*

Αποστολέας Θέμα: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)  (Αναγνώστηκε 119843 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geochem

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1020
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #126 στις: Φεβρουάριος 19, 2013, 04:17:22 μμ »
Αναρρωτική άδεια 14ημερών χορηγούμενη από δημόσιο νοσοκομείο και θεωρημένη από Αθμια Υγειονομική επιτροπή , θεωρείται μακροχρόνια αναρρωτική άδεια και αφαιρείται από την διδακτική προϋπηρεσία; (το ερώτημα μου αφορά αίτηση μετάθεσης για μουσικά σχολεία).

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:11:23 »

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #127 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:31:49 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!! Επαναφέρω την ερώτηση της συναδέλφου eleniliamp αν γνωρίζει κάποιος τί ισχύει στο Ολοήμερο νηπιαγωγείο σε περίπτωση που ο ένας εκ των δύο αρρωστήσει!! Υπάρχει κτ σχετικό σε κάποια εγκύκλιο που να ξεκαθαρίζει αν λειτουργεί κλασσικό ή ολοήμερο; Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι..
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:33:58 μμ από mogli »
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #128 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:42:44 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα!! Επαναφέρω την ερώτηση της συναδέλφου eleniliamp αν γνωρίζει κάποιος τί ισχύει στο Ολοήμερο νηπιαγωγείο σε περίπτωση που ο ένας εκ των δύο αρρωστήσει!! Υπάρχει κτ σχετικό σε κάποια εγκύκλιο που να ξεκαθαρίζει αν λειτουργεί κλασσικό ή ολοήμερο; Ψάχνω αλλά δεν μπορώ να βρω κάτι..


Κανονικά πρέπει η διεύθυνση να αναπληρώσει αυτόν που λείπει και να μην αλλάξει η λειτουργία του σχολείου.
Πρακτικά αυτό γίνεται σπάνια έως καθόλου.

Όταν λοιπόν, λε΄πει ένας εκ των 2 συναδέλφων, το νηπιαγωγείο λειτουργεί ως κλασικό.
1. Δεν μπορεί σε περίπτωση 2 τμημάτων ολοημέρου, συνάδελφος να αναλάβει την ευθύνη για 50 παιδιά. Τι θα συμβεί αν κάποιο χτυπήσει; Πώς καλύπτεται ο συνάδελφος που δεν το έχει ως μαθητή στην τάξη του;
2. Δεν μπορεί ο ένας συνάδελφος να κάνει διπλό ωράριο, το οποίο δεν αναγνωρίζεται και σαν υπερωρία.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος mogli

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #129 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 05:46:45 μμ »
Κ γω το ίδιο ξέρω αλλά στο σχολείο που είμαι ισχυρίζονται ότι ο συνάδελφος του άλλου τμήματος κρατάει τα παιδιά και συ πας απόγευμα κ ήθελα (αν υπάρχει) κάποιος νόμο να πατήσω! Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση ;)
Να λες αυτό που σκέφτεσαι κ΄να σκέφτεσαι αυτό που λες..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:11:23 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #130 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 06:26:53 μμ »
Κ γω το ίδιο ξέρω αλλά στο σχολείο που είμαι ισχυρίζονται ότι ο συνάδελφος του άλλου τμήματος κρατάει τα παιδιά και συ πας απόγευμα κ ήθελα (αν υπάρχει) κάποιος νόμο να πατήσω! Ευχαριστώ πάντως για την άμεση απάντηση ;)

Υπάρχει το ΠΔ που μιλά για αναλλασσόμενο ωράριο και υπάρχει και η εγκύκλιος για τον αριθμό των παιδιών στην τάξη..... Επίσης, υπάρχει και εγκύκλιος της ΔΟΕ από την αρχή της χρονιάς (νομίζω....)

Τώρα, αν έχετε μικρά τμήματα (π.χ. 10 παιδιών) και θέλετε να εξυπηρετήσετε τους γονείς, άτυπα μπορούν να ενωθούν τα τμήματα. Αλλά έχε στο νου σου, ότι βάζει ο συνάδελφος που παίρνει τα "ξένα" παιδιά το "κεφάλι του στον τορβά". Και αν συμβεί κάτι....απλά αλίμονο του.......και αλίμονο σου, που δεν ήσουν στη θέση σου........
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος drama24

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 16, 2013, 03:39:40 μμ »
Καλησπέρα!Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι σχετικά με τις αναρρωτικές άδειες.Ξέρω πως είμαι άσχετη με το θέμα αλλά θέλω καποιος να μου εξηγήσει το εξής:Την Κυριακή που πέρασε πήγα στο νοσοκομείο και η γιατρός μου έγραψε άδεια δύο ημερών.Οπότε έλειψα από τα καθήκοντά μου χθες (Δευτέρα) και σήμερα (Τρίτη).Και ερωτώ υπάρχει περίπτωση επειδή πήγα Κυριακή στο νοσοκομείο να συμπεριλαμβάνεται ως ημέρα αδείας ή δεν παίζει ρόλο?Έπρεπε δηλαδή να πάω Δευτέρα στο γιατρό για να μου γράψει άδεια?

