*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 119824 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dorea

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 423
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #112 στις: Μάιος 11, 2012, 11:21:37 πμ »
Για τη χορήγηση αναρρωτικής ένος μήνα πρέπει να έχουμε την έγκριση πρωτοβάθμιας επιτροπής υγιεινής
Είναι υποχρεωτικό να παραστούμε αυτοπροσωπως;
Γνωρίζει κανείς ποια διαδικασία ακολουθείται και πόσος χρόνος απαιτείται για να μας δοθεί η βεβαίωση;;
Α

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος eidafws

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 200
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #113 στις: Ιούλιος 15, 2012, 11:09:48 πμ »
Για τη χορήγηση αναρρωτικής ένος μήνα πρέπει να έχουμε την έγκριση πρωτοβάθμιας επιτροπής υγιεινής
Είναι υποχρεωτικό να παραστούμε αυτοπροσωπως;
Γνωρίζει κανείς ποια διαδικασία ακολουθείται και πόσος χρόνος απαιτείται για να μας δοθεί η βεβαίωση;;
Α

Εμένα για άδεια αναρρωτική του Απριλη με κάλεσαν πριν μια εβδομάδα και μου είπαν στο τηλεφωνο αν δε μπορω εγω, να παει καποιος δικος μου!

Αποσυνδεδεμένος astroulita

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 38
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #114 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:51:01 μμ »
Καλησπέρα σας!

Είμαι αποσπασμένη σε φορέα του ΥΠΕΠΘ και μόλις σήμερα ξεπέρασα τις αναρρωτικές μου άδειες. Ήδη πήρα 10 μέσα στην χρονιά λόγω ασθενείας μου, όπου και πέρασα από Επιτροπή. Σήμερα δεν αισθανόμουν καλά και ο λαιμός μου έκλεισε. Πήρα χαρτί γιατρού από δημόσιο νοσοκομείο και όλα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το γεγονός ότι ξεπέρασα τις άδειες.

Γενικά ο φορέας είναι πολύ αυστηρός με το θέμα των αδειών αλλά και γενικά θά ήθελα να μάθω τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση, όταν κάποιος ξεπεράσει τις αναρρωτικές του; Υπάρχει κάποια ποινή;

Αποσυνδεδεμένος zhto29

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 321
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #115 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 01:55:40 μμ »
...για ποινη δεν ξερω, ισως  απωλεια "μεροκαματου" ....
παντως ο λαιμος δε θελει ντε και καλα αναρρωτικη αδεια...με καποια τσαγακια με μελι, λιγη αφωνια...ολα γινονται...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:54:54 »

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #116 στις: Σεπτέμβριος 25, 2012, 02:38:45 μμ »
Όχι μηνύματα άσχετα με την συζήτηση/ερώτηση παρακαλώ.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3370
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #117 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:18:29 πμ »
Καλημέρα! Γνωρίζετει τι ισχύει για αναρρωτική την Δευτέρα; Πήρα ήδη μια μέρα αναρρωτική και ήρθα από επαρχία στην Αθήνα  για εξετάσεις. Ο γιατρός έγραψε εξετάσεις αίματος που πρέπει να γίνουν άμεσα, την Δευτέρα δηλαδή. Επειδή  όμως ο ΕΟΠΠΥ δεν κάνει τέτοιες εξετάσεις, θα πρέπει να πάω σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο που δέχεται ΕΟΠΠΥ, στην Αθήνα πάλι.  Πώς δικαιολογείται η απουσία από την δουλειά την Δευτέρα; Με κανονική άδεια; Ευχαριστώ.

Συνδεδεμένος Demo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 78
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #118 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 03:49:03 μμ »
Αυτη η ρυθμκση περί Δευτερσς μας εχει κοψει τα ποδια.Αραγε αν τη Δευτερα εισαι σακατης ενεκα οσφυαλγιας πως εξεταζεσαι απο υγειονομικη επιτροπη;Σε παιρνουν με φορειο ή σου ερχονται κατ΄ οικον;

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #119 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 04:27:25 μμ »
Καλημέρα! Γνωρίζετει τι ισχύει για αναρρωτική την Δευτέρα; Πήρα ήδη μια μέρα αναρρωτική και ήρθα από επαρχία στην Αθήνα  για εξετάσεις. Ο γιατρός έγραψε εξετάσεις αίματος που πρέπει να γίνουν άμεσα, την Δευτέρα δηλαδή. Επειδή  όμως ο ΕΟΠΠΥ δεν κάνει τέτοιες εξετάσεις, θα πρέπει να πάω σε ιδιωτικό διαγνωστικό κέντρο που δέχεται ΕΟΠΠΥ, στην Αθήνα πάλι.  Πώς δικαιολογείται η απουσία από την δουλειά την Δευτέρα; Με κανονική άδεια; Ευχαριστώ.

