*

Αποστολέας Θέμα: Λατινικά Γ' Λυκείου  (Αναγνώστηκε 643079 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kathrin_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1064 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 08:53:28 μμ »
Καλησπέρα σας... Να σας ρωτήσω βρε παιδιά...
a) Ο ευθύς - πλάγιος λόγος είναι εκτός... ουσιαστικά όμως από ευθύ λόγο σε πλάγιο οι προτάσεις κρίσεως που μετατρέπονται σε απαρέμφατα, οι προτάσεις επιθυμίας που μετατρέπονται σε βουλητικές ή απαρέμφατα, οι ευθείες ερωτήσεις που μετατρέπονται σε πλάγιες, καθώς και στον πλάγιο λόγο που οι πλάγιες ερωτήσεις μετατρέπονται σε ευθείες κανονικά αυτά δεν πρέπει να τα διδάξουμε έφοσον κάνουμε απαρεμφατική σύνταξη, τις βουλητικές προτάσεις και τις ευθείες και πλάγιες ερωτήσεις;
b) Και έχω άλλη μία απορία... στην ανάλυση των χρονικών μετοχών πχ. μια χρονική μετοχή σε χρόνο ενεστώτα την αναλύουμε με όλους τους τρόπους(α)dum+ οριστική ενεστ. , β)cum ιστορ + υποτ. πρτ . ,γ)cum χρονικό + οριστική); και αν ζητηθεί στα παιδιά θα πρέπει να τα γράψουν όλα εκτός και αν τους ζητηθεί π.χ. να την αναλύσετε ώστε να δηλώνεται συνεχιζόμενη πράξη;
Αν είναι εύκολο ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:12 »

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1065 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 09:12:48 μμ »
a.Εγώ θα τα διδάξω.
b.Ορθό είναι και τα τρία.

Αποσυνδεδεμένος kathrin_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1066 στις: Νοέμβριος 22, 2015, 10:22:33 μμ »
Σ' ευχαριστώ πολύ anemona μου!Να 'σαι καλά!!! ;)

Αποσυνδεδεμένος prigipessa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1067 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 12:46:58 μμ »
καλησπέρα!θα ήθελα την βοηθεια των πιο έμπειρων.Διδάσκω λατινικά σε μαθητή β λυκείου,προετοιμασία για του χρόνου.δυσκολεύομαι λίγο στα κειμενα που δεν ζητειται μεταφραση.εσεις πώς κανετε το μάθημα σ'αυτά;π.χ στο κειμενο 4 διαβάζουμε κανονικά το κείμενο,αναγνωριζουμε σε ποια κλίση ανηκει το κάθε ουσιαστικό,μαθαινουμε αρχικους χρονους των ρημάτων;ή απλά διδάσκουμε το νέο γραμματικό φαινόμενο,εν προκειμένω τον παρατατικο;;από τον μαθητή τι ζητάτε να γνωρίζει από την 4η ενότητα;ή δεν ασχολούμαστε καθόλου με το κείμενο;επίσης κάτι διαδικαστικο:στα ιδαίτερα στο σπίτι πώς βαζετε στα παιδια διαγωνίσματα;εννοω  πώς διασφαλίζετε ότι το παιδί κάνοντας το μόνο του δεν θα μπςι στον πειρασμό να αντιγράψει;;
ευχαριστω για τον χρόνο σας!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:35:12 »

