*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 644973 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1862 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 10:30:26 πμ »
Μία μαθήτριά μου στο σχολείο τώρα γράφει διαγώνισμα μέχρι το κεφάλαιο 15. Άρα δεν νομίζω ότι απέχεις και πολύ στην ύλη.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:20 »

Αποσυνδεδεμένος olgalia

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1509
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1863 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 03:32:59 μμ »
Ax s ευχαριστώ, ηρέμησα λίγο, θα παρω τις ωρες απο μαθήματα επιλογής και θα προχωρήσω
Μπορείς να δώσεις μόνο αυτό που έχεις και γι αυτό καλά θα κάνεις να προσπαθήσεις να αποκτήσεις κάτι...

Αποσυνδεδεμένος annie.d

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 953
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1864 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 04:09:06 μμ »
την παρασκευη θ κανω το 20, αλλα 16-19 μονο γραμματικη ειναι, οποτε ολα κλ.

Αποσυνδεδεμένος chris sem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1865 στις: Ιανουάριος 19, 2018, 01:06:15 μμ »
Χαίρετε.
Η μετοχή exulantem στο κείμενο 44 πώς αναλύεται; Γιατί σε άλλα βοηθήματα έχει ως αποδεκτή λύση το dum exulat (Πατάκη, Παπαθανασίου Μεταίχμιο), ενώ σε άλλα και cum exularet (Μπαχαράκης, Ζήτη, Σαββάλας κ.ά).

Στο βοήθημα του Πατάκη στο επίμετρο της θεωρίας εξηγεί ότι τα απαρέμφατα θεωρούνται αρκτικοί χρόνοι αν εξαρτώνται από αρκτικό και ιστορικοί χρόνοι αν εξαρτώνται από ιστορικό. Άρα σύμφωνα με αυτή τη λογική υποθέτω δεδομένου ότι η μετοχή exulantem εξαρτάται άμεσα από το απαρέμφατο dixisse και έμμεσα από τον αρκτικό χρόνο ferunt το αναλύει μόνο με dum. Το υποστηρίζει και ο Γιαγκόπουλος σελ. 270. Έτσι όμως δεν αλλοιώνεται το νόημα της εν λόγω πρότασης;

Σας ευχαριστώ
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 19, 2018, 05:19:58 μμ από chris sem »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:41:20 »

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1866 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:10:38 μμ »
Χαίρετε.
Η μετοχή exulantem στο κείμενο 44 πώς αναλύεται; Γιατί σε άλλα βοηθήματα έχει ως αποδεκτή λύση το dum exulat (Πατάκη, Παπαθανασίου Μεταίχμιο), ενώ σε άλλα και cum exularet (Μπαχαράκης, Ζήτη, Σαββάλας κ.ά).

Στο βοήθημα του Πατάκη στο επίμετρο της θεωρίας εξηγεί ότι τα απαρέμφατα θεωρούνται αρκτικοί χρόνοι αν εξαρτώνται από αρκτικό και ιστορικοί χρόνοι αν εξαρτώνται από ιστορικό. Άρα σύμφωνα με αυτή τη λογική υποθέτω δεδομένου ότι η μετοχή exulantem εξαρτάται άμεσα από το απαρέμφατο dixisse και έμμεσα από τον αρκτικό χρόνο ferunt το αναλύει μόνο με dum. Το υποστηρίζει και ο Γιαγκόπουλος σελ. 270. Έτσι όμως δεν αλλοιώνεται το νόημα της εν λόγω πρότασης;

Σας ευχαριστώ

Η σωστή ανάλυση, κατά τη γνώμη μου, είναι μόνο η πρώτη: dum exulat (μια συνεχιζόμενη πράξη...). Η μετοχή πράγματι εξαρτάται μόνο από το dixisse (= dixit στον ευθύ λόγο), δηλαδή από ιστορικό χρόνο, αλλά αυτή η εξάρτηση δεν αρκεί για να αιτιολογήσει την ανάλυση με το dum. Θεωρητικά και το cum historicum είναι δυνατό (cum exularet), αλλά δεν ταιριάζει εδώ για λόγους ουσίας: δηλαδή ανάμεσα στη μετοχή και στον ρηματικό τύπο εξάρτησης δεν υπάρχει ουδεμία βαθύτερη σχέση αιτίου - αιτιατού, ώστε να αναλύσουμε με cum historicum + υποτακτ. παρατατικού· η σχέση τους είναι αμιγώς χρονική.
Κατά τα άλλα, ποιας πρότασης το νόημα αλλοιώνεται; Και πώς;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 07:12:51 μμ από Sali »
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1867 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:13:47 μμ »
Η σωστή ανάλυση, κατά τη γνώμη μου, είναι μόνο η πρώτη: dum exulat (μια συνεχιζόμενη πράξη...). Η μετοχή πράγματι εξαρτάται μόνο από το dixisse (= dixit στον ευθύ λόγο), δηλαδή από ιστορικό χρόνο, αλλά αυτή η εξάρτηση δεν αρκεί για να αιτιολογήσει την ανάλυση με το dum. Θεωρητικά και το cum historicum είναι δυνατό (cum exularet), αλλά δεν ταιριάζει εδώ για λόγους ουσίας: δηλαδή ανάμεσα στη μετοχή και στον ρηματικό τύπο εξάρτησης δεν υπάρχει ουδεμία βαθύτερη σχέση αιτίου - αιτιατού, ώστε να αναλύσουμε με cum historicum + υποτακτ. παρατατικού· η σχέση τους είναι αμιγώς χρονική.
Κατά τα άλλα, ποιας πρότασης το νόημα αλλοιώνεται; Και πώς;
Κι εγώ θα ανέλυα την μετοχή όπως γράφτηκε πριν, δηλ. dum exulat.
Θεωρώ πως δεν υπάρχει σχέση αιτίου και αιτιατού μεταξύ ρηματικού τύπου (dixisse) και μετοχής. Δηλώνει το σύγχρονο, μια πράξη κατά την διάρκεια της οποίας συμβαίνει μια άλλη πράξη.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Angel_tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1868 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 12:05:38 μμ »
Καλημέρα!Έχω μπερδευτεί με το σχηματισμό του απαρεμφάτου μελλοντα του ρήματος revertor ως αποθετικό και ημιαποθετικό,καθώς έχω βρει διάφορες εκδοχές,αλλού το έχω βρει ως reversurum esse και αλλού ως reversum iri(ημιαποθετικό).Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;;

