*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 312710 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bitch

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5148
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΕΝΝΙΑ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΠΕΦΤΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΚΑ ΝΑ ΣΗΚΩΝΕΣΑΙ!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #910 στις: Μάιος 13, 2014, 11:01:03 μμ »
δεν διαφωνώ καθόλου μαζί σου...

αλλά αφού δεν μπορούν να καταργησουν κάποιες άδειες μπορούν να τις περιορίσουν κατά το δοκούν.....
ελπίζω μόνο να μην περάσει - διότι πέραν του προφανούς μετά πώς θα διαχειριστείς το προσωπικό που θα σου επιστρέψει λιγο πριν το πάσχα ;
Ρε....μην τρώτε συνέχεια !! Θα χρειαστεί να πάμε μετανάστες και δε θα χωράμε στις βάρκες!!!  :)


"έχω 476 μέρες καθυστέρηση...λέτε να μαι έγκυος; "γράφει η άλλη.. όχι μαντάμ!!! Απλά τράβα πάρτο απ΄το σχολείο γιατί σχόλασε!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #911 στις: Μάιος 13, 2014, 11:53:32 μμ »
τι να πουν και οι γυναίκες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα, λες και αυτές δεν γεννήσανε, λες και αυτές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες με εσας.  Αλλά που να χαρούν τέτοια μεγαλεία στον ιδιωτικό τομέα.
Μην γκρινιάζετε λοιπόν.

Αλλά ξέχασα. Ο δημόσιος υπάλληλος κουράζεται πιο πολύ από όλους και πρέπει να απολαμβάνει αυτών των αδειών....

Ελπίζω να μην τα διαβάσουν αυτά που γράφετε

Αποσυνδεδεμένος apuleius

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Όλα μένουν ίδια αν δεν τ' αγαπάς.....
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #912 στις: Μάιος 14, 2014, 12:28:54 πμ »
τι να πουν και οι γυναίκες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα, λες και αυτές δεν γεννήσανε, λες και αυτές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες με εσας.  Αλλά που να χαρούν τέτοια μεγαλεία στον ιδιωτικό τομέα.
Μην γκρινιάζετε λοιπόν.

Αλλά ξέχασα. Ο δημόσιος υπάλληλος κουράζεται πιο πολύ από όλους και πρέπει να απολαμβάνει αυτών των αδειών....

Ελπίζω να μην τα διαβάσουν αυτά που γράφετε

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Η ανισότητα είναι προκλητική. Δυστυχώς, όμως, εξίσωση δεν μπορεί να γίνει προς τα πάνω (προς το καλύτερο) αλλά μόνο προς τα κάτω (προς το χειρότερο). Το μόνο δηλαδή που μπορεί να συμβεί είναι κάποια στιγμή (ίσως σύντομα) να γίνουν και οι δημόσιοι σαν τους ιδιωτικούς, σε καμία περίπτωση το αντίστροφο...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2014, 12:30:30 πμ από apuleius »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #913 στις: Μάιος 14, 2014, 08:03:29 πμ »
δυστυχώς έτσι που τα λες είναι... Μακάρι να εξισωθεί ο ιδιωτικός τομέας με αυτά που απολαμβάνει η Δημόσιος υπάλληλος, ειδικά σε αυτό το θέμα ρε παιδιά.

Συνάδελφος έχει κάνει 3 παιδιά, ο Θεός να την έχει καλά, και μαζί με επαπειλούμενες κλπ έχει κάτσει 6 χρόνια σπίτι της με απολαβές να μεγαλώσει τα παιδάκια της. Και την ίδια στιγμή η υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα τρέχει στη δουλειά της με την κοιλιά τούμπανο, και αφού γεννήσει επιστρέφει μέσα σε 2 μήνες πάλι πίσω. Για να μην αναφέρω που όταν επιστρέψει την έχουν μάλλον αντικαταστήσει και απολύσει....
Εδώ δίνεις συνέντευξη για δουλειά, και αν αναφέρεις ότι δεν έχεις παιδιά ακόμα, σε κοιτάει με στραβό μάτι γιατί σου λέει εσύ θα μου φύγεις...

Τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ να μην λέτε τι κρίμα που την άδεια δεν θα μπορώ να την πάρω από Σεπτέμβρη και θα πρέπει να την πάρω μέσα στο καλοκαίρι που έτσι κι αλλιώς κάθομαι, και κάτι τέτοια.... γιατί ακούγονται κάπως...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:29:47 »

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #914 στις: Μάιος 14, 2014, 12:00:49 μμ »
τρελά πουλάτε; πως θα πάρει γονεικη ο άλλος χωρίς να ξέρει που θα είναι το Σεπτέμβρη; δηλαδή άμα πάρω μετάθεση η αποσπαση σπίτι μου το Σεπτέμβρη γιατί να πάρω την άδεια αφού θα είμαι εκεί; αν είμαι Πελοπόννησο όμως και είμαι βορειοελλαδιτης ναι,θα την πάρω
μην εξισωνετε τα πάντα προς τα κάτω. υπάρχει και το προς τα πάνω ξέρετε. μάθαμε την καραμέλα του ιδιωτικού τωρα. ο ιδιωτικός αν το πάμε έτσι δουλεύει στον τόπο του, ΕΓΏ ΟΧΙ

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #915 στις: Μάιος 14, 2014, 12:37:11 μμ »
τρελά πουλάτε; πως θα πάρει γονεικη ο άλλος χωρίς να ξέρει που θα είναι το Σεπτέμβρη; δηλαδή άμα πάρω μετάθεση η αποσπαση σπίτι μου το Σεπτέμβρη γιατί να πάρω την άδεια αφού θα είμαι εκεί; αν είμαι Πελοπόννησο όμως και είμαι βορειοελλαδιτης ναι,θα την πάρω
μην εξισωνετε τα πάντα προς τα κάτω. υπάρχει και το προς τα πάνω ξέρετε. μάθαμε την καραμέλα του ιδιωτικού τωρα. ο ιδιωτικός αν το πάμε έτσι δουλεύει στον τόπο του, ΕΓΏ ΟΧΙ
ετσι ακριβως....
γιατι με αυτα που ακουμε θα ξεχασουμε και το ονομα μας!
ο αλλος λεει 3 εγκυμοσυνες 6 χρονια.... πρωτον συγχαρητηρια στους γονεις για τις 3 εγκυμοσυνες...σπανιο για την εποχη μας! Δευτερον που τα ειδατε τα 2 χρονια ανα εγκυμοσυνη? σε συγκριση με τον ιδιωτικο τομεα μονο η 9μηνη αδεια ανατροφης ειναι η προσθετη παροχη!
Πεταμε γενικοτητες για να πουλησουμε πνευμα.... αντι να δουμε πως θα προστατευσουμε τη μητροτητα και την οικογενεια!
Και ναι... ο εκπαιδευτικος που ζει μακρια απο την οικογενεια του...εννοειται οτι θα επιλεξει την αδεια ανατροφης να ξεκιναει απο Σεπτεμβριο.... για να ειναι κοντα στην οικογενεια του, το παιδι του, και να εχει αλλη μια "ζαρια" για μεταθεση-αποσπαση τον επομενο Ιουνιο!
Εχουμε κανει προτυπο το μεσαιωνα του ιδιωτικου τομεα..... και μας φταινε οι κατα μ.ο. 1-2 γεννησεις της εκπαιδευτικου σε συνολο 35ετους υπηρεσιας!
Θα απολογουμαστε κιολας που θελουμε να μεγαλωνουμε ενα παιδι μαζι, στον ιδιο τοπο, με τον/την συζυγο μας!

Οπως το ειπε φιλε.... τρελα πουλανε!