Mην αγχώνεσαι. Τη Δευτέρα δεν μπορείς να πάρεις αναρρωτική άδεια με υπεύθυνη δήλωση. Αναρρωτική με χαρτί γιατρού μπορείς να πάρεις, απλώς το χαρτί σου θα περάσει από Υγειον.Επιτροπή. Έχω πάρει ήδη 3φορές Δευτέρα κ δεν άλλαξε τίποτα για μένα. Έδωσα το χαρτί στο σχολείο, το έστειλαν στη διεύθυνση, αυτοί στην Επιτροπή κ λίγο καιρό μετά ήρθε κ η έγκριση. Μπορείς, αν θέλεις, να δώσεις αίμα εθελοντικά σε οποιοδήποτε νοσοκομείο κ δικαιούσαι χωρίς καμία συζήτηση ή ταλαιπωρία την ημέρα της αιμοδοσίας. Για κανονική άδεια, σύμφωνα με το νόμο κ τους τύπους, έπρεπε να είχες κάνει χαρτί μία εβδομάδα πριν. Αν έχεις χαλαρό διευθυντή,μπορείς να κάνεις κ εκ των υστέρων,αν κ καποιες διευθύνσεις αποφεύγουν το να δίνουν άδεια Δευτέρα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #120 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 04:31:28 μμ »
Αυτη η ρυθμκση περί Δευτερσς μας εχει κοψει τα ποδια.Αραγε αν τη Δευτερα εισαι σακατης ενεκα οσφυαλγιας πως εξεταζεσαι απο υγειονομικη επιτροπη;Σε παιρνουν με φορειο ή σου ερχονται κατ΄ οικον;

Δεν πας εσύ στην Επιτροπή. Το χαρτί της αναρρωτικής πάει κ αν κρίνει σκόπιμο η επιτροπή σε καλεί,κάτι που δε γίνεται ποτέ. Ακόμη κ το χαρτί θα αργήσει να περάσει για να έρθει η έγκριση.Εγώ πήρα 3φορές Δευτέρα κ δεν πήγα ποτέ (κ από διαφορετική ΔΔΕ κάθε φορά).Και δεν ξέρω κ κανένα συνάδελφο που να πήγε.Για να μην παίρνουμε συχνά τις Δευτέρες έγινε αυτό.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gumus

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 669
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #121 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 04:37:08 μμ »
Καλησπέρα σας!

Είμαι αποσπασμένη σε φορέα του ΥΠΕΠΘ και μόλις σήμερα ξεπέρασα τις αναρρωτικές μου άδειες. Ήδη πήρα 10 μέσα στην χρονιά λόγω ασθενείας μου, όπου και πέρασα από Επιτροπή. Σήμερα δεν αισθανόμουν καλά και ο λαιμός μου έκλεισε. Πήρα χαρτί γιατρού από δημόσιο νοσοκομείο και όλα, αλλά δεν ξέρω τι γίνεται με το γεγονός ότι ξεπέρασα τις άδειες.