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1869 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 03:10:25 μμ »
Καλημέρα!Έχω μπερδευτεί με το σχηματισμό του απαρεμφάτου μελλοντα του ρήματος revertor ως αποθετικό και ημιαποθετικό,καθώς έχω βρει διάφορες εκδοχές,αλλού το έχω βρει ως reversurum esse και αλλού ως reversum iri(ημιαποθετικό).Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;;
Το απαρέμφατο Μέλλοντα του ρήματος είναι: reversurum, -am, -um/ -os, -as, -a esse.
                                                       
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1870 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:18:45 μμ »
Καλημέρα!Έχω μπερδευτεί με το σχηματισμό του απαρεμφάτου μελλοντα του ρήματος revertor ως αποθετικό και ημιαποθετικό,καθώς έχω βρει διάφορες εκδοχές,αλλού το έχω βρει ως reversurum esse και αλλού ως reversum iri(ημιαποθετικό).Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος ;;
Δεν χρειάζεται να μπερδεύεσαι. Το ρήμα αυτό, ως ημιαποθετικό, έχει τα εξής χαρακτηριστικά: (α) στους παραγόμενους από το παρακειμενικό θέμα χρόνους λειτουργεί ως ενεργητικό (στη μορφολογία): reverti, reverteram, revertero κ.λπ.· (β) στους παραγόμενους από το ενεστωτικό θέμα χρόνους λειτουργεί ως αποθετικό· επομένως, το απαρέμφατο μέλλοντα το δανείζεται και πάλι από την ενεργητική φωνή: reversurum esse.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος Angel_tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1871 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 04:25:13 μμ »
Ευχαριστώ πολύ!Απλά στο βοήθημα που έχω το απαρέμφατο μέλλοντα το δίνει ως reversum iri και στο study4exams είδα πως τα ημιαποθετικά έχουν απαρέμφατο μέλλοντα ενεργητικής φωνής και τα έχασα!!Να εμπιστευτώ την κλίση που δίνει το study4exams;

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1872 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 06:03:46 μμ »
To study4exams γενικώς δεν το πολυεμπιστεύομαι. Εδώ όμως, ως προς την κλίση του ημιαποθετικού revertor, τα λέει μια χαρά.
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος Angel_tr

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1873 στις: Ιανουάριος 28, 2018, 07:51:31 μμ »
Παρουσιάζει αρκετές ανακρίβειες ,γι'αυτό και τα ψάχνω όλα πολλές φορές.Επίσης δίνει ασκήσεις που θεωρούνται εκτός ύλης.Ο μόνος λόγος που το κοιτάω είναι απλά επειδή είναι του Υπουργείου.

Αποσυνδεδεμένος Vs12

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1874 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 06:55:03 μμ »
Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με την ιδιομορφία που με εχει προβληματίσει! σε μια πρόταση, πριν δηλώσουμε την ιδιομορφία, κανουμε κανονικά ακολουθία, αλλα γράφουμε και τι δηλώνει; δηλαδή σύγχρονο στο παρόν ή παρελθόν! Ευχαριστω πολυ!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1875 στις: Φεβρουάριος 15, 2018, 07:47:47 μμ »
Καλησπέρα, θα ηθελα να ρωτήσω κατι σχετικά με την ιδιομορφία που με εχει προβληματίσει! σε μια πρόταση, πριν δηλώσουμε την ιδιομορφία, κανουμε κανονικά ακολουθία, αλλα γράφουμε και τι δηλώνει; δηλαδή σύγχρονο στο παρόν ή παρελθόν! Ευχαριστω πολυ!
Μπορείς να μας πεις συγκεκριμένα τι εννοείς;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159786
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 495
Σύνολο: 499

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.064 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.