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #916 στις: Μάιος 15, 2014, 12:46:59 πμ »
Ορισμένοι εδώ μέσα πουλάνε τρέλα πολλά χρόνια τώρα και σε παρεμφερή θέματα. ;)

Στο διά ταύτα, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Γιατί η οικογένεια πρέπει να τελεί υπό διωγμό και γιατί πρέπει να απολογείται όποιος επιθυμεί να μην τη διαλύσει, δεν το καταλαβαίνω.::)

Υ.Γ. Να μη συζητήσω δε τι απολογία πρέπει να δώσεις, αν θηλάζεις πέραν του χρόνου. Οφείλεις να αποδείξεις ότι δεν είσαι ο ΕΤ ο εξωγήινος! :o
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 15, 2014, 01:47:59 πμ από karxarias29 »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #917 στις: Μάιος 19, 2014, 02:29:58 πμ »
δυστυχώς έτσι που τα λες είναι... Μακάρι να εξισωθεί ο ιδιωτικός τομέας με αυτά που απολαμβάνει η Δημόσιος υπάλληλος, ειδικά σε αυτό το θέμα ρε παιδιά.

Συνάδελφος έχει κάνει 3 παιδιά, ο Θεός να την έχει καλά, και μαζί με επαπειλούμενες κλπ έχει κάτσει 6 χρόνια σπίτι της με απολαβές να μεγαλώσει τα παιδάκια της. Και την ίδια στιγμή η υπάλληλος του ιδιωτικού τομέα τρέχει στη δουλειά της με την κοιλιά τούμπανο, και αφού γεννήσει επιστρέφει μέσα σε 2 μήνες πάλι πίσω. Για να μην αναφέρω που όταν επιστρέψει την έχουν μάλλον αντικαταστήσει και απολύσει....
Εδώ δίνεις συνέντευξη για δουλειά, και αν αναφέρεις ότι δεν έχεις παιδιά ακόμα, σε κοιτάει με στραβό μάτι γιατί σου λέει εσύ θα μου φύγεις...

Τουλάχιστον σε αυτό το φόρουμ να μην λέτε τι κρίμα που την άδεια δεν θα μπορώ να την πάρω από Σεπτέμβρη και θα πρέπει να την πάρω μέσα στο καλοκαίρι που έτσι κι αλλιώς κάθομαι, και κάτι τέτοια.... γιατί ακούγονται κάπως...

Οι συνήθεις υπερβολές που δεν πείθουν. Όσο για τις απολύσεις θα έπρεπε να το ξέρεις ότι απαγορεύονται από το νόμο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος anemoni

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 442
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #918 στις: Μάιος 19, 2014, 07:40:52 πμ »
τι να πουν και οι γυναίκες που δουλεύουν στον ιδιωτικό τομέα, λες και αυτές δεν γεννήσανε, λες και αυτές δεν έχουν τις ίδιες ανάγκες με εσας.  Αλλά που να χαρούν τέτοια μεγαλεία στον ιδιωτικό τομέα.
Υπάρχει η 6μηνη του ΟΑΕΔ, μετά τη λοχείας. Και την πήραν όλες οι φίλες μου (δεν είναι για τα μάτια του κόσμου, υπάρχει αυτή η άδεια και την παίρνουν οι μαμάδες).
Επίσης, στον ιδιωτικό τομέα, οι άνθρωποι εργάζονται στον τόπο συμφερόντων τους...
ΚΑΙ φυσικά, συμφωνούμε: ό,τι αφορά τη μητρότητα, πρέπει να επελταθεί και στον ιδιωτικό τομές, ΚΑΙ ΟΧΙ να καταργηθεί από το δημόσιο!!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 19, 2014, 07:44:07 πμ από anemoni »

Αποσυνδεδεμένος ritapa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 26
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #919 στις: Ιούνιος 09, 2014, 12:29:03 μμ »
Και τι να πρωτοπουν οι καημενες αναπληρωτριες( μωρομάνες) εκπαιδευτικοι οι οποίες δεν δικαιούνται ούτε την 6μηνη απο ΟΑΕΔ  που δινεται στισ γυναικεσ του ιδιωτικου τομεα αλλα ούτε κ την 9 μηνη άδεια ανατροφης που δίνεται στο δημόσιο. Αυτές αν θέλουν να συνεχίσουν να  θηλάζουν ειναι με το χρονόμετρο στο χέρι ... και πασχίζουν τα λεπτα των διαλειμματων να βγάλουν με το θήλαστρο το γάλα τους στις τουαλέτες του δημοσίου σχολείου...
Υπάρχει και αυτό.