Γενικά ο φορέας είναι πολύ αυστηρός με το θέμα των αδειών αλλά και γενικά θά ήθελα να μάθω τι γίνεται σε μια τέτοια περίπτωση, όταν κάποιος ξεπεράσει τις αναρρωτικές του; Υπάρχει κάποια ποινή;

Δεν υπάρχει ποινή ούτε χάνεις μεροκάματο.Αν ξεπεράσεις τις 10μέρες το χρόνο,τότε η αναρρωτική περνάει από Υγεινομ. Επιτροπή για έγκριση.Συνήθως εγκρίνεται και πάλι,αν όχι, τοτε η ΔΔΕ σε υποχρεώνει να κάνεις χαρτί κανονικής άδειας. Δε σε αφήνουν να χάσεις μεροκάματο. Μία συνάδελφος νεοδιόριστη, λόγω ατυχήματος, πήρε 1μήνα αναρρωτική το Δεκέμβριο κ μετά αρρώστησε άλλες δύο μέρες το Φλεβάρη κ μία το Μάρτη κ όλες πήραν έγκριση.Δεν έχασε τίποτα.
"Μην καταδέχεσαι να ρωτάς: "Θα νικήσουμε; Θα νικηθούμε;" Πολέμα! "
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος karxarias29

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2296
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #122 στις: Οκτώβριος 07, 2012, 09:09:49 μμ »
Σε αυτή τη χώρα δεν μπορείς να παντρευτείς, να γεννήσεις, να βαπτίσεις, να αρρωστήσεις, να ...ψοφήσεις! ::)
... Ξέχασα κάτι; ;)

Αποσυνδεδεμένος eleniliamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #123 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:25:37 μμ »
Καλησπέρα σε όλους.

Έχω ένα πρόβλημα και ζητάω τη βοήθειά σας. Είμαι τοποθετημένη με απόσπαση σε νηπιαγωγείο σε χωριό της περιφέρειας. Στο νηπιαγωγείο βρίσκονται ένα κλασικό και ένα ολοήμερο τμήμα. Στο κλασικό φοιτούν 8 νήπια και προνήπια ενώ στο ολοήμερο 10. Εγώ ανήκω στο ολοήμερο τμήμα. Το πρόβλημά μου είναι το εξής:

Η συνάδελφος του ολοήμερου παίρνει αναρωτική άδεια. Εγώ ενημερώνομαι ότι παρ'όλο που έχω τη πρωινή βάρδια θα πρέπει να καλύψω την απογευματινή με το αιτιολογικό ότι την πρωινή βάρδια θα την καλύψει η συνάδελφος του κλασικού αναλαμβάνοντας και τα νήπια του ολοήμερου. Όπως πληοφορήθηκα αυτή η διαδικασία είναι η πάγια διαδικασία που ακολουθείται στο ΠΥΣΠΕ που είμαι αποσπασμένη και ο προϊστάμενος την πρωτοβάθμιας την ακολουθεί ακόμα και σήμερα.  Θα ήθελα να μάθω αν αυτό είναι νομότυπο καθώς δεν έχω βρει πουθενά νόμο που να ορίζει κάτι τέτοιο αλλά αντίθετα στο Π.Δ. 200/98 αναφέρεται ρητά ότι τα κλασικά και ολοήμερα είναι ξεχωριστά τμήματα με διαφορετικό ωράριο και διαφορετικές δραστηριότητες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 12, 2012, 01:27:01 μμ από Stelios »

Αποσυνδεδεμένος fan_

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 319
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60!!!
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #124 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 01:57:48 μμ »
Για 18 παιδιά λειτουργούν 2 διαφορετικά τμήματα??
Δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αλλά πολλές φορές μας ζητούν να καλύψουμε συναδέλφους όταν λείπουν και δε νομίζω ότι σου ζητήθηκε κάτι παράλογο.

Αποσυνδεδεμένος eleniliamp

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #125 στις: Οκτώβριος 12, 2012, 09:36:28 μμ »
Δεν είπα ότι είναι νόμιμο ούτε παράνομο για 18 παιδιά να υπάρχουν δύο τμήματα. Προσωπικά το θεωρώ λάθος αλλά εγώ δεν ανήκω στη πρωτοβάθμια για να ασχοληθώ με αυτό το θέμα. Εμένα με στείλανε με απόσπαση σε αυτό το σχολείο και αυτή τη κατάσταση βρήκα.

Επιπλέον δεν με ενδιαφέρει αν είναι παράλογο ή όχι. Πριν το κρίνεις θα πρέπει να ξέρεις τι ακριβώς συμβαίνει στο συγκεκριμένο σχολείο. Αυτό που ρωτάω και με ενδιαφέρει είναι αν είναι νόμιμο ή όχι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159782
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 664
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 589
Σύνολο: 606

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.079 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.