου, συμβολαιογράφου, άμισθου υποθηκοφύλακα, δικαστικού επιμελητή, αρχιτέκτονα, μηχανικού, τοπογράφου, χημικού, γεωπόνου, γεωλόγου, δασολόγου, ωκεανογράφου, σχεδιαστή, δημοσιογράφου, συγγραφέα, διερμηνέα, ξεναγού, μεταφραστή, καθηγητή ή δασκάλου, καλλιτέχνη γλύπτη ή ζωγράφου ή σκιτσογράφου ή χαράκτη, ηθοποιού, εκτελεστή μουσικών έργων ή μουσουργού, καλλιτεχνών των κέντρων διασκέδασης, χορευτή, χορογράφου, σκηνοθέτη, σκηνογράφου, ενδυματολόγου, διακοσμητή, οικονομολόγου, αναλυτή, προγραμματιστή, ερευνητή ή συμβούλου επιχειρήσεων, λογιστή ή φοροτέχνη, αναλογιστή, κοινωνιολόγου και εμπειρογνώμονα).


Αν ο/η σύζυγος κάνει κάποιο απο τα επαγγέλματα που αναφέρονται παραπάνω τότε δικαιούσαι να πάρεις την άδεια.
Αν ο/η σύζυγος είναι ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος τότε δικαούσαι να πάρεις άδεια.

Αν ο σύζυγος ΔΕΝ είναι ιδιωτικός ή Δημόσιος υπάλληλος ή κάνει  μια δουλειά που δεν είναι στην λίστα τότε ΔΕΝ δικαιούσαι την άδεια.

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 01, 2007, 06:55:46 μμ »
Είναι μηχανολόγος μηχανικός ελευθερος επαγγελματίας.Μπορεί να το πιστοποιήσει από τον ασφαλιστικό του φορέα;Το ταμείο μηχανικών;

Το επάγγελμα του μηχανικού είναι στην λίστα με τα ελευθέρια .. άρα λογικά δικαιούσαι την άδεια. Δεν ξέρω πως μπορεί να το πιστοποιήσει. Πιστεύω ότι με ένα αντίγραφο απο την φορολογική δήλωση μπορεί να το πιστοποιήσει...

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 01, 2007, 06:57:02 μμ »
Θα ήμουν ευγνόμων αν κάποιος μου έδινε καποιο τηλ να απευθυνθώ στο υπουργείο.Οτι τη δικαιούμαι είναι σίγουρο γιατι έχω 2 παιδια κατω από 4 και μάλιστα το 1 κατω από τα2.

Δεν έχει σημασία πόσα παιδιά έχεις .. σημασία έχει τι επάγγελμα κάνει ο σύζυγος

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:53:10 »

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 01, 2007, 07:54:44 μμ »

ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ???  ΤΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ???

Υπάρχει μια λίστα με τα επαγγέλματα που μπορεί να κάνει ο σύζυγος για να έχεις δικαίωμα να πάρεις την άδεια.

Τι δουλειά κάνει ο άντρα σου??

Είναι μέτοχος-συνέταιρος σε μία εταιρία πληροφορικής. Μάλιστα επειδή είμαι κι εγώ ασφαλισμένη ως προστατευόμενο μέλος από τον άντρα μου στο ΤΕΒΕ, υποθέτω ότι τη διακοπή της ασφάλισης (όταν έρθει η ώρα να βγάλω το βιβλιάριο υγείας) θα την κάνει εκείνος... :-\
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 01, 2007, 07:58:03 μμ »
PpPp, τώρα είδα το μήνυμά σου. Προγραμματιστής λοιπόν, για να γίνω πιο σαφής. ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 01, 2007, 08:12:26 μμ »
PpPp, τώρα είδα το μήνυμά σου. Προγραμματιστής λοιπόν, για να γίνω πιο σαφής. ;)

Το επάγγελμα του προγραμματιστή είναι στην λίστα, άρα λογικά δικαιούσαι την άδεια.

Τι δηλώνει στην φορολογική δήλωση? Προγραμματιστής?


Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #35 στις: Αύγουστος 01, 2007, 08:49:42 μμ »
Συγνώμη, άργησα να απαντήσω γιατί το έψαχνα ώστε να σου πω ακριβώς τι δηλώνεται. Συγκεκριμένα "ανάπτυξη προγραμμάτων", δηλαδή δηλώνει τη "δουλειά" που κάνει η επιχείρηση-εταιρία. Θεωρητικά τη δουλειά του προγραμματιστή μπορεί να την κάνει (από ό,τι μου είπε πριν λίγο τηλεφωνικά ο άντρας μου) κι ένας υπάλληλός του.
Θα πάρω τηλέφωνο στο τμήμα αδειών του ΥΠΕΠΘ αύριο για να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να προσκομίσω. Τα τηλέφωνα που δόθηκαν παραπάνω ισχύουν ή είναι παλιά (προ μετακομίσεως του υπουργείου)?
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 01, 2007, 08:51:24 μμ από sophie »
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #36 στις: Αύγουστος 01, 2007, 09:14:06 μμ »
Συγνώμη, άργησα να απαντήσω γιατί το έψαχνα ώστε να σου πω ακριβώς τι δηλώνεται. Συγκεκριμένα "ανάπτυξη προγραμμάτων", δηλαδή δηλώνει τη "δουλειά" που κάνει η επιχείρηση-εταιρία. Θεωρητικά τη δουλειά του προγραμματιστή μπορεί να την κάνει (από ό,τι μου είπε πριν λίγο τηλεφωνικά ο άντρας μου) κι ένας υπάλληλός του.
Θα πάρω τηλέφωνο στο τμήμα αδειών του ΥΠΕΠΘ αύριο για να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να προσκομίσω. Τα τηλέφωνα που δόθηκαν παραπάνω ισχύουν ή είναι παλιά (προ μετακομίσεως του υπουργείου)?

Αυτά πρέπει να είναι τα τηλέφωνα, μπορείς να πάρεις και το τηλεφωνικό κέντρο 210 344 2000  και να σε συνδέσουν.

Κι εγώ προγραμματιστής ήμουν πρίν διοριστώ

Ο υπάλληλος σε μια εταιρεία που δηλώνει "ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΣΤΗΣ" είναι ούτως ή άλλως "ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ" .. άρα δεν θα υπήρχε πρόβλημα.

Ο άντρα σου όμως είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑΣ.

Πάρε στο υπουργείο και ρώτα (αν βρείς τον υπάλληλο και δεν είναι σε άδεια).
Μόνο αυτός μπορεί να σου πει με σιγουριά, κι εμείς από την διεύθυνση φέτος το υπουργείο πέρναμε και κάναμε ερωτήσεις, αυτοί μας είπαν για τα ελευθέρια επαγγέλματα.

Αν θέλεις... πές μου τι σου είπαν απο το υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #37 στις: Αύγουστος 01, 2007, 09:35:36 μμ »
Παράθεση
τα τηλ στο τμημα αδειων ειναι :για εκπαιδευτικους α/θμιας 3442952 και για εκπαιδευτικους β/θμιας  3442276 και 3442278
Παράθεση
    τα τηλ ειναι τα καινουρια,μετα τη μετακομιση

Αποσυνδεδεμένος Peris ΠΕ19

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 157
  • Peris, ΠΕ19
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #38 στις: Αύγουστος 01, 2007, 10:03:00 μμ »
Συγνώμη, άργησα να απαντήσω γιατί το έψαχνα ώστε να σου πω ακριβώς τι δηλώνεται. Συγκεκριμένα "ανάπτυξη προγραμμάτων", δηλαδή δηλώνει τη "δουλειά" που κάνει η επιχείρηση-εταιρία. Θεωρητικά τη δουλειά του προγραμματιστή μπορεί να την κάνει (από ό,τι μου είπε πριν λίγο τηλεφωνικά ο άντρας μου) κι ένας υπάλληλός του.
Θα πάρω τηλέφωνο στο τμήμα αδειών του ΥΠΕΠΘ αύριο για να ρωτήσω τι ακριβώς πρέπει να προσκομίσω. Τα τηλέφωνα που δόθηκαν παραπάνω ισχύουν ή είναι παλιά (προ μετακομίσεως του υπουργείου)?