Αποσυνδεδεμένος nikonana

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 408
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1068 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 01:49:13 μμ »
Για ποιο λόγο να διδαχθούν όλα αυτά από τη στιγμή που είναι εκτός της διδακτέας ύλης;
Μόνο και μόνο λόγω  της απαρεμφατικής σύνταξης; Η απαρεμφατική σύνταξη δηλδή δεν μπορεί να διδαχθεί χωρίς όλα αυτά;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1069 στις: Νοέμβριος 23, 2015, 02:12:37 μμ »
καλησπέρα!θα ήθελα την βοηθεια των πιο έμπειρων.Διδάσκω λατινικά σε μαθητή β λυκείου,προετοιμασία για του χρόνου.δυσκολεύομαι λίγο στα κειμενα που δεν ζητειται μεταφραση.εσεις πώς κανετε το μάθημα σ'αυτά;π.χ στο κειμενο 4 διαβάζουμε κανονικά το κείμενο,αναγνωριζουμε σε ποια κλίση ανηκει το κάθε ουσιαστικό,μαθαινουμε αρχικους χρονους των ρημάτων;ή απλά διδάσκουμε το νέο γραμματικό φαινόμενο,εν προκειμένω τον παρατατικο;;από τον μαθητή τι ζητάτε να γνωρίζει από την 4η ενότητα;ή δεν ασχολούμαστε καθόλου με το κείμενο;επίσης κάτι διαδικαστικο:στα ιδαίτερα στο σπίτι πώς βαζετε στα παιδια διαγωνίσματα;εννοω  πώς διασφαλίζετε ότι το παιδί κάνοντας το μόνο του δεν θα μπςι στον πειρασμό να αντιγράψει;;
ευχαριστω για τον χρόνο σας!
Καλησπέρα.Διδάσκουμε το φαινόμενο που υπάρχει,δηλαδή τον παρατατικο. Επίσης κάνουμε πρακτική σε ουσιαστικά και ρήματα αλλά δεν επιμένουμε να μάθουν το κείμενο και κάθε αρχικό χρόνο.Είναι εκτός ύλης άλλωστε.Ουσιαστικά βλέπουμε το κείμενο και το αντιμετωπίζουμε ως ευκαιρία πρακτικής εξάσκησης σ όσα διδάσκεται το παιδί.
Στο δεύτερο θέμα που σε απασχολεί,εγώ προσωπικά αναθέτω στους γονείς ένα τρίωρο να επιβλέψουν το παιδάκι τους.Όποτε μπορούν.Αν είναι ανέφικτο λόγω εργασίας,τότε προσπαθώ να βρω κάποιο κενό να το εξετάσω εγώ.Κρίμα είναι. :)

Αποσυνδεδεμένος Sali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1839
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1070 στις: Νοέμβριος 24, 2015, 01:55:50 μμ »
Καλησπέρα σας... Να σας ρωτήσω βρε παιδιά...

b) Και έχω άλλη μία απορία... στην ανάλυση των χρονικών μετοχών πχ. μια χρονική μετοχή σε χρόνο ενεστώτα την αναλύουμε με όλους τους τρόπους(α)dum+ οριστική ενεστ. , β)cum ιστορ + υποτ. πρτ . ,γ)cum χρονικό + οριστική); και αν ζητηθεί στα παιδιά θα πρέπει να τα γράψουν όλα εκτός και αν τους ζητηθεί π.χ. να την αναλύσετε ώστε να δηλώνεται συνεχιζόμενη πράξη;
Αν είναι εύκολο ας με διαφωτίσει... Ευχαριστώ...

Για το dum του συγχρόνου πρέπει να είμαστε προσεκτικοί, να διακρίνουμε δηλαδή αν πρόκειται για πλήρη συνδιάρκεια (αυτό που στο σχολικό βιβλίο αναφέρεται ως "παράλληλη διάρκεια") ή για μερική συνδιάρκεια (σχολ. βιβλίο: "μια συνεχιζόμενη πράξη..."), ώστε να κάνουμε τη σωστή επιλογή.
Στις πανελλήνιες του 2012 είχαν δώσει για ανάλυση (από το μάθημα 28) τη μετοχή rediens. Προκλήθηκε ένα θεματάκι, καθώς άλλοι ανέλυαν dum redis (μερική συνδιάρκεια) και άλλοι dum redibis (πλήρης συνδιάρκεια). Το θεματάκι αυτό ήταν η αφορμή για μια γόνιμη συζήτηση επ' αυτού εδώ (και στις επόμενες σελίδες):
http://www.pde.gr/index.php?topic=4076.588
Μετά το πέρας της συζήτησης φάνηκε προτιμότερη η δεύτερη εκδοχή (dum redibis).
Ο Έξυπνος χαίρεται με τις αμφισβητήσεις του, ο Βλάκας με τις βεβαιότητές του

Αποσυνδεδεμένος iw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1071 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 02:09:13 μμ »
Άρα χρησιμοποιούμε οριστική μέσης φωνής...Σ'ευχαριστώ πολύ! Να ρωτήσω και κάτι άλλο; τη μετατροπή από ευθεία ερώτηση σε πλάγια και από πλάγια σε ευθεία την διδάσκουμε κανονικά, έτσι δεν είναι...

