*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 312766 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #882 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:43:20 μμ »
Ξερει κάποιος αν η άδεια ανατροφης λογίζεται σαν να χρόνος υπηρέτησεις της οργανικής;Επίσης μετα την αίτηση για έναρξη άδειας ανατροφής εγκρίνεται αμέσως ή καθυστερεί;Ευχαριστώ!!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:58:25 μμ από legor »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #883 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 07:58:33 μμ »
Ξερει κάποιος αν η άδεια ανατροφης λογίζεται σαν να χρόνος υπηρέτησεις της οργανικής;Ευχαριστώ!!!!
Ναι λογίζεται κανονικα

Γνωρίζει καποιος να μου πεί αν για  την άδεια ανατροφης παραμένει η απόφαση ότι πρέπει να είναι συννεχόμενη
Παραμένει
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #884 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 09:21:41 μμ »
giokspy σ'ευχαριστώ για την αμεση απάντησή σου!!! Ξερεις αν μετα την αίτηση η άδεια ανατροφής εγκρίνεται αμέσως ή καθυστερεί;Το ΠΥΣΔΕ την εγκρίνει;

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #885 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 09:38:14 μμ »
giokspy σ'ευχαριστώ για την αμεση απάντησή σου!!! Ξερεις αν μετα την αίτηση η άδεια ανατροφής εγκρίνεται αμέσως ή καθυστερεί;Το ΠΥΣΔΕ την εγκρίνει;
Όχι δε χρειαζεται έγκριση απο το Πυσδε. Θεωρητικά φεύγεις οποτε θες. Εγώ ετοιμαζομαι να την πάρω τώρα μιας και τον Αύγουστο λήγει και μου ειπαν απο τη διεύθυνση πως φεύγω οποτε θέλω. Οικειοθελώς ζήτησα να περιμένω αντικαταστάτη αν και μου ειπαν οτι δεν είναι απαραίτητο.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:17:28 »

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #886 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 09:53:46 μμ »
Αυτό το φιλότιμο θα μας φαει και σενα και μένα.Θα μου πείς οτι με τους μισθούς που παιρνουμε απο φιλότιμο δουλεύουμε.Θα έπρεπε να είχαμε φύγει!!!!Αν και κανείς δεν θα σου πει ευχαριστώ κάνε αυτό που νιώθεις σωστό!!!Σκέψου όμως ετσι που εγιναν τα πράγματα για πόσα χρόνια θα δουλεύουμε ''τζαπα'' με μισθούς πείνας!!!Μη χαρίζεις και τα λίγα που μας απέμειναν σε ένα εργοδότη που μας τσακισε μισθολογικά και τιναξε στον αερα συμβάσεις και  δικαιώματα εργαζομένων!!!

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #887 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 10:08:08 μμ »
Μα δεν το κανεις για τους εργοδοτες αλλα για τους μαθητες σου που δε σου παει να τους αφησεις ετσι. Ιδιαιτερα αν εισαι σε σχολειο με συναδελφους και διευθυντη με κατανοηση
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #888 στις: Φεβρουάριος 28, 2014, 11:47:13 μμ »
Όχι δε χρειαζεται έγκριση απο το Πυσδε. Θεωρητικά φεύγεις οποτε θες. Εγώ ετοιμαζομαι να την πάρω τώρα μιας και τον Αύγουστο λήγει και μου ειπαν απο τη διεύθυνση πως φεύγω οποτε θέλω. Οικειοθελώς ζήτησα να περιμένω αντικαταστάτη αν και μου ειπαν οτι δεν είναι απαραίτητο.
Φύγε τώρα που μπορείς γιατί αντικαταστάτης δεν θα έρθει!Εγω που την πήρα απο το Γενάρη αντικαταστάτης δεν έχει παει ακομα!Φυγε να απολαύσεις την οικογένεια σου!

