*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #714 στις: Αύγουστος 27, 2012, 01:33:04 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #715 στις: Αύγουστος 27, 2012, 02:17:50 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.


Ευχαριστώ karxarias29.....

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #716 στις: Αύγουστος 27, 2012, 02:23:36 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.
γιατι βαζεις και σχολιο στην ειδηση , καρχαριε;;;
κοτζαμ λεβεντης 4 χρονων, δε χρειαζεται εννια μηνες τη μαμα απικο  και πανω απ το κεφαλι του...
κανονικα η αδεια ανατροφης θα επρεπε να ισχυει απο τη μερα του εξιτηριου απο το μαιευτηριο και για 1 χρονο.

Αποσυνδεδεμένος meli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 152
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #717 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:03:33 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.
γιατι βαζεις και σχολιο στην ειδηση , καρχαριε;;;
κοτζαμ λεβεντης 4 χρονων, δε χρειαζεται εννια μηνες τη μαμα απικο  και πανω απ το κεφαλι του...
κανονικα η αδεια ανατροφης θα επρεπε να ισχυει απο τη μερα του εξιτηριου απο το μαιευτηριο και για 1 χρονο.


'Εχεις δίκιο zhto29. Κοτζάμ λεβέντης και τι λεβέντης....Κούκλος! Κανονικά η άδεια ανατροφής θα έπρεπε να ισχύει από την ημέρα του εξιτηρίου από το μαιευτήριο και για ένα χρόνο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ-όμως- τους υπαλλήλους, τόσο του Δημοσίου όσο και του Ιδιωτικού τομέα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:20:23 »

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #718 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:06:19 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.
γιατι βαζεις και σχολιο στην ειδηση , καρχαριε;;;
κοτζαμ λεβεντης 4 χρονων, δε χρειαζεται εννια μηνες τη μαμα απικο  και πανω απ το κεφαλι του...
κανονικα η αδεια ανατροφης θα επρεπε να ισχυει απο τη μερα του εξιτηριου απο το μαιευτηριο και για 1 χρονο.


Ως μαμά μου επιτρέπεται φαντάζομαι να έχω άποψη. Αντί να υπάρχει η λογική να προστατεύεται η μητρότητα και να ενισχύεται το έργο των μαμάδων τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι θεωρούν την άδεια ανατροφής ως αναγκαία μέχρι το πρώτο έτος... Υπερβολές συνάδελφοι σε μια δύσκολη περίοδο...

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #719 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:06:58 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.
γιατι βαζεις και σχολιο στην ειδηση , καρχαριε;;;
κοτζαμ λεβεντης 4 χρονων, δε χρειαζεται εννια μηνες τη μαμα απικο  και πανω απ το κεφαλι του...
κανονικα η αδεια ανατροφης θα επρεπε να ισχυει απο τη μερα του εξιτηριου απο το μαιευτηριο και για 1 χρονο.


'Εχεις δίκιο zhto29. Κοτζάμ λεβέντης και τι λεβέντης....Κούκλος! Κανονικά η άδεια ανατροφής θα έπρεπε να ισχύει από την ημέρα του εξιτηρίου από το μαιευτήριο και για ένα χρόνο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ-όμως- τους υπαλλήλους, τόσο του Δημοσίου όσο και του Ιδιωτικού τομέα.
χαχαχαχ!  δεν ειχα κατα νου τον δικο σου, αλλα οκ !!!! σε πιστευω!!!
αυτη θα ηταν οντως αδεια ανατροφης.

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #720 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:13:35 μμ »
Τους εναπομείναντες 2 μήνες, δυστυχώς.
γιατι βαζεις και σχολιο στην ειδηση , καρχαριε;;;
κοτζαμ λεβεντης 4 χρονων, δε χρειαζεται εννια μηνες τη μαμα απικο  και πανω απ το κεφαλι του...
κανονικα η αδεια ανατροφης θα επρεπε να ισχυει απο τη μερα του εξιτηριου απο το μαιευτηριο και για 1 χρονο.


Ως μαμά μου επιτρέπεται φαντάζομαι να έχω άποψη. Αντί να υπάρχει η λογική να προστατεύεται η μητρότητα και να ενισχύεται το έργο των μαμάδων τόσο στο δημόσιο όσο και στον ιδιωτικό τομέα κάποιοι θεωρούν την άδεια ανατροφής ως αναγκαία μέχρι το πρώτο έτος... Υπερβολές συνάδελφοι σε μια δύσκολη περίοδο...