Αποσυνδεδεμένος lazaros

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 220
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #920 στις: Ιούνιος 09, 2014, 01:08:52 μμ »
Απολυτος σεβασμος
Κατι τετοια σκεφτομαι οταν παω να ψηφισω
Καποιοι αλλοι που θελουν να  λεγονται ανθρωποι ψηφιζουν  με βαση αν θα χαμε ρευμα ψωμι  :'(

Αποσυνδεδεμένος kateri

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 980
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ20
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #921 στις: Ιούνιος 16, 2014, 11:58:57 πμ »
Προσπάθησα να διαβάσω όσα μπόρεσα από τις προηγούμενες σελίδες αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες...μου ζήτησαν να στείλω τα δικαιολογητικά για την άδεια ανατροφής που θα ξεκινήσει το Σεπτέμβρη....πιο συγκεκριμένα:
1)ληξιαρχική πράξη γέννησης
2)υπεύθυνη δήλωση ότι θα κάνω χρήση της άδειας εγω
3)βεβαίωση εργοδότη ότι δεν έχει κάνει χρήση άδειας ο σύζυγος και δεν πρόκειται
4)βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα που να λέει που εργάζεται ο σύζυγος και με ποιο καθεστώς
Σωστά μέχρι στιγμής;
Ρωτάω λοιπόν εγω...
1)αν ο σύζυγος είναι δηλωμένος με μερική απασχόληση,τι γίνεται;τη δικαιούμαι την άδεια;
2)σε περίπτωση που από το Σεπτέμβρη αλλάξει δουλειά και φαίνεται ότι έχει εταιρία στο όνομά του,τι γίνεται;θα γίνει διακοπή της άδειάς μου;
Αυτά προς το παρόν....
Ευχαριστώ πολύ...

Κανείς;;;;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 17, 2014, 09:33:01 μμ από kateri »

Αποσυνδεδεμένος nefeli999

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #922 στις: Ιούνιος 21, 2014, 06:20:09 μμ »
Γνωρίζει κάποιος τι γίνεται με την τοποθέτηση το Σεπτέμβρη μιας και είμαι στη διάθεση και θα ξεκινήσω την άδεια ανατροφής?
Ποια μόρια παίρνουμε?

Αποσυνδεδεμένος Maria12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #923 στις: Ιούνιος 21, 2014, 06:37:46 μμ »
Προσπάθησα να διαβάσω όσα μπόρεσα από τις προηγούμενες σελίδες αλλά εξακολουθώ να έχω κάποιες απορίες...μου ζήτησαν να στείλω τα δικαιολογητικά για την άδεια ανατροφής που θα ξεκινήσει το Σεπτέμβρη....πιο συγκεκριμένα:
1)ληξιαρχική πράξη γέννησης
2)υπεύθυνη δήλωση ότι θα κάνω χρήση της άδειας εγω
3)βεβαίωση εργοδότη ότι δεν έχει κάνει χρήση άδειας ο σύζυγος και δεν πρόκειται
4)βεβαίωση ασφαλιστικού φορέα που να λέει που εργάζεται ο σύζυγος και με ποιο καθεστώς
Σωστά μέχρι στιγμής;
Ρωτάω λοιπόν εγω...
1)αν ο σύζυγος είναι δηλωμένος με μερική απασχόληση,τι γίνεται;τη δικαιούμαι την άδεια;
2)σε περίπτωση που από το Σεπτέμβρη αλλάξει δουλειά και φαίνεται ότι έχει εταιρία στο όνομά του,τι γίνεται;θα γίνει διακοπή της άδειάς μου;
Αυτά προς το παρόν....
Ευχαριστώ πολύ...

Κανείς;;;;
Την άδεια ανατροφής τέκνου τη δικαιούσαι ανεξάρτητα από το επάγγελμα που κάνει ο σύζυγος σου..

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32277
  • Τελευταία: ΤΣΕΦΙ
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158512
  • Σύνολο θεμάτων: 19197
  • Σε σύνδεση σήμερα: 550
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 520
Σύνολο: 529

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.09 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.