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #889 στις: Μάρτιος 17, 2014, 03:58:25 μμ »
Ποια δικαιολογητικά απαιτούνται για την αίτηση άδειας ανατροφής, όταν η/ο σύζυγος δεν εργάζεται;
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος stroumfaki

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #890 στις: Μάρτιος 17, 2014, 04:34:20 μμ »
Ποια δικαιολογητικά απαιτούνται για την αίτηση άδειας ανατροφής, όταν η/ο σύζυγος δεν εργάζεται;
Ο γονέας εκπαιδευτικός, προκειμένου να κάνει χρήση της διευκόλυνσης του μειωμένου
ωραρίου ή της άδειας ανατροφής, πρέπει να προσκομίζει στην Υπηρεσία του τα ακόλουθα
δικαιολογητικά:
α. Ληξιαρχική πράξη γέννησης του τέκνου.
β. Υπεύθυνη δήλωση του Ν.1599/1986 σχετικά με το ποιος από τους δύο γονείς θα κάνει χρήση
του μειωμένου ωραρίου ή της άδειας ανατροφής. Στην ίδια δήλωση θα καθορίζεται το χρονικό
διάστημα που ο καθένας από τους δύο γονείς θα κάνει χρήση διαδοχικά και συνεχόμενα. Εάν η
σύζυγος έχει κάνει χρήση, θα δηλώνεται το είδος της διευκόλυνσης (μειωμένο ωράριο ή
εννεάμηνη άδεια ανατροφής), καθώς και το συνολικό χρονικό διάστημα, που αυτή έκανε χρήση.
γ. Υπεύθυνη δήλωση σχετικά με το αν η σύζυγος έχει ήδη κάνει ολικώς ή μερικώς χρήση των δικαιωμάτων της.
δ.Υπεύθυνη δήλωση ότι η σύζυγος είναι άνεργη.

Αποσυνδεδεμένος dimfil

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 350
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #891 στις: Μάρτιος 17, 2014, 04:41:21 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση, stroumfaki.
ΑΜΕΣΑ ΜΑΖΙΚΕΣ ΠΡΟΣΛΗΨΕΙΣ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #892 στις: Μάρτιος 17, 2014, 06:54:09 μμ »
Σε μένα ζήτησαν επιπλέον εκκαθαριστικό εφορίας 2013 και βεβαίωση απο την υπηρεσία οτι ειμαι μόνιμος δημόσιος υπάλληλος. Επίσης έβαλα και μια φωτοτυπία της κάρτας ανεργίας της συζύγου.
Το ενδιαφέρον ειναι οτι ήρθε αντικαταστάτης πριν ζητήσω την αδεια( για την ακρίβεια ειχα ζητήσει απο το πυσδε να στείλει το κενό πριν γίνει η αίτηση για να μη χαθεί καμμιά ωρα στο σχολειο και να υπάρξει ομαλή μετάβαση με το κλείσιμο του β τριμήνου)
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος fakidomiti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #893 στις: Απρίλιος 16, 2014, 11:00:50 πμ »
καλημερα! θα ηθελα να ρωτησω τι ακριβως αναγραφουμε στην αιτηση μεταθεσης οταν ολη τη σχολικη χρονια εχουμε αδεια κυησης, λοχειας και ανατροφης.γραφουμε οτι υπηρετουσαμε κανονικα στο σχολειο της οργανικης μας η γραφουμε τις αδειες?ευχαριστω πολυ εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

Αποσυνδεδεμένος e.kapage

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ 17.02
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #894 στις: Απρίλιος 27, 2014, 11:24:51 μμ »
Θα ήθελα να ρωτήσω και εγώ τη γνώμη σας. Είμαι από τους τελευταίους νεοδιοριζόμενους. Έχω ένα παιδί 16 μηνών και σκεφτόμουν από τη νέα σχολική χρονιά να κάνω χρήση την άδεια ανατροφής τέκνου. Σκεφτόμουν όμως αν αυτό θα φανεί αρνητικό για την αξιολόγησή μου μετά από 2 χρόνια που οριστικά μονιμοποιούμαι. Θα ήθελα να μου πείτε τη γνώμη σας .Σας ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #895 στις: Απρίλιος 27, 2014, 11:33:00 μμ »
Αν του χρονου είσαι στο ίδιο σχολείο δε νομιζω να υπάρχει θέμα. Αλλιως ζήτησε απο το διευθυντή σου φέτος να σου γράψει την έκθεση αξιολόγησης αφού του εξηγήσεις το λογο. Αλλιως υπάρχει πιθανότητα η μονιμοποίηση να παει στα 3 χρονια. Αρνητικά πάντως δε μετραει
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 521
Σύνολο: 534

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.146 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.