Αυτό που δεν ξέρω (και δεν μου κάθεται καλά στην περίπτωση σου) είναι ο διαχωρισμός ανάμεσα στον ελεύθερο επαγγελματία και τον μέτοχο σε εταιρία.
Εψαξα στο ιντερνετ να βρώ πληροφορίες.
Ενας οδοντίατρος που έχει ιδιωτικό οδοντιατρείο θεωρείτε ελεύθερος επαγγελματίας.
Κάποιος που είναι μέτοχος σε εταιρία (ΕΠΕ, ΑΕ, ΟΕ,ΑΕΒΕ) θεωρείται ελεύθερος επαγγελματίας?

Δεν θέλω να πω πράγματα που δεν τα γνωρίζω. Το τηλέφωνο στο υπουργείο είναι απαραίτητο.

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #39 στις: Αύγουστος 02, 2007, 08:52:46 πμ »
Το τηλέφωνο για τις άδειες της Α/θμιας δεν απαντούσε. Πήρα στο τμήμα της Β/θμιας και η απάντηση του υπαλλλήλου ήταν λακωνική, ως προς τα δικαιολογητικά. Ληξιαρχική πράξη γέννησης και αίτηση.
Όταν του είπα για τον σύζυγο, μου απάντησε ότι με μία δήλωση του νόμου 1599 θα πιστοποιεί ότι δεν έχει κάνει χρήση των διευκολύνσεων (εφόσον είναι ελεύθερος επαγγελματίας). Στην ουσία με παρέπεμψε "εκεί που θα διοριστώ" για λεπτομέρειες. :P
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 11:39:11 πμ »
Διορίστηκα φέτος κι έφυγα με άδεια ανατροφής. Από το γραφείο μου είπαν ότι μπορώ να πάρω απαλλαγή από τα ΠΕΚ (για φέτος), λόγω της άδειας, ή σε συνεννόηση με την σύμβουλο της Κεφαλλονιάς (όπου διορίστηκα) και την σύμβουλο της Α' Αθηνών (όπου διαμένω), να τα παρακολουθήσω στην Αθήνα.
Αιρετός που γνώρισα στο νησί μου είπε ότι με συμφέρει να τα παρακολουθήσω του χρόνου γιατί, λόγω του ότι θα έχω ήδη ένα χρόνο προϋπηρεσία, θα απαλλαγώ από την πρώτη φάση και θα υποχρεούμαι να παρακολουθήσω μόνο τις δύο επόμενες.
Προσωπικά θα προτιμούσα να τα παρακολουθήσω φέτος γιατί το πρόγραμμά μου θα είναι πιο χαλαρό (αφού δε θα δουλεύω). Αυτό που θέλω να ρωτήσω είναι κατά πόσο είναι εφικτή αυτή η "συνεννόηση" μεταξύ των συμβούλων? Χρειάζεται βύσμα? (γιατί τέτοιο δε διαθέτω... ;D)
Αν έχει συμβεί κάτι αντίστοιχο σε κάποιον, πολύ θα εκτιμούσα πληροφορίες! ;)
ΠΕ60

Αποσυνδεδεμένος resident

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 373
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 10, 2007, 01:19:25 μμ »
εφοσον εχεις αδεια δεν μπορεις,ετυχε το ιδιο προπερσι σε μια ξαδερφη μου και δεν της επετρεψαν να παρακολουθησει τα πεκ.Επισης σε μενα δεν επετρεψαν να παρακολουθησω τα μαθηματα υπολογιστων οσο ειχα αδεια ανατροφης παιδιου.Αυτο για τη συνεννοηση με τους συμβουλους δεν ετυχε να το ξανακουσω  και δεν ξερω αν γινεται.Οντως ομως εχοντας καποια προ'υ'πηρεσια απαλλασσεσαι απο τη β-γ φαση των πεκ,δεν ξερω ομως αν επαρκει ο ενας χρονος 'η απαιτουνται δυο χρονια προ'υ'πηρεσιας

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 429
Σύνολο: 443

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.