*

Αποστολέας Θέμα: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές  (Αναγνώστηκε 49348 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος smile02.50

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 294
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #28 στις: Ιούλιος 17, 2011, 07:36:37 μμ »
Συνάδελφοι, σκέφτηκα να ανοίξω αυτό το θέμα για να αντάλλαξουμε τις εμπειρίες και τις εντυπώσεις μας από περιοχές στις οποίες έχουμε υπηρετήσει κατά καιρούς. Για να έχουμε μια ιδέα όσοι θέλουμε να ταξιδέψουμε λίγο ανά την Ελλάδα συμπληρώνοντας την αίτηση των αναπληρωτών... Ξεκινάω με τη δική μου εμπειρία από την Ικαρία. Οι ντόπιοι ανοιχτοί και ευγενέστατοι, πολλοί νέοι συνάδελφοι (αναπληρωτές και μόνιμοι). Το χειμώνα δε δυσκολευτήκαμε καθόλου. Όμορφο νησί να το περπατήσεις και να το γνωρίσεις γενικότερα. Οι μαθητές συνεργάσιμοι αλλά ενταγμένοι κι αυτοί στους χαλαρούς ρυθμούς του νησιού. Πρόσβαση και με καράβι από Πειραιά και με αεροπλάνο. Λοιπές πληροφορίες στη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος mentira

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 48
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #29 στις: Ιούλιος 18, 2011, 01:39:14 πμ »
Ωραια η Ικαρία τη σκεφτομουν για φετος αλλα αυτο που με φοβισε ηταν οι Φουρνοι...φανταζομαι η ζωη θα ειναι αρκετα δυσκολη εκει...!!!!
Εντυπωσεις απο Χαλκιδική...υπεροχο μερος ειναι λες και εισαι σε νησι με ολα του καλα...χωρις πολλα απο τα κακα!!!!Δε νιωθεις αποκλεισμενος, δεν εισαι σε αστικο κεντρο, η ζωη και οι ρυθμοι αρκετα καλυτεροι!!!Εισαι ομως και σε αποσταση αναπνοης απο Θεσσαλονικη (στα πολυ ++++ και αυτο).Βεβαια ολα αυτα αν εισαι σε καποιο απο τα ποδια...προς τα πανω ειναι επισης καλα απλα χανεις το πλεονεκτημα της θαλασσας.
Εγω παντως ειχα περασει μια πολυ καλη χρονια και μονο καλα εχω να πω..... :) :) :) :) :)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 01:41:29 πμ από mentira »

Αποσυνδεδεμένος kairi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2011, 10:07:53 πμ »
παρα πολυ ομορφο και το ηρακλειο κρητης. πολυ συχνη συγκοινωνια με πλοια και αεροπλανα (ειδικα με πειραια ).
μια συγχρονη πολη με πολλη ζωη και πολλες ανεσεις ολο το χειμωνα. παρα πολλα τα σχολεια, αρα πολλοι και οι αναπληρωτες εκτος απο τους μονιμους. φιλοξενοι οι κρητικοι, θα φατε και θα πειτε καλα (αφθονο ρακι). εξαλλου η κρητη φημιζεται για τη διατροφη της.
και το κυριοτερο, σε αποσταση αναπνοης , οι καλυτερες θαλασσες και παραδοσιακα χωριουδακια με αυθεντικους κρητικαρους :)
μπορειτε να κατεβασετε, οσοι εχετε και τα παιδια. θα περασουν τελεια...

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #31 στις: Ιούλιος 18, 2011, 11:24:29 πμ »
Κατάλαβα....Εδώ μιλάμε μόνο για τα θετικά....Ωραία....Β, Δ  Δωδεκανήσου, όσο μακριά κι αν είναι, είναι πολύ όμορφη εμπειρία με καλούς ανθρώπους, 8 μήνες καλοκαίρι, πολλές παραλίες, σχετικά καλή συγκοινωνία, ενίοτε αεροπορική σύνδεση, εδέσματα παραδοσιακά, κρασάκι άφθονο....Πετάγεσαι με ταυτότητα νέου τύπου στα μικρασιατικά παράλια, βλέπεις αξέχαστα ηλιοβασιλέματα και πανσέληνους.....Για τη φετινή μου εμπειρία δε θα μιλήσω εσκεμμένα, μη δω κόσμο να αλλάζει την αίτησή του.

