*

Αποστολέας Θέμα: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;  (Αναγνώστηκε 172727 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #182 στις: Μάρτιος 18, 2015, 05:31:33 μμ »
GameOver αν ρωτούσες πριν από μερικά χρόνια θα σου έλεγα προσπάθησε να πάρεις λίγες ώρες ωρομισθίας έστω και κάπου μακριά. Κάποιοι το κατάφεραν αυτό με πρόσληψη σε ΣΔΕ ή ΠΔΣ ή μέσω της ειδικής αγωγής (έχοντας σχετικό μεταπτυχιακό ή σεμινάριο 400 ωρών). Άλλοι το πέτυχαν μέσω της Σιβιτανιδείου ή Εκκλησιαστικών σχολείων.

Τώρα είναι δύσκολο να τα πετύχεις τα παραπάνω, αλλά δεν ξέρω κι αν έχουν πλέον καμιά ουσία. Το να διδάξεις σε ΕΠΑΛ και να αποκτήσεις προϋπηρεσία δεν είναι πια ο τρόπος με τον οποίον θα μπορέσεις να ασχοληθείς με τη δημόσια εκπαίδευση ως κύριο επάγγελμα. Περιμένουμε να δούμε τι θα λέει το νέο νομοσχέδιο για τις προσλήψεις αναπληρωτών και τους διορισμούς μονίμων εκπαιδευτικών για να μάθουμε ποιοι θα είναι νέοι κανόνες του παιχνιδιού.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:47 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #183 στις: Μάρτιος 19, 2015, 06:08:58 μμ »
 Γεια σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη διδασκαλία στα επαλ, ( αναφέρομαι σε τεχνικές ειδικότητες ). Πέρα από την προϋπηρεσία σαν κριτήριο, ο βαθμός πτυχίου, η παιδαγωγική επάρκεια, η γνώση ξένων γλωσσών μετράνε για τη θέση του καθηγητή ; Ισχύει ότι έστω 2 άτομα για την ίδια θέση, και ο ένας έχει παιδαγωγική επάρκεια και ο άλλος όχι, τον προσπερνά ο πρώτος; Εάν ο πρώτος έχει πτυχίο μόνο και παιδαγωγική επάρκεια, ενώ ο δεύτερος δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια, αλλά μεταπτυχιακό ή ακόμη και διδακτορικό, ποιος θα είναι σε υψηλότερη θέση ; ( η περίπτωση αφορά άτομα χωρίς προϋπηρεσία ), ευχαριστώ  :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος GameOver

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 88
  • Ntari ntari mexrei na......
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #184 στις: Μάρτιος 20, 2015, 11:45:17 πμ »
Lasid, ευχαριστώ! Να δούμε αν θα αλλάξει τόποτα φετος.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #185 στις: Μάρτιος 20, 2015, 04:37:30 μμ »
Γεια σας, έχω κάποιες απορίες σχετικά με τη διδασκαλία στα επαλ, ( αναφέρομαι σε τεχνικές ειδικότητες ). Πέρα από την προϋπηρεσία σαν κριτήριο, ο βαθμός πτυχίου, η παιδαγωγική επάρκεια, η γνώση ξένων γλωσσών μετράνε για τη θέση του καθηγητή ; Ισχύει ότι έστω 2 άτομα για την ίδια θέση, και ο ένας έχει παιδαγωγική επάρκεια και ο άλλος όχι, τον προσπερνά ο πρώτος; Εάν ο πρώτος έχει πτυχίο μόνο και παιδαγωγική επάρκεια, ενώ ο δεύτερος δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια, αλλά μεταπτυχιακό ή ακόμη και διδακτορικό, ποιος θα είναι σε υψηλότερη θέση ; ( η περίπτωση αφορά άτομα χωρίς προϋπηρεσία ), ευχαριστώ  :)
Με την παρούσα νομική κατάσταση στον πίνακα Γ (αναπληρωτές χωρίς προϋπηρεσία) προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Το επόμενο κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου και από εκείνους που έχουν ίδια ημερομηνία κτήσης πτυχίου προηγούνται αυτοί με τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Προς το παρόν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά και ξένες γλώσσες ή πιστοποίηση χρήσης υπολογιστών δεν έχουν σημασία στην επιλογή αναπληρωτών. Αν υπάρξει νέος νόμος, μπορεί να έχουμε αλλαγές στους πίνακες που χρησιμοποιούνται για την πρόσληψη αναπληρωτών.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:09:47 »

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #186 στις: Μάρτιος 30, 2015, 11:02:38 μμ »
Με την παρούσα νομική κατάσταση στον πίνακα Γ (αναπληρωτές χωρίς προϋπηρεσία) προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Το επόμενο κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου και από εκείνους που έχουν ίδια ημερομηνία κτήσης πτυχίου προηγούνται αυτοί με τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Προς το παρόν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά και ξένες γλώσσες ή πιστοποίηση χρήσης υπολογιστών δεν έχουν σημασία στην επιλογή αναπληρωτών. Αν υπάρξει νέος νόμος, μπορεί να έχουμε αλλαγές στους πίνακες που χρησιμοποιούνται για την πρόσληψη αναπληρωτών.

