*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314725 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #980 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:07:32 μμ »
μπορει κανεις να παρει την αδεια την 3μηνη για λοχεια, αμεσως μετα την 3 μηνη αδεια για το 3ο παιδι και να επιστρεψει στο σχολειο για τους λιγους μηνες?στην περιπτωση αυτή παει στην οργανικη του η μπορει να το στειλουν και αλλου?
την επομενη σχολικη χρονια μπορει να παρει την 9 μηνη αδεια από σεπτεμβρη?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:12 »

Αποσυνδεδεμένος petam

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 58
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #981 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:16:41 μμ »
Ναι αρκεί η άδεια να χορηγηθεί από τη ΔΔΕ οργανικής. Αν πάρεις απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ, αναλάβεις υπηρεσία και πάρεις άδεια μετά (χορήγηση από τη ΔΔΕ απόσπασης) τότε παίρνεις τα μόρια του σχολείου απόσπασης.



αν η αδεια ειναι αδεια ανατροφής ή λοχείας και εισαι σε αποσπαση απο άλλο πυσπε ... δεν μπορεις οταν παρεις την αδεια να σταματησεις την αποσπαση και να παρεις τα μορια απο το σχολειο της οργανικης σου?

Αποσυνδεδεμένος popins

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 271
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #982 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:23:57 μμ »
Η αναπληρώτρια δικαιούται το μειωμένο ωράριο μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών, αν ο σύζυγος έχει πάρει την 9μηνη άδεια; 

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #983 στις: Σεπτέμβριος 25, 2014, 11:48:15 μμ »
@supernova
εγω ειχα παρει την 3μηνη λοχειας μεχρι τα Χριστουγεννα, μετα ανευ αποδοχων 3 μηνες μεχρι το Πασχα, επεστρεψα Απριλιο και πηρα το 9μηνο απο τον Σεπτεμβριο της επομενης χρονιας. Δεν μπορει να σε υποχρεωσει να παρεις το 9μηνο κολλητα με την αδεια λοχειας, αλλα δεν ξερω αν μπορει να προηγηθει το 3μηνο του 3ου παιδιου ή πρεπει να επεται υποχρεωτικα. Για ρωτα το γραφειο αδειων και την περιφερεια, αλλα κυριως ψαξε να βρεις το νομο και να ζητησεις να σου το στειλουν και με φαξ αν χρειαστει. 'Οσο για την επιστροφή, αν γινει πριν τη ληξη των μαθηματων (15 Μαιου) μπορει να σε στειλει σε οποιοδηποτε σχολειο θελει εκτος της προσωρινης τοποθετησης (αν εισαι στη διαθεση, αλλά δεν ξερω αν μπορει να το κανει και αν εχεις οργανική...)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:03:12 »

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #984 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 12:10:11 πμ »
Η αναπληρώτρια δικαιούται το μειωμένο ωράριο μέχρι το παιδί να γίνει 2 ετών, αν ο σύζυγος έχει πάρει την 9μηνη άδεια;

Χωρίς να βάζω το χέρι μου στη φωτιά, νομίζω πως όχι. Η 9μηνη άδεια είναι εναλλακτική του μειωμένου δίωρου και για έναν από τους δύο γονείς. Δηλαδή το ζευγάρι διαλέγει ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση του δικαιώματος και μετά αν θα κάνει χρήση του 9μηνου ή του δίωρου. Ωστόσο, αυτή τη στιγμή δεν έχω πρόχειρη τη σχετική νομοθεσία για να επιβεβαιώσω αν θυμάμαι καλά ή όχι.