Και σημειωτέον, όταν πέρσι κάποιο άτομο εδώ είπε ότι η περιοχή που υπηρέτησα φέτος ήταν χάλια και δεν πέρασε καλά, είπα μέσα μου, ωχ την καημένη, τί αρνητικός τρόπος σκέψης....Έλα όμως που είχε απόλυτο δίκιο!!!!Ναι, δεν πάμε να περάσουμε καλά, πάμε για να διδάξουμε κλπ κλπ, απλά όταν λιγάκι σε βοηθούν και οι εξωτερικές συνθήκες, αποδίδεις περισσότερο, ισχύει τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.Κι όμως, βρήκα και τα θετικά σημεία για να αντέξω.....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:29:49 »

Αποσυνδεδεμένος Χαρά

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 615
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση (ΠΕ 06)
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 18, 2011, 02:50:22 μμ »
Κατάλαβα....Εδώ μιλάμε μόνο για τα θετικά....Ωραία....Β, Δ  Δωδεκανήσου, όσο μακριά κι αν είναι, είναι πολύ όμορφη εμπειρία με καλούς ανθρώπους, 8 μήνες καλοκαίρι, πολλές παραλίες, σχετικά καλή συγκοινωνία, ενίοτε αεροπορική σύνδεση, εδέσματα παραδοσιακά, κρασάκι άφθονο....Πετάγεσαι με ταυτότητα νέου τύπου στα μικρασιατικά παράλια, βλέπεις αξέχαστα ηλιοβασιλέματα και πανσέληνους.....Για τη φετινή μου εμπειρία δε θα μιλήσω εσκεμμένα, μη δω κόσμο να αλλάζει την αίτησή του.

Και σημειωτέον, όταν πέρσι κάποιο άτομο εδώ είπε ότι η περιοχή που υπηρέτησα φέτος ήταν χάλια και δεν πέρασε καλά, είπα μέσα μου, ωχ την καημένη, τί αρνητικός τρόπος σκέψης....Έλα όμως που είχε απόλυτο δίκιο!!!!Ναι, δεν πάμε να περάσουμε καλά, πάμε για να διδάξουμε κλπ κλπ, απλά όταν λιγάκι σε βοηθούν και οι εξωτερικές συνθήκες, αποδίδεις περισσότερο, ισχύει τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.Κι όμως, βρήκα και τα θετικά σημεία για να αντέξω.....

Δε νομίζω ότι η συνάδελφος που άνοιξε το θέμα αποκλείει τις αρνητικές εμπειρίες. Ίσα-ίσα πιστεύω ότι θα βοηθούσαμε ιδιαίτερα άλλους συναδέλφους να...προεοιμάζονται ψυχολογικά!Εννοείται βέβαια πως δεν τα παίρνουμε όλα μετρητοίς αφού το πως τα περνάμε εξαρτάται σε κάθε περίπτωση από διαφορετικούς κ υποκειμενικούς συχνά παράγοντες.
οπότε, μας λες αν θέλεις που είναι τόσο χάλια!!! ;D ;D ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 18, 2011, 02:56:02 μμ από Χαρά »

Αποσυνδεδεμένος mohitto

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 567
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #33 στις: Ιούλιος 18, 2011, 04:31:40 μμ »
Κατάλαβα....Εδώ μιλάμε μόνο για τα θετικά....Ωραία....Β, Δ  Δωδεκανήσου, όσο μακριά κι αν είναι, είναι πολύ όμορφη εμπειρία με καλούς ανθρώπους, 8 μήνες καλοκαίρι, πολλές παραλίες, σχετικά καλή συγκοινωνία, ενίοτε αεροπορική σύνδεση, εδέσματα παραδοσιακά, κρασάκι άφθονο....Πετάγεσαι με ταυτότητα νέου τύπου στα μικρασιατικά παράλια, βλέπεις αξέχαστα ηλιοβασιλέματα και πανσέληνους.....Για τη φετινή μου εμπειρία δε θα μιλήσω εσκεμμένα, μη δω κόσμο να αλλάζει την αίτησή του.

Και σημειωτέον, όταν πέρσι κάποιο άτομο εδώ είπε ότι η περιοχή που υπηρέτησα φέτος ήταν χάλια και δεν πέρασε καλά, είπα μέσα μου, ωχ την καημένη, τί αρνητικός τρόπος σκέψης....Έλα όμως που είχε απόλυτο δίκιο!!!!Ναι, δεν πάμε να περάσουμε καλά, πάμε για να διδάξουμε κλπ κλπ, απλά όταν λιγάκι σε βοηθούν και οι εξωτερικές συνθήκες, αποδίδεις περισσότερο, ισχύει τουλάχιστον στη δική μου περίπτωση.Κι όμως, βρήκα και τα θετικά σημεία για να αντέξω.....

