*

Αποστολέας Θέμα: Άδεια ανατροφής τέκνου  (Αναγνώστηκε 314355 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος larygre

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #938 στις: Ιούνιος 26, 2014, 01:55:08 μμ »
Είναι αλήθεια ότι ο σύζυγος μόνιμος εκπαιδευτικός δικαιείται 9μηνο ακόμα και όταν η σύζυγος δεν εργάζεται;

ξέρω ότι αυτό δεν ίσχυε παλιά και έπρεπε απαραίτητα να εργάζεται η σύζυγος. Άλλαξε κάτι;
Από 21/11/2013 ο πατέρας εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει χρήση της εννεάμηνης άδειας ανατροφής, ακόμη κι όταν η σύζυγός του δεν εργάζεται (Ν. 4210/2013, άρθρο 6, παρ. 2)
Μεγάλη εξέλιξη αυτό, και δεν ξέρω κατα πόσο το γνωρίζει γενικά ο κόσμος......

Μπορεί κάποιος να ξεκινήσει την άδεια ανατροφής μέσα στη χρονιά; πχ να την ξεκινήσει Μάρτιο μήνα;
τότε τί γίνεται; μετράνε και οι μήνες του καλοκαιριού μέσα στο 9μηνο;
ή διακόπτεται και συνεχίζεις τον Σεπτέμβρη;
.
1. Το Ε' τμήμα του Νομικού Συμβουλίου του Κράτους εξέδωσε την αρ. 546/2005 Γνωμοδότηση, η οποία έγινε δεκτή από τον Υπουργό Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων, σύμφωνα με την οποία οι μητέρες εκπαιδευτικοί δύνανται να παίρνουν την άδεια των εννέα μηνών για την ανατροφή του τέκνου τους, οποτεδήποτε εντός του χρονικού διαστήματος που ορίζει ο νόμος και όχι αμέσως μετά τη λήξη της άδειας λοχείας, υπό την προϋπόθεση όμως ότι η εννεάμηνη αυτή άδεια θα εξαντλείται σε συνεχές χρονικό διάστημα (Φ.351.5/66/128043/3-11-2009 έγγραφο του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ.).
2. Οι μήνες του καλοκαιριού μετράνε κανονικά.
3. Η άδεια ανατροφής δύναται να διακοπεί μόνο για τις εξής περιπτώσεις:
α. Συμμετοχή του/της δικαιούχου εκπαιδευτικού στο σεμινάριο της υποχρεωτικής εισαγωγικής εκπαίδευσης
β. χορήγηση στη δικαιούχο εκπαιδευτικό της άδειας μητρότητας (κύησης-λοχείας).
4. Τέλος, αν και οι δύο γονείς δικαιούνται την παραπάνω άδεια, με κοινή τους δήλωση του Ν. 1599/1986 που κατατίθεται στις υπηρεσίες τους, καθορίζουν ποιος από τους δύο θα κάνει χρήση της συνεχόμενης άδειας ανατροφής, εκτός αν με την ανωτέρω κοινή τους δήλωση καθορίσουν χρονικό διάστημα που θα κάνουν χρήση, άπαξ για τον καθένα, πάντοτε διαδοχικώς και μέχρι την ηλικία των τεσσάρων (4) ετών του τέκνου. Αλλαγή της δήλωσης αυτής δεν επιτρέπεται μετά την εναρξη των διευκολύνσεων (Φ351.5/43/67822/5-5-2014 έγγραφο του Υ.ΠΑΙ.Θ.).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:15 »

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #939 στις: Ιούνιος 26, 2014, 02:08:17 μμ »
Αυτό που δεν εχω κατάλαβει είναι οτι αν εχεις δυο παιδιά πχ 1,5 και 2,5 ετων μπορείς να πάρεις συνεχόμενα 9+9 μηνες?
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:32:30 πμ »
1. Μπορώ να ακυρώσω την άδεια ανατροφής τέκνου που μου χορηγήθηκε τώρα, πριν αυτή αρχίσει να ισχύει, ώστε να την πάρω του χρόνου;
Η άδεια θα ισχύσει από Οκτώβρη. Μπορώ να την ακυρώσω, για να τη ζητήσω του χρόνου (Ιούνιος 2015) ξανά;


2. αν αρχίσει να τρέχει η άδεια, μπορώ να την κόψω ενδιάμεσα και να πάρω το υπόλοιπο αργότερα; (φαντάζομαι πως όχι..)


Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #941 στις: Ιούλιος 16, 2014, 09:42:23 πμ »
Αυτό που δεν εχω κατάλαβει είναι οτι αν εχεις δυο παιδιά πχ 1,5 και 2,5 ετων μπορείς να πάρεις συνεχόμενα 9+9 μηνες?

Δεν βρίσκω λόγο για να μην μπορείς να την πάρεις. Βρίσκομαι στην ίδια θέση με σένα. Η άδεια για το πρώτο μου παιδί έληξε τον Ιούνιο και από Σεπτέμβρη θα ζητήσω άδεια για το δεύτερο παιδί . Το μόνο που να σε ανησυχεί να είναι τα μόρια που θα πάρεις...Από ότι λέει ο υπουργός μας δεν θα πάρεις τα μόρια της οργανικής σου.Δεν ξέρω αν θα γίνει και έτσι. Όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας μας διαφωτίσει :)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:56:15 »

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #942 στις: Ιούλιος 21, 2014, 07:15:06 μμ »
την άδεια ανατροφής την ζητάς με αίτησή σου στο σχολείο ή στην Διεύθυνση Δευτεροβάθμιας;

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #943 στις: Ιούλιος 22, 2014, 06:08:21 μμ »
Από 21/11/2013 ο πατέρας εκπαιδευτικός μπορεί να κάνει χρήση της εννεάμηνης άδειας ανατροφής, ακόμη κι όταν η σύζυγός του δεν εργάζεται (Ν. 4210/2013, άρθρο 6, παρ. 2).

Συγκεκριμένα και για να διεκολύνω τη συζήτηση το παραπάνω που παραθέτει ο larygre αναφέρει:
Το εδάφιο γ ́της παρ. 3 του άρθρου 53 του Κώδικα Δημοσίων Πολιτικών και Διοικητικών Υπαλλήλων
και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ. (ν. 3528/2007), καθώς και το εδάφιο γ ́της παρ. 3 του άρθρου 60 του ν. 3584/ 2007
καταργούνται.


πάμε τώρα στο 60 του ν. 3584/ 2007:
Άρθρο 60
Διευκολύνσεις υπαλλήλων με οικογενειακές
υποχρεώσεις
......
Αν η σύζυγος του υπαλλήλου δεν εργάζεται ή δεν
ασκεί οποιοδήποτε επάγγελμα, ο σύζυγος δεν δικαιού−
ται να κάνει χρήση των διευκολύνσεων της παραγράφου
2, ......


Άρα αυτό είναι που καταργείται και επομένως δικαιείται άδεια και ο σύζυγος ακόμα και όταν η σύζυγος είναι άνεργη.

Τα δικαιολογητικά τώρα για να ζητήσεις το 9μηνο ποια είναι;
1. Μια αίτηση του συζύγου;
2. μια υπεύθυνη δήλωση ότι θα κάνει χρήση του 9μηνου ο σύζυγος;
3. ληξιαρχική πράξη γέννησης τέκνου;

είναι τίποτα άλλο;
αν η σύζυγος είναι άνεργή τότε νομίζω δεν έχει νόημα (;) η υπεύθυνη δήλωση ότι η σύζυγος δεν έχει κάνει χρήση της άδειας;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 07:03:44 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #944 στις: Ιούλιος 22, 2014, 08:01:10 μμ »
Το ότι η σύζυγος είναι τώρα άνεργη δεν σημαίνει και  ότι ήταν πάντα άνεργη. Χρειάζεται σίγουρα μια δήλωση της συζύγου ότι δεν έκανε ποτέ χρήση αυτής της άδειας. Τα υπόλοιπα δικαιολογητικά είναι περίπου αυτά που αναφέρεις αλλά με ένα τηλεφωνάκι στη διεύθυνσή σου τα πράγματα γίνονται πιο εύκολα :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2014, 08:05:17 μμ από DONCORLEONE1 »