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #985 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 01:04:43 πμ »
μπορει κανεις να παρει την αδεια την 3μηνη για λοχεια, αμεσως μετα την 3 μηνη αδεια για το 3ο παιδι και να επιστρεψει στο σχολειο για τους λιγους μηνες?στην περιπτωση αυτή παει στην οργανικη του η μπορει να το στειλουν και αλλου?
την επομενη σχολικη χρονια μπορει να παρει την 9 μηνη αδεια από σεπτεμβρη?
Μπορείς. Το εχει κάνει γνωστή μου. Γέννησε το 3ο Νοέμβριο,πήρε τη λοχείας μέχρι το Φεβρουάριο και την 3μηνη για το τρίτο μέχρι το Μάϊο και πήγε σχολειο τον Ιούνιο. Την επόμενη σχολική χρονιά πήρε κανονικά την 9μηνη άδεια ανατροφής.
Από όσο γνωρίζω δεν υπάρχει περιορισμός με ποια σειρά θα πάρεις την 3μηνη και την 9μηνη. Θα μπορούσες να πάρεις μόνο τη μια ή και καμία. Αν το σχολειο είναι πολύ μακριά μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών για κάποιους μήνες μετά την 3μηνη για το τρίτο μέχρι το τέλος της σχολικής χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος supernova1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 376
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #986 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 08:34:15 πμ »
Σ ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω την 3μηνη πρεπει να την παρεις η καπακι μετατ τη λοχειας η τον σεπτεμβρη.
αν παρεις ανευ αποδοχών 1 μηνα η 2 μηνες τι γινεται με τα μορια?
εστω ότι νοεμβρη κανεις αιτηση για μεταθεση, σου υπολογιζουν κανονικα τα μορια της οργανικης..αν μαιο ιουνιο ζητήσεις ανευ αποδοχων, σου αφαιρουν μετα καποια μορια?η ανευ αποδοχών υπολογιζεται σαν συντάξιμος χρονος?
επιστρεφεις κανονικα στην οργανικη σου όταν ληξει η αδεια η μπορουν να σε πανε και αλλου?

Αποσυνδεδεμένος mmmm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1711
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #987 στις: Σεπτέμβριος 26, 2014, 08:13:42 μμ »
Σ ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω την 3μηνη πρεπει να την παρεις η καπακι μετατ τη λοχειας η τον σεπτεμβρη.
αν παρεις ανευ αποδοχών 1 μηνα η 2 μηνες τι γινεται με τα μορια?
εστω ότι νοεμβρη κανεις αιτηση για μεταθεση, σου υπολογιζουν κανονικα τα μορια της οργανικης..αν μαιο ιουνιο ζητήσεις ανευ αποδοχων, σου αφαιρουν μετα καποια μορια?η ανευ αποδοχών υπολογιζεται σαν συντάξιμος χρονος?
επιστρεφεις κανονικα στην οργανικη σου όταν ληξει η αδεια η μπορουν να σε πανε και αλλου?
Η μόνη άδεια άνευ αποδοχών που θεωρείται συντάξιμη είναι του μηνός (1 μηνός) που χορηγείται με βάση το Ν.3528/07 (σοβαροί λόγοι κ.λ.π).
Δε μπορείς να πάρεις άδεια άνευ "2 μηνών". Υπάρχει μόνο για 1 μήνα ή έως το τέλος του σχολικού έτους (31/8).

Αποσυνδεδεμένος solar

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 328
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #988 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 12:17:32 πμ »
Είμαι αναπληρώτρια εκπαιδευτικός και ο συζυγός μου λιμενικός.Επειδή πέρισυ που γέννησα δεν προσλήφθηκα μας λένε πώς δεν δικαιούται ο άντρας μου να πάρει την άδεια ανατροφής!! Είναι δυνατόν?? Φέτος δουλεύω και εννοείται πώς δικαιούνται την πάρουν έως ότου γίνει 4 ετών.   :o   :-X

Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #989 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 01:41:59 πμ »
Σ ευχαριστω για την απαντηση.νομιζω την 3μηνη πρεπει να την παρεις η καπακι μετατ τη λοχειας η τον σεπτεμβρη.
αν παρεις ανευ αποδοχών 1 μηνα η 2 μηνες τι γινεται με τα μορια?
εστω ότι νοεμβρη κανεις αιτηση για μεταθεση, σου υπολογιζουν κανονικα τα μορια της οργανικης..αν μαιο ιουνιο ζητήσεις ανευ αποδοχων, σου αφαιρουν μετα καποια μορια?η ανευ αποδοχών υπολογιζεται σαν συντάξιμος χρονος?
επιστρεφεις κανονικα στην οργανικη σου όταν ληξει η αδεια η μπορουν να σε πανε και αλλου?

Ναι αυτό εννοώ ότι μπορείς να την πάρεις μετά τη λοχείας.

Άνευ αποδοχών 1 μήνα μπορείς να πάρεις επίσης εύκολα μετά απο λοχείας ή 3μηνη γιατί δεν είσαι σε σχολείο και δεν δημιουργείς πρόβλημα. Άδεια  άνευ αποδοχών για 1 μήνα μπορείς να πάρεις  κάθε ημερολογιακό έτος. Για παράδειγμα μπορείς να πάρεις το Δεκέμβριο του 2014 και μετά να ξαναπάρεις τον Ιανουάριο  του 2015 (ή κάποιον άλλο μήνα μέσα στο 2015). Αυτή η αδεια θεωρείται ότι υπηρέτησες κανονικά και προσμετράται ως χρόνος υπηρεσίας και παίρνεις τα μόρια του σχολείου σου.

Για 2 μήνες δεν ξέρω αν μπορείς να πάρεις άνευ αποδοχών.

Ναι στην αίτηση μετάθεσης θα σου μετρήσουν κανονικά τα μόρια και αν μετά πάρεις άνευ αποδοχών του χρόνου θα σου αφαιρεθούν.

Μόνος 1μήνας  αδειας άνευ αποδοχών ανα ημερολογιακό έτος υπολογίζεται ως συντάξιμος χρόνος.

Όταν επιστρέφεις μπορεί να σε πάνε και αλλού.

Πάντως για τις άδειες μπορείς να ρωτήσεις στη Διεύθυνση που ανήκεις. Υπάρχει πάντα κάποιος υπεύθυνος που μπορεί να σου απαντήσει στις απορίες σου και να σε βοηθήσει.



Αποσυνδεδεμένος vama

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 660
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #990 στις: Σεπτέμβριος 28, 2014, 01:49:25 πμ »
Μιας και δεν ξέρω πότε τελειώνουν οι άδειες σου δες μήπως σε βολεύει να πάρεις 1 μήνα άνευ αποδοχών μετά την λοχείας μέσα στο 2014, μετά να πάρεις την  3μηνη και μετά ξανά 1 μήνα άνευ αποδοχών ώστε να σου μείνει όσο το δυνατόν λιγότερος χρόνος μέχρι το τέλος της χρονιάς.

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #991 στις: Μάρτιος 06, 2015, 08:55:18 μμ »
Μετράει ακόμα σαν υπηρέτηση οργανικής η άδεια ανατροφης ρε παιδιά?Εχω διαφωνία με ένα συνάδελφο που μου λέει ότι αυτά άλλαξαν επί Λοβέρδου και ότι πλέον δε μετράει!!

Αποσυνδεδεμένος epe06

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 149
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #992 στις: Μάρτιος 06, 2015, 09:09:59 μμ »
μετράει!

Αποσυνδεδεμένος nena8

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 203
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #993 στις: Ιούνιος 06, 2015, 10:58:02 μμ »
Να ρωτήσω αν κάποιος/α γνωρίζει, ο σύζυγός μου είναι εκπαιδευτικός και εγώ δεν εργάζομαι. Ρώτησε στη διεύθυνσή του για την άδεια ανατροφης του πατέρα και επειδή η υπέυθυνη δεν γνώριζε επικοινώνησε με το υπουργείο και μας μετέφερε οτι ναι μπορεί να παρει την άδεια κανονικά η οποία όμως θα ξεκινήσει μετά την άδεια λοχείας γιατί αυτό είπαν οτι είναι λογικό. Ποιά λοχεία όμως και πόσο διαρκεί; Αφού εγώ δεν εργάζομαι, δεν μπορει να πάρει ο σύζυγος την άδεια όταν εγκριθεί η αίτηση; Ευχαριστώ
''Es tan corto el amor, y es tan largo el olvido.Porque en noches como ésta la tuve entre mis brazos,mi alma no se contenta con haberla perdido.Aunque éste sea el último dolor que ella me causa,y éstos sean los últimos versos que yo le escribo.''
P.Neruda

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159774
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 556
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 13
Επισκέπτες: 484
Σύνολο: 497

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.