Δε νομίζω ότι η συνάδελφος που άνοιξε το θέμα αποκλείει τις αρνητικές εμπειρίες. Ίσα-ίσα πιστεύω ότι θα βοηθούσαμε ιδιαίτερα άλλους συναδέλφους να...προεοιμάζονται ψυχολογικά!Εννοείται βέβαια πως δεν τα παίρνουμε όλα μετρητοίς αφού το πως τα περνάμε εξαρτάται σε κάθε περίπτωση από διαφορετικούς κ υποκειμενικούς συχνά παράγοντες.
οπότε, μας λες αν θέλεις που είναι τόσο χάλια!!! ;D ;D ;D

Πες μας, πες μας. :D :D

adigoni

  • Επισκέπτης
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #34 στις: Ιούλιος 18, 2011, 04:39:41 μμ »
Από Χαλκίδα προς Νότια......

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #35 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:14:35 μμ »
Τα Χανια ειναι μια πανεμορφη μικρη πολη που τιποτε δεν εχουν να ζηλεψουν απο Αθηνα Θεσσαλονικη.Αντιθετα ο Βαμος με σοκαρε απο τη πρωτη στιγμη.Καποιονς μαυροπουκαμισας οταν με ειδε να πινω μια λεμοναδα στο καφενεδακι περιμενοντας το λεωφορειο(δεν ειχα κατεβασει αυτοκινητο τοτε)μου ειπε<ιντα κανεις εδω;Δεν καθονται γυναικες.>Γενικα τα ορεινα χωρια του νομου Χανιων ειναι φοβερα συντηριτικες κοινωνιες ενω τα παραθαλασσια οι ντοπιοι ειναι πολυ φιλικοι.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #36 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:23:14 μμ »
που να σε δουν να παιζεις και ταβλι δηλαδη στο καφενειο!!!
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος dinateacher

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2190
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τα όνειρα θα βγουν αληθινά...
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #37 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:28:52 μμ »
που να σε δουν να παιζεις και ταβλι δηλαδη στο καφενειο!!!
Φαντάσου να τους κερδίσει κιόλας!!!! Θα πάνε με τις μολότωφ που ανάφερες σε άλλο τόπικ ;D
Το μυαλό είναι σαν το αλεξίπτωτο: εκπληρώνει τον σκοπό του όταν είναι ανοικτό.
Νοημοσύνη είναι αυτό που χρησιμοποιείς όταν δεν ξέρεις τι να κάνεις.

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #38 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:42:53 μμ »
Και μη σας πω οτι πηγα να παρω εφημεριδα και μου απαντησαν οτι στο Βαμο ελληνικος τυπος εχει να ερθει περιπου 8 χρονια .Το αλλο με τις Βρυσες που επαθα ηταν για γελια και για κλαματα.Ημουν στη διαθεση και πηγα να δω τα μερη για να τα δηλωσω για οριστικη.Με πληροφορησαν οτι πρεπει να μενω εκει(το ξερω οτι υπαρχει νομος) και καθε απογευμα να περιδιαβαινω το χωριο για 2-3 ωρες ελεγχοντας τους μαθητες.Νομισα οτι ημουν στο μεσαιωνα.

Αποσυνδεδεμένος giota8

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3379
  • Φύλο: Γυναίκα
  • δεν περιγραφω αλλο!!! ΠΕ06
    • Προφίλ
    • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΠΕ06
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #39 στις: Ιούλιος 18, 2011, 05:55:39 μμ »
πες μου οτι ζητησες τοποθετηση εκει  :o :o :o
Trust I seek and I find in you
Every day for us something new
Open mind for a different view
And nothing else matters