Αποσυνδεδεμένος gallika

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 59
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #132 στις: Ιούνιος 02, 2013, 07:20:52 πμ »
Ξέρει κάποιος αν τώρα που είμαστε επιταγμένοι αν μπορούμε να πάρουμε αναρρωτική άδεια 1 μέρας χωρίς χαρτί Διευθυντή νοσοκομείου?

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #133 στις: Αύγουστος 16, 2013, 01:37:50 μμ »

Συνάδελφοι ερώτηση

υπήρχε ένα σχέδιο νόμου "ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΔΙΟΙΚΗΣΗΣ ΚΑΙ ΑΛΛΕΣ ΔΙΑΤΑΞΕΙΣ" το οποίο άλλαζε τα περι αδειών
γνωρίζουμε αν αυτό πήγε στην βουλή? ή ακόμα ισχύουν τα παλιά περι αναρρωτικών αδειών ?

Αποσυνδεδεμένος despoina25

  • Συνδρομητής
  • Πλήρες μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #134 στις: Αύγουστος 29, 2013, 02:29:21 μμ »
Έχω κάνει αίτηση απόσπασης εντός Πυσδε, για να ξαναπάω στο σχολείο που υπηρετούσα επί 3 χρόνια (και όπου θέλω πραγματικά να ξαναείμαι). Το καλοκαίρι πήρα μια οργανική σε διπλανό νησί. Τώρα η Δευτεροβάθμια μας καλεί τη Δευτέρα να πάμε στις οργανικές μας, οπότε ψάχνω να βρω τρόπο ώστε να αποφύγω αυτήν την μετακίνηση, μιας κι έχω δηλώσει πάρα πολλά νησιά και πιστεύω σίγουρα ότι θα είμαι κάπου αλλού, ακόμα κι αν δεν με τοποθετήσουν στην πρώτη μου επιλογή.
   Είναι εύκολο να πάρει κανείς αναρρωτική για 4-5 μέρες; Μόνο σε νοσοκομείο γίνεται ή και σε ένα μικρό κέντρο υγείας; Συγγνώμη που ρωτάω, αλλά πραγματικά δεν έχω ξαναπάρει ποτέ αναρρωτική, δεν έχω αποφύγει ποτέ οποιαδήποτε υποχρέωση απέναντι στην υπηρεσία μου, είμαι παρούσα σε δυσπρόσιτο νησί απ'όταν διορίστηκα, αλλά για πρώτη φορά στη ζωή μου σκέφτομαι να αποφύγω κάτι.! Δε νιώθω καλά μ'αυτό, απλώς είναι τόσα τα τζάμπα έξοδα που θα πρέπει να κάνω, που εκνευρίζομαι. Και με ενοχλεί επίσης να διευκολύνονται μόνο όσοι ζητούν απόσπαση από πυσδε σε πυσδε και να μην ισχύει το ίδιο για εμάς...

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #135 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 06:58:08 μμ »
ΣΟΣ !!!! Για αναρρωτική πέμπτη-παρασκευή θέλει χαρτί γιατρού ή κάνει και η υπεύθυνη δήλωση; η υ.δ είναι μέχρι 2 συνεχόμενες μέρες αλλά λόγω ΣΚ δεν είμαι σίγουρη... αν και το Σάββατο δε θεωρείται αργία αλλά ρεπό, σωστά; Όποιος γνωρίζει ας μου πει...

Αποσυνδεδεμένος oikat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 57
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #136 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 07:36:13 μμ »
Αρκεί η υπεύθυνη δήλωση γιατί το Σάββατο δεν είναι αργία. Αυτές τις άδειες ακόμη δε μας τις έκοψαν αλλά ετοιμάζονται.

Αποσυνδεδεμένος ernie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 581
  • Φύλο: Άντρας
  • gunga galunga
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #137 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 07:36:49 μμ »
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi-anakoinvseis/monimoi-ekpaideytikoi/adeies/329-adeies-monimwn-ekpaidevtikwn.html
V. ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΑΝΑΡΡΩΤΙΚΗΣ ΑΔΕΙΑΣ (άρθρο 55 του Υ.Κ.)
Συγκεκριμένα, επίσημες αργίες είναι οι εξής: Η 25η Μαρτίου, η 28η Οκτωβρίου, η εορτή των Τριών Ιεραρχών, η Καθαρά Δευτέρα, η 1η Μαΐου, η εορτή του Αγίου Πνεύματος (Δευτέρα της Πεντηκοστής) και όλες οι Κυριακές.
Και good luck
αν βγούμε από την κρίση σε λιγότερο από 100 χρόνια, εμένα να μην με λένε ernie

Αποσυνδεδεμένος tiel

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 947
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναρρωτική άδεια (ολιγοήμερη)
« Απάντηση #138 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 07:37:58 μμ »
Σας ευχαριστώ πολυυυυυυυυυυ να στε καλά!!!


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 11
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 502

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.