Αποσυνδεδεμένος ashmoskonh

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #945 στις: Ιούλιος 27, 2014, 04:46:52 μμ »
Καλησπέρα. Γέννησα δίδυμα 30/12/2010. Αν ζητήσω την 6μηνη άδεια ανατροφής που δικαιούμαι για το δεύτερο στις 1/9/2014, θα πάρω το σύνολο των 6 μηνών ή τους 4 μήνες που υπολείπονται έως τα μικρά μου να κλείσουν τα 4 χρόνια;  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #946 στις: Ιούλιος 27, 2014, 06:18:17 μμ »
Καλησπέρα. Γέννησα δίδυμα 30/12/2010. Αν ζητήσω την 6μηνη άδεια ανατροφής που δικαιούμαι για το δεύτερο στις 1/9/2014, θα πάρω το σύνολο των 6 μηνών ή τους 4 μήνες που υπολείπονται έως τα μικρά μου να κλείσουν τα 4 χρόνια;  Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Μόλις κλείσουν τα 4 διακόπτεται αυτόματα. Και γω έτσι πήρα 5 απο τους 9 μηνες
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος Marvel3

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #947 στις: Ιούλιος 29, 2014, 11:32:22 μμ »
Θα ηθελα να σας ρωτήσω,ξέρετε αν υπαρχει κάποιος κίνδυνος κατάργησης της άδειας ανατροφης;έχει ακουστεί κάτι για αλλαγές στις άδειες;;;Πήρα μεταθεση σε κοντινό νομό,το σχολείο ειναι σε καλή απόσταση,σκεφτομουν να υπηρετήσω την οργανική και να αφήσω την αδεια ανατροφής για την επόμενη χρονιά σε περίπτωση μετάθεσης στο νομό μου.Ειναι νομός ενιαίος και υπαρχει κίνδυνος να βρεθείς σε μεγαλύτερη απόσταση από το σπιτι σου από την ηδη υπάρχουσα οργανική.

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #948 στις: Ιούλιος 30, 2014, 08:17:50 πμ »
Έτσι μου έλεγαν και μένα πέρσυ σλλα όχι μόνο δεν καταργήθηκε αλλά επεκτάθηκε και σε συζύγους ανέργων. Δεν νομιζω οτι υπάρχει πιθανότητα να την καταργήσουν την επόμενη χρονια
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #949 στις: Ιούλιος 30, 2014, 12:22:17 μμ »
Ποτέ δεν ξέρεις. Με την Τρόικα και τα μνημόνια έρχονται τα πάνω κάτω.
Πάρτην τώρα όσο ισχύει γιατί του χρόνου δεν ξέρεις τι γίνεται

Αποσυνδεδεμένος giokspy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1807
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ-04.01
    • Προφίλ
Απ: Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #950 στις: Ιούλιος 30, 2014, 01:11:18 μμ »
Ποτέ δεν ξέρεις. Με την Τρόικα και τα μνημόνια έρχονται τα πάνω κάτω.
Πάρτην τώρα όσο ισχύει γιατί του χρόνου δεν ξέρεις τι γίνεται
Επειδή ακολουθουν κάποιους κανόνες ευρωπαϊκού δικαιου δύσκολα θα την πειράξουν όπως και να' χει για την επόμενη χρόνια σίγουρα ισχυει, και υπάρχει επίσης το χρονικό όριο των 4ετων το οποίο, αν και το θεωρώ δύσκολο, δεν αποκλείεται να το πειραξουν όπως επίσης και καποιες αλλες λεπτομέρειες.
«Από την στιγμή που εδέχθηκες μέσα σου την φλόγα, τρέχε. Διότι δεν γνωρίζεις πότε θα σβήση και θα σε αφήση στο σκοτάδι.»

Αποσυνδεδεμένος legor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 123
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Άδεια ανατροφής τέκνου
« Απάντηση #951 στις: Αύγουστος 01, 2014, 04:33:20 μμ »
Καλό μήνα συνάδελφοι!!!Να θέσω και γω ενα ερώτημα.Η γυναίκα μου βρίσκεται σε αδεια μητρότητας 6μηνη του ΟΑΕΔ(δεν εχει σχεση με την ανατροφης ) και τελειώνει μεσα Νοεμβριου.Εγω θέλω να παρω την 9μηνη ανατροφης από 1 Σεπτεμβρίου. Μπορει παράλληλα το διαστημα 1 Σεπτεμβριου με μεσα Νοεμβριου να είμαστε και οι 2 σε αδειες για το παιδι?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159520
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 330
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 22
Επισκέπτες: 258
Σύνολο: 280

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.