Αποσυνδεδεμένος jetry

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 526
  • 01110101
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 19, 2011, 09:13:13 πμ »
Χμμμ ωραία πράγματα διαβάζω αλλά για να πω εγώ τα δικά μου...
τα ΑΡΝΗΤΙΚΑ!
Πέρισυ ήμουν στο Λουτράκι στο 1ο και 2ο Δημοτικό...
Παιδιά ένα έχω να σας πω μακριά...
Ειδικά στο 1ο μπάχαλο...
Καμία συνεννόηση.. Η διευθύντρια στον κόσμο της, της βγάζαμε όλη μα όλη τη δουλειά εμείς..
Να φανταστείτε μέχρι το βιογραφικό της έφτιαξα και μου δωσε να της διορθώσω και μια έκθεση αυτοαξιολόγησης τώρα στο τέλος για να τη στείλει με την αίτηση για την επιλογη διευθυντών που γινότανε τώρα προς το τέλος της χρονιάς, επειδή είχα ΑΣΠΑΙΤΕ λέει και ήξερα από αυτά..
Άλλο μελανό σημείο , από τις 12 η ώρα που τελείωνε ο παιδικός είχα επί μονίμου βάσεως τον γιό της στην τάξη.. ο οποίος ήθελε έναν υπολογιστή όλο δικό του και μιας που είχαμε λίγους να λειτουργούν σωστά, τα υπόλοιπα παιδιά γκρινιάζανε μαλώνανε κτλ..
Και αν τύχαινε και έκανα κανένα παράπονο ουυυυυυυυυ με έθαβε σε όλους τους συναδέλφους..
Βέβαια αυτό είναι το χόμπυ της , πρώτη φορά βλέπω σε σχολείο διευθυντή να σχολιάζει και να ανακατεύει τόσο πολύ συναδέλφους... μιλάμε κατινιές πρώτης τάξης... προσωπικά αυτό είναι το πιο άσχημο για μένα στη δουλειά.. το κλίμα μη συνεργασίας και συνεννόησης.. Πολύ άσχημο να περνάνε δίπλα σου και να μη σου λένε καλημέρα...
Αυτό όμως που με ενοχλησε περισσότερο στο εν λόγω σχολείο ήταν η τακτική του "εγώ δεν ξέρω τίποτα"...
2 παραδείγματα θα δώσω νομίζω αρκούν..
1. στις γιορτές όσοι ήμασταν από μακριά ζητούσαμε να μην παρευρισκόμαστε και μας έλεγε οκ δεν υπάρχει πρόβλημα. Την επόμενη μέρα στο σχολείο άρχιζε γιατί δεν ήρθατε και παίρνετε αποφάσεις μόνοι σας κτλ κτλ... Εμείς της λέγαμε αφού μας δώσατε άδεια κτλ κτλ.. και η απάντηση.."Εγώ δεν ξέρω τίποτα"

Να τρελαίνομαι μιλάμε! Και άντε να βρω το δίκιο μου!

2. Επειδή τις Παρασκευές είχα μόνο ολοήμερο 3-4,20 και τα παιδάκια ήταν μόνο 2, από το Πάσχα και μετά Παρασκευή ανα Παρασκευή μου λέει η διευθύντρια μην έρχεσαι και ταλαιπωρείσαι είναι και λίγα τα παιδιά θα τα κρατάει η δασκάλα. Χωρίς καν να της έχω ζητήσει κάτι γιατί θέλω να είμαι πάντα τυπική , άσχετα αν έκανα ταξίδι από Αθήνα κάθε μέρα... Με τα πολλά με τα λίγα 2 εβδομάδες πριν τη λήξη του σχολικού έτους , χρειάστηκε να πάρω αναρρωτική 3 μέρες. Την πρώτη μέρα που της είπα οτι πήρα αναρρωτική, μετά από 2-3 ώρες που μιλήσαμε με παίρνει τηλέφωνο και μου λέει ξέρεις σου κάνανε καταγγελία στο γραφείο οτι δεν έρχεσαι τις Παρασκευές κάποιοι γονείς... τρελαίνομαι εγώ , ενώ τρέχω σε νοσοκομεία κτλ παίρνω τηλ στην πρωτοβάθμια να δω τι είχε γίνει .. Από κει μου λένε μας ενημέρωσε η διευθύντριά σου οτι τις Παρασκευές δεν εμφανίζεσαι στο σχολείο... Την παίρνω της λέω τι μου είπανε και αρχίζει εγώ δεν ξέρω τίποτα μόνη σου κανονίζεις και τι δουλειά είχες να πάρεις στο γραφείο και με εκθέτεις κτλ κτλ...το παιζε τρελή... προφανώς είναι!!

Συγχίστηκα που τα θυμήθηκα... και εννοείται οτι για τις Παρασκευές που ενημέρωσε αυτή η %$^&%(# οτι έλειπα δεν πληρώθηκα!!

Γιαυτό από δω και στο εξής τα πάντα θα τα ζητάω γραπτά... τα ΠΑΝΤΑ όμως...
εύχομαι να μην μπλέξει κανείς με το συγκεκριμένο σχολείο ή τουλ. να έχει φύγει εκείνη από κει , είναι λίγα τα ψωμιά της...

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πληροφορίες και εντυπώσεις από περιοχές
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 19, 2011, 11:16:53 πμ »
Πολυ σωστα το λες : τυπικοι
τυπικοι ομως οχι μονο ως προς το να ζηταω "χαρτι" αλλα στο γιατι το ζηταω, αν πρεπει να το ζηταω.
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32291
  • Τελευταία: papamak
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159730
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 361
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 320
Σύνολο: 327

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.