ευχαριστώ πολύ για τις διευκρινήσεις  :)
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #187 στις: Απρίλιος 18, 2015, 01:31:32 πμ »
Με την παρούσα νομική κατάσταση στον πίνακα Γ (αναπληρωτές χωρίς προϋπηρεσία) προηγούνται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια. Το επόμενο κριτήριο είναι η ημερομηνία κτήσης πτυχίου και από εκείνους που έχουν ίδια ημερομηνία κτήσης πτυχίου προηγούνται αυτοί με τον μεγαλύτερο βαθμό πτυχίου. Προς το παρόν μεταπτυχιακά ή διδακτορικά και ξένες γλώσσες ή πιστοποίηση χρήσης υπολογιστών δεν έχουν σημασία στην επιλογή αναπληρωτών. Αν υπάρξει νέος νόμος, μπορεί να έχουμε αλλαγές στους πίνακες που χρησιμοποιούνται για την πρόσληψη αναπληρωτών.

Ευχαριστώ και πάλι για την απάντηση, απλά θα ήθελα μια διευκρίνηση πχ. έστω κάποιος με πτυχίο το 2017 και παιδαγωγική επάρκεια, και κάποιος άλλος με πτυχίο το 2015 χωρίς παιδαγωγική επάρκεια, ο πρώτος θα προσπεράσει το δεύτερο στην κατάταξη ή όχι ; Αναφέρομαι σε περίπτωση που και οι δύο είναι στον πίνακα Γ (αναπληρωτές χωρίς προϋπηρεσία).
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #188 στις: Απρίλιος 18, 2015, 02:02:39 πμ »
Αυτός που έχει παιδαγωγική επάρκεια προτάσσεται στον πίνακα Γ κι ας έχει πάρει πτυχίο πρόσφατα. Ο άλλος που έχει το πτυχίο
π.χ. 5 χρόνια αλλά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια θα βρίσκεται κάτω από όλους εκείνους που έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Δηλαδή στο παράδειγμά σου ο πρώτος που αποφοίτησε το 2017 θα προσπεράσει τον δεύτερο που αποφοίτησε το 2015.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #189 στις: Απρίλιος 18, 2015, 02:37:37 πμ »
Αυτός που έχει παιδαγωγική επάρκεια προτάσσεται στον πίνακα Γ κι ας έχει πάρει πτυχίο πρόσφατα. Ο άλλος που έχει το πτυχίο
π.χ. 5 χρόνια αλλά χωρίς παιδαγωγική επάρκεια θα βρίσκεται κάτω από όλους εκείνους που έχουν παιδαγωγική επάρκεια.
Δηλαδή στο παράδειγμά σου ο πρώτος που αποφοίτησε το 2017 θα προσπεράσει τον δεύτερο που αποφοίτησε το 2015.

Eυχαριστώ πολύ Lasid  :D . Και κάτι τελευταίο: εάν αυτοί οι δύο υποψήφιοι δώσουν ασεπ κάποτε για πρώτη φορά, υπάρχει περίπτωση αυτός που έχει παιδαγωγική επάρκεια να βρεθεί πιο ψηλά στον πίνακα βαθμολογίας από αυτόν που δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια, αν και οι δύο έχουν τον ίδιο συνολικό βαθμό ( βαθμός εξέτασης + προσαυξήσεις ) ;. Αν ο β ( που δεν έχει παιδαγωγική επάρκεια ) συγκεντρώσει μεγαλύτερη συνολική βαθμολογία από τον α  ( βαθμός εξέτασης + προσαυξήσεις ) θα περάσει κανονικά τον α έτσι δεν είναι ; Θέλω να πω ότι η παιδαγωγική επάρκεια προτάσσεται μόνο στον πίνακα Γ όχι και στους άλλους 2 πίνακες ; Στους άλλους πίνακες άλλα κριτήρια δεν προτάσσονται βλέπε βαθμολογία ασεπ, μήνες προϋπηρεσίας κοκ ; Συγγνώμη για τα κατεβατά, αλλά έχω κάποιες απορίες στο θέμα αυτό.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #190 στις: Απρίλιος 18, 2015, 11:20:00 πμ »
Με την παιδαγωγική επάρκεια προτάσσεσαι παντού. Αν ανοίξεις στο www.e-aitisi.sch.gr πίνακα αναπληρωτών με προϋπηρεσία θα δεις ότι κι εκεί στο πάνω μέρος του πίνακα βρίσκονται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έπονται όσοι δεν έχουν.