δε βλεπω να εχει σχεση η περιοδος αυτη με το θεμα της μητροτητας...αλιμονο αν αποκτουσαμε παιδια μονο σε "ευκολες" περιοδους. οπως επισης δε βλεπω το λογο να υπαρχει αδεια μητροτητας σε υπαλληλους που ενω εργαζονταν κανονικα 2 η και 3 χρονια απο τη γεννηση του παιδιου ,  μετα το διορισμο "αποφασιζαν"  να απολαυσουν την αδεια αυτη....φυσικα δεν ειναι δικο τους θεμα, βρισκουν και τα κανουν! επιμενω παντως στην αδεια ανατροφης για ΟΛΕΣ ( κατα περιπτωσεις και ΟΛΟΥΣ ) τους 12 πρωτους μηνες της ζωης των βλασταριων μας

Αποσυνδεδεμένος turtle

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 368
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #721 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:20:05 μμ »
Όπως το βλέπει ο καθένας... Ας δινόταν επομένως και στις αναπληρώτριες οι οποίες υποχρεούνται να επιστρέψουν στην εργασία τους από τους 2,5 μήνες.

Από την άλλη, ναι θεωρώ πως υπάρχει το προνόμιο και η κάθε μητέρα/πατέρας αποφασίζουν με τις δεδομένες συνθήκες της οικογενείας του να το χρησιμοποιήσει αναλόγως μέσα σε ένα διάστημα τετραετίας. Δεν καταλαβαίνω πού είναι το κακό...
 Άλλωστε ας μην ξεχνάμε ότι για παράδειγμα ο θηλασμός για πολλές μητέρες παρατείνεται μέχρι και το δεύτερο ή και τρίτο έτος του παιδιού...

Υπάρχουν πολλά στραβά στη δημόσια διοίκηση και σίγουρα η άδεια ανατροφής δεν είναι ένα από αυτά... Ας ψαξουμε λοιπόν αλλού...




Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #722 στις: Αύγουστος 27, 2012, 03:25:39 μμ »
ειδικα στις αναπληρωτριες , ναι, επιβαλλεται να δινεται.
οπως το δει λοιπον καθεις, για μενα φανταζει υποκριτικο να κρινεται αναγκαια η αδεια μετα απο 3 χρονια, κι οχι τις πρωτες μερες που το ζευγαρι ειναι σα χαμενο με τη νεα πραγματικοτητα...
τεσπα, αλυτρωτη η δημοσια διοικηση απο στραβα.

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #723 στις: Αύγουστος 27, 2012, 04:35:03 μμ »
ρε παιδιά δεν ξέρετε την περίπτωση του καθενός και της καθεμιάς.
Μπορεί μια μητέρα να έχει κάποια βοήθεια τον 1ο & 2ο χρόνο και να μην την έχει αργότερα, οπότε η χρήση της άδειας τότε να της έλυνε τα χέρια.
ή μπορεί να πρέπει οπωσδήποτε να πηγαίνει στη δουλειά τα πρώτα 2 χρόνια από τη γέννηση και να της είναι πιο εύκολο να πάρει την άδεια αργότερα.
υπάρχουν 1000 λόγοι και 1000 διαφορετικές περιπτώσεις.

δεν βλέπω κάτι το πονηρό στο να έχει δικαίωμα να κάνει χρήση όποτε θέλει μέσα στην 4ετία.

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #724 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 01:38:15 μμ »
Μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει τί γίνεται στην περίπτωση που έχω πάρει την άδεια ανατροφής για το πρώτο μου παιδάκι, και ένα μήνα πριν λήξει έχω πιθανή ημερομηνία τοκετού για το δεύτερο παιδάκι μου? Τί γίνεται σε αυτήν την περίπτωση? Η άδεια κύησης χάνεται? Η άδεια λοχείας? γεννώντας σύμφωνα με την πιθανή ημερομηνία του γιατρού μου θα έπρεπε να έχω και 2 μήνες ακόμη από την άδεια λοχείας. Μπορώ να κάνω την αίτηση για την άδεια λοχείας ενώ ήδη υφίσταται η άδεια ανατροφής? Μπορώ να διακόψω με κάποιον τρόπο την άδεια ανατροφής και να πάρω την άδεια κύησης και λοχείας, και να συνεχιστεί μετά το υπόλοιπο του πρώτου 9μηνου? Βρήκα κάπου την εγκύκλιο του υπουργείο εσωτερικών ΔΙΔΑΧ/Φ.51/590/ΟΙΚ.14346, σύμφωνα με την οποία εάν γίνεται χρήση του 9μηνου και υπάρχει ταυτόχρονα δεύτερο τέκνο, οι άδειες κυήσεως και λοχείαςς του δεύτερου τέκνου μεταφέρονται μετά την λήξη της 9μηνης άδειας ανατροφής του πρώτου τέκνου. Αυτή όμως η εγκύκλιος όπως μου είπαν συνάδελφοι δεν εφαρμόζεται και δεν ξέρω βάση ποιανού νόμου ή εγκυκλίου δεν εφαρμόζεται. Εάν γνωρίζει κάποιος κάτι.... Αλλά και έτσι να είναι μπορεί να γίνει αίτηση άδειας λοχείας ένα μήνα πριν την λήξη της 9μηνης άδειας ανατροφής για να επωφεληθεί η γυναίκα τους δύο εναπομείναντες μήνες της άδειας λοχείας? 