Καλησπέρα ,
μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα παράδειγμα μετατροπής από ευθεία σε πλάγια ερώτησή ή το αντίστροφο;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1072 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 02:17:32 μμ »
Καλησπέρα ,
μπορεί κάποιος να μου δώσει ένα παράδειγμα μετατροπής από ευθεία σε πλάγια ερώτησή ή το αντίστροφο;
http://sygxrono-karditsa.blogspot.gr/2011/05/blog-post_06.html?m=1
Έχει πολλά παραδείγματα.Καλη ανάγνωση :)

Αποσυνδεδεμένος iw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1073 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 02:25:03 μμ »
Ευχαριστώ πολύ anemona! Απο μια γρήγορη ματιά που έριξα στις σημειώσεις ουσιαστικά είδα πως αλλάζει απλώς η έγκλιση. Απο τη στιγμή που ο πλάγιος λόγος είναι εκτός ύλης , μπορούν να ζητήσουν κάτι τέτοιο; Μήπως θα μπορούσες να μου προτείνεις κάποια λατινική γραμματική; (έχω του Κακριδή - απλώς θέλω και κάτι άλλο)

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1074 στις: Νοέμβριος 26, 2015, 02:59:36 μμ »
Με το απαρέμφατο μπορεί.Κάτι άλλο απίθανο.Και εγώ αυτή τη γραμματική έχω.Ίσως οι υπόλοιποι συνάδελφοι να προτείνουν κάτι καλύτερο.Του Ερρίκου Σκάσση έχω επίσης. Δίτομο από το πανεπιστήμιο. Ψαγμένο έργο και καλό. :)

Αποσυνδεδεμένος Margr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 345
  • Φύλο: Γυναίκα
  • τώρα τι κάνουμε...
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1075 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 01:20:16 πμ »
Συγγνώμη, αλλά μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει γιατί θα παραδώσει τον πλάγιο λόγο; Και άντε να καταλάβω ότι θα διδάξει την μετατροπή των προτάσεων κρίσεως και επιθυμίας μιας και οι δύο μετατρέπουν το ρήμα τους σε απαρέμφατο. Κύριες ερωτήσεις και δευτερεύουσες όμως γιατί;

anemona

  • Επισκέπτης
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1076 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 07:28:02 πμ »
Τα βασικά είπαμε. Τις κύριες ναι, όχι και τις δευτερεύουσες ερωτηματικές.  :)

Αποσυνδεδεμένος iw

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 82
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Λατινικά Γ' Λυκείου
« Απάντηση #1077 στις: Νοέμβριος 29, 2015, 09:13:09 πμ »
εννοεί αυτό που αναφέρεται στο ΦΕΚ στις οδηγίες διδασκαλίας του μαθήματος..Αφού αναφέρει α)ΓΡΑΜΜΑΤΙΚΗ...Β)ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟ.....αναφέρει ως Γ' ενότητα ΕΤΥΜΟΛΟΓΙΑ: επισήμανση πρωτότυπων, παράγωγων και σύνθετων λέξεων στα διδασκόμενα κείμενα.Και εγώ δεν έχω καταλάβει ακόμα τι εννοεί ο ποιητής


Καλημέρα
μπορεί κάποιος να μου επισυνάψει το σχετικό ΦΕΚ; Αυτό που βρήκα μόνο είναι το πινακάκι με την ύλη. Χτές αγόρασα το καινούργιο βοήθημα απο μπαχαράκη και έχει μέσα Λεξιλόγιο και ετυμολογία (κατά τα άλλα το ίδιο με τα παλαιότερα). Μπερδεύτηκα πάρα πολύ.. πως ακριβώς διδάσκετε την ετυμολογία;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159584
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 334
Σύνολο: 355

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.102 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.