Ακόμα και στους πίνακες του ΑΣΕΠ οι θέσεις καταλαμβάνονταν πρώτα από τους έχοντες παιδαγωγική επάρκεια. Αν περίσσευαν θέσεις μπορούσαν να τις καταλάβουν με βάση τη σειρά βαθμολογίας τους όσοι δεν είχαν παιδαγωγική επάρκεια.

Συνεπώς η παιδαγωγική επάρκεια είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν έχεις πολλές πιθανότητες στην εκπαίδευση.

Αποσυνδεδεμένος pink butterfly

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 337
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Εργοθεραπευτρια-Φιλόλογος (Msc)
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #191 στις: Απρίλιος 18, 2015, 03:33:43 μμ »
Με την παιδαγωγική επάρκεια προτάσσεσαι παντού. Αν ανοίξεις στο www.e-aitisi.sch.gr πίνακα αναπληρωτών με προϋπηρεσία θα δεις ότι κι εκεί στο πάνω μέρος του πίνακα βρίσκονται όσοι έχουν παιδαγωγική επάρκεια και έπονται όσοι δεν έχουν.

Ακόμα και στους πίνακες του ΑΣΕΠ οι θέσεις καταλαμβάνονταν πρώτα από τους έχοντες παιδαγωγική επάρκεια. Αν περίσσευαν θέσεις μπορούσαν να τις καταλάβουν με βάση τη σειρά βαθμολογίας τους όσοι δεν είχαν παιδαγωγική επάρκεια.

Συνεπώς η παιδαγωγική επάρκεια είναι απαραίτητη, αλλιώς δεν έχεις πολλές πιθανότητες στην εκπαίδευση.

σε ευχαριστώ πολύ Lasid  :) μου έλυσες όλες τις απορίες.
ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΛΑΔΟΙ : ΠΕ 29, ΠΕ 87.08, ΠΕ 02.50, ΠΕ 02

Αποσυνδεδεμένος vasots

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #192 στις: Ιούλιος 02, 2015, 02:31:25 μμ »
Καλησπέρα σε όλους

Γνωρίζει κανείς πότε θα γίνουν οι αιτήσεις για αναπληρωτές/ωρομίσθιους;;

Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος dimitris 04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #193 στις: Ιούλιος 23, 2015, 12:00:05 πμ »
καλησπερα σε ολους, διαβασα ολα αυτα που λετε, και εχω μια απορια δηλαδη για να σε παρουν να διδαξεις πρεπει να εχεις 100% προυπηρεσια? δηλαδη εγω που ειμαι 17.06 εχω μεταπτυχιακο, ειμαι υποψηφιος διδακτορας δεν υπαρχει περιπτωση να με παρουν?

Αποσυνδεδεμένος mist84

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 34
  • Don't Worry Be Happy..!!
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #194 στις: Ιούλιος 23, 2015, 12:13:57 πμ »
καλησπερα σε ολους, διαβασα ολα αυτα που λετε, και εχω μια απορια δηλαδη για να σε παρουν να διδαξεις πρεπει να εχεις 100% προυπηρεσια? δηλαδη εγω που ειμαι 17.06 εχω μεταπτυχιακο, ειμαι υποψηφιος διδακτορας δεν υπαρχει περιπτωση να με παρουν?
Υπάρχει περίπτωση να σε πάρουνε.. εάν φυσικά αρχίσουν να καλούνε άτομα με μηδενική προϋπηρεσία! Απλά να ξέρεις πως το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό δεν προσμετρώνται στη βαθμολογία, διότι δεν θεωρούνται κριτήρια πρόσληψης! Επομένως δεν τα πληρώνεσαι και μισθολογικά!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 23, 2015, 01:10:14 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος dimitris 04

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 5
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πώς θα μπορέσω να διδάξω σε ΕΠΑΛ/ΕΠΑΣ;
« Απάντηση #195 στις: Ιούλιος 23, 2015, 01:43:47 μμ »
Υπάρχει περίπτωση να σε πάρουνε.. εάν φυσικά αρχίσουν να καλούνε άτομα με μηδενική προϋπηρεσία! Απλά να ξέρεις πως το μεταπτυχιακό και το διδακτορικό δεν προσμετρώνται στη βαθμολογία, διότι δεν θεωρούνται κριτήρια πρόσληψης! Επομένως δεν τα πληρώνεσαι και μισθολογικά!

συγνωμη αλλα χωρις να γινομαι κουραστικος πως μπορω να παρω προυπηρεσια? εχω προυπηρεσια αλλα σε εκπαιδευση ενηλικων αλλα δεν θα μετραει φανταζομαι. φετος θα κανω την ασπαιτε λογο οτι νομιζω οτι δεν με καλυπτουν τα πτυχια που εχω για την παιδαγωγικη επαρκεια.

υ.γ αν εχεις καποιο μεταπτυχιακο στην ειδικη αγωγη ουτε αυτο μετραει?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159610
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 418
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 385
Σύνολο: 389

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.