Ευχαριστώ όλους τους συναδέλφους΄εκ των προτέρων....ελπίζω να μην σας μπέρδεψα. 

Αποσυνδεδεμένος alexel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60 Νηπιαγωγός
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #725 στις: Σεπτέμβριος 04, 2012, 02:01:42 μμ »
Σίγουρα δε χάνεις τους 2 μήνες λοχείας και την άδεια ανατροφής του 2ου παιδιού σου.
Τώρα αν θα πρέπει να περιμένεις να τελειώσει η άδεια ανατροφής σου και μετά να κάνεις αίτηση για την άδεια λοχείας ή αν θα διακόψεις την άδεια ανατροφής ώστε να ζητήσεις την άδεια λοχείας είναι ένα διαδικαστικό θέμα που αφορά το αρμόδιο τμήμα της διευθυνσής σου.

Η εγκύκλιος που παραθέτεις:
Βρήκα κάπου την εγκύκλιο του υπουργείο εσωτερικών ΔΙΔΑΧ/Φ.51/590/ΟΙΚ.14346, σύμφωνα με την οποία εάν γίνεται χρήση του 9μηνου και υπάρχει ταυτόχρονα δεύτερο τέκνο, οι άδειες κυήσεως και λοχείαςς του δεύτερου τέκνου μεταφέρονται μετά την λήξη της 9μηνης άδειας ανατροφής του πρώτου τέκνου. Αυτή όμως η εγκύκλιος όπως μου είπαν συνάδελφοι δεν εφαρμόζεται και δεν ξέρω βάση ποιανού νόμου ή εγκυκλίου δεν εφαρμόζεται.
λέει
Ο γονέας υπάλληλος που λαμβάνει ήδη τη διευκόλυνση του μειωμένου
ωραρίου ή της εννεάμηνης άδειας ανατροφής τέκνου, και πριν την εξάντλησή τους αποκτά νέο τέκνο, δικαιούται να λάβει το υπόλοιπο των διευκολύνσεων για το πρώτο τέκνο αργότερα, αθροιστικά με τις διευκολύνσεις που αντιστοιχούν στο νέο τέκνο (σχετική η υπ’ αρ. 64/2008 γνωμοδότηση του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους, η οποία έχει γίνει αποδεκτή από τον Υπουργό Εσωτερικών.
Για μεταφορά της άδειας κύησης και λοχείας ούτε λόγος.
-Τα παιδιά δεν μαθαίνουν από τα παραμύθια πως υπάρχουν δράκοι.Από τα παραμύθια μαθαίνουν πως οι δράκοι μπορούν να νικηθούν. Σκωτ Φιτζέραλντ.

Αποσυνδεδεμένος fegaro

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #726 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:45:05 πμ »
Ναι alexel, έχεις δίκιο. Εκ παραδρομής το έγραψα λάθος, αυτό που εννούσα ήταν αυτό που λες και εσύ. Όχι ότι μεταφέρεται η άδεια κύησης και λοχείας αλλά ότι θα μπορούσε να μεταφερθεί το υπόλοιπο της άδειας ανατροφής μετά από αυτές τις άδειες. Παρόλαυτα με δύο διευθύνσεις που μίλησα μου είπαν και στις δύο πως δεν έχει εφαρμογή στο υπουργείο παιδείας η συγκεκριμένη εγκύκλιος. Στην συγκεκριμένη εγκύκλιο αναφέρεται "προς όλα τα υπουργεία" τώρα γιατί δεν εφαρμόζεται από το δικό μας υπουργείο να πω την αλήθεια δεν πολυκατάλαβα. Οδηγία του υπουργείου λέει...Πάντως ήταν κατηγορηματικοί και οι δύο υπάλληλοι του τμήματος αδειών.

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #727 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 01:36:47 μμ »
Εχω παρει αποσπαση και σκεφτομαι να παρω αδεια ανατροφης.Ποια μορια δυσμενων συνθηκων θα παρω;Της οργανικης μου ή του σχολειου που ειμαι αποσπασμενος;Ευχαριστω για την οποια βοηθεια  :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